Jump to content

Ποιοί είναι οι πιο ποιοτικοί και ανθεκτικοί CD/DVD δισκοι;


onefluffycloud
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω κάποια dvds ΜΜΟRΕ. Από το Nero DVDSpeed δε μου εμφανίζει τον κατασκευαστή τους. Τα έχει ακουστά κανείς;

Επίσης τα Intenso με κατασκευαστή την Optodisk, τι "λένε";

Τα MMORE είναι απο τα χειρότερα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 389
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω χρησιμοποιω τα Taiyo Yuden και τα Platinum πολυ καλα μεχρι τωρα...Κανενα προβλημα!!!:whistle:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να φανταστώ τι θα γίνει με μια άλλα 25άδα TDK που έχω, η οποία θεωρείται οτι προέρχεται από παρτίδα κακής ποιότητας...

Cyclic Redundancy Error σε δισκάκι που το είχα γράψει πριν 2 μήνες και δεν το είχα χρησιμοποιήσει ποτέ. Να τραβάς τα μαλλιά σου δηλαδή ώρες-ώρες.

Τέρμα τα TDK από μένα :mad:

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα η απόλυτη παράνοια..... :D

 

Θέλετε DVD+R Dual Layer της VERBATIM (τα καλύτερα που κυκλοφορούν) με 3,99 ευρώ το ένα????

 

Ναι, καλά ακούσατε. ;)

Πηγαίνετε στην Κιφησίας 46 στα Media Markt, και πάρτε όσα θέλετε!!!

Κρίμα που μένω επαρχία και δε στέλνουν ακόμα με αντικαταβολή :O

Αφήστε και για μένα κανένα για όταν θα κατέβω Αθήνα...... :shifty:

 

 

P.S. Δεν κάνω καμία διαφήμιση στην εταιρία και΄ούτε έχω τέτοια πρόθεση, απλά ανοίγω τα μάτια των Ελλήνων καταναλωτών, μπας και ξεφύγουν λίγο από τις τιμές που επικρατούν στα Ελληνικά καταστήματα, και μπας και αυξηθεί ο ανταγωνισμός! Η media markt είναι Γερμανική αλυσίδα καταστημάτων σε όλη την Ευρώπη, και περισσότερα μπορείτε να μάθετε εδώ:

http://www.mediamarkt.gr :!:

:) TECHNOMANIAC :)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Cyclic Redundancy Error σε δισκάκι που το είχα γράψει πριν 2 μήνες και δεν το είχα χρησιμοποιήσει ποτέ. Να τραβάς τα μαλλιά σου δηλαδή ώρες-ώρες.

Τέρμα τα TDK από μένα :mad:

ΑΙΣΧΟΣ!!

ΑΙΣΧΟΣ!!

εδώ κ ένα χρόνο έπερνα δισκάκια οτι ναναι φτηνα(mirror,burn out..ktl) και σπάνια είχα κάποιο πρόβλημα.

 

πριν κανα 2 βδομάδες παίρνω μια 25αδα tdk.

1 έκαψα και 2 κολλάνε σε μερικά σημεία από τα 5 που χρησιμοποίησα:mad:

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

ΑΙΣΧΟΣ!!

ΑΙΣΧΟΣ!!

εδώ κ ένα χρόνο έπερνα δισκάκια οτι ναναι φτηνα(mirror,burn out..ktl) και σπάνια είχα κάποιο πρόβλημα.

 

πριν κανα 2 βδομάδες παίρνω μια 25αδα tdk.

1 έκαψα και 2 κολλάνε σε μερικά σημεία από τα 5 που χρησιμοποίησα:mad:

Παιδιά μήπως έχετε πρόβλημα σε αυτά που είναι χύμα; Εγώ που παίρνω TDK εδώ και 1 χρόνο και 2 μήνες - πάντα σε συσκευασία - ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλη ποιοτητα και χαμηλοτερες τιμες βρηκα στα παρακατω link

Τα χρησιμοποιω πανω απο 2 χρονια και ειναι ολα ok :cool:

(ειχα ξαναπει γι αυτα τα cd-dvd απλα βλεπω πως οι τιμες καλυτερευουν, αν και μερικα cd/dvd-rw δεν μπορουν να δημιουργησουν εγγραφες σε ολες τις μαρκες...) :O

 

DVD-/+R

 

http://www.eshop.gr/show_ana.phtml?kodikos=ANA.TAY0018

 

CDR

 

http://www.eshop.gr/show_ana.phtml?kodikos=ANA.TAY0030

 

http://www.eshop.gr/show_ana.phtml?kodikos=ANA.CRE014

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

κάτι σε dvd-r???:confused:

 

Θα βρεις στα link που εχω δωσει αν και τα εχω δωσει και παραπανω...:O

 

http://www.e-shop.gr/show_ana.phtml?kodikos=ANA.TAY0018

 

 

http://www.e-shop.gr/show_ana.phtml?kodikos=ANA.TAY0016

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα.εχετε υποψην αυτο το καταστημα εχει πολυ καλες τιμες και για εμας που ειμαστε και απο επαρχια θα ελεγα οτι ειναι super:wacko:

επισης εχετε δοκιμασει dvd+r απο Ridisc & DataWrite.γενικοτερα αξιζουν αυτες οι εταιριες..!?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εγω σκεφτομαι να αγορασω απο εδω.εχει απιστευτες τιμες και καλα προιοντα .
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Kατι cd SKC τα χρησιμοποιει κανεις?Πηρα απο το Πλαισιο και δεν γραφονται σε μενα (lite on αντιγραφικο) και στο sony ενος φιλου.Pioneer συμπαθουν παντως.

Απο προτιμησεις παντως θα βαλω TDK κι εγω και samsung οπου ποτε κανενα προβλημα με οσα recorders ειχα.

ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Me nec pies eteries einai simvates?
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

@fotisk13 δεν έχει τέτοια προβλήματα με όλα είναι συμβατό... (Το θέμα εδώ είναι ποιοι είναι ποιοτικότεροι και ανθεκτικότεροι τα σύγχρονα dvd writers δεν νομίζω να έχουν τέτοια προβλήματα ασυμβατότητας
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Ολα τα firmware των αντιγραφικών "συμπαθούν" περισσσότερο ορισμένες μάρκες και ορισμένα πρότυπα δίσκων (DVD+R ή DVD-R) ανάλογα τις συμφωνίες μεταξύ των κατασκευαστών .

 

Γι'αυτό αν δεί κανείς σε επίσημα φυλάδια "προτείνουν" πια δισκάκια γράφονται καλύτερα,και μπορεί εύκολα κανείς να το ανακαλύψει σε επιμέρους forum στο Internet για κάθε αντιγραφικό.

Link to comment
Share on other sites

παιδια απλα θα σας πω ενα ΤΙΡ για να μην καιγονται τα cd σας..

 

θα τα γραφετε με το προηγουμενο σκαλι(πχ αν ειναι 52χ γραφετε τα με 40χ ταχυτητα) :)

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω κατι dvd-r prodisc και ειναι μια χαρουλα :lol:

τα ξερει η μανα τους ή εχω ημουν ασχετος; :p

Link to comment
Share on other sites

τα DVD-/+R DL ειναι τοσο ακριβα οσο ειδα στο eshop; πανω απο 3,5 ευρω το ενα; :X

δεν αξιζει δηλαδη :O

Link to comment
Share on other sites

τα DVD-/+R DL ειναι τοσο ακριβα οσο ειδα στο eshop; πανω απο 3,5 ευρω το ενα; :X

δεν αξιζει δηλαδη :O

ναι τοσο κοστιζουν αλλα με μια αναζητηση στο παρον topic θα δεις οτι καποιος ειχε αναφερει οτι ειχε βρει τετοια δισκακια σε πιο συμφερουσα τιμη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα έχω γράψει (και γράφω συνέχεια) σε samsung και maxell (τα maxell γράφονται σε 16x ταχύτητα) . Δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα. Γράφω τα πάντα (ταινίες, βίντεο από την ψηφιακή, mp3, backup του σκληρού δίσκου) . Το dvd recorder μου είναι το NEC ND-4550A . Όλα τα δισκάκια τα γράφω στην μέγιστη ταχύτητα που γράφονται και παίζουν ΠΑΝΤΟΥ απροβλημάτιστα. Στο recorder δεν έχω κάνει firmware upgrade, είναι όπως το αγόρασα από το Πλαίσιο.
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα έχω γράψει (και γράφω συνέχεια) σε samsung και maxell (τα maxell γράφονται σε 16x ταχύτητα) . Δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα. Γράφω τα πάντα (ταινίες, βίντεο από την ψηφιακή, mp3, backup του σκληρού δίσκου) . Το dvd recorder μου είναι το NEC ND-4550A . Όλα τα δισκάκια τα γράφω στην μέγιστη ταχύτητα που γράφονται και παίζουν ΠΑΝΤΟΥ απροβλημάτιστα. Στο recorder δεν έχω κάνει firmware upgrade, είναι όπως το αγόρασα από το Πλαίσιο.

 

 

Πωπωπωπωπω απο μένα μακριά και αλάργα απο τα maxell (βέβαια εξαρτάται και τι αντιγραφικό έχεις προς Θεού). Οτι έγραψα σε maxell δεν έπαιζε τπτ :( και είχα επεισόδια απο την σειρούλα μου εκεί:(

Xρησιμοποιώ TDK, Sony,Philips, Verbatim και καμιά φορά Fuji αλλά τα Sony για μένα υπερέχουν.

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...