Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το LG G4


giannis12a
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να κάνω δύο ερωτήσεις;

Αυτή η Μπαταρία σας φαίνεται γνήσια;

https://diogenistore.gr/index.php?route=product/product&product_id=4477

 

Και επίσης να ρωτήσω κάτι ακόμα στο Ebay βρήκα αυτήν έχει δοκιμάσει κανένας να μεγαλύτερη σε χωρητικότητα μπαταρία να δει αν λειτουργεί το κινητό; Ψήνομαι να αγοράσω αυτήν από το Ebay

 

http://www.ebay.com/itm/LG-G4-Battery-4500mAh-BL-51YH-Replacement-Extended-New-H810-H81-H818-H819-VS999-/302211721451?hash=item465d38e8eb:g:k10AAOSwpP9Y73ZW

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 921
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα 2 χρονια κάτοχος g4!

Στην αρχη η μπαταρια έδεινε ρεστα ! 4:35 οθονη 1,5 μερα ανετα εβγαζε. Πλεων βγαζει 2:20. Πειρα προσφατα και δεύτερη απο προκορντια. Με την λογική κουραστικε η μπαταρια η πρωτη... Αλλα τπτ τα ιδια εχω κανε downgrade την rom. Σε στοκ παλι τπτ δεν ξερω τι επαθε ειμαι με ενα καλοδιο στο χερι...

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τη παρέα,

 

θέλω τη γνώμη σας!

 

Κλασσικά η απόδοση της μπαταρίας έχει πέσει στα τάρταρα φοβάμαι πια να κοιτάζω το κινητό με αναμμένη την οθόνη γιατι μέσα σε 5 λεπτά μπορεί να χάσει και 7%!!!!

 

Επειδή ακόμα δε μπορώ να αγοράσω καινουργιο κινητό είμαι ανάμεσα στην αγορά καινούργιας μπαταρίας ή της kranich. Δε με απασχολεί να βγάζω δυο μέρες χωρίς φόρτιση όσο το να βγάζω μια ολόκληρη μέρα βαριάς χρήσης (πλήγηση google maps, messenger και κανα ελαφρύ παιχνίδι) ειδικά η πλοήγηση είναι ενα κομμάτι που πονάει πολύ!

Είναι στα ίδια λεφτα περίπου οι 2 μπαταρίες απλά με τη δεύτερη θεωρώ είναι πιο safe επιλογή.

 

Εσεις τι προτείνετε; Εχεις δοκιμάσει κανείς την kranich να μας πεί εντυπώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα 2 χρονια κάτοχος g4!

Στην αρχη η μπαταρια έδεινε ρεστα ! 4:35 οθονη 1,5 μερα ανετα εβγαζε. Πλεων βγαζει 2:20. Πειρα προσφατα και δεύτερη απο προκορντια. Με την λογική κουραστικε η μπαταρια η πρωτη... Αλλα τπτ τα ιδια εχω κανε downgrade την rom. Σε στοκ παλι τπτ δεν ξερω τι επαθε ειμαι με ενα καλοδιο στο χερι...

 

Πιθανότατα να έχει πρόβλημα το USB καλώδιο. Δοκίμασες να αλλάξεις; (μετά μπορεί να είναι ακόμη και ο φορτιστής).

 

Χαιρετώ τη παρέα,

 

θέλω τη γνώμη σας!

 

Κλασσικά η απόδοση της μπαταρίας έχει πέσει στα τάρταρα φοβάμαι πια να κοιτάζω το κινητό με αναμμένη την οθόνη γιατι μέσα σε 5 λεπτά μπορεί να χάσει και 7%!!!!

 

Επειδή ακόμα δε μπορώ να αγοράσω καινουργιο κινητό είμαι ανάμεσα στην αγορά καινούργιας μπαταρίας ή της kranich. Δε με απασχολεί να βγάζω δυο μέρες χωρίς φόρτιση όσο το να βγάζω μια ολόκληρη μέρα βαριάς χρήσης (πλήγηση google maps, messenger και κανα ελαφρύ παιχνίδι) ειδικά η πλοήγηση είναι ενα κομμάτι που πονάει πολύ!

Είναι στα ίδια λεφτα περίπου οι 2 μπαταρίες απλά με τη δεύτερη θεωρώ είναι πιο safe επιλογή.

 

Εσεις τι προτείνετε; Εχεις δοκιμάσει κανείς την kranich να μας πεί εντυπώσεις;

 

Ποτέ μα ΠΟΤΕ δεν είναι πιο safe επιλογή μια μπαταρία η οποία δεν είναι η original. :)

Δεν έχω δοκιμάσει άλλη. Αν επιμένεις, κάποιος που δοκίμασε ας πει, αλλά "better safe, than sorry " ;)

Link to comment
Share on other sites

μακρια και απο τις δυο.

 

Τις εχεις δοκιμασει;

Μιλας απο πειρα;

Η πρώτη δεν ειναι γνησια;

Την δευτερη την εχει δοκιμασει καποιος και του εκανε ζημια;

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα να έχει πρόβλημα το USB καλώδιο. Δοκίμασες να αλλάξεις; (μετά μπορεί να είναι ακόμη και ο φορτιστής).

 

 

 

Ποτέ μα ΠΟΤΕ δεν είναι πιο safe επιλογή μια μπαταρία η οποία δεν είναι η original. :)

Δεν έχω δοκιμάσει άλλη. Αν επιμένεις, κάποιος που δοκίμασε ας πει, αλλά "better safe, than sorry " ;)

 

Ναι δεν το έθεσα σωστά εννοούσα safe επιλογή όσο αφορά το οτι με 8200 ή με 6000 mah θα είσαι πιο σίγουρος οτι δε θα σε αφήσει το κινητό μέσα στη μέρα. Ωστόσο σαφώς έχεις δίκιο αλλά και το άλλο που σκέφτομαι είναι οτι με το gps και δεδομένα ανοιχτά το κινητό ψήνεται απο μόνο του... οπότε μάλλον είναι πολύ ριψοκίνδυνο να βάλει κανείς και μια μπαταρία που δε ξέρουμε τι ανοχές και αντοχές έχει!

 

Για τον φίλο παραπάνω που έβαλε μια μπαταρία απο skroutzομάγαζο δεν μου μοιάζει με original... αυτη που έχει το κινητό μου πχ είναι έτσι οπότε μάλλον και γω θα αγοράσω μια τέτοια μπας και δω διαφορά! Ευχαριστώ για τις συμβουλές! :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω δοκιμάσει σε αλλον φορτιστή με δικο του καλοδιο και δεν εχει διαφορα μην σου πω οτι ηταν και χειροτερα (εχω φορτιστή στην δουλεια απο Huawei. Και σπιτι της lg.
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω δύο ερωτήσεις;

Αυτή η Μπαταρία σας φαίνεται γνήσια;

https://diogenistore.gr/index.php?route=product/product&product_id=4477

 

Και επίσης να ρωτήσω κάτι ακόμα στο Ebay βρήκα αυτήν έχει δοκιμάσει κανένας να μεγαλύτερη σε χωρητικότητα μπαταρία να δει αν λειτουργεί το κινητό; Ψήνομαι να αγοράσω αυτήν από το Ebay

 

http://www.ebay.com/itm/LG-G4-Battery-4500mAh-BL-51YH-Replacement-Extended-New-H810-H81-H818-H819-VS999-/302211721451?hash=item465d38e8eb:g:k10AAOSwpP9Y73ZW

συγκρίνω την μπαταρία που μοιάζει με την original και εχει αρκετές διαφορες με αυτή που έχει μέσα το κινητό. Πχ λείπει το CE και πολλές άλλες λεπτομέριες όπως το ΡΝ κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημερα,

Εδω και 2 περιπου εβδομαδες οταν βαζω το lg g4 να φορτισει απο 2-3% θελει πανω απο 2 ωρες να φορτισει πληρως (θελει σχεδον 2μιση ωρες)...Δοκιμασα και να αλλαξω καλωδιο κρατωντας το φορτιστη που ειχα απ οταν ειχα αγορασει το κινητο αλλα και να χρησιμοποιησω το ιδιο καλωδιο βαζοντας αλλον φορτιστη αλλα η ταχυτητα φορτισης δε βελτιωθηκε...Δοκιμασα να αφαιρεσω και την μπαταρια και να την αφησω να ερθει σε οσο το δυνατον πιο φυσιολογικη θερμοκρασια αλλα τιποτα...Ναι εκανα και επαναφορα εργοστασιακων αλλα το προβλημα μου δε λυθηκε...Επισης παρατηρω οτι οταν φτανει η μπαταρια γυρω στο 6% (ή και χαμηλοτερα) αν διακοψω επι τοπου τη χρηση του κινητου κλεινοντας wifi/δεδομενα και οποιαδηποτε εφαρμογη εχω ανοιχτη εκεινη τη στιγμη και αφησω το κινητο "στην ησυχια του", παρατηρω μετα απο λιγη ωρα την μπαταρια να εχει ανεβει κατα 1-3% ! Εχω 2 χρονια εγγυηση η οποια δεν εχει ληξει ακομα (πριν μερικους μηνες το ειχα παει στην procordia διοτι οταν συνεδεα το κινητο με το pc δεν το αναγνωριζε σαν συσκευη παρα μονο το φορτιζε)...Πιστευετε αν το ξαναπαω στην procordia θα μου αντικαταστησουν την μπαταρια ή εχετε να μου προτεινετε κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για αλλαγη μπαταριας εισαι θεωρω.

Βεβαια θα μπορουσες να ξαναπερασεις τα 6.0 μεσω της εφαρμογης της εταιριας.

 

- παρατηρω μετα απο λιγη ωρα την μπαταρια να εχει ανεβει κατα 1-3% -

Ισχυει αυτο ναι.

 

Εγω να σου πω πηρα απο ebay πριν μηνες μια 4000mah εκεινη τη μπλε που ελεγε Made in Japan αλλα παρατηρησα οτι ιδιο ηταν το SOT.

Απο μενα αυτα.

SONY MOBILE
Link to comment
Share on other sites

Για αλλαγη μπαταριας εισαι θεωρω.

Βεβαια θα μπορουσες να ξαναπερασεις τα 6.0 μεσω της εφαρμογης της εταιριας.

 

- παρατηρω μετα απο λιγη ωρα την μπαταρια να εχει ανεβει κατα 1-3% -

Ισχυει αυτο ναι.

 

Εγω να σου πω πηρα απο ebay πριν μηνες μια 4000mah εκεινη τη μπλε που ελεγε Made in Japan αλλα παρατηρησα οτι ιδιο ηταν το SOT.

Απο μενα αυτα.

μου αλλαξαν δωρεαν το καλωδιο στην procordia και λυθηκε το προβλημα (με καλυπτε η διετης εγγυηση)

ευχαριστω παντως

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

http://www.ebay.com/itm/NEW-Original-3000mAh-BL-51YF-LG-G4-H815-H812-H811-H810-VS986-VS999-US991-LS991-/222507251109?hash=item33ce7735a5%3Ag%3A%7E-YAAOSwhvFZE9qO&_trkparms=pageci%253Aa7216781-ace2-11e7-a359-74dbd1803e74%257Cparentrq%253A00d57e6115f0ab1306babd61fffd5873%257Ciid%253A1

 

 

Είναι γνήσια αυτή λέει ο κινέζος.

 

Έχετε βρει από κάπου αλλού γνήσια?

 

Proco έχουν άλλα δεν έχουν ebanking και μεταφορικά και αντικαταβολή ανεβαίνει πολύ η τιμή

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
μετά από επαναφορά και ξανά στήσιμο τη συσκευής μετά από πολύ καιρό είπα να το κάνω για φρεσκάδα πέρασε μια βδομάδα και από κει που η μπαταριά που πριν με πήγαινε μια ολόκληρη μέρα τώρα πλέον έχω φτάσει στο σημείο να κάνω και 2 φορτίσεις!!!εχθές έφυγα από το σπίτι 1330 με 100% και το συνδεσα στο power bank με 15% στις 2100 το βράδυ!!!η χρήση που έκανα είναι ακριβός ίδια με πριν δεν ξέρω τι γίνεται!!και φυσικά δεν αντέχω να το ξανακάνω επαναφορά και στήσιμο ξανά!!!sot δεν παρακολουθησα γιατί απλά δεν άλλαξα την χρήση του τρόπου της συσκευής κατι αλλο φταίει αλλα δεν μπορώ να καταλάβω τι στις εφαρμογές που βλέπω στις ρυθμίσεις δεν δείχνει καμια περίεργη εφαρμογή που τραβάει τόσο πολυ

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
http://www.ebay.com/itm/NEW-Original-3000mAh-BL-51YF-LG-G4-H815-H812-H811-H810-VS986-VS999-US991-LS991-/222507251109?hash=item33ce7735a5%3Ag%3A%7E-YAAOSwhvFZE9qO&_trkparms=pageci%253Aa7216781-ace2-11e7-a359-74dbd1803e74%257Cparentrq%253A00d57e6115f0ab1306babd61fffd5873%257Ciid%253A1

 

 

Είναι γνήσια αυτή λέει ο κινέζος.

 

Έχετε βρει από κάπου αλλού γνήσια?

 

Proco έχουν άλλα δεν έχουν ebanking και μεταφορικά και αντικαταβολή ανεβαίνει πολύ η τιμή

Εγω προσωπικά αγόρασα από scroutz και μου βγήκε και imitasion και μάπα. Το κατάλαβα από την θερμοκρασία την μπαταρίας που ενώ ζεσταινόταν δεν ανέβαινε η ένδειξη στο κινητό μέσα από εφαρμογή που έχω και δέυτερον κρατούσε λιγότερο από την παλιά!

Πήρα λοιπόν από Procordia, bulk αλλά original στα 20€ και κάτι νομίζω, e-banking δεν έχουν αλλά μπορείς να πας σε τράπεζα και να κάνεις κανονικά κατάθεση στο λογσριασμό τους και να γλυτώσετε το κόστος της αντικαταβολής. ΣΑΣ το προτείνω.

Αποτελέσματα: ένα 20% περισσότερο από την παλιά σε διάρκεια διότι παλιά που όλοι λέμε ότι κράταγε 2 μέρες κτλ., ήταν και οι εφαρμογές πιο ελαφριές και ήτνα και λιγότερες εγκατεστημένες...

* το μόνο αξιοπερίεργο έιναι πως όταν πέφτει στο 3% και το δουλέυεις κλείνει στα μπαμ χωρίς να τερματίζει κανονικά πράγμα που η παλιά δεν το έκανε, κάτι θα παιζει με το calibration αλλά δεν ασχολούμαι. ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μετά από επαναφορά και ξανά στήσιμο τη συσκευής μετά από πολύ καιρό είπα να το κάνω για φρεσκάδα πέρασε μια βδομάδα και από κει που η μπαταριά που πριν με πήγαινε μια ολόκληρη μέρα τώρα πλέον έχω φτάσει στο σημείο να κάνω και 2 φορτίσεις!!!εχθές έφυγα από το σπίτι 1330 με 100% και το συνδεσα στο power bank με 15% στις 2100 το βράδυ!!!η χρήση που έκανα είναι ακριβός ίδια με πριν δεν ξέρω τι γίνεται!!και φυσικά δεν αντέχω να το ξανακάνω επαναφορά και στήσιμο ξανά!!!sot δεν παρακολουθησα γιατί απλά δεν άλλαξα την χρήση του τρόπου της συσκευής κατι αλλο φταίει αλλα δεν μπορώ να καταλάβω τι στις εφαρμογές που βλέπω στις ρυθμίσεις δεν δείχνει καμια περίεργη εφαρμογή που τραβάει τόσο πολυ

 

Αγαπητέ πέρασες την ίδια ακριβώς έκδοση που είχες πριν;

Σε μένα για παράδειγμα είχα την V20d-EUR-XX και ύστερα από clean install πήγα στην V20g με την οποία το κινητό πήγαινε από το 100% στο 95% σε 2-3 λεπτά μόνο χρήσης! Να μην στα πολυλογώ ξαναέβαλα πάλι με clean install την V20d και βρήκα την υγειά μου. Δυστυχώς όμς μου έμεινα "κουσούρι" ένα είδος burn in στο πάνω μέρος της οθόνης πού ότι και να βλέπω με σκούρα χρώματα πάντα από πίσω αχνοφαίνεται το είδωλο του notification bar. Αυτό έγινε με το που πέρασα την V20g και παρέμεινε και μετά. Υποθέτω κάτι πειράχτηκε στο software της GPU αλλά δεν ασχολήθηκα, ειδικά με τέτοια ευαίσθητη πλακέτα που φοράει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικά αγόρασα από scroutz και μου βγήκε και imitasion και μάπα. Το κατάλαβα από την θερμοκρασία την μπαταρίας που ενώ ζεσταινόταν δεν ανέβαινε η ένδειξη στο κινητό μέσα από εφαρμογή που έχω και δέυτερον κρατούσε λιγότερο από την παλιά!

Πήρα λοιπόν από Procordia, bulk αλλά original στα 20€ και κάτι νομίζω, e-banking δεν έχουν αλλά μπορείς να πας σε τράπεζα και να κάνεις κανονικά κατάθεση στο λογσριασμό τους και να γλυτώσετε το κόστος της αντικαταβολής. ΣΑΣ το προτείνω.

Αποτελέσματα: ένα 20% περισσότερο από την παλιά σε διάρκεια διότι παλιά που όλοι λέμε ότι κράταγε 2 μέρες κτλ., ήταν και οι εφαρμογές πιο ελαφριές και ήτνα και λιγότερες εγκατεστημένες...

* το μόνο αξιοπερίεργο έιναι πως όταν πέφτει στο 3% και το δουλέυεις κλείνει στα μπαμ χωρίς να τερματίζει κανονικά πράγμα που η παλιά δεν το έκανε, κάτι θα παιζει με το calibration αλλά δεν ασχολούμαι. ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αγαπητέ πέρασες την ίδια ακριβώς έκδοση που είχες πριν;

Σε μένα για παράδειγμα είχα την V20d-EUR-XX και ύστερα από clean install πήγα στην V20g με την οποία το κινητό πήγαινε από το 100% στο 95% σε 2-3 λεπτά μόνο χρήσης! Να μην στα πολυλογώ ξαναέβαλα πάλι με clean install την V20d και βρήκα την υγειά μου. Δυστυχώς όμς μου έμεινα "κουσούρι" ένα είδος burn in στο πάνω μέρος της οθόνης πού ότι και να βλέπω με σκούρα χρώματα πάντα από πίσω αχνοφαίνεται το είδωλο του notification bar. Αυτό έγινε με το που πέρασα την V20g και παρέμεινε και μετά. Υποθέτω κάτι πειράχτηκε στο software της GPU αλλά δεν ασχολήθηκα, ειδικά με τέτοια ευαίσθητη πλακέτα που φοράει.

 

δεν εκανα clean install με το lgup εκανα factory reset μεσα απο recovery και και με πηγε απευθειας στην 20g μονο του..με πηγε απευθειας γιατι οταν μου αλλαξαν πλακετα σε 603 την ειχαν ειδη περασμενη απο το service την ελληνικη εκδοση εχω

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Καλημέρα σε όλους. Ενώ όπως ξέρετε το τηλέφωνο είναι πολύ καλό, υπάρχει θέμα με το σήμα μέσα στο σπίτι. Είναι η μόνη συσκευή που πρέπει να έχω κοντά στο παράθυρο για να έχει σήμα. Και όταν χάσει κλήση θα ειδοποιηθω με SMS μετά από κάνα τέταρτο αφού βρει σήμα. Υπάρχει κάποια εφαρμογή που να διορθωνει τη κατάσταση;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Ενώ όπως ξέρετε το τηλέφωνο είναι πολύ καλό, υπάρχει θέμα με το σήμα μέσα στο σπίτι. Είναι η μόνη συσκευή που πρέπει να έχω κοντά στο παράθυρο για να έχει σήμα. Και όταν χάσει κλήση θα ειδοποιηθω με SMS μετά από κάνα τέταρτο αφού βρει σήμα. Υπάρχει κάποια εφαρμογή που να διορθωνει τη κατάσταση;

 

Τι εφαρμογή δηλαδή να διορθώσει το σήμα; Και εγώ έχω το ίδιο θέμα. Ενώ σήμα vodafone έχει κανονικά στο σπίτι (3 κινητά ακόμη μπορεί να έχουν), το G4 αρνείται, βρίσκει και χάνει το σήμα όποτε του καπνίσει. Το "Σ'έχω βρει και σε χάνω" , είναι το αγαπημένο τραγούδι του :p

Βέβαια δεν έχει καμία σχέση με τη μπαταρία αυτό που γράφεις εδώ. Μπορείς να το γράψεις στο γενικό θέμα του G4. ;)

Link to comment
Share on other sites

Λάθος ενότητα, έχεις δίκιο, Τουλάχιστον με έκανες και γέλασα πρωί πρωί. Είπα μπας και έχουμε βρει κάποια λύση!
Link to comment
Share on other sites

Λάθος ενότητα, έχεις δίκιο, Τουλάχιστον με έκανες και γέλασα πρωί πρωί. Είπα μπας και έχουμε βρει κάποια λύση!

εχεις προσπαθησει να το δουλεψεις με 2G? Σε μενα παντως εχω χαμηλο με 4G αλλα με το 2 ειμαι καμπανα

Link to comment
Share on other sites

εχεις προσπαθησει να το δουλεψεις με 2G? Σε μενα παντως εχω χαμηλο με 4G αλλα με το 2 ειμαι καμπανα

 

Με 2G έχει ακριβώς την ίδια συμπεριφορά. Το σήμα εξαφανίζεται, ουκ ολίγες φορές έχω χάσει κλήσεις, και απλά μου έρχονται σε μήνυμα, όταν το σήμα, ως δια μαγείας, είναι φουλ.

Δεν ξέρω αν συμβαίνει τ ο ίδιο ακριβώς στον φίλο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πρόβλημα της συσκευής πιθανότατα γιατί είναι το δεύτερο g4 που έχω με το ίδιο θέμα. Θα το γυρίσω σε 2g και θα επανέλθω
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το LG G4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...