Jump to content

Παιδιά SOS -Λογαριασμός από τον ΟΤΕ


lourtheo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά SOS. Βοήθεια.

 

Μου ήρθε ένας λογαριασμος απο τον ΟΤΕ αστα να πανε.

Χωρις να καταλαβω προφανως καποιο προγραμμα μου την εκανε.

Εκοψε την συνδεση ΕΠΑΚ και αρχισε την χρεωση με Πακισταν και βαλε.

Παρα το γεγονος οτι το μοντεμ ηταν εσωτερικο με ηχειο δεν καταλαβα την διακοπη και επανασυνδεση και αμεριμνος σερφαριζα και αλλοι απολαμβαναν την εξυπνη κλοπη. Για να μην επαναληφθει η κομπινα τους και με δεδομενο οτι τωρα εβαλα ISDN που ειναι αθορυβο και ευκολοτερα μπορει να γινει η ζημια ψαχνω καποιο προγραμμα που να μην επιτρεπει αλλη κλιση εκτος ΕΠΑΚ η υπεραντλαντικο υπεραστικο κλπ.

Αν γνωριζετε κατι πες τε μου πληζζζζ

καθε μερα αλλη μερα

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

η φραγη φιλε μου νομιζω πως ειναι η μονη λυση που σε προστατευει 100%( ειναι η 07 που επιτρεπει αστικες και επακ μονο). επειδη ομως κι εγω εχω αγχος μη μου τυχει ας με διορθωσουν οσοι γνωριζουν... με φραγη υπαρχει περιπτωση να χρεωθει κανεις τετοιου ειδους κλησεις?
:cry: :whip:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος RODAKINO ( 6 Ιαν. 2005 , 00:45)

 

η φραγη φιλε μου νομιζω πως ειναι η μονη λυση που σε προστατευει 100%( ειναι η 07 που επιτρεπει αστικες και επακ μονο). επειδη ομως κι εγω εχω αγχος μη μου τυχει ας με διορθωσουν οσοι γνωριζουν... με φραγη υπαρχει περιπτωση να χρεωθει κανεις τετοιου ειδους κλησεις?

 

 

Ποια ειναι η 07.

Ξερω ομως οτι υπαρχουν προγραμματα που κανουν αυτη τη δουλεια.

καθε μερα αλλη μερα

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος RODAKINO ( 6 Ιαν. 2005 , 00:45)

 

η φραγη φιλε μου νομιζω πως ειναι η μονη λυση που σε προστατευει 100%( ειναι η 07 που επιτρεπει αστικες και επακ μονο). επειδη ομως κι εγω εχω αγχος μη μου τυχει ας με διορθωσουν οσοι γνωριζουν... με φραγη υπαρχει περιπτωση να χρεωθει κανεις τετοιου ειδους κλησεις?

 

Με φραγή όχι δεν μπορεί να χρεωθεί κάποιος, αυτό μας έλειπε δηλαδή... :whistle:

Όσο για το ηχείο του μόντεμ φίλε, εννοείται οι εξυπνάκηδες τα έχουν ρυθμίσει έτσι τα πράματα, ώστε χαμηλώνουν εντελώς την ένταση από μόνοι τους για να μην το καταλάβεις! Ένα Firewall και ένα Antivirus είναι απαραίτητα για τον υπολογιστή σου και προσοχή όταν εγκαθιστάς ξένο λογισμικό και βγαίνει η σελίδα με το κλειδί... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Apla exe anoixto to mirc ;) otan deis oti kanei disconnect to irc shmainei pws exei pesei k h sundesh sou... twra an exei pesei apo dialer h apo allo logo mporeis na to katalabeis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα,

 

υποθέτω το ίδιο γίνεται και αν έχει κάποιος συνέχεια ανοιχτό το Yahoo! Messenger?

 

Πάντως θέλει πολύ προσοχή σε ξένα και αγνώστου προέλευσης και εμπιστοσύνης προγράμματα. Α! Και update το πρόγραμμα για ιους και trojan κτλ.

----------------------------------------------------

"Free your mind..."

Link to comment
Share on other sites

Να βάλεις ADSL φίλε.

Κόψε το κακό από τη ρίζα του. ;)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και το Mozila Firefox δεν αποτρέπει τέτοιου είδους "στραβοπατήματα";

Νομίζω πως αν μπλοκάρεις τα cookies όλων των sites, εκτός από αυτά που εμπιστεύεσαι, δεν περνάει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός του aDSL υπάρχει και άλλη λύση...

Αγορά ενός Lan-router ...

Σύνδεση του pc με το lan-router ... (μέσω lan όπως καταλάβατε)

Συνδεόμαστε στο internet μέσω αυτού και δεν μπορεί κανένας dialer να του αλλάξει τις ρυθμίσεις! :cool:

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από firewall και antivirus καλό είναι να υπάρχει και ένα πρόγραμμα για spyware. Για παράδειγμα το Ad-aware, το Spybot και το Spysweeper. Αυτά τα προγράμματα βρίσκουν malware που καμιά φορά περνάει από το antivirus. Επίσης βοηθάει και η χρήση του Firefox σαν browser αντί του Internet Explorer.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε επειδή είμαι και εγώ παθών , εάν δεν θες να βάλεις DSL , τότε η φραγή μέσω ΟΤΕ είναι μονόδρομος. Με 3€ τον μήνα και με την φραγή Νο 7 είσαι 100% καλύμένος.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχεις πλήρη πρόσβαση στο ιντερνετ και για αυτό δε καταλαβαίνεις ότι κάτι έχει παιχτεί. Η φραγή είναι η μόνη εξασφαλισμένη λύση αν δεν βάλεις dsl. Αν πάλι δε θες να βάλεις τότε βάλε mozilla/firefox και τρέξε κάμποσα antispyware προγράμματα σαν κι αυτά που λέει ο Mcde παραπάνω...
Link to comment
Share on other sites

Αντι να βάλεις 3-4 προγραμματα στο πισι σου πανε και παρε το Panda Antivirus 2005 το οποιο σε προστατευει απο viruses, trojans, spyware, dialers, adwares, worms και εχει ΚΑΙ ενσωματωμενο FIREWALL.

Εγω απο τοτε που το εχω με εχει προστατευσει απο 1002 πραγματα.

Λογω ομως οτι εχω απενεργοποιηση το spyware λόγω καποιου προβληματος που μου εβγαζε με το ιντερνετ κατεβασα trial το webroot SpySweeper να τρεχει συνεχεια. Και εχω 99% προστασια.

Και λεω 99% διοτι ενα διαβολεμενο, αν εχετε προσεξει, διαφημιστικο για FLash Games (me kokkino fonto) ειναι πολυ κομπινα. Κατεβαζει dialer και αν δεν προλαβετε το κοψετε κλεινει συνδεση και ανοιξει πιθανον δικια του. Αυτο μονο το προβλημα μου παρουσιαστηκε χθες.

Αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Δείτε και αυτό:

 

http://www.dialer-control.de

 

Δεν αφήνει να γίνει η κλήση σε οποιονδήποτε αριθμό αν δεν το επιτρέψει ο χρήστης. :!:

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά είναι για προστασία (και δη ο firefox που ξέχασα να τον αναφέρω στο πρώτο Post), αλλά με ΑDSL κόβεις το κακό από τη ρίζα του.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος szzs ( 6 Ιαν. 2005 , 13:04)

 

Δείτε και αυτό:

 

http://www.dialer-control.de

 

Δεν αφήνει να γίνει η κλήση σε οποιονδήποτε αριθμό αν δεν το επιτρέψει ο χρήστης. :!:

 

 

Αυτό έχω κι εγώ και πραγματικά έχω ησυχάσει... :)

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Βάλε dsl. Πίστεψε με, είναι πολύ πιο συμφέρον από ISDN και γλιτώνεις μια και καλή από dialer! :)

Nothing lasts forever, but the certainty of change...

 

Emperistatomenos' Blog

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...