Jump to content

LG Nexus 5X vs Motorola Moto X Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα. :)

 

Μια ενδιαφέρουσα επερχόμενη μάχη: LG Nexus 5X vs Motorola Moto X Play.

 

Τί θα διαλέγατε και γιατί;

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

εγώ θα πήγαινα στο nexus για τις αναβαθμίσεις, το fingerprint sensor, την καλύτερη κάμερα και για το root χωρίς να χάνεις εγγύηση (μιλώντας για το 32άρι nexus το 16άρι δεν αξίζει καθόλου)

 

το ερώτημα είναι πόσο βρίσκεις το ένα και πόσο το άλλο? γιατί αν το nexus κάνει κανένα 100άρικο παραπάνω τότε τα πλεονεκτήματα δεν φαίνονται αρκετά

Link to comment
Share on other sites

To Nexus ξεκίνησε στα 500 ευρώ και πολύ γρήγορα έχει πέσει στα 400, άρα εκτιμώ ότι πάει ολοταχώς για κάτω από τα 350, ίσως και πιο κάτω.

 

Το Moto X Play αυτή τη στιγμή είναι στα 300-310, οπότε στην παρούσα χρονική στιγμή έχει ξεκάθαρο πλεονέκτημα τιμής.

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

Είχα το Nexus 5X και με σιγουριά μπορώ να πω οτι στα λεφτά του είναι ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ. Lag, αργά μενού, messenger κάνει redraw για να ανοίξει τα chats, και γενικά ΟΧΙ η εμπειρία Android που θα ήθελα.

 

Δεν ξέρω αν εγώ έγινα γερο περίεργος, ή απλά πλέον τα apps που χρησιμοποιώ καθημερινά (και είναι πολλά), πλέον ΔΕΝ αντέχουν τα 2GB RAM και το 6core SoC.

 

Go away blackup από το 5Χ.

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Είχα το Nexus 5X και με σιγουριά μπορώ να πω οτι στα λεφτά του είναι ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ. Lag, αργά μενού, messenger κάνει redraw για να ανοίξει τα chats, και γενικά ΟΧΙ η εμπειρία Android που θα ήθελα.

 

Δεν ξέρω αν εγώ έγινα γερο περίεργος, ή απλά πλέον τα apps που χρησιμοποιώ καθημερινά (και είναι πολλά), πλέον ΔΕΝ αντέχουν τα 2GB RAM και το 6core SoC.

 

Go away blackup από το 5Χ.

 

και για την οθόνη διάβαζα ότι δεν είναι καθόλου καλή, ισχύει?

 

απογοήτευση μεγάλη το 5χ. πανάκριβο με αρχική έκδοση τα 16gb το 2015.

 

 

πάντως τα 2gb στο redmi note 2 μια χαρά τα πήγαιναν και σήκωναν και το αρκετά βαρύ miui. ίσως με κανένα μελλοντικό update στρώσει και το 5x

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα στο moto x play για την τιμή, την σούπερ φωτεινή οθόνη, την μπαταρία, την micro sd και δεν με ενδιαφέρει καθόλου ο fingerprint sensor. Είναι lag free και στις 4'20" οθόνης είχα ακόμα 43% μπαταρία πίνοντας του το αίμα,και έπαιζα και asphalt καμιά ώρα. Για μένα δεν υπάρχει σύγκριση ειδικά σε αυτές τις τιμές
:food: www.chefsunderground.gr
Link to comment
Share on other sites

Είχα το Nexus 5X και με σιγουριά μπορώ να πω οτι στα λεφτά του είναι ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ. Lag, αργά μενού, messenger κάνει redraw για να ανοίξει τα chats, και γενικά ΟΧΙ η εμπειρία Android που θα ήθελα.

 

Δεν ξέρω αν εγώ έγινα γερο περίεργος, ή απλά πλέον τα apps που χρησιμοποιώ καθημερινά (και είναι πολλά), πλέον ΔΕΝ αντέχουν τα 2GB RAM και το 6core SoC.

 

Go away blackup από το 5Χ.

 

Σε σχέση με το mls Diamond;;;

Link to comment
Share on other sites

Με τα μάτια κλειστά moto x play. Πιο φτηνό, πολύ καλή κάμερα και μπαταρία, ιδανικό μέγεθος οθόνης (5,5 in) με διαστάσεις σχεδόν ίδιες με το 5x που έχει μικτότερη οθόνη. Επίσης θα πάρει αρκετές αναβαθμίσεις, όχι όσες το 5x βέβαια. Για το Mls diamont που λέει ο φίλος δεν θα το συζητούσα καν. Φτηνό κινέζικο κινητό που υπερτιμολογείται απίστευτα λόγω των ελληνικών προγραμματων που έχει πάνω του. Χώρις να θέλω να σε μπερδέψω βέβαια, δες και το Huawei g8 με 3gb ram που ειναι στα ίδια χρήματα με το moto.
Link to comment
Share on other sites

Με τα μάτια κλειστά moto x play. Πιο φτηνό, πολύ καλή κάμερα και μπαταρία, ιδανικό μέγεθος οθόνης (5,5 in) με διαστάσεις σχεδόν ίδιες με το 5x που έχει μικτότερη οθόνη. Επίσης θα πάρει αρκετές αναβαθμίσεις, όχι όσες το 5x βέβαια. Για το Mls diamont που λέει ο φίλος δεν θα το συζητούσα καν. Φτηνό κινέζικο κινητό που υπερτιμολογείται απίστευτα λόγω των ελληνικών προγραμματων που έχει πάνω του. Χώρις να θέλω να σε μπερδέψω βέβαια, δες και το Huawei g8 με 3gb ram που ειναι στα ίδια χρήματα με το moto.

 

Για άλλο λόγο αναφέρω το mls....

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω δει και τα δύο από κοντά και με κλειστά τα μάτια θα επέλεγα το Moto X Play, επειδή απογοητεύτηκα από την οθόνη του Nexus 5X.

 

Ωστόσο ξεκίνησα το θέμα εδώ, μήπως είναι θέμα ρυθμίσεων από την εμπειρία χρηστών του Nexus, αν τυχόν το βελτίωσαν.

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη η ήττα της Google με το 5Χ, απογοητευσε πολύ κοσμο. Συμφωνω για το αργο μενου σε πολλες περιπτώσεις, τα 2GB RAM φαινονται λίγα ακομα και στο βανιλλα Android. :down:
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη η ήττα της Google με το 5Χ, απογοητευσε πολύ κοσμο. Συμφωνω για το αργο μενου σε πολλες περιπτώσεις, τα 2GB RAM φαινονται λίγα ακομα και στο βανιλλα Android. :down:

 

Έχοντας συσκευή με 2gb ram και stock android μια χαρά σφαίρα πάει. Και το 5Χ ήταν ελάχιστα πιο αργό από το 5 σε κάποια τεστ αλλά το 5άρι δεν έχει ενεργοποιημένη την κρυπτογράφηση που έχουν τα nexus από default από το 6 και μετά.

 

Από την άλλη λόγω χρημάτων θα προτιμούσα το moto x play.

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας συσκευή με 2gb ram και stock android μια χαρά σφαίρα πάει. Και το 5Χ ήταν ελάχιστα πιο αργό από το 5 σε κάποια τεστ αλλά το 5άρι δεν έχει ενεργοποιημένη την κρυπτογράφηση που έχουν τα nexus από default από το 6 και μετά.

 

Από την άλλη λόγω χρημάτων θα προτιμούσα το moto x play.

 

Σιγα μην πηγαίνει σφαίρα. :down:

 

Είπαμε να μην δουλευόμαστε μεταξύ μας.

 

Γέμισε το με τα apps που χρησιμοποιεί ένας επαγγελματίας και απόλαυσε redraws και καθυστερήσεις. Α και με τα animations στο 0.5x ε;

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Σιγα μην πηγαίνει σφαίρα. :down:

 

Είπαμε να μην δουλευόμαστε μεταξύ μας.

 

Γέμισε το με τα apps που χρησιμοποιεί ένας επαγγελματίας και απόλαυσε redraws και καθυστερήσεις. Α και με τα animations στο 0.5x ε;

 

Κοίτα δεν θα το κάνω flame αλλά σε σχέση με το diamond που εκθείαζες μια χαρά θα το κοντράρει....Τώρα για τα animation δεν έχω μπει ποτέ στην διαδικασία να παίζω με ταχύτητες. redraw και καθυστέρηση έχω πολύ σπάνια με το google photos και αυτό λόγω εφαρμογής. Αλλά σαν επαγγελματίας δεν έχω fb, messenger οπότε ίσως χάνω κάποιους πόντους.

 

Πάντως δεν έχω δει το s6 να δούλευει τόσο ανώτερα που να δικαιολογείται από το 1 παραπάνω ram και τον ανώτερο επεξεργαστή.

 

Τέλος το να λέμε ότι τα 2gb ram δεν αρκούν για ομαλή χρήση στο android είναι αστείο....Μην κάτσουμε και ψάξουμε να δούμε σχόλια που εκθειάζουν συσκευές με 1gb ram. Εκτός αν εκείνες έχουν 1gb αλλά νίντζα....

Edited by enigma84
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα δεν θα το κάνω flame αλλά σε σχέση με το diamond που εκθείαζες μια χαρά θα το κοντράρει....Τώρα για τα animation δεν έχω μπει ποτέ στην διαδικασία να παίζω με ταχύτητες. redraw και καθυστέρηση έχω πολύ σπάνια με το google photos και αυτό λόγω εφαρμογής. Αλλά σαν επαγγελματίας δεν έχω fb, messenger οπότε ίσως χάνω κάποιους πόντους.

 

Πάντως δεν έχω δει το s6 να δούλευει τόσο ανώτερα που να δικαιολογείται από το 1 παραπάνω ram και τον ανώτερο επεξεργαστή.

 

Τέλος το να λέμε ότι τα 2gb ram δεν αρκούν για ομαλή χρήση στο android είναι αστείο....Μην κάτσουμε και ψάξουμε να δούμε σχόλια που εκθειάζουν συσκευές με 1gb ram. Εκτός αν εκείνες έχουν 1gb αλλά νίντζα....

 

5X είναι η απογοήτευση του Android. Θες δεν θες. Και το Diamond δεν είπε ποτέ ότι είναι η ναυαρχίδα των Nexus για το 2015... Ενώ η Google το 5Χ το υπερτιμησε και κορόιδεψε κοσμάκη. Που θες και ανάλυση κιόλας :down:

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

5X είναι η απογοήτευση του Android. Θες δεν θες. Και το Diamond δεν είπε ποτέ ότι είναι η ναυαρχίδα των Nexus για το 2015... Ενώ η Google το 5Χ το υπερτιμησε και κορόιδεψε κοσμάκη. Που θες και ανάλυση κιόλας :down:

 

Ότι είναι απογοήτευση σε σχέση με το 6p, ισχύει. Το έχω πει και παλιά ότι το θεωρώ πισωγύρισμα μιας και είναι και ακριβό για αυτά που μας έχει συνηθίσει.

 

Το diamond δεν είναι ναυαρχίδα των nexus (μεταξυ μας ούτε το 5Χ) αλλά τιμολογιακά κινούνται στα ίδα λεφτά. Τώρα το πόσο κοροϊδία είναι το 5Χ σε σχέση με το diamond δεν ξέρω.....

 

Άλλο ρώτησα. Δεν διαφωνώ στην τιμή, διαφωνώ με αυτές τις ατάκες εντελώς ΑΣΧΕΤΕΣ με το αντικείμενο, που γράφουν low spec συσκευή. :down:

 

Σας διαβάζει όλη η Ελλάδα καλώς ή κακώς, κάποιος πρέπει να βάζει τα πράγματα στη θέση τους. Το Diamond είναι σούπερ σε επιδόσεις, οθόνη, εμφάνιση, δυνατότητες και πλέον με 4G ολοκληρώνεται μια σημαντική του υστέρηση.

 

ΔΕΝ έχει κάμερα που να πεις οτι είναι ιδιαίτερη, ενώ η αυτονομία του είναι η αναμενόμενη για τόσο λεπτή συσκευή - δηλαδή μικρή. Είναι υπερτιμημένο αν το κρίνεις με βάση τα άλλα μοντέλα της αγοράς, αλλά πραγματικά είναι πιο lag free από το Galaxy S6 Edge των 700€. Για να μη λέμε ότι θέλουμε εδώ μέσα :down:

 

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Την εντελώς άσχετη αναφορά στο Diamond εσύ την έκανες. Και επειδή κανεις τον έξυπνο όντας άσχετος, η πλοήγηση στο Diamond λιγότερα lags είχε απο το τιμημένο σου. Δε μιλάμε για καθυστερήσεις σε υπερβολική χρήση.

 

Όταν καταφέρεις κάποτε να έχεις άποψη εμπεριστατωμένη επι των θεμάτων που σχολιάζεις ίσως εχει νόημα η κουβέντα.

 

Μέχρι τότε διάβαζε το τι σου γράφει κάποιος που εχει ιδέα τι λέει. ;)

 

Cheers

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Haki μιλάνε τα λεφτά που ξόδεψες για αυτο. Όχι η αντικειμενικότητα που πρέπει να έχεις ;)

 

Anyway δε στο χαλάω enjoy it :p

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Ξόδεψα αρκετά λιγότερα από τα 385 ευρώ που έχει στα σκρουτζομάγαζα, αντικειμενικότητα διαθέτω περισσή λόγω της συχνότητας που αλλάζω κινητά, φωτογραφίες βγάζει εξαιρετικές και η ταχύτητα και απόκριση του είναι σε ύψιστα επίπεδα. Το τηλέφωνο είναι αστέρι :up: ...γιατί αν δεν ήταν θα το φιλοξενούσε ήδη μιά άλλη τσέπη! ;)

 

Με το καλό λοιπόν, στο επόμενο να πας γρήγορα, μην το αργείς.

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Πάρτε και ένα δείγμα από την "όχι ιδιαίτερη" κάμερα του σε μιά μουντή, βροχερή, σκοτεινή μέρα και μετά βγάλτε με μιά "ιδιαίτερη" κάμερα και ελάτε να συγκρίνουμε. :shock:

 

Μόλις βρώ ήλιο θα ανεβάσω δείγμα και θα μείνετε άναυδοι! :eek:

 

 

http://s17.postimg.org/w3es1y5z3/IMG_20160105_154345.jpg

 

για ανεβασε και μερικες βραδυνες να παρουμε μια εικονα.Ψιλοκαλη τη βλεπω...αν και τον ουρανο τον εκαψε.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ηλίθια σχόλια διεγράφησαν. Διατηρείτε ένα επίπεδο αν μπορείτε. Αλλιώς μην σχολιάζετε, χαλάτε τσάμπα το πληκτρολόγιο σας :down:

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...