Jump to content

Cubot Note S


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλορίζικο.

 

Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι , με τη v5 είναι έτοιμο...

 

σε ευχαριστω πολυ φιλε:D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα παιδια,μoλις πηρα το κινητο σε χρυσο χρωμα απο ελλαδα,το σκαλισα ενα λεπτο για να δω αμα ειναι ολα ενταξει.οσο το ειδα για ενα λεπτο δεν φαινεται ουτε για πλακα για κινητο 99 ευρω που εδωσα,μου εκανε εντυπωση οτι ειδα mm 6.0.0 και version που τελειωνει σε v5 (25 αυγουστου 2016).πρεπει να κανω κατι?εχω διαβασει ολα τα ποστ,ας ειναι καλα ο saviano και η παρεα του.πολυ θετικο οτι το παραγγειλα εχθες και μου ηρθε σημερα και εχει σηματακi της infoquest

 

Καλορίζικο και πάντα ευχάριστα νέα να πέρνεις.Θα μας έλεγες το κατάστημα να βοηθηθεί κόσμος.;:)

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικο φίλε καλές ειδήσης να παίρνεις στο καινούργιο σου κινητό

 

ευχαριστω :) το καταστημα ειναι το electrostar http://www.electrostar.gr/ ,τουλαχιστον εμενα μου φανηκε ταχυτατο μαγαζι,παραγγειλα εχθες,παρελαβα σημερα

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλορίζικο και πάντα ευχάριστα νέα να πέρνεις.Θα μας έλεγες το κατάστημα να βοηθηθεί κόσμος.;:)

 

ευχαριστω πολυ:)

Edited by alucard82
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα..το πηρα απο ελλαδα για να μην μπλεκω παλυ με ξενα site..το εχω ενα μηνα περιπου! Γενικα ειμαι ευχαριστημενος..αλλα ρε παιδια η μπαταρια του ποτε δεν μου εβγαλε πανω απο μερα..πριν απο αυτο ειχα το ulefone be one και με την ιδια χρηση στης αρχες κυριος μου εβγαζε δυο μερες ανετα με 2500mh..κυριος facebook και youtube το δουλευω..πρεπει να τσεκαρω κατι? Γιατι απ οσους διαβασα εδω μεσα βγαζει ανετα δυο μερες
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα..το πηρα απο ελλαδα για να μην μπλεκω παλυ με ξενα site..το εχω ενα μηνα περιπου! Γενικα ειμαι ευχαριστημενος..αλλα ρε παιδια η μπαταρια του ποτε δεν μου εβγαλε πανω απο μερα..πριν απο αυτο ειχα το ulefone be one και με την ιδια χρηση στης αρχες κυριος μου εβγαζε δυο μερες ανετα με 2500mh..κυριος facebook και youtube το δουλευω..πρεπει να τσεκαρω κατι? Γιατι απ οσους διαβασα εδω μεσα βγαζει ανετα δυο μερες

 

φιλε μου και εγω προχτες παρελαβα και αρχιζω και παρατηρω πτωση μπαταριας,χωρις μεγαλη χρηση .βεβαια εγω το εχω φορτισει μια φορα

και δεν ξερω αν φτιαξει με τις επομενες φορτισεις,το μονο που δοκιμασα εγω ειναι οτι το γυρισα σε gsm καιοχι 3g ειδα οτι η μπαταρια επεφτε πιο σιγα,αν συνεχισει μετα απο 4 φορτισεις το στελνω σερβις:worry:

Link to comment
Share on other sites

Το ξαναβάζω για όσους δεν το είδαν. ΟΛΑ ΑΝΟΙΧΤΑ (πλην bluetooth).

 

Cubot%20battery.png

 

Η συσκευή είναι με καμιά 30αριά "βασικές" εφαρμογές (προσφορές σούπερ μαρκετ, FB, CandyCrash, Gmail, Google+,Χάρτες, Messenger, Viber,Google Allo, μία εφαρμογή καιρού με widget, Swiftkaybord...). Δύο sim COMSOTE και SD, έχει πολύ καλή ένταση το σήμα της Cosmote στην περιοχή μου, είναι κατά 70% συνδεδεμένο σε wifi, φωτεινότητα οθόνης στην μέση και ρύθμιση στο αυτόματο.

 

Με απλή-φυσιολογική χρήση η συσκευή βγάζει 3ήμερο...

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Το ξαναβάζω για όσους δεν το είδαν. ΟΛΑ ΑΝΟΙΧΤΑ (πλην bluetooth).

 

Cubot%20battery.png

 

Η συσκευή είναι με καμιά 30αριά "βασικές" εφαρμογές (προσφορές σούπερ μαρκετ, FB, CandyCrash, Gmail, Google+,Χάρτες, Messenger, Viber,Google Allo, μία εφαρμογή καιρού με widget, Swiftkaybord...). Δύο sim COMSOTE και SD, έχει πολύ καλή ένταση το σήμα της Cosmote στην περιοχή μου, είναι κατά 70% συνδεδεμένο σε wifi, φωτεινότητα οθόνης στην μέση και ρύθμιση στο αυτόματο.

 

φιλε μου κανεις δεν αναιρει το αποτελεσμα σου,απλα γραφουμε μηπως και μας δωσει καποιος καμια ιδεα μπας και χαρουμε το κινητο και εμεις οι καινουργοι αγοραστες,ηθελα να σε ρωτησω το κινητο σου ηταν απο την αρχη ετσι?γιατι εμενα μου ηρθε με την v5 ετοιμο.βεβαια το εχω φορτσει μια φορα.σου γραφω πολυ φιλικα παντα γιατι μπορει εμενα να μου εκατσε ελαττωματικη μπαταρια η να βιαζομαι να εκφερω γνωμη μιας και το εχω 2 μερες

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια...εννοείται οτι εδώ μέσα μιλάμε ΜΟΝΟ φιλικά!! Εγώ τουλάχιστον...αλλά απ'ότι βλέπω όλο το thread είναι τρομερά φιλικό (αλλιώς δεν θα έγραφα κιόλας...). Την φιλικότητα την θεωρώ ΔΕΔΟΜΕΝΗ! :rolleyes:

 

Πάμε παρακάτω...

Εμένα η συσκευή είναι απο Κίνα. Την έχω αρκετό καιρό. Όταν ήρθε είχε Android 5.

Μέσα στο thread έχουν αναφερθεί μερικά προβλήματα με GPS, ένδειξη μπαταρίας, πολύ υψηλές θερμοκρασίες. Εγώ προβλήματα με την συσκευή δεν είχα ποτέ. Ίσως η μπαταρία να έκαμνε που και πού κάτι ψιλοκόλπα με απότομες βουτιές (5-10%) αλλά ήταν ανάξιο αναφοράς.

 

Τώρα έχω Android 6 v.6. Την πέρασα με τον οδηγό του Saviano. Έβαλα την v.3 μέσω flashtool (έκανα καθαρή εγκατάσταση δηλαδή σβήνοντας οτιδήποτε υπήρχε απο παλιά...) και μετά πέρασα απο πάνω 4-5-6. Η συσκευή μου δουλεύει ΑΨΟΓΑ και σε σχέση με το Android 5 έχω δεί καλύτερη απόδοση στην μπαταρία και πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες λειτουργίας (την ίδια χρήση με πριν αλλά τώρα η συσκευή είναι πάντα κρύα...)

 

Η απόδοση της μπαταρίας εξαρτάται απο πάρα πάρα πάρα πάρα πάρα πολλούς παράγοντες. Τόσους, που για μένα η σύγκριση αποδόσεων μεταξύ διαφορετικών χρηστών είναι ανούσια.

ΟΜΩΣ, θα πρέπει οι αποδόσεις να είναι κοντά. 1-2-3 ώρες χρήσης διαφορά. Δεν μπορεί ο ένας να χτυπάει 12ωρα και ο άλλος 5ωρα. Αυτό δεν είναι φυσιολογικό.

 

Το έχω ξαναπεί. Για μένα όσοι έχουν θέμα με baterry drain θα πρέπει να κάνουν επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και να δοκιμάσουν την συσκευή σκέτη. Εάν συνεχιστεί το ίδιο τροπάριο τότε θέλει flashάρισμα μέσω flashtool, να καθαρίσει η συσκευή απο τα πάντα και να ξαναστηθεί. Εάν πάλι το τροπάριο παραμένει τότε μάλλον κάποιο ελάττωμα υπάρχει (χωρίς αυτό να σημαίνει οτι φταίει 100% η μπαταρία).

Τέλος θα πρέπει οπωσδήποτε να σκαλίστε - ξεσκονίσετε τις ρυθμίσεις που έχετε στον Google λογαριασμό. Οι υπηρεσίες Google κάνουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ ζημιά στην απόδοση της μπαταρίας. Όποια από αυτές δεν χρησιμοποιείτε, ξηλώστε την (ή απενεργοποιήστε την).

 

Αυτά :)

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπέρα σήμερα μου ε΄καναν δώρο ενα cubot note s καινουργιο ομως το αντυπο που το συνοδευε δεν λεει τιποτα για το ποση ωρα και ενα πρεπει να φορτισω το τηλεφωνο πριν το ανοιξω πρωτη φορα τι λετε κι εσεις απο την εμπειρια σας; ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

100%+30min και είσαι οκ ;-)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Κλειστό φορτισε το Mondeo81. Την πρώτη φορά που φόρτισα το κινητό, μου είπαν στην infoquest ότι πρέπει να αδειάσω πρώτη φορά τη μπαταρία του κινητό και μετά να το αφησω να φορτισει πλήρως. Μάλλον για αυτό μου δημιούργησε θέμα με τη μπαταρία το κινητό, άσχετοι οι τύποι της infoquest , τέλος πάντων σήμερα θα του κάνω επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων και μετά βλέπουμε.
Link to comment
Share on other sites

@Thanos ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ αυτό... Κ Α Μ Ι Α σχέση με το πρόβλημα σου... ούτε μια στο δισεκατομμύριο!!!

 

@mondeo81 Άνοιξε το κινητό σου φίλε μου κανονικά, δούλεψε το λίγο 2-3-5 ώρες και μετά βάλτο να φορτίσει όπως σου είπα.

 

Γνώμη μου: Μην αφήσετε το κινητό ποτέ να αδειάσει τελείως γιατί υπάρχει κίνδυνος (μικρός αλλά υπάρχει) να μην ξανανοίξει ποτέ!!!

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

.......

Γνώμη μου: Μην αφήσετε το κινητό ποτέ να αδειάσει τελείως γιατί υπάρχει κίνδυνος (μικρός αλλά υπάρχει) να μην ξανανοίξει ποτέ!!!

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου, στα νήματα των LeTv LeEco έχουν δημιουργηθεί πολλά προβλήματα μετά από άδειασμα εντελώς της μπαταρίας.... Δεν άνοιγαν με τίποτα.....

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

@Thanos ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ αυτό... Κ Α Μ Ι Α σχέση με το πρόβλημα σου... ούτε μια στο δισεκατομμύριο!!!

 

@mondeo81 Άνοιξε το κινητό σου φίλε μου κανονικά, δούλεψε το λίγο 2-3-5 ώρες και μετά βάλτο να φορτίσει όπως σου είπα.

 

Γνώμη μου: Μην αφήσετε το κινητό ποτέ να αδειάσει τελείως γιατί υπάρχει κίνδυνος (μικρός αλλά υπάρχει) να μην ξανανοίξει ποτέ!!!

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουσιαστικα ομως δεν εκανε λαθος κυκλο η μπαταρια ? Τελος παντων εκανα επαναφορα,τωρα χρειαζεται να κανω κατι αλλο πχ.να αφησω τη μπαταρια να φορτισει πληρως η κατι παρομοιο ?

 

Sent from my CUBOT_NOTE_S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα..το πηρα απο ελλαδα για να μην μπλεκω παλυ με ξενα site..το εχω ενα μηνα περιπου! Γενικα ειμαι ευχαριστημενος..αλλα ρε παιδια η μπαταρια του ποτε δεν μου εβγαλε πανω απο μερα..πριν απο αυτο ειχα το ulefone be one και με την ιδια χρηση στης αρχες κυριος μου εβγαζε δυο μερες ανετα με 2500mh..κυριος facebook και youtube το δουλευω..πρεπει να τσεκαρω κατι? Γιατι απ οσους διαβασα εδω μεσα βγαζει ανετα δυο μερες

Ελα ρε συνονοματε,το εχει το ονομα ρε και αντιμετοπιζουμε τα ιδια προβληματα,ολοι οι Θανασιδες μονιμα καντεμιδες θα'ναι δεν το ξερεις ; Δοκιμασε και εσυ να κανεις μια επαναφορα το ιδιο εκανα και εγω και αν δεν βελτιωθει η επιδωση της μπαταριας παμε τρεχοντας για τον οδηγο του saviano που μας εχει σωσει ολους απο οτι φενεται στο thread.

 

Sent from my CUBOT_NOTE_S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλή προς ΟΛΟΥΣ που έχουν πρόβλημα με μπαταρία...

 

Πρώτον να κάνετε μια καθαρή εγκατάσταση της ρομ (clean install) και μετά θα χρειαστειτε 4-5 ΠΛΗΡΕΙΣ φορτίσεις-αποφορτίσεις.(Ισχύει οτι ειπε ο @pavlidisc παραπάνω +30min μετά το 100℅)

Έτσι θα έχετε μια εικόνα για την μπαταρία του κινητου σας και για το αν ειναι προβληματικη ή οχι.(πιθανοτερα οχι)

 

Εννοείται πως κατα τη διαρκεια (10-15μερες,οσο χρειαστει...) αυτών των 4-5 κύκλων ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ να μην βάλετε εφαρμογες παρα ΜΟΝΟ αυτές που χρειάζεστε πραγματικα (π.χ mail,vb,wa),(οχι FB,YT,διάφορα Battery..κ.α.)& οχι παιχνιδια αυτες τις μερες!!!Αφήστε το τηλ να δημιουργήσει ενα σωστό "χάρτη" της δύναμης της μπαταρίας και μετά.....ΛΙΩΣΤΕ ΤΟ!!!!

 

Σημείωση:

Ήμουν ίσως ο πρώτος που φωναζε για την μπαταρια και τα λοιπα (διαβαστε το φορουμ απο Απριλιο-Μαιο) & ο πρωτος που ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΑ την αποψη μου σχετικα μ'αυτό.

 

Καλο βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά για αναβάθμιση σε 6 πρέπει να πάμε μέσω flash tool όπως λέει ο οδηγός ή με κατέβασμα στην sd της νεότερης όπως γράφουν στο φόρουμ της cubot ;

Βασικά οι συνδέσεις μέσω υπολογιστή δεν μου αρέσουν και θα προτίμησα κατι απλό.

myphone.gr Legal Advisor

Phones: iPhone XsMax 64GB Silver, iPhone X 64GB Silver, Pocophone F1 64GB

Tablets: iPad Pro 12,9 128GB WiFi, iPad mini 4 64GB WiFi & 4G

Link to comment
Share on other sites

OK Saviano σε ευχαριστουμε οπως παντα,σημερα θα διαβασω τα post που λες και αν δεν μου βελτιωθει η μπαταρια μετα την επαναφορα μεσα στο σαββατοκυριακο τοτε παω για clean-install rom
Link to comment
Share on other sites

Εμενα απο την πρωτη μερα παντος κανει σκαλοπατια κατα τη φορτηση και την ξεφορτηση το κινητο..δλδ φτανει στο 85% και μπορει για μια ωρα να δειχνει οτι φορτιζει και θα δειχνει 85%..οταν φορτησει πληρος και βγαλω το φορτηστη αρχιζει να πεφτει σαν αντιστροφη μετριση δλδ 99-98-97..σε ενα 20λεπτο εχει φτασει 78% και κανει ενα σκαλοπατι στο 54% για αρκετη ωρα και μετα ξανα πεφτει γρηγορα
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό βροχερό ΣΚ...

 

Σκέφτηκα κάτι το οποίο θέλω να μοιραστώ με το αγαπητό κοινό:

Μήπως, λέω μήπως, μετά από κάθε αναβάθμιση απο 4 σε 5 και 6 στα ενδιάμεσα χρειάζεται επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων???

 

Όποιος γνωρίζει ας μας το επικοινωνήσει. Ευχαριστώ !!!

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που έχω να σου πω και ισχύει για όλα τα smartphone είναι ότι το hard reset πάντα κάνει καλό , καθαρίζει τη σαβούρα. :)
Link to comment
Share on other sites

Τελικά για αναβάθμιση σε 6 πρέπει να πάμε μέσω flash tool όπως λέει ο οδηγός ή με κατέβασμα στην sd της νεότερης όπως γράφουν στο φόρουμ της cubot ;

Και τα δύο θα δουλέψουν.

Η διαφορά είναι ο ένας τρόπος κάνει απλή...αναβάθμιση...και για μένα μετά την μετάβαση απο Android 5 σε 6 πρέπει οπωσδήποτε να γίνει factory reset και να ξαναστηθεί το τηλέφωνο. Με αυτόν τον τρόπο στην ουσία γίνονται wipe μόνο οι cache της συσκευής...όλα τα άλλα μένουν ώς έχουν...είτε λέγονται προβλήματα είτε κάπως αλλιώς.

 

Ο άλλος καθαρίζει την συσκευή απο ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Κάνει wipe και τα data της συσκευής. Γίνεται "format" στην ουσία και ξαναπερνιέται η ρομ απο την αρχή. Αυτός είναι και ο σωστός τρόπος, εάν θέλεις να βγάλεις σωστά συμπεράσματα για την συσκευή. Με τον οδηγό του saviano είναι μία διαδικασία πολύ εύκολη...που μάλλον θα την χαρακτήριζα απαραίτητη σε όποιον αντιμετωπίζει προβλήματα.

Συνεπώς, λύσεις ΣΟΒΑΡΩΝ προβλημάτων μήν περιμένετε να δείτε εάν δεν flashaρετε απο την αρχή για να καθαρίσει ο τόπος.

Εμενα απο την πρωτη μερα παντος κανει σκαλοπατια κατα τη φορτηση και την ξεφορτηση το κινητο..δλδ φτανει στο 85% και μπορει για μια ωρα να δειχνει οτι φορτιζει και θα δειχνει 85%..οταν φορτησει πληρος και βγαλω το φορτηστη αρχιζει να πεφτει σαν αντιστροφη μετριση δλδ 99-98-97..σε ενα 20λεπτο εχει φτασει 78% και κανει ενα σκαλοπατι στο 54% για αρκετη ωρα και μετα ξανα πεφτει γρηγορα

Βγάλε την μπαταρία απο το κινητό και ξαναβάλτην μετά απο 1-2 λεπτά. Το πρόβλημα θα διορθωθεί αλλά προσωρινά. Θε επανέλθει μετά απο 2-3 φορτίσεις.

Μήπως, λέω μήπως, μετά από κάθε αναβάθμιση απο 4 σε 5 και 6 στα ενδιάμεσα χρειάζεται επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων???

Εάν flashάρεις το Android 6 μία φορά (και έχεις στημένη συσκευή), δεν χρειάζεται μετά να κάνεις συνέχεια factory reset. Απλά περνάς την 4-5-6. ΜΟΝΟ εάν σου δημιουργηθεί κάποιο σοβαρό πρόβλημα ξανακάνεις την διαδικασία.

 

Να καταλήξω και εγώ ξανα-λέγοντας οτι εάν δεν flashάρετε την συσκευή με flashtool, δεν μπορείτε να βγάλετε ασφαλή συμπεράσματα.

Επιχειρήστε το γιατί η διαδικασία είναι πολύ απλή και θα έχετε (λογικά) μια συσκευή στην οποία θα δουλεύουν απροβλημάτιστα ΟΛΑ.

Flashάρετε την v.3 (έχουν βγεί και πιό μεγάλες version για flash αλλά δεν θα το ρίσκαρα...μιλάω για την v.3 που είναι δοκιμασμένη). Βάλτε απο πάνω 4-5-6. Κάντε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και ΜΕΤΑ ξεκινήστε να τεστάρετε την συσκευή σας.

 

Την καλημέρα μου σε όλους :-)

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από την εμπειρία μου σε δύο κινητά έχω περάσει τα android 6 στο δικό μου φρασαρισμα της v03και ν04μέχρι την v06 με τις τοπικές .ενημερώσεις Φυσικά το κινητό μου φυσάει και το μικρό πρόβλημα με την θερμοκρασία δεν υπάρχει όσο για τα σκαλάκια της μπαταρίας αυτά τέλος μετά από δύο πλήρεις φορτίσεις.Τωρα στο δεύτερο με τα ίδια προβλήματα και ποιο μεγάλο στην θερμοκρασία στο κινητό του φίλου μου δεν ρισκάρα για να φλασάρω για το λόγο μία στις 1000ες για καμιά σταβη.Ειχε τα 5αρια του πέρασα από πάνω την ν04.05.06 με τον απλό τρόπο δηλ με τις τοπικές εξημερώσεις φυσικά τα αρχεία σεsd που θα κατεβάζα.Τα αποτέλεσμα εμφανείς τα ίδια και στα δύο κινητά Γνώμη οι οδηγοί για φρασαρισμα είναι αναλυτικοί αν δεν έχετε κάποια πείρα κάντε τον εύκολο τρόπο θα έχετε τα ίδια αποτελέσματα . Μπορεί να υπάρχουν λεπτομέρειες ανάμεσα στα δύο κινητά που ασχολήθηκα που δεν μπορώ να τις δω Ή ουσία είναι τα κινητά έγιναν αγνώριστα .

Καλό βράδυ σε όλους!!

Edited by foust
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...