Jump to content

Αγορά Android Smartphone


Sidereal
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

 

Είμαι μεταξύ των Samsung Galaxy J5, Samsung Galaxy A5 και Huawei P8 Lite

 

Ποιό προτείνετε;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy A5 πολυ καλυτερο και απο τα 2 το galaxy a5 σε καμερα οθονη και κατασκευη
Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

P8 Lite,το πηρε ενας γνωστος και γαζωνει.Αψογο για τα λευτα του

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Το j5 είναι άψογο γία τα λευτα του..Το Α5 έχει 2 giga ram αλλά είναι κ πολύ ακριβότερο.Οθόνη και κάμερες είναι στα ίδια.Συμπέρασμα αν προτιμάς μεταλλική κατασκευή πας σε Α5,αν δεν σκας πας στο j5 και δεν σου λείπει κ κάτι.Το huawei αν ήταν πολύ φθηνότερο ναι.σε αυτή την τιμή προτίμησε samsung.
Link to comment
Share on other sites

Παντως σιγουρα μην παρεις j5. 170 ευρω και 1,5gb ram, 8 gb rom ειναι σκετη κοροιδια. Παρε το ρ8 απο αυτα τα 3 που απο τι λενε ειναι πολυ καλο τηλεφωνο
Link to comment
Share on other sites

Απο αυτά που βάζεις στην σύγκριση.... κια βάση το κόστος του καθενός.....

 

+P8 Lite

 

πλέον το παίρνεις με 195Ε. Ε σε αυτήν την τιμή είναι σαφώς πιο Vfm απο το J5.

Και αν σκεφτείς ότι για να πάρεις τα ίδια ουσιαστικά πράγματα θα πρέπει να δώσεις 40E παραπάνω, μάλλον το P8 γίνετε η καλύτερη επιλογή.

Αυτά όλα αν δεν είναι προτεραιότητα σου να είναι η οθόνη Amoled, και στον αντίποδα να έχεις έναν 8πύρινο αντί για 4πύρινο. Ο Kirin 620 είναι μια στάλα πιο δυνατός απο τον 410, όμως δεν έχει τόσο καλό app optimization λόγω της μη ευρείας αποδοχής του, όπως ο 410.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω γαι τις προτασεις.

 

Ειμαι αναμεσα στο Α5 και στο P8 Lite. Κλεινω πιο πολυ στο Α5 λογω της μεταλικης κατασκευης γιατι τα τηλεφωνα μου τρωνε αρκετες τουμπες....

 

Θα το ψαξω περισσοτερο το P8

Link to comment
Share on other sites

να βαλεις θηκη οποιο και να παρεις

 

μια ψηφος στο p8 :)

 

Eπειδη δεν τα παω πολυ καλα με την τεχνολογια των κινητων, θες να μου πεις που ειναι καλυτερο το P8 και που το Α5;

Edited by Sidereal
Link to comment
Share on other sites

Αν πήγαινες πιο πάνω, θα είχες επιλογή.

 

Λ.χ. στα 255Ε βρίσκετε το LG G3 (με 16GB), και στα 280Ε το LG G3 (32GB & 3GB ram).

Για αυτό αν θές αξίζει να κάνεις την υπερβολή σου.

(Πάντα μιλώντας για αγορά από Ελλάδα).

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πηγαινε με τιποτα σε LG

Ειμαι πολυ απογοητευμενος απο τις συσκευες της...Εχω ενα L9ii και ειναι με διαφορα το χειροτερο τηλεφωνο που εχω παρει ποτε

Link to comment
Share on other sites

Τότε κατ' εμέ πάρε κάποιο απο τα 2 που και εσύ έχεις ξεχωρίσει.

Εφόσον καλύπτουν τα θέλω σου, και είναι και μέσα στο μπάτζετ σου, είσαι απόλυτα καλυμμένος.

(και μιλώντας πάντα για αγορά απο Ελλάδα... και όχι Κίνα).

Link to comment
Share on other sites

Το p8 lite θεωρω μια αξιολογη επιλογη!

Πολυ καλη φωτογραφια, ωραιος ηχος ακουστικου, αποδεκτη μπαταρια, πολυ καλη ταχυτητα!

Link to comment
Share on other sites

To μόνο που δεν θα έπαιρνα από τα τρία είναι το Α5! Σήμερα θα έκλινα με μικρή διαφορά πρός το P8 Lite που είναι τουλάχιστον 50% ισχυρότερο από τα άλλα δύο.

 

Στα 230 το p8 lite δεν είναι και η καλύτερη επιλογή.Εγώ αν ήταν να αγοράσω ένα από τα τρία θα διάλεγα το j5 στα 170 είναι top.Αν μου χάριζαν ένα θα διάλεγα το Α5.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που το P8 Lite, δεν κάνει 230Ε. 230Ε είναι το μπάτζετ του. To P8 Lite ξεκινάει απο τα 195Ε ( http://www.skroutz.gr/s/6724273/Huawei-Ascend-P8-Lite-Dual-16GB.html ).

Οπότε για 25Ε παραπάνω παίρνεις το Lite και όχι το J5. Αλλά απο το P8, να δώσεις άλλα 38E για να πας στο Α5 (ή 63Ε απο το J5) είναι πολλά!

Αυτήν την διαφορά τιμής, την αξίζει το P8. Απο την άλλη, το Α5 με τα 235Ε είναι πολύ overvalued!

Link to comment
Share on other sites

Πάντα με βάση της τιμές αγοράς συσκευών εντός Ελλάδας!

Δεν της συγκρίνουμε με τις τιμές που μπορείς να αγοράσεις συσκευές απο την Κίνα.

 

Με βάση αυτά λοιπόν.... ναι, τα 195 είναι πολύ καλή τιμή για αυτό το κινητό. Δλδ, ποιές άλλες συσκευές, αξιόπιστες, μπορείς να προτείνεις με 195Ε, που να έχουνε τα specs του P8 Lite? (με αγορά απο Ελλάδα)

Link to comment
Share on other sites

P8 lite από μένα. Καμία σαβουροεφαρμογή, γρήγορο, αξιόπιστο, καλή ποιότητα κατασκευής και πανέμορφο. μετά από πέντε μήνες που το έχω μόνο καλά μπορώ να πω.
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Ποιά από τα τρία κινητά που συγκρίνουμε είχες αποκτήσει...να ήταν δικά σου...για κάποιο διάστημα; Όχι να τα έχεις δεί στο κατάστημα...ούτε να έχεις σκαλίσει κάποιου φίλου στην καφετέρια...ούτε βέβαια να τα "γνωρίζεις από το διαδίκτυο! Από ποιά δηλαδή είχες μια κάπως εκτενή προσωπική εμπειρία;

 

Μετα απο την αντικατασαση ενός προβληματικου grand 2 από τη Samsung,χρησιμοποιώ εδώ και 5 μήνες το Α5 από το οποίο είμαι απόλυτα ικανοποιημενος σε όλα.Άριστη διαχείριση πολύ βολικες λειτουργίες,άριστες κάμερες,φοβερή οθόνη super amoled,πολύ καλή αυτονομία 1 gb ram ελεύθερο μονίμως.Δεν πιστεύω ότι το p8 lite μπορεί να προσφέρει τόσο ομαλή λειτουργία!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...