Jump to content

Cubot Note S


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαλησπέρα παίδες.Μόλις πήρα ένα μεταχειρισμένο.Έχει 5.1.Πως κάνω αναβάθμιση σε 6?Από τις ενημερώσεις συστήματος κανονικά ή θέλει κάτι άλλο?

Κατεβάζεις το αρχείο απο ΕΔΩ, το ρίχνεις στην SD και όπως λέει και ο μέγας admin :p κάνει αναβάθμιση απο την συσκευή

 

"settings – about phone – wireless update – local updates(on the right top corner) – internal storage - select the files which you just downloaded - install now - OK"

 

Μετά την αναβάθμιση και πρίν "στήσεις" την συσκευή σου κάνε μία επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων για να είσαι κομπλαρισιόν :)

 

Στην συνέχεια, εάν θέλεις μένεις με αυτήν (V.4) που είναι επίσημη (και δουλεύει ΣΠΕΣΙΑΛ) ή προχωράς σε εγκατάσταση της v.5 και μετά της v.6 (που επίσης δουλεύουν ΣΠΕΣΙΑΛ) οι οποίες όμως δεν έχουν δοθεί επίσημα από την Cubot. Αυτές θα τις βρείς στον οδηγό του saviano (post #987) και εγκαθιστούνται επίσης με wirelles update.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κατ' αρχήν ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Κατά δεύτερον επειδή θέλω να το κάνω root και να βάλω twrp.

 

Γίνεται στην MM ή να μείνω 5.1?

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν ευχαριστώ για την απάντηση.Κατά δεύτερον επειδή θέλω να το κάνω root και να βάλω twrp.Γίνεται στην MM ή να μείνω 5.1?

Αν και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με root, νομίζω ότι γίνεται γιατί ο οδηγός (μετά την εγκατάσταση MM) αναφέρει μέσα και πώς κάνεις εγκατάσταση TWRP και πώς κάνεις root :)

Απλά να ξέρεις οτι εάν βάλεις TWRP δεν θα μπορείς πλέον να βάλεις οποιοδήποτε update...είτε επίσημο είτε ανεπίσημο...θα πρέπει να flashάρεις πάλι απο την αρχή την rom μέσω PC για να μπεί το stock recovery. Έτσι έχουν αναφέρει στο site της Cubot όσοι πέρασαν TWRP. Δεν το έχω δοκιμάσει...απλά σου αναφέρω αυτά που διαβάζω στο site της Cubot ;)

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Ok ευχαριστώ και πάλι.

 

Γνωρίζω πως με το root και twrp δεν κάνεις ενημερώσεις συστήματος , στα περισσότερα τηλέφωνα γίνεται αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις το αρχείο απο ΕΔΩ, το ρίχνεις στην SD και όπως λέει και ο μέγας admin :p κάνει αναβάθμιση απο την συσκευή

 

"settings – about phone – wireless update – local updates(on the right top corner) – internal storage - select the files which you just downloaded - install now - OK"

 

Μετά την αναβάθμιση και πρίν "στήσεις" την συσκευή σου κάνε μία επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων για να είσαι κομπλαρισιόν :)

 

Στην συνέχεια, εάν θέλεις μένεις με αυτήν (V.4) που είναι επίσημη (και δουλεύει ΣΠΕΣΙΑΛ) ή προχωράς σε εγκατάσταση της v.5 και μετά της v.6 (που επίσης δουλεύουν ΣΠΕΣΙΑΛ) οι οποίες όμως δεν έχουν δοθεί επίσημα από την Cubot. Αυτές θα τις βρείς στον οδηγό του saviano (post #987) και εγκαθιστούνται επίσης με wirelles update.

 

Για να καταλάβω, μιας και τόσο καιρό δεν έδινα πολύ σημασία, η όλη αναβάθμιση σε 6 γίνεται απευθείας μέσω του τηλεφώνου;

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω, μιας και τόσο καιρό δεν έδινα πολύ σημασία, η όλη αναβάθμιση σε 6 γίνεται απευθείας μέσω του τηλεφώνου;

Oh yes...:rolleyes:

 

Απλά να ξέρεις οτι οι σωστές δουλειές είναι οι καθαρές δουλειές. Εάν είσαι με android 5 και πάς σε 6 με αναβάθμιση μέσω τηλεφώνου υπάρχει περίπτωση να έχεις μικροθέματα. Δεν μπορώ να φανταστώ τί πως και γιατί...εμένα ας πούμε δεν μου έκανε αναζήτηση με Ελληνικούς χαρακτήρες στις επαφές.

Για να λυθούν αυτά (εφόσον και εάν εμφανιστούν)...τότε πάς για αρχή σε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και εάν πάλι επιμένουν τότε πας για flashάρισμα.

 

Πάντως όσοι είστε ακόμη με Android 5 μήν το ταλαιπωρείτε άλλο το θέμα. Περάστε σε 6 γιατί το τηλέφωνο μεταμοφρώνεται και γίνεται ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ άπαιχτο για τα λεφτά του!

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι το 19%, έβγαλε 6 ώρες και 47 λεπτά οθόνης, με χρήση σχεδόν αποκλειστικά youtube, με βίντεο hd. Σε WiFi πάντα. Δε μπορώ να πω ότι μου αρέσει.....

 

Android 6, v6.0.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Βρε παίδες περνάω το twrp με το flashtool και μου γράφει οκ.

 

Μετά πως μπαίνω για να φλασάρω το supersu?

 

Με τα κουμπιά όπως λέει ο οδηγός με πηγαίνει στο stock recovery.

 

Eγώ θέλω να μπω στο twrp.

 

Τι κάνω λάθος ή ποιός είναι ο τρόπος?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Τελικά χτες, είχα 9+ ώρες οθόνης, με αρκετή παρακολούθηση βίντεο και από chrome. Οι βουτιές στην ένδειξη της μπαταρίας δείχνουν να σταματούν (έκανε 1 αντί 4). Αυτά με τη 2η ή 3η φόρτιση, μετά το update στη v.6.
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Εχω την συσκευη εδω και 2 βδομαδες αλλα αντιμετωπιζω ενα προβληματακι με την μπαταρια. Ενω ειναι φουλ γεματη ξαφνικα πεφτει στο 80℅ σε μιση ωρα και χωρις να το πολυχρησιμοποιω . Διαβασα καπου πως ειναι θεμα ενδειξης μπαταριας ? ποσο δυσκολο ειναι να το κανω root( η να μην το κανω?) για να διορθωσω το προβλημα αν ειναι απο αυτο βαζοντας μια custom rom ,που να διορθωνει το προβλημα υπαρχει καμμια και ποια ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να κάνεις root. Αναβάθμιση χρειάζεται να κάνεις σε Android 6 (φαντάζομαι οτι έχεις Android 5 τώρα γιατί το πρόβλημα που αναφέρεις με αυτήν την έκδοση ήταν έντονο).

Διάβασε τις τελευταίες 5-6 σελίδες και μόλις πάρεις μια ιδές για το τί και πώς...ξαναμιλάμε εάν έχει δυσκολίες :-)

 

edit:

Εάν έχεις Android 5, διάβασε το post 1091.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Εχω την συσκευη εδω και 2 βδομαδες αλλα αντιμετωπιζω ενα προβληματακι με την μπαταρια. Ενω ειναι φουλ γεματη ξαφνικα πεφτει στο 80℅ σε μιση ωρα και χωρις να το πολυχρησιμοποιω . Διαβασα καπου πως ειναι θεμα ενδειξης μπαταριας ? ποσο δυσκολο ειναι να το κανω root( η να μην το κανω?) για να διορθωσω το προβλημα αν ειναι απο αυτο βαζοντας μια custom rom ,που να διορθωνει το προβλημα υπαρχει καμμια και ποια ?

 

custom rom δεν γνωρίζω Έχεις όρεξη για πειράματα ... άν δεν φοράει τα android 6.0 πέρνα την v4,v5,v6 μέσω των τοπικών ενημερώσεων.....έτσι από πάνω

Ρυθμίσεις - Σχετικά με το Τηλέφωνο - Ενημερώσεις Συστήματος - Τοπικές ενημερώσεις...και επιλέγεις το αρχείο απο την SD

Δες στο post #987 , θα δεις ένα καινούργιο τηλέφωνο το θέμα με την μπαταρία με 2-3 φορτίσεις θα είναι κομπλέ στην v6 και μάλιστα από την Android 6 M800_CUBOT_V4.0_20160722 με μιά μικρή κατανάλωση .Έτσι στό δικό μου έδειξε ,και μην ξεχνάμε είμαι από τους πρώτους που τόλμησε για την v5-v6

Edited by foust
Link to comment
Share on other sites

Βρε παίδες περνάω το twrp με το flashtool και μου γράφει οκ.

 

Μετά πως μπαίνω για να φλασάρω το supersu?

 

Με τα κουμπιά όπως λέει ο οδηγός με πηγαίνει στο stock recovery.

 

Eγώ θέλω να μπω στο twrp.

 

Τι κάνω λάθος ή ποιός είναι ο τρόπος?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Εξακολουθώ να μην μπορώ να το ρουτάρω με τίποτα.

 

Έχω διαβάσει όλο το νήμα εδώ και όλο το διαδύκτιο εκεί έξω...

 

Έχω φλασάρει ότι TWRP έχω βρει αλλά τίποτα... :mad: ενώ μου γράφει οκ στο flashtool πάντα μου βγάζει τη stock recovery...:wacko:

 

Kάποια βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

Kάποια βοήθεια?

Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω φίλε μου αλλά δεν έσω ασχοληθεί ποτέ με Root! :(

 

Έκανες ότι λέει ο οδηγός ε; Και τζίφος;;;;

Απο ΕΔΩ βγάζεις άκρη;

 

Μπορείς να ρωτήσεις και ΕΔΩ γιατί ο τύπος που άνοιξε το thread είναι αυτός που έκανε το TWRP.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ότι λέει ο οδηγός πάνω από 50 φορές.

 

Σε όλες τις προσπάθειες ολοκληρώνεται κανονικά και μου βγάζει οκ αλλά TWRP δεν...:(

 

Στο ισπανικό θέλει εγγραφή για να κατεβάσεις τα αρχεία.

 

Και στο άλλο λινκ που μου έδωσες (έχεις συμμετοχή απ' ότι βλέπω)? δεν μπορώ να συμμετέχω διότι δεν γνωρίζω αγγλικά

 

Άσε που το λινκ που δίνει για κατέβασμα σε πάει στο ισπανικό (λογικό αφού είναι ο ίδιος)

 

Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση , ίσως βρεθεί κάποιος που να το έχει κάνει εδώ και να μπορεί να μου στείλει τα σωστά αρχεία

Link to comment
Share on other sites

Εάν θέλεις δοκίμασε και αυτό: https://mega.nz/#F!lwAjWQDD!5T9flTMay1qSRfPinwhv6Q

 

Είναι αρχεία απο έναν παλαιότερο οδηγό που είχε δώσει ο saviano για root.

ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ!!!

Απλά το κατέβασα και κράτησα τα αρχεία ... εάν και εφόσον χρειαστεί...;)

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Oh yes...:rolleyes:

 

Απλά να ξέρεις οτι οι σωστές δουλειές είναι οι καθαρές δουλειές. Εάν είσαι με android 5 και πάς σε 6 με αναβάθμιση μέσω τηλεφώνου υπάρχει περίπτωση να έχεις μικροθέματα. Δεν μπορώ να φανταστώ τί πως και γιατί...εμένα ας πούμε δεν μου έκανε αναζήτηση με Ελληνικούς χαρακτήρες στις επαφές.

Για να λυθούν αυτά (εφόσον και εάν εμφανιστούν)...τότε πάς για αρχή σε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και εάν πάλι επιμένουν τότε πας για flashάρισμα.

 

Πάντως όσοι είστε ακόμη με Android 5 μήν το ταλαιπωρείτε άλλο το θέμα. Περάστε σε 6 γιατί το τηλέφωνο μεταμοφρώνεται και γίνεται ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ άπαιχτο για τα λεφτά του!

 

Αύριο σκοπεύω να το περάσω στον γιο μου, πείτε μου λίγο αφού περάσω το αρχείο στο κινητό το περνάω στην κάρτα μνήμης ή στην εσωτερική και πείτε μου λίγο τα βήματα για να τρέξω το αρχείο.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

@tsiv

ΩΠΑ! Μισό!!!!

Μήπως για να μπείς στο custom recovery πρέπει να πάς recovery mode και να πατήσεις οκ;;;;;;;; Το έκανες αυτό;;;;

Δες πόστ 887!

 

Αύριο σκοπεύω να το περάσω στον γιο μου, πείτε μου λίγο αφού περάσω το αρχείο στο κινητό το περνάω στην κάρτα μνήμης ή στην εσωτερική και πείτε μου λίγο τα βήματα για να τρέξω το αρχείο.

Δες ποστ 1091.

 

Υ.Γ Στις 3 τελευταίες σελίδες το έχω γράψει 10 φορές. Διαβάστε και λίγο το thread παιδιά. Στις τελευταίες 3-4 σελίδες θα τα βρείτε όλα. Ερωτήσεις και απαντήσεις. :happy:

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

@tsiv

ΩΠΑ! Μισό!!!!

Μήπως για να μπείς στο custom recovery πρέπει να πάς recovery mode και να πατήσεις οκ;;;;;;;; Το έκανες αυτό;;;;

Δες πόστ 887!

 

Φίλε pavlidisc τα έχω κάνει αυτά και το πρόβλημα ηταν ότι δεν είχα το σωστό .img (είχα κατεβάσει ότι υπήρχε στο needrom)

 

Παιδεύτηκα για μία ώρα περίπου (google translate) και έκανα login στο ισπανικό (με Google+) και κατάφερα να κατεβάσω το αρχείο που δίνουν εκεί.

 

Το φλάσαρα και... επιτέλους έχω TWRP :w00t::yahoo::clap::up:

 

Eίναι στα ισπανικά βέβαια αλλά θα βγάλω άκρη μιας και ασχολούμαι περίπου τρία χρόνια με το άθλημα (twrp + root)

 

Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ , η συμβολή σου ήταν καθοριστική.:bow::respect:

 

 

 

 

ΕDIT

Aφιερωμένο σε όλους στο νήμα (φαίνομαι πολύ χαρούμενος ε)?

Είναι επειδή δεν έχω παιδευτεί τόσο πολύ με κανένα άλλο τηλ για να το ρουτάρω (και έχω αλλάξει πάνω από 30 συσκευές από τότε που ασχολούμαι με το android.

 

Screenshot_20161014_221122.jpg

Edited by tsiv
Link to comment
Share on other sites

Λοιπon εβαλα την 6 οπως μου ειπε ο φιλος απο εδω και εγινε απο ν5 σε 6 εξακολουθει να χανει μπαταρια ομως οχι πολυ βεβαια λογικα για την ωρα
Link to comment
Share on other sites

@tsiv

Φίλε μου τα αρχεία μου ( για twrp,root έχω μόνο τις οδηγίες.. :O:( ) στον οδηγό και στο πόστ #922 είναι μιά χαρά & μάλλον εσύ δεν έκανες κάτι σωστά.

Τέλος πάντων το θέμα είναι το έκανες αυτό που ήθελες και τέλος καλό όλα καλά.

 

ΣΥΓΓΝΩΜΗΗΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!!

Λόγω βιασύνης ΔΕΝ έβαλα τα αρχεία twrp & root!!!!:O:O:O:O

Ανεβαίνουν ΟΛΑΑΑΑ ΤΩΡΑ!!!!Λίγο υπομονή!!!

...και πάλι σορυ....

Edited by saviano
Link to comment
Share on other sites

Φίλε saviano καλημέρα.

Κατ' αρχήν σε ευχαριστώ για όλες τις πολύτιμες πληροφορίες σε αυτό το νήμα.

 

Κατά δεύτερον στο ποστ #922 κατέβασα αυτό που έχεις και δεν έχει μέσα αρχείο TWRP.

 

Έχει τις οδηγίες σε Word και το update v5.

 

Εσύ που το δοκίμασες , το TWRP ήταν στα αγγλικά?

 

Αν ναι μπορείς να μου στείλεις τα αρχεία να δοκιμάσω?

 

Ευχαριστώ και πάλι :)

Link to comment
Share on other sites

Sorry @tsiv!!!!Έκανα edit to παραπάνω ποστ μου....λίγο υπομονη...για όλους.

 

Προσοχή παιδιά με το root για όποιον δεν γνωριζεί τη "δύναμη" του.

Επανέρχομαι....:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...