Jump to content

Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού?


MIKU
 Κοινοποίηση

Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού?  

42 members have voted

  1. 1. Έχετε αλλάξει πάροχο ηλεκτρικού?

    • Ναι και είμαι ευχαριστημένος
      6
    • Ναι αλλά θα επιστρέψω στη Δ.Ε.Η.
      0
    • Το σκέπτομαι
      19
    • Όχι με τίποτα
      17
    • Ναι αλλά θα επιστρέψω στη Δ.Ε.Η. γιατί δεν είδα μείωση
      0


Recommended Posts

Ποτέ δεν είναι κακό να έχεις κάτι "σίγουρο". Και στις τηλεπικοινωνίες ισχύει αυτό πχ κάποιος μπορεί να δίνει 50€ στον ΟΤΕ και να πηγαίνει αλλού με 25€, αλλά να χει στο νού του ότι αν κάτι πάει στραβά, θα έχει τον ΟΤΕ να ξαναγυρίσει.

 

Μα ο ΟΤΕ δεν είναι πλέον δημόσιο, είναι απλα διαχειριστής του δικτυου γιαυτό και υποχρεούται να εχει υψηλότερες τιμές, στο θεμα της ΔΕΗ εχει ξεκαθαρίσει και ο διαχειριστής θα είναι στο μέλλον εντελώς ξεχωριστός απο την ΔΕΗ. Το ιδιο σχέδιο προωθείται και στη ΔΕΗ (επιτέλους) όπου οι ιδιωτες (όπως εκανε η Deutsche Telekom) θα κάνουν μια εκκαθάριση τύπων σαν τον Φωτόπουλο που απειλουν με κατεβασμένους διακόπτες και παίρνουν αυξήσεις με το έτσι θέλω, ενω ταυτόχρονα ιδιώτες επενδύουν κανονικά λεφτά στην παραγωγή ρευματος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχει γίνει μια μεγάλη προσπάθεια να δαιμονοποιηθούν οι ιδιωτικές εταιρίες ενέργειας και λόγ Hellas Power και Energa το εχουν λίγο πολυ καταφέρει κάποιοι ωστε να μπορούμε να λέμε δοξα το θεό που υπάρχει η καλή μας η ΔΕΗ.

 

Μεγάλη αδικία για άλλους σοβαρούς ιδιώτες

 

ενδιαφέρον το θέμα, και διαβάζω οτι ηδη οι ιδιωτες μειώνουν τις τιμές.. Την Volterra που αναφέρει το αρθρο δεν την ήξερα να πω την αλήθεια, αλλα ενδιαφέρον το οτι κανει τέτοιες επενδύσεις. Οι υπολοιποι που αναφέρονται ειδα πως δεν εμπορεύονται, πιθανώς μόνο παράγουν

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Καλησπερα σε ολους σας.Θα ηθελα να σας ρωτησω αφου πρωτα διαβασα το θεμα.Η κουμπαρα μου ειναι στην protergia εδω και ενα 8μηνο.Το περιεργο για μενα ειναι οτι της ερχεται καθε μηνα ο λογαριασμος 51 ευρω,το χειμωνα εδω στην Κρητη ειχε τσουκτερο κρυο και ειχε 2 κλιματιστηκα συνεχεια ανοικτα.Αλλα και τωρα που παλι δεν εχει κρυο παλι το ιδιο,αρα χειμωνα - ανοιξη οσο ρευμα καταναλωσει 51 ευρω ερχεται.Εδω τωρα καπου δεν "βρωμαει" η δουλεια;Οταν την ρωταω γιατι μονο τοσα μου λεει τοσο μου ειχαν πει οτι θα ερχεται.Στον λογαριασμο της γραφει για ρυθμιζομενες χρεωσεις - δημο-ερτ- κτλ 21 ευρω και τα υπολοιπα ειναι για την καταναλωσει ρευματος.Περιεργο πολυ φτηνα ειναι η κατι παιζει;Εσεις τι λετε;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους σας.Θα ηθελα να σας ρωτησω αφου πρωτα διαβασα το θεμα.Η κουμπαρα μου ειναι στην protergia εδω και ενα 8μηνο.Το περιεργο για μενα ειναι οτι της ερχεται καθε μηνα ο λογαριασμος 51 ευρω,το χειμωνα εδω στην Κρητη ειχε τσουκτερο κρυο και ειχε 2 κλιματιστηκα συνεχεια ανοικτα.Αλλα και τωρα που παλι δεν εχει κρυο παλι το ιδιο,αρα χειμωνα - ανοιξη οσο ρευμα καταναλωσει 51 ευρω ερχεται.Εδω τωρα καπου δεν "βρωμαει" η δουλεια;Οταν την ρωταω γιατι μονο τοσα μου λεει τοσο μου ειχαν πει οτι θα ερχεται.Στον λογαριασμο της γραφει για ρυθμιζομενες χρεωσεις - δημο-ερτ- κτλ 21 ευρω και τα υπολοιπα ειναι για την καταναλωσει ρευματος.Περιεργο πολυ φτηνα ειναι η κατι παιζει;Εσεις τι λετε;

 

Mήπως έχει κάποια προσφορά που βγαίνει με συγκεκριμένες χρεώσεις για κάποια περίοδο; πχ 1€ την ημέρα για το πρώτο έτος διαφήμιζε κάποιος πάροχος θυμάμαι. Κάτι σε προσφορά θα παίζει ως καινούργιος πελάτης

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Nα πώ και γώ την εμπειρία μου

Είμαι από τα Χριστούγεννα στην Elpedisson και μέχρι σήμερα είμαι ευχαριστημένος. Αργότερα θα δούμε! Απαντάνε αμέσως στα τηλέφωνα ( υπάρχει και η εφαρμογή elpedisson.gr όπου μπορείς να τους πείς να σε καλέσουν αυτοί και επίσης να δείς όλους τους λογ/μούς μέχρι σήμερα ) Στην δική μου περίπτωση υπήρχε η προσφορά για 1€ την ημέρα για τους 5 πρώτους μήνες και δεν πληρώνω τα πάγια της ΔΕΗ ( 4-5€ τον μήνα νομίζω ) ούτε εγγύηση αφού έχω βάλει τραπεζικό λογ/μό για να τα παίρνουν από εκεί .Βέβαια για να δεί κάποιος αν τον συμφέρει ή όχι πρέπει να υπολογίσει τις kw/h ενός χρόνου στην ΔΕΗ και να τις συγκρίνει με τις χρεώσεις της εταιρείας που θέλει να πάει. Στην δική μου περίπτωση επειδή έχω μεγάλους λογ/μούς ( μεγάλο σπίτι με μεγάλες καταναλώσεις της τάξεως + 3000 kw το 4μηνο, δηλαδή διμηνιαίους λογ/μούς με ποσά 300€ και + ) υπολόγισα ότι το κέρδος μου με τις περσυνές καταναλώσεις είναι της τάξεως των -+200-250€ τον χρόνο.

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΣΤΙς ΔΙΚΕς ΜΟΥ ΚΑΤΑΛΑΛΩΣΕΙς:)

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Mήπως έχει κάποια προσφορά που βγαίνει με συγκεκριμένες χρεώσεις για κάποια περίοδο; πχ 1€ την ημέρα για το πρώτο έτος διαφήμιζε κάποιος πάροχος θυμάμαι. Κάτι σε προσφορά θα παίζει ως καινούργιος πελάτης

 

 

Να δεις οτι πισω απο τις καινουργιες αυτες εταιριες θα ειναι παλι τα σαινια της Ενεργκα... θα ξανακανουν την μπαζα τους και ξανα δρομο.Τοσο γκαου ειμαστε!!! :D

 

Δεν ισχύει αυτό που λες, καθώς πίσω απο τις νέες αυτές εταιρείες είναι πλεον κολοσσοί όπως ΕΛ.ΠΕ., Μυτιληναίος κλπ.

Απο την αλλη η ύπαρξη τους μονο προς όφελος μας ειναι, κοιτάξτε το παράδειγμα των τηλεπικοινωνιών...

 

 

 

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι τηλεπικοινωνίες είναι διαφορετικό πράγμα σε σχέση με την ενέργεια. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα μειωθούν σημαντικά οι τιμές, ακόμη και να απελευθερωθεί η αγορά και η ΔΕΗ πέσει στο 50% που είναι και η δέσμευση της κυβέρνησης.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, σημερα κοιταξα επιτελους ξανα αναλυτικα τον λογαριασμο της protergia του κουμπαρου μου και ανακαλυψα τα εξης παραξενα.Ο λογαριασμος ειναι μονο το ρευμα που καταναλωσες ο φ.π.α και τα δημοτικα τελη με την ερτ.Τις ρυθμιζομενες χρεωσεις τις αναφερει ΑΛΛΑ δεν χρεωνει ΤΙΠΟΤΑ.Οταν το ανεφερα στον κουμπαρο μου μου ειπε οτι δεν της πληρωνει γιατι ειναι μονο στην ΔΕΗ αυτες και ΟΧΙ στους αλλους παροχους.Νομιζω οτι δεν ισχυει αυτο και κανονικα πρεπει να τις πληρωσεις εκτος και αν πανε εφορια.Ξερει κανεις κατι; Edited by mixaliskam
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, σημερα κοιταξα επιτελους ξανα αναλυτικα τον λογαριασμο της protergia του κουμπαρου μου και ανακαλυψα τα εξης παραξενα.Ο λογαριασμος ειναι μονο το ρευνα που καταναλωσες ο φ.π.α και τα δημοτικα τελη με την ερτ.Τις ρυθμιζομενες χρεωσεις τις αναφερει ΑΛΛΑ δεν χρεωνει ΤΙΠΟΤΑ.Οταν το ανεφερα στον κουμπαρο μου μου ειπε οτι δεν της πληρωνει γιατι ειναι μονο στην ΔΕΗ αυτες και ΟΧΙ στους αλλους παροχους.Νομιζω οτι δεν ισχυει αυτο και κανονικα πρεπει να τις πληρωσεις εκτος και αν πανε εφορια.Ξερει κανεις κατι;

 

σε ολους τους παροχους συμπεριλαμβανονται και οι ρυθμιζομενες χρεωσεις,καποιο λαθος εχει γινει απο το λογιστηριο τους..

Link to comment
Share on other sites

σε ολους τους παροχους συμπεριλαμβανονται και οι ρυθμιζομενες χρεωσεις,καποιο λαθος εχει γινει απο το λογιστηριο τους..

ΕΤΣΙ είναι!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, σημερα κοιταξα επιτελους ξανα αναλυτικα τον λογαριασμο της protergia του κουμπαρου μου και ανακαλυψα τα εξης παραξενα.Ο λογαριασμος ειναι μονο το ρευμα που καταναλωσες ο φ.π.α και τα δημοτικα τελη με την ερτ.Τις ρυθμιζομενες χρεωσεις τις αναφερει ΑΛΛΑ δεν χρεωνει ΤΙΠΟΤΑ.Οταν το ανεφερα στον κουμπαρο μου μου ειπε οτι δεν της πληρωνει γιατι ειναι μονο στην ΔΕΗ αυτες και ΟΧΙ στους αλλους παροχους.Νομιζω οτι δεν ισχυει αυτο και κανονικα πρεπει να τις πληρωσεις εκτος και αν πανε εφορια.Ξερει κανεις κατι;

Μήπως ο κουμπάρος είναι στο Κοινωνικό οικιακό τιμολόγιο;

Για δες στον λογαριασμό http://prnt.sc/ezg8iv

 

εκει που λέει τύπος τιμολογίου, τι λέει;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι στην protergia δεν παίζει αυτό.

Μήπως οι λογαριασμοί είναι "έναντι" που έρχονται 51€/μήνα;

Γιατί εγώ που δίνω κάθε μήνα τις πραγματικές καταναλώσεις λαμβάνω εκκαθαριστικό λογαριασμό και έτσι έχω -20% στην συνολική αξία ρεύματος.

 

Εάν δεν δίνεις την ένδειξη κάθε μήνα τότε σου στέλνουν έναντι κάθε μήνα και στον 4ο μήνα κατά σειρά στέλνουν τον εκκαθαριστικό αφού προηγουμένως έχουν λάβει την ένδειξη του μετρητή από την ΔΕΔΗΕ.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι στην protergia δεν παίζει αυτό.

Μήπως οι λογαριασμοί είναι "έναντι" που έρχονται 51€/μήνα;

Γιατί εγώ που δίνω κάθε μήνα τις πραγματικές καταναλώσεις λαμβάνω εκκαθαριστικό λογαριασμό και έτσι έχω -20% στην συνολική αξία ρεύματος.

 

Εάν δεν δίνεις την ένδειξη κάθε μήνα τότε σου στέλνουν έναντι κάθε μήνα και στον 4ο μήνα κατά σειρά στέλνουν τον εκκαθαριστικό αφού προηγουμένως έχουν λάβει την ένδειξη του μετρητή από την ΔΕΔΗΕ.

Καλημερα ναι εναντι ειναι αλλα τοσους μηνες ομως;Λογικα δεν θα επρεπε να παιρνουν αυτοι την ενδειξη με δικο τους υπαλληλο;Γιατι απο οτι καταλαβα η δεδηε δεν πολυενδιαφερεται μετα που εφυγαν απο την δεη.Επισης στους λογαριαμους σου πληρωνεις της ρυθμιζομενες χρεωσεις;Δικτυο -μεταφορα - Υ.κ.ω. αεριους ρυπους και οτι αλλο ειναι αυτες;

Link to comment
Share on other sites

Για τους έναντι δεν έρχονται να μετρήσουν ποτε. Είτε έχεις ΔΕΗ είτε άλλο πάροχο.

1 φορά στο 4μηνο θα περάσει ο υπάλληλος της ΔΕΔΔΗΕ και θα καταγράψει τις ενδείξεις από όλα τα ρολόγια / μετρητές πχ τις πολυκατοικίας είτε ο καθε ιδιοκτήτης έχει protergia, ηρων, ΔΕΗ κ.α. (Αυτό άλλωστε δεν φαίνεται στον μετρητή).

Μόλις τον λάβει η protergia θα εκδώσει τον εκκαθαριστικό και εκεί θα μπουν οι χρεώσεις για υκω, ρυθμ. χρεώσεις κλπ.

Να πεις τον γνωστό σου κάθε μήνα να κατεβαίνει να πέρνει την ένδειξη μόνος του κάθε 29, 30 ή 31 του μήνα και να την καταχωρεί μόνος του στο myprotergia στο Ίντερνετ (έχουν και εφαρμογή για android & iOS) έτσι ώστε να λαμβάνει κάθε μήνα εκκαθαριστικό λογαριασμό με τις πραγματικές του καταναλώσεις και αν πληρώνει και εμπρόθεσμα να κερδίζει την έκπτωση (γιατί στους έναντι δεν γίνονται εκπτώσεις).

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...