Jump to content

Cubot Note S


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα :)

 

Μπαταρία απο ΕΔΩ

Εάν όμως την βρήκες απο Ελλάδα 16-17 ευρώ...πάρτην απο Ελλάδα. Δεν νομίζω οτι αξίζει τον κόπο η αναμονή για 6-7 ευρώ. :rolleyes:

 

Επιμένω όμως οτι εάν δεν flashάρετε την συσκευή να καθαρίσει απο ΤΑ ΠΑΝΤΑ, να γίνει καινούρια και να δείτε την συμπεριφορά της, μην επιχειρήσετε αλλαγή μπαταρίας γιατί το πιθανότερο είναι να απογοητευτείτε ;)

edit

Υπόλοιπο μπαταρίας 15%

Οθόνη 8:45

:)

Χμμ.. Ποια είναι η διαφορά του Flash με του Root ?

Πχ. Με το Root σου δίνεται η δυνατότητα να έχεις πλήρη πρόσβαση στο κινητό και τις δυνατότητες του, μιας και γίνεσαι administrator. Όμως με το flash τι κερδίζεις;

Edited by Thanos_Tj
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση το Flash με το Root.

Το Root όπως πολύ σωστά είπες σου δίνεται η δυνατότητα να έχεις πλήρη πρόσβαση σε αρχεία συστήματος. Με ότι κινδύνους εμπεριέχει αυτό. Γιατί στα αρχεία αυτά δεν έχεις πλέον μόνο εσύ πρόσβαση ...αλλά και όλες οι ύποπτες ή όχι εφαρμογές.

 

Το Flash είναι η εγκατάσταση μία νέας rom (ή ενός νέου προγράμματος). Αυτές οι εγκαταστάσεις των rom μπορεί να γίνουν με διάφορους τρόπους. Οι περισσότεροι από αυτούς αφήνουν κατάλοιπα από την προηγούμενη rom. Ο οδηγός του saviano με το Flash tool κάνει καθαρή εγκατάσταση. Σβήνει τα πάντα και βάζει την rom απο την αρχή. Αυτό είναι και το ζητούμενο στην περίπτωση που έχουμε "μπερδέματα". Θέλουμε να σβήσουμε τα πάντα από την προηγούμενη rom και να εγκαταστήσουμε (καθαρά) την νέα.

 

Εάν βάλουμε ΚΑΘΑΡΗ rom και δούμε οτι πάλι στραβώνει το πράμα...τότε ψαχνόμαστε για άλλου είδους λύσεις. Εννοείται οτι όταν θες να δοκιμάσεις μια συσκευή ΔΕΝ θα είσαι root!

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ.Έχει αναβαθμιστεί σε Marchmallow?γιατί αυτό που κερδισα φοράει lollipop, ειδα σε ενα site οτι έχει παρει αναβάθμιση αλλα δεν ξέρω κατά ποσο ισχύει.

 

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι, όπως σου έγραψαν, έχει πάρει Marshmallow επίσημα.

 

Εσείς παλικάρια που έχετε γρήγορη πτώση μπαταρίας (πιό γρήγορη απο την δική μας τουλάχιστον...) την είχατε και πρίν περάσετε την v.6;

Δηλαδή η μπαταρία σας συμπεριφερόταν έτσι και με την v.4; ή και παλιότερα με Android 5;

 

Αν το έχω προσέξει καλά, πρέπει να πέφτει λίγο πιο γρήγορα, απ' ότι με 5.1 ή 6v.4. Τώρα έκανα τη 2η (?) φόρτιση με v.6. Για να δούμε...

 

Edit:

 

Bug στη v.6.

 

Αν κάνουμε minimise το ραδιόφωνο και μετά το κλείσουμε, είτε από τη μπάρα ειδοποιήσεων, είτε ανοίγοντας κάποιο άλλο app ( π.χ. youtube) και πάμε να το ανοίξουμε ξανά, από τη multitasking screen, δεν ανοίγει.

 

Πρέπει να κλείσει τελείως το app του ραδιοφώνου και να ανοίξει εκ νέου.

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Τα λόγια είναι περιττά!

 

Cubot%20battery.png

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Τα λόγια είναι περιττά!

 

Cubot%20battery.png

Wow !! Respect !! :eek: :D

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161010/51a01412e1a429ddf08fecad225d89b2.jpg

 

Έκανα έναν έλεγχο με το BetterBatteryStats και μου έβγαλε τα παραπάνω στοιχεία, αν θέλει κάποιος ας το κατεβάσει και ας μας πει τα δικά του stats. Θεωρείται καλό σε μια μέρα περίπου η κατάσταση αδράνειας της συσκευής να είναι 8 ώρες και το Αwake (screen off) στις 19 ώρες περίπου ; Πείτε μας και οι υπόλοιποι τι stats σας έβγαλε για να δούμε κατα πόσο αληθή είναι η εφαρμογή.

 

*btw Pablidisc πως καταφέρες να μπεις σε αυτό το μενού ρυθμίσεων, έκανα ένα ψάξιμο αλλά δεν το βρήκα.

Edited by Thanos_Tj
Link to comment
Share on other sites

*btw Pablidisc πως καταφέρες να μπεις σε αυτό το μενού ρυθμίσεων, έκανα ένα ψάξιμο αλλά δεν το βρήκα.

 

Ρυθμίσεις->Μπαταρία->Οθόνη (είναι πιο κάτω απο το γράφημα..πάτα πάνω και θα δεις!!)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα 8.28 ώρες οθόνη υπόλοιποι μπαταρίας 28℅

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σιγα για το BetterBatteryStats κοντα στα 3 ευρω υπσρχουν καλα και free για νσ κανεις την δουλεια σου:):)

Edited by foust
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

CPU Spy Plus ;-)

Βάλε αυτό να δούμε τι βγάζει γιατί το έχω δοκιμάσει και εγώ αλλά και πολύς κόσμος και είναι το πλέον αξιόπιστο.

Εαν ισχύει πάντως αυτό που έβγαλες σαν αποτέλεσμα... το κινητό μένει ξύπνιο πολύ ώρα!!! Αυτός είναι και ο λόγος που δεν έχεις μεγάλη διάρκεια μπαταρίας.

Επισης...το Ε που βλέπω δεν είναι και οτι καλύτερο... :-/

 

edit

Ορίστε το δικό μου τί έβγαλε με τα υπάρχοντα στοιχεία (πριν κάνω reset τα timers). Προφανώς περιλαμβάνει και την χρήση των 11,5 ωρών απο το προηγούμενο screenshot.

Cubot%20CPU%20Spy.png

 

 

To 60% δεν είναι αμάν και ντέ το καλύτερο...στο Redmi Note 3 pro χτυπάει πάνω απο 80%. Αλλά εκεί η Miui έχει δικό της διαχειριστή ενέργειας που κάνει θαύματα! :-)

RN3%20pro%20CPU%20Spy.png

 

Να πώ ότι και τα 2 ποσοστά απο Cubot και RN3 pro προέρχονται απο περίπου ίδια χρήση συσκευών ... 2,5-3 ημέρες αναμονή...το βράδυ (00:00-6:00 σε airplane mode)

 

Όπως και να έχει...όταν χτυπάς 9-10-11 ώρες οθόνη με το Note S...τί να ψάχνουμε και τί να συζητάμε...κάντε μία βόλτα να δείτε οτι συσκευές των 500ευρώ παλεύουν για να βγάλουν 5 ώρες οθόνη...

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου γιατί έβγαλε μόνο 7,5 ώρες οθόνη, χωρίς κάρτες sim, με αποκλειστική χρήση wifi; :cry:

 

Edit: Και των 800... :lol:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Με διακόσια ευρώ κινητό ούτε καν ασχολούνται το πέρνεις το φορτίζεις και όλα ο.κ φαντασου με 500 ευρώ .Με το c ubot χρόνο να έχει να ασχοληθεί κάνεις το βλέπω κοντά 6 μήνες στο φόρουμ.:lol:
Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161011/0dfea5686d33b669f85dd0e9dcd07dac.jpg

 

Τι λέτε εσείς ; εγώ δεν έχω λόγια, δεν ξέρω. Αυτή ήταν η σημερινή μου χρήση αύριο θα ανεβάσω και με το cpu spy plus.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν πάει καλά... αλλά αυτό το Ε επιμένει... και κάνει μεγάλη ζημία... να ξες...

 

edit

Κάτσε... μισό... βλέπω τρέχει Spotify απο πίσω; Και το ακούς μέσω Data με ΕDGE;;;;;;;

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν πάει καλά... αλλά αυτό το Ε επιμένει... και κάνει μεγάλη ζημία... να ξες...

 

edit

Κάτσε... μισό... βλέπω τρέχει Spotify απο πίσω; Και το ακούς μέσω Data με ΕDGE;;;;;;;

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

To E ειναι το σήμα σωστά, δεν καταλαβαίνω τι ζημιά κάνει. Ναι Spotify είναι αλλά όχι με data, με WiFi κανονικά το χρησιμοποιω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απλά στο σπίτι μου δεν έχει καθόλου σήμα μενω στο κατόι του κρυφού σχολιού :D Χαχαχα.Εξω πιάνω κανονικά G.

Edited by Thanos_Tj
Link to comment
Share on other sites

To E ειναι το σήμα σωστά, δεν καταλαβαίνω τι ζημιά κάνει. Ναι Spotify είναι αλλά όχι με data, με WiFi κανονικά το χρησιμοποιω.

Γύρνα το τηλέφωνο σε 2G (DATA κλειστά και χρήση μόνο μέσω Wifi) να δούμε εάν θα έχεις αισθητή βελτίωση.

Βάλε και το Cpu Spy Plus να δεις πόση ώρα κάνει νάνι η συσκευή. Εννοείται οτι για να κοιμηθεί η συσκευή πρέπει να την αφήσεις ήσυχη ε...να μην τρέχει απο πίσω κάνα Spotify ας πούμε...:happy:

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Γύρνα το τηλέφωνο σε 2G (DATA κλειστά και χρήση μόνο μέσω Wifi) να δούμε εάν θα έχεις αισθητή βελτίωση.

Βάλε και το Cpu Spy Plus να δεις πόση ώρα κάνει νάνι η συσκευή. Εννοείται οτι για να κοιμηθεί η συσκευή πρέπει να την αφήσεις ήσυχη ε...να μην τρέχει απο πίσω κάνα Spotify ας πούμε...:happy:

Χαχαχα με περάσατε για το τύπο που δεν έχει τι να κάνει και ακούει μουσική όλη μέρα :D :D απλά μαρεσει όταν κάνω δουλειές να ακούω μουσική ταυτόχρονα, btw pavlidisc τα έκανα όλα αυτά που με συμβουλεψες, το βράδυ θα ενημερώσω συμπερασματα και από cpu spy plus, να τα αποτελέσματα μέχρι στιγμής

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161012/14822f2b573ca631f411ec9089edebf7.jpg

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα μετα από λίγη μελέτη γλυκοκοιτάζω το ΝΟΤΕ S τί λέτε να το αποκτήσω; Θα μπορέσω να το βρώ Σέρρες όπου μένω; ξέρει κανείς ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα μετα από λίγη μελέτη γλυκοκοιτάζω το ΝΟΤΕ S τί λέτε να το αποκτήσω; Θα μπορέσω να το βρώ Σέρρες όπου μένω; ξέρει κανείς ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

 

Για τα λεφτά του είναι ΑΣΤΕΡΙ.

Τεράστια μπαταρία, πολύ καλό σήμα, πολύ δυνατό wifi, άριστο ήχο στο ακουστικό,γενικά άψογη ποιότητα συνομιλίας. Τα αναφέρω αυτά γιατί πάνω απόλα ψάχνουμε τηλέφωνο. Υπάρχουν πολλές κινέζικες συσκευές που είναι ππππολύ δυνατές σε τεχνικά χαρακτηριστικά αλλά στα "βασικά" χωλαίνουν. Η συγκεκριμένη παίρνει σε άριστα σε ότι έχει να κάνει με την επικοινωνία όπως την ξέραμε παλιά.

 

Παρακάτω τώρα...άψογο GPS, πολύ καλή και φωτεινή οθόνη, κάμερα αξιοπρεπέστατη την ημέρα (βράδυ-απόγευμα-εσωτερικούς χώρους απλά την ξεχνάς...), αγνό Android 6 χωρίς προσθήκες πράγμα που το κάνει να δουλεύει πολύ ομαλά.

 

Είναι 3G και ΟΧΙ 4G (δεν ξέρω κατα πόσο σε ενδιαφέρει αυτό).

 

Αυτά τα βασικά. Εάν μου διαφεύγει κάτι θετικό ή αρνητικό, ας συμπληρώσει κάποιος άλλος φίλος.

 

Θα το βρείς ΕΔΩ

:)

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Οκ λοιπόν τελικά το 2G όντως έκανε δουλειά δεν το περίμενα αλλά χθες στο 10% είχα κλείσει 5 ώρες χρήσης, σημερα με 2G στο 10% έκλεισα 7 ώρες χρησης. Αλλά και πάλι είναι ταλαιπωρία το 2G δεν παίζει. https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161012/67ea9595489588dd7f54938f0fb54f86.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20161012/58c24a602eb5f600cafee4daa1d933a9.jpg
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα μετα από λίγη μελέτη γλυκοκοιτάζω το ΝΟΤΕ S τί λέτε να το αποκτήσω; Θα μπορέσω να το βρώ Σέρρες όπου μένω; ξέρει κανείς ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Αν θέλεις ένα κινητό με οθόνη 5.5 με μπαταρία να σου πάει τρεις μέρες με αξιοπρεπή χρίση με ακουστικό στις κλήσεις πάρα πολύ καλό με ενα wifi χωρίς προβλήματα τότε εντάξη.Εχω διακρίνει και κατά... βαρύ υψηλές θερμοκρασίες σε χρήση βίντεο μη συμβατότητας λογισμικού με τις ενδείξεις μπαταρίας....% gpc δέν έχει αξιοπιστία και όλα αυτά με τα android 5.0 ξέρω ότι έρχεται με τα 6.0 τότε αλλάζει το θέμα.Και να σου έρθει με τα παλιά εύκολη υπόθεση σε android 6.0 θα σε βοηθήσουν εδώ στο φόρουμ αν περιμένεις από την c ubot.....αστα Τώρα για αγορά όχι από το ίντερνετ αν έχει στην Σερρες ηλεκτρονετ από εκεί .Και ο λόγος αν σου τύχει κάτι στραβό θα το αναλάβει ή ηλεκτρονετ να σταλεί στο σέρβις.Στο ίντερνετ θα πληρώσεις τα μεταφορικά για το σερβις

Edited by foust
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα μετα από λίγη μελέτη γλυκοκοιτάζω το ΝΟΤΕ S τί λέτε να το αποκτήσω; Θα μπορέσω να το βρώ Σέρρες όπου μένω; ξέρει κανείς ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

 

φιλε μου ελπιζω να σε βοηθησα,καλοριζικο.http://saveit.gr/index.php?route=product/product&originator=aggregator&product_id=152993

το μαγαζι ειναι σερρες

Link to comment
Share on other sites

Οκ λοιπόν τελικά το 2G όντως έκανε δουλειά δεν το περίμενα αλλά χθες στο 10% είχα κλείσει 5 ώρες χρήσης, σημερα με 2G στο 10% έκλεισα 7 ώρες χρησης. Αλλά και πάλι είναι ταλαιπωρία το 2G δεν παίζει. https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161012/67ea9595489588dd7f54938f0fb54f86.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20161012/58c24a602eb5f600cafee4daa1d933a9.jpg[/quote

Άντε κάθε βράδυ θα έχουμε δελτίο συμπεριφοράς μπαταρίας από τα κινητά σας

Link to comment
Share on other sites

@Thanos_Tj

Καλά...σίγουρα το 2G δεν παίζει πλέον! Δοκιμές κάνουμε για να δούμε τί παίζει.:rolleyes:

Πάντως δεν σου την αύξησε δραματικά την μπαταρία οπότε το Ε δεν κάνει τόσο μεγάλη ζημία.

 

Απο το Cpu Spy φαίνεται πεντακάθαρα οτι ο κινητό σου κοιμάται ελάχιστα. Κρατάει τον επεξεργαστή στα 1000 στο 50% του χρόνου. Και ύπνος μόνο 16%. Συνεπώς δεν φταίει η μπαταρία σου.

 

Τί προτείνω...

1) επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων με πλήρη διαγραφή. Κρατάς το κινητό σου 2-3 ημέρες άδειο να δείς την συμπεριφορά του και σταδιακά βάζεις εφαρμογές. Εάν δεν γίνει κάτι τότε :

2) Flash μέσω PC με τον οδηγό του Saviano για να καθαρίσουν τα πάντα. Μετά το flash κάνεις πάλι επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Και πάλι κρατάς το κινητό σου 2-3 ημέρες άδειο να δείς την συμπεριφορά του και σταδιακά βάζεις εφαρμογές. Εάν το baterry drain παραμένει...τότε:

3) Service και κάνεις χρήση της εγγύησης.

 

Εγώ αυτό θα έκαμνα. :)

 

Y.Γ Ξεσκόνισε τις ρυθμίσεις λογαριασμού σου στην Google.

Απενεργοποίησε το "Νearby" και το "OK Google". Δεν έχω τώρα μαζί μου την συσκευή για να σου πώ πού ακριβώς είναι. Το 1ο είναι νομίζω γενικά στις ρυθμίσεις google ενώ το 2ο είναι κάπου μέσα στις Φωνητικές εντολές - Εντοπισμός εντολής "Ok Google". Και για τα 2 λογικά πρέπει να υπάρχει δυνατότητα απενεργοποίησης και μέσα από την συσκευή.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Πριν δύο βδομάδες αγόρασε από electronet η αδερφή της γυναίκας μου ένα Note S. Είχε έρθει με 6.0 v3. To κινητό είχε πρόβλημα και με το παραμικρό τράνταγμα έκανε επανεκκίνηση. Έγινε αντικατάσταση από την infoquest και την ήρθε νέο με την 6.0 v4!!!
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω 1000% με pavlidisc, και γενικότερα όσες εφαρμογές Google δεν χρειαζόμαστε, απεγκατάσταση ή αποκλεισμό.

Καταναλώνουν πολλούς πόρους από τη μπαταρία...

Καλημέρα!

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παίδες.

 

Μόλις πήρα ένα μεταχειρισμένο.

 

Έχει 5.1

 

Πως κάνω αναβάθμιση σε 6?

 

Από τις ενημερώσεις συστήματος κανονικά ή θέλει κάτι άλλο?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...