Jump to content

[Επίσημο] LG G4 Dual [H818P/N]


ParafronGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και τι έγινε και αν πήρε 512 ακόμα και τον Σεπτέμβρη; η εγγύηση είναι εγγύηση και δεν έχει αλλάξει κάτι στη συσκευή

 

Sent from my ASUS_Z00UD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 891
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδιά. Έχω μια απορία σχετικά με το συγκεκριμένο μοδέλο. Σκοπεύω να αποκτήσω αυτο το μοδέλο LG G4 Dual. H βασική μου απορία είναι αν παθαινει bootloop? Με ενδιέφερε το μοντελο LG G4 Single sim αλλά διάβασα ότι σχεδόν όλοι έχουν θέμα με το bootloop και κανείς δεν το έχει λύση 100% ενώ για το μοντέλο LG G4 Dual H818P δεν κατάφερα να βρω κάτι συγκεκριμένο. Οπότε αν καποιος γνωριζει τίποτα βοηθήστε με.

 

Ευχαριστώ!

 

Καλημέρα φίλε μου, απηύθυνε καλύτερα το ερώτημα σου εδώ για σε βοηθήσουν τα παιδιά που το έχουν.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

μέχρι στιγμής δεν έχει παρουσιάσει θέμα bootloop

Έχει παρουσιάσει φίλε μου, δείτε στα ανάλογα νήματα. Απλά δεν έχει παρουσιάσει τόσα πολλά όσα στο μόνοκαρτο

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για χαρά. Σκοπεύω να αποκτήσω αυτό το μοντέλο LG G4 Dual H818P. Το είχα αναφέρη και εδω το θέμα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=436304και μου προτειναν να ρωτήσω εδώ. Τελικά παθαινει το συγκεκριμένο μοντέλο bootloop? Aπό τη διάβασα πιο πάνω σπάνια. Αν τελικά έχει και αυτό θέμα με το bootloop τότε θα πάω σε Sony Xperia z3+ αν και αυτό έχει θέμα με την θερμότητα. Λένε και καλά ότι στο MM διορθώθηκε, ισχύει κάτι τετοιο?
Link to comment
Share on other sites

Για χαρά. Σκοπεύω να αποκτήσω αυτό το μοντέλο LG G4 Dual H818P. Το είχα αναφέρη και εδω το θέμα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=436304και μου προτειναν να ρωτήσω εδώ. Τελικά παθαινει το συγκεκριμένο μοντέλο bootloop? Aπό τη διάβασα πιο πάνω σπάνια. Αν τελικά έχει και αυτό θέμα με το bootloop τότε θα πάω σε Sony Xperia z3+ αν και αυτό έχει θέμα με την θερμότητα. Λένε και καλά ότι στο MM διορθώθηκε, ισχύει κάτι τετοιο?

Κανένας από όσο ξέρω δεν έχει bootloop σε dual sim

Link to comment
Share on other sites

Έχω το dual Sim από Ρουμανία και από εμπειρία χρήσης είναι το καλύτερο. Στη μπαταρία έχει θέμα και όταν βγαίνω εξωτερικό έχω ένα zenfone selfie αλλά δεν συγκρίνεται... Αν με έβγαζε η μπαταρία 4 ώρες οθόνη σε 14 ώρες δεν θα το έβαζα στην άκρη ούτε στο εξωτερικό.... Απλά τέλειο

 

Sent from my ASUS_Z00UD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να το πάρω άφοβα το LG G4 Dual H818? Εσύ ποιο κινητό έχεις?

 

Παρε το single sim. Δεν υπαρχει λογος να προτιμησεις το dual αμα δεν θελεις 2 sim. ιδια nand φορανε ιδιο cpu/gpu ενα slot αλλαζει.

Εδω θα σου πουν ολοι παρε dual. Που ολοι και ολοι ειναι καμια 10-20αρια ατομα.

Δες στο σκρουτζ ποσες αξιολογησεις εχει το ενα και ποσες το αλλο. Απο κει θα καταλαβεις και ποσο πουλαει το καθε ενα.

Ολα τα lg g4 βγαζουν προβλημα σε ποσοστο 10% και πολυ λεω.

Αν το dual εχει πουλησει 1000 κομματια στην Ελλαδα το μονοκαρτο εχει πουλησει 10000.

Υπολογισε τωρα με αυτους τους θεωριτικους αριθμους το 10% που θα συναντησουν προβλημα. Στο dual θα ειναι 100 ενω στο single sim θα ειναι 1000.

Απο παρτιδες 601+ εχει διορθωθει το οποιο hardware προβλημα και ο μονος τροπος για να μπεις σε bootloop ειναι να περασεις τις εφαρμογες που ειχες στο προηγουμενο τηλεφωνο σου αν επαιρνες back up απο το google και αυτο παλι παιζεται αν θα το παθεις.

Αν ησουν root στο παλιο τηλεφωνο και κανεις επαναφορα του supersu θα το παθεις 99%.

Εχουν αλλαξει πολλα με το android 6 και το πιο συμαντικο ειναι τα δικαιωματα! Αυτο απο μονο του ειναι αρκετο για να brickαρει το os.

Σε καθε περιπτωση φτιαχνει με hard reset.

4ης μηνες μονοκαρτου δεν εχω bootloop εχω καμια 60αρια εφαργμογες μεσα στο κινητο και κανω κανονικα τη δουλεια μου.

Η διαρκεια μπαταριας του ειναι καλυτερη απο του δικαρτου και φυσικα υποστηριζει ασυρματη φορτιστη ενω το dual sim οχι!

Η τελικη αποφαση ειναι δικη σου.

Edited by vamire666
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ με την ανάλυση του παραπάνω φίλου.

Λοιπόν έχουμε και λέμε...η μοναδική διαφορά του dual sim (h818p) με το single sim (h815) είναι η ασύρματη φόρτιση και απολύτως τίποτα άλλο.

Απο εκει και περα τα dual sim δεν παρουσίασαν προβλήματα bootloop ή οποιοδήποτε αλλο θεμα , γιατί πολύ απλά φοράνε διαφορετικη motherboard σε σχέση με το single sim και όχι φυσικά λόγω των μικρότερων πωλήσεων.

Διαφορά στην αυτονομία επίσης δεν υπάρχει καμία. Αν χρησιμοποιείς το h818p με μια Sim (ή την 2η sim απενεργοποιημενη), η μπαταρία θα είναι ακριβώς η ίδια με το h815 . Αν επιλέξεις να το χρησιμοποιείς και με τις 2 sim ενεργές, η διαφορά θα είναι maximum της τάξεως του 5% γιατί πολύ απλά το τηλέφωνο ειναι dual stand by και όχι dual active. Αυτό το λέω και από προσωπική χρήση καθώς είχα αγοράσει και τα δύο μοντέλα.

Κατά την γνώμη μου η αγορά του h818p είναι μονόδρομος για οποιονδήποτε θέλει να πάρει G4 σήμερα...ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΈΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΤΗΝ DUAL SIM ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΩΣ ΜΟΝΟΚΑΡΤΟ!!!

Η διαφορά των 2 μοντέλων σε τιμή είναι αστεία, στο dual sim δεν έχει παρατηρηθεί το παραμικρό θέμα hardware σε αντίθεση με το μόνοκαρτο και με 20-30 ευρώ διαφορά έχεις πάντοτε την επιλογή χρήσης και μιας 2ης κάρτας (για έξτρα ομιλία/ δεδομένα ή κάποιο άλλο πάροχο όπου δεν υπάρχει καλό σήμα). Πρόκειται για ένα από τα πιο ολοκληρωμένα επώνυμα δικαρτα, αν αναλογιστεις την κορυφαία τιμή του, ότι διαθέτει ξεχωριστή υποδοχή για microsd (και όχι στη θέση της 2ης sim ) , υπέρυθρες, fm radio , αποσπωμενη μπαταρια κτλ κτλ Την διαφορά των 20-30 ευρώ θα την πάρετε πίσω και μεταπωλητικα αργότερα, όταν με το καλό το βαρεθειτε.

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι..συμφωνώ με αυτά που λες πλην του σημείου για την motherboard όπου έχω μια επιφύλαξη.......τι εννοώ...στο δικό μου με το cup-z αλλά και με άλλες εφαρμογές γράφει ότι έχει board ....την msm8992 που από ότι είδα σε screenshot που ανέβασε κάποιος στο νήμα για το απλό lg G4 του δείχνει ότι έχει την ίδια board....άρα?δεν είναι ίδια motherboard?

UPDATE

Μετά από ένα ψάξιμο είδα ότι msm8992 είναι το chipset της Qualcomm και ειναι ο snapdragon 808 ....άρα δεν ειναι απαραίτητα η motherboard και αυτό σημαίνει ότι μπορεί να έχεις δίκιο και σε αυτό....

Αν δεν κάνω λάθος το msm8992 αναφέρεται στο chipset της Qualcom και όχι συνολικά στην motherboard. Με άλλα λόγια τον κωδικό msm8992 θα τον συναντήσεις και σε άλλα τηλέφωνα (εκτός LG) που εφοδιάζονται με το συγκεκριμένο chipset.

Link to comment
Share on other sites

Guys, πραγματικά ευχαριστώ για τις απάντησης σας και για τις αναλυσης σας αλλά συγνώμη που θα το πω, δεν με πεισατε και πολύ γιατί, ένας λέει πάρτο, ο αλός με διακριτικό τρόπο λέει να το αποφυγής τo LG G4 γενικά. Οπότε και εγώ δεν θέλω να το ρισκάρω, κρίμα είναι να έχεις ένα κινητό με 300 ευρώ και να είσαι στο άγχος αν θα γίνη η δεν θα γίνη το bootloop και άμα τελικά γίνη να το τρέχεις στα service. Νομίζω κατά 75% θα καταλήξω στο Sony Xperia Z3+.
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ με την ανάλυση του παραπάνω φίλου.

Λοιπόν έχουμε και λέμε...η μοναδική διαφορά του dual sim (h818p) με το single sim (h815) είναι η ασύρματη φόρτιση και απολύτως τίποτα άλλο.

Απο εκει και περα τα dual sim δεν παρουσίασαν προβλήματα bootloop ή οποιοδήποτε αλλο θεμα , γιατί πολύ απλά φοράνε διαφορετικη motherboard σε σχέση με το single sim και όχι φυσικά λόγω των μικρότερων πωλήσεων.

Διαφορά στην αυτονομία επίσης δεν υπάρχει καμία. Αν χρησιμοποιείς το h818p με μια Sim (ή την 2η sim απενεργοποιημενη), η μπαταρία θα είναι ακριβώς η ίδια με το h815 . Αν επιλέξεις να το χρησιμοποιείς και με τις 2 sim ενεργές, η διαφορά θα είναι maximum της τάξεως του 5% γιατί πολύ απλά το τηλέφωνο ειναι dual stand by και όχι dual active. Αυτό το λέω και από προσωπική χρήση καθώς είχα αγοράσει και τα δύο μοντέλα.

Κατά την γνώμη μου η αγορά του h818p είναι μονόδρομος για οποιονδήποτε θέλει να πάρει G4 σήμερα...ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΈΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΤΗΝ DUAL SIM ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΩΣ ΜΟΝΟΚΑΡΤΟ!!!

Η διαφορά των 2 μοντέλων σε τιμή είναι αστεία, στο dual sim δεν έχει παρατηρηθεί το παραμικρό θέμα hardware σε αντίθεση με το μόνοκαρτο και με 20-30 ευρώ διαφορά έχεις πάντοτε την επιλογή χρήσης και μιας 2ης κάρτας (για έξτρα ομιλία/ δεδομένα ή κάποιο άλλο πάροχο όπου δεν υπάρχει καλό σήμα). Πρόκειται για ένα από τα πιο ολοκληρωμένα επώνυμα δικαρτα, αν αναλογιστεις την κορυφαία τιμή του, ότι διαθέτει ξεχωριστή υποδοχή για microsd (και όχι στη θέση της 2ης sim ) , υπέρυθρες, fm radio , αποσπωμενη μπαταρια κτλ κτλ Την διαφορά των 20-30 ευρώ θα την πάρετε πίσω και μεταπωλητικα αργότερα, όταν με το καλό το βαρεθειτε.

 

Χαίρομαι που διαφωνείς.

Επιβεβαίωσε μας ομως τα γραφόμενα σου. Δωσε μας πληροφορίες περί διαφορετικού motherboard.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Guys, πραγματικά ευχαριστώ για τις απάντησης σας και για τις αναλυσης σας αλλά συγνώμη που θα το πω, δεν με πεισατε και πολύ γιατί, ένας λέει πάρτο, ο αλός με διακριτικό τρόπο λέει να το αποφυγής τo LG G4 γενικά. Οπότε και εγώ δεν θέλω να το ρισκάρω, κρίμα είναι να έχεις ένα κινητό με 300 ευρώ και να είσαι στο άγχος αν θα γίνη η δεν θα γίνη το bootloop και άμα τελικά γίνη να το τρέχεις στα service. Νομίζω κατά 75% θα καταλήξω στο Sony Xperia Z3+.

 

Αμα αγχώνεσαι τόσο πάρτο.

Ειναι μια τιμια επιλογή.

Αγορα θα κάνεις οχι αγκαρία.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Guys, πραγματικά ευχαριστώ για τις απάντησης σας και για τις αναλυσης σας αλλά συγνώμη που θα το πω, δεν με πεισατε και πολύ γιατί, ένας λέει πάρτο, ο αλός με διακριτικό τρόπο λέει να το αποφυγής τo LG G4 γενικά. Οπότε και εγώ δεν θέλω να το ρισκάρω, κρίμα είναι να έχεις ένα κινητό με 300 ευρώ και να είσαι στο άγχος αν θα γίνη η δεν θα γίνη το bootloop και άμα τελικά γίνη να το τρέχεις στα service. Νομίζω κατά 75% θα καταλήξω στο Sony Xperia Z3+.

 

Να σε πείσει δεν προσπαθεί κάνεις... Θες να πάρεις ένα κινητό και ζητάς γνώμες. Δεν θα βγάλει κανένας ευρώ από την αγορά σου. Το τηλέφωνο σε γενικά πλαίσια είναι πολύ καλό και δεν συγκρίνεται σε οθόνη, ήχο και κάμερα με το τηλέφωνο που αναφέρεις. Στο μόνο που είναι καλύτερο για εμένα το σονυ είναι η αυτονομία. Το bootloop ή θα σου τύχει ή δεν θα σου τύχει και κάνεις δεν μπορεί να σε διαβεβαίωσει για τίποτα. Ηλεκτρονικα είναι και καλώς ή κακώς έχουν τα θέματα τους, ίσως στο g4 λίγο παραπάνω

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Guys, πραγματικά ευχαριστώ για τις απάντησης σας και για τις αναλυσης σας αλλά συγνώμη που θα το πω, δεν με πεισατε και πολύ γιατί, ένας λέει πάρτο, ο αλός με διακριτικό τρόπο λέει να το αποφυγής τo LG G4 γενικά. Οπότε και εγώ δεν θέλω να το ρισκάρω, κρίμα είναι να έχεις ένα κινητό με 300 ευρώ και να είσαι στο άγχος αν θα γίνη η δεν θα γίνη το bootloop και άμα τελικά γίνη να το τρέχεις στα service. Νομίζω κατά 75% θα καταλήξω στο Sony Xperia Z3+.

Δεν προσπαθεί κάνεις νομίζω να σε πείσει για κάτι. Μόνος μπήκες στο thread και ζήτησες απόψεις, οπότε εκεί πάνω σου απάντησαμε. Επίσης κάνεις δεν ανέφερε ότι υπάρχει θέμα bootloop στα δικάρτα, οπότε κακώς έβγαλες αυτό το συμπέρασμα. Είναι ασθένεια που αφορά μόνο τα μονοκαρτα. -

Link to comment
Share on other sites

απλά διάβαζα στο ίντερνετ ότι παρουσιαζόταν θέμα και με δικαρτα, τέλος πάντων άμα τελικά όντως δεν έχει θέμα το δικαρτο θα το πάρω αλλά θα πρέπει να το ψάξω παραπάνω σχετικά με αυτό...

 

Όσο για το Z3+, αδύναμο σημείο είναι η κάμερα και το θέμα με την θέρμανση (αν και άκουσα ότι διορθώθηκε σε μεγάλο βαθμό) η οθόνη είναι αξία.

Link to comment
Share on other sites

απλά διάβαζα στο ίντερνετ ότι παρουσιαζόταν θέμα και με δικαρτα, τέλος πάντων άμα τελικά όντως δεν έχει θέμα το δικαρτο θα το πάρω αλλά θα πρέπει να το ψάξω παραπάνω σχετικά με αυτό...

 

Όσο για το Z3+, αδύναμο σημείο είναι η κάμερα και το θέμα με την θέρμανση (αν και άκουσα ότι διορθώθηκε σε μεγάλο βαθμό) η οθόνη είναι αξία.

Διορθώθηκε όπως και στο Flex 2 κατεβάζοντας την ισχύ του επεξεργαστή. Έχουν βγάλει και μερικά δικαρτα bootloop αλλά δεν είναι τόσο εκτεταμένο το πρόβλημα όπως στο μόνοκαρτο (βέβαια δεν έχει και τις πωλήσεις) όχι πιστεύω ότι είναι μια πολύ καλή συσκευη την έχει φίλη μου σε δικαρτο χωρίς κανένα θέμα μέχρι τώρα. Μοναδικό παραπάνω της η αυτονομία αλλά το ίδιο ισχύει και με το μόνοκαρτο. Επιλογή δική σου.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην τρωγομαστε με τα ρουχα μας , δεν υπαρχει αλλο δικαρτο τοσο ολοκληρωμενο οσο το G4 σε ολους τους τομεις. . Μηπως ηρθε σε καποιον αλλη αναβαθμιση περα απο την 20d ;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην τρωγομαστε με τα ρουχα μας , δεν υπαρχει αλλο δικαρτο τοσο ολοκληρωμενο οσο το G4 σε ολους τους τομεις. . Μηπως ηρθε σε καποιον αλλη αναβαθμιση περα απο την 20d ;

Υπάρχουν και άλλα τόσο ολοκληρωμένα και ενδεχομένως και καλύτερα πχ v10 Dual αλλά σε αυτή τη τιμή κανένα. Η τιμή του αναλογικά με αυτά που προσφέρει είναι εξαιρετική. Για μένα είναι μια πολύ καλή συσκευή, πρόθυμη σε ότι αφορά ζητάς χωρίς λοξυγγα και το κυριότερο με ΕΓΓΎΗΣΗ.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Να σε πείσει δεν προσπαθεί κάνεις... Θες να πάρεις ένα κινητό και ζητάς γνώμες. Δεν θα βγάλει κανένας ευρώ από την αγορά σου. Το τηλέφωνο σε γενικά πλαίσια είναι πολύ καλό και δεν συγκρίνεται σε οθόνη, ήχο και κάμερα με το τηλέφωνο που αναφέρεις. Στο μόνο που είναι καλύτερο για εμένα το σονυ είναι η αυτονομία. Το bootloop ή θα σου τύχει ή δεν θα σου τύχει και κάνεις δεν μπορεί να σε διαβεβαίωσει για τίποτα. Ηλεκτρονικα είναι και καλώς ή κακώς έχουν τα θέματα τους, ίσως στο g4 λίγο παραπάνω

Έχεις και δύο χρόνια εγγύηση στην τελική ΑΝ σου κάτσει!

 

Sent from my ASUS_Z00UD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχεις και δύο χρόνια εγγύηση στην τελική ΑΝ σου κάτσει!

 

Sent from my ASUS_Z00UD using Tapatalk

Ακριβώς το σημαντικότερο είναι αυτό. Έχεις συσκευή τούμπανο και πολύ φθηνή για αυτά που προσφέρει και με εγγύηση

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα που είναι το κέντρο ενημέρωσης; Πάω σχετικά με το τηλέφωνο δεν μου έχει την επιλογή, ενώ στο μονό υπάρχει μια χαρά
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα που είναι το κέντρο ενημέρωσης; Πάω σχετικά με το τηλέφωνο δεν μου έχει την επιλογή, ενώ στο μονό υπάρχει μια χαρά

Ρυθμισεις>Σχετικά με το τηλέφωνο>Κοινό

 

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η σιωπή είναι χρυσός :X
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην τρωγομαστε με τα ρουχα μας , δεν υπαρχει αλλο δικαρτο τοσο ολοκληρωμενο οσο το G4 σε ολους τους τομεις. . Μηπως ηρθε σε καποιον αλλη αναβαθμιση περα απο την 20d ;

Μπα...η v20D είναι η τελευταία. Προσωπικά παραμένω στη V10L, λόγω καλύτερης αυτονομίας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...