Jump to content

myphone POLL: Πόσο χρήσιμοι είναι οι ψηφιακοί βοηθοί στα smartphones;


alex_gate_7
 Κοινοποίηση

Πόσο χρήσιμοι είναι οι ψηφιακοί βοηθοί των smartphones;  

347 members have voted

  1. 1. Πόσο χρήσιμοι είναι οι ψηφιακοί βοηθοί των smartphones;

    • Είναι πολύ χρήσιμοι, τους χρησιμοποιώ καθημερινά
      9
    • Είναι χρήσιμοι, τους χρησιμοποιώ περιστασιακά
      40
    • Μου αρέσουν σαν ιδέα αλλά είναι δύσχρηστοι ακόμα
      86
    • Δεν βρίσκω κάποια χρησιμότητα στις μέχρι τώρα λειτουργίες τους
      70
    • Μου είναι αδιάφοροι
      138
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
      4


Recommended Posts

θυμαμαι πριν καποιο καιρο ειχα διαβασει μια ειδηση οπου ενας στην Αμερικη καταπλακωθηκε απο ενα βαρυ αντικειμενο και δεν μπορουσε να κουνηθει και αρχισε να τον πιεζει θανασιμα, και μεσω του Siri καταφερε να καλεσει την αστυνομια, και τελικα σωθηκε.

 

αυτο ναι, ηταν χρησιμο.

 

κατα τα αλλα, προς το παρον περισσοτερο για να διασκεδαζεις ειναι αυτα τα φωνητικα.

Link to comment
Share on other sites

Παντελώς άχρηστοι. Σε πραγματικό περιβάλλον (με εξωτερικούς θορύβους) δεν αναγνωρίζουν ούτε μισή λέξη. Τι να το κάνω στο σπίτι σε ήσυχο δωμάτιο; Στο αυτοκίνητο την ώρα που οδηγώ που μπορεί να το χρειαστώ, είναι άχρηστο.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Μ αρεσουν σαν ιδέα και χρησιμοποιώ της google αλλά θεωρώ ότι όσο δεν υποστηρίζονται τα Ελληνικά δεν θα υπάρξει αύξηση της χρήσης τους. Άκουσα ότι στην 9,2 η σιρι θα υποστηρίζει και Ελληνικά οπότε εκεί μπορεί να αλλάξει όλο το σκηνικό τουλάχιστον για τους χρηστες των iOS.

 

Δυστυχώς όμως, δεν ισχύει. Στην 9.2 (beta) έκδοση έχουν προστεθεί μόνο τα Αραβικά.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα μου ειναι αδιαφοροι.Αλλα σε ατομα ειδικες αναγκες ειναι σιγουρα ενα μεγαλο εργαλειο.
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ την Cortana αραιά και πού, αλλά μόνο για ξυπνητήρι και διάφορα ραντεβού. Παρόλο που έχει πλήρη αλληλεπίδραση με το λειτουργικό και τις εφαμοργές του (του λες κάποια την ανοίγει, ή σου αλλάζει κάποια ρύθμιση) πρέπει να αλλάζω κάθε φορα περιοχή αφού χρησιμοποιείται μόνο σε συγκεκριμένες χώρες και γλώσσες. Χρήσιμο για την οδήγηση, αλλά προς το παρόν μόνο για εκεί.
SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα συνεχίσω να ποστάρω τις δυνατότητες τους. Βρίσκομαι στη Βιέννη και εκεί που έψαχνα χειροκίνητα τις ώρες που είναι ανοιχτά τα μουσεία, είπα να ρωτήσω το Google Now "show me X opening hours on Monday" και μου απαντάει κανονικά. Πιστεύω ότι υπάρχει άγνοια περισσότερο παρά το οτι είναι άχρηστοι, μια συνήθεια είναι.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω ότι στην παρούσα κατάσταση σίγουρα δεν έχουν να προσφέρουν τόσα πολλά, όσα διαφημίζουν. Αλλά οι προπτικές που έχουν είναι τεράστιες... Ασφαλώς δεν θα κάτσεις σε μέρος με κόσμο να μιλάς με το smartphone σου με τις ώρες... Αλλά για μια γρήγορη αναζήτηση σίγουρα βοηθάει ειδικά με κάποιο bluetooth/handsfree... Εξαιρετική εντύπωση μου έκανε στην Cortana ότι σπάνια χρειαζόταν να πω κάτι δεύτερη φορά.... Στο μέλλον πιστεύω θα είναι πολύ πιο χρήσιμες...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Αν υπήρχαν και ελληνικά siri λόγο που χρησιμοποιώ iOS. Θα ήταν πολύ χρήσιμο κύριος στο home kit. Τώρα επειδή και τα αγγλικά μου δεν είναι τόσο καλά δεν μπαίνω καν στο κόπο...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...