Jump to content

Redmi 3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επανέρχομαι και πάλι να σας ενοχλείσω:lol ...

Με έλεγχο hardware και αλλαγή στη ρομ και δοκιμή με wind σιμ δούλεψε το δίκτυο (σύμφωνα με τα λεγόμενα πάντα του υπαλλήλου).

Με vodafone και micro k nano sim δεν βρίσκει καν σήμα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επανέρχομαι και πάλι να σας ενοχλείσω:lol ...

Με έλεγχο hardware και αλλαγή στη ρομ και δοκιμή με wind σιμ δούλεψε το δίκτυο (σύμφωνα με τα λεγόμενα πάντα του υπαλλήλου).

Με vodafone και micro k nano sim δεν βρίσκει καν σήμα...

 

 

τι εννοεις ακριβώς φίλε τι ειδους αλλαγη στην ROM και ελεγχο?:confused:

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις ακριβώς φίλε τι ειδους αλλαγη στην ROM και ελεγχο?:confused:

 

Επειδή είχε γίνει αλλαγή οθόνης τσεκάραμε μήπως υπήρχε πρόβλημα hardware. Επίπλέον είχε ανεπήσιμη ρομ και βάλαμε global stable..

Εχθές προσπαθώντας ξανά κατάφερα να βρω σημά και να δεχθώ-κάνω κάποιες κλήσεις. Όμως έκανε διάφορα. Π.χ με τα από κάθε κλήση έχανε τελείως το δίκτυο, είχε δίκτυο αλλά δεν δεχόταν-έπαιρνε κλήσεις.

 

Η ενεργοποίηση της σιμ-αριθμού απο τη xiaomi που γράφει μπορεί να συνδέεται με τα προβλήματα αυτά.? Μ ήρθε ένα μήνυμα με κάτι σαν κωδικό απο τη χιαόμι μετά από αρκετή ώρα, όταν πλέον είχα βάλει τη σιμ σε άλλη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

παιδια το redmi 3 με την official global stable 8.0.2.0 πηρε ελληνικα ή ακομα???

(το redmi 3s με την official global stable 8.1.1.0 πηρε ελληνικα πριν λιγες μερες)

Link to comment
Share on other sites

παιδια το redmi 3 με την official global stable 8.0.2.0 πηρε ελληνικα ή ακομα???

(το redmi 3s με την official global stable 8.1.1.0 πηρε ελληνικα πριν λιγες μερες)

Ε αν η τελευταία είναι αυτή που λες ε λογικά δεν πήρε ακόμα

 

Αντε παίδες υπομονή

 

https://download.cyanogenmod.org/?device=ido

(δεν έχει τίποτα ακόμα , αλλά μόνο που υπάρχει σαν Link λέει πολλά)

Edited by kodorevi8ulis
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το κινητό για την αδελφή μου και γκρινιάζει για το θέμα με τους 160 χαρακτήρες στα sms. Έβαλε handcent, go sms, swiftkey αλλά τζίφος... Υπάρχει απλή λύση; ευχαριστώ πολύ Edited by BASILISP
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και chomp SMS

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το κινητό για την αδελφή μου και γκρινιάζει για το θέμα με τους 160 χαρακτήρες στα sms. Έβαλε handcent, go sms, swiftkey αλλά τζίφος... Υπάρχει απλή λύση; ευχαριστώ πολύ

 

chomp sms, settings, sms, strip...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά . επειδη δεν με βολεύει η φάση με τα ανταπτοράκια έριξα μια παραγγελία εδώ :

http://www.e-shop.gr/sony-ep880-travel-charger-1500mah-usb-bulk-p-TEL.014417

μια χαρά δεν είναι ? τι λέτε ? το ξέρω πως θα είναι λίγο πιο αργός αλλά δεν με πειράζει τουλάχιστον να γίνετε σωστά η φόρτιση του

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

βγήκε και επίσημη Nightly για cm13

 

https://download.cyanogenmod.org/?device=ido

 

και επίσης άλλη (εναλλακτική της cm) βασισμένη σε 7.1

http://download.mokeedev.com/?device=ido

 

(δεν έχω δοκιμάσει ακόμα καμία)

Edited by kodorevi8ulis
Link to comment
Share on other sites

android 6 αν εχω καταλαβει καλα δεν θα βγει για το 3?

Εχει βαλει κανεις Cyanogen 13 'η 14? Αξιζει? Μπαινει ευκολα?

Link to comment
Share on other sites

android 6 αν εχω καταλαβει καλα δεν θα βγει για το 3?

Εχει βαλει κανεις Cyanogen 13 'η 14? Αξιζει? Μπαινει ευκολα?

 

υπομονή για το 1ο :)

άμα δεις τα Link που έβαλα ακριβώς από πάνω θα δεις ότι τώρα ξεκίνησε να προχωρά επίσημα το θέμα οπότε μην βιαστείς :)

 

σίγουρα θέλει καθαρή εγκατάσταση

Coming from <= 5.0 or different ROM

* Format system, data, cache & dalvik cache

* Install ROM

* Install Gapps if required

* Reboot

 

και προφανώς να έχεις κάποιο backup από titanium ή παρόμοιο πρόγραμμα (όχι της miui δεν μετράει )

Link to comment
Share on other sites

τωρα ξεκινησε το 13 (ανδροιδ 6) 'η το 14 (android 7) ??? Δηλ λες δεν θα ειναι σταθερο θα εχει προβληματα.. Κατι? (το ειδα φυσικα το ποστ σου και το λινκ και μολις πρν λιγο ειχα δει και τη σελιδα τους στο ξενο φορυμ)

κατι διαφορετικο γιατι βαρεθηκα το 5...

Αληθεια στην 6 θα μπορω παλι να μεταφερω εφαρμογες στην sd? 'Η υπαρχει καποιο προγραμμα που το κανει για το κινητο? Γιατι me apps2sd αν το εκανα σωστα εφαγα πορτα..

Παντως και για να αναβαθμισω την ελληνικη μιουι ολα αυτα που λες χρειαστηκαν γιατι ειχα καιρο να το κανω..

Μονο Gapps δεν χρειαστηκα που δεν το εχω ξανακανει κιολας.

Αξιζει καμια Rom αλλη γενικα? Εφτασα στις 30 πρωτες σελιδες του νηματος κι ακομα διαβαζω για τις αναμονες απο τα καταστηματα :lol:

Edited by durutti
Link to comment
Share on other sites

τωρα ξεκινησε το 13 (ανδροιδ 6) 'η το 14 (android 7) ??? Δηλ λες δεν θα ειναι σταθερο θα εχει προβληματα.. Κατι? (το ειδα φυσικα το ποστ σου και το λινκ και μολις πρν λιγο ειχα δει και τη σελιδα τους στο ξενο φορυμ)

 

μάλλον δε το είδες καλά :)

αν δεις τα λινκ θα δεις ότι πρόσφατα βγήκαν (επίσημα πάντα) οι εκδόσεις

η cm13 = ανδροιδ 6.0

η mokee που έχει εκεί = ανδροιδ 7.1

(cm 14 -> android 7.0, cm 14.1 -> 7.1)

 

κλασικά προβλήματα που μπορεί να υπάρχουν είναι η κατανάλωση μπαταρίας και ίσως χειρότερη ποιότητα στην κάμερα

αλλά το λέω με βάση κάποια σχόλια / κάποιες εκδόσεις cm κλπ , δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα

 

η mokee αν δεις έβγαλε μόλις release, οπότε θεωρητικά είναι πιο "stable" σε σχέση με τις nightly (πως έχουμε εμείς τις dev/beta στην miui , σε αυτές υπάρχουν οι nightly , δηλαδή κάθε 24ώρες βγαίνει κάτι)

 

θα δοκίμαζα την mokee αλλά δεν υπάρχει xposed ακόμα για 7.1 οπότε θα περιμένω :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Δοκιμασα RR 7.1 και mokee 7.1.Μια χαρα ρομς,μ ενα βασικο μειον που ειναι η μπαταρια.Κατα τ αλλα σουπερ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Δοκιμασα RR 7.1 και mokee 7.1.Μια χαρα ρομς,μ ενα βασικο μειον που ειναι η μπαταρια.Κατα τ αλλα σουπερ.

 

πόσο χάλια είναι η μπαταρία ;

doze και λοιπά δοκίμασες ;

Link to comment
Share on other sites

Δε προλαβα να κανω και πολλες δοκιμες γιατι τις αλλαξα.Η μπαταρια στην RR ψιλοπαλευοταν,αλλα στην mokee τραγικη(στην πρωτη εκδοση που βγηκε,στην καινουργια που βγηκε σημερα δε τη δοκιμασα).Εχανα γυρω στο 10% σε standby 6 ωρων.Με τη miui που εχω τωρα μετα απο 6 ωρες standby δεν εχασα ουτε 1%.

Παντως μολις βγει stable RR 7.1 θα την δοκιμασω σιγουρα μονο και μονο για τις απιστευτα πολλες ρυθμισεις-επιλογες που σου δινει.

Link to comment
Share on other sites

φανταζομουν πως η η 13 aka android 6 θα ηταν πιο παλια και δοκιμασμενη... nightly σημαινει καθε 24 ωρες seriously...

Κι ακομη χειροτερα ζηλεψα που ειδα το 3s με android 6.....

Εχω βαρεθει το Miui Λιγο και το 5 ακομη περισσοτερο αλλα νομιζω θα περιμενω....:cry::O

Link to comment
Share on other sites

Δε προλαβα να κανω και πολλες δοκιμες γιατι τις αλλαξα.Η μπαταρια στην RR ψιλοπαλευοταν,αλλα στην mokee τραγικη(στην πρωτη εκδοση που βγηκε,στην καινουργια που βγηκε σημερα δε τη δοκιμασα).Εχανα γυρω στο 10% σε standby 6 ωρων.Με τη miui που εχω τωρα μετα απο 6 ωρες standby δεν εχασα ουτε 1%.

Παντως μολις βγει stable RR 7.1 θα την δοκιμασω σιγουρα μονο και μονο για τις απιστευτα πολλες ρυθμισεις-επιλογες που σου δινει.

 

κοίτα , αυτή τη στιγμή και εγώ με Miui μπορεί να χάνω 8-10% σε standby 6-8 ωρών οπότε είναι και θέμα προγραμμάτων (ακόμα δεν έχω καταλάβει τι φταίει) κι αν έχει "σκαλώσει" ή όχι κάτι

 

φανταζομουν πως η η 13 aka android 6 θα ηταν πιο παλια και δοκιμασμενη... nightly σημαινει καθε 24 ωρες seriously...

Κι ακομη χειροτερα ζηλεψα που ειδα το 3s με android 6.....

Εχω βαρεθει το Miui Λιγο και το 5 ακομη περισσοτερο αλλα νομιζω θα περιμενω....:cry::O

 

είπα τώρα μπήκε official , πριν υπήρχε unofficial

έχει μια διαφορά πιστεύω να είναι κάποιο ανεπίσημο "port" κάποιου από μια "επίσημα" υποστηριζόμενη ρομ

Link to comment
Share on other sites

Χτες το κινητό μου έκανε το απονενοημένο διάβημα να πέσει στη λεκάνη της τουαλέτας μετά από ούτε ένα εξάμηνο λειτουργίας... εκείνη τη στιγμή δούλευε έχασε λίγο τα χρώματα φάνηκε δλδ ότι έχει νερό μέσα και δεν είχε ήχο. Το έκλεισα και το έβαλα μέσα σε ενα μπολ με ρύζι μπας κ στεγνώσει γτ βλέπω πίσω στην κάμερα μέσα έχει σταγονίτσες.

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα; Τι να το κάνω να το πετάξω ; :)

BORN TO BE AEL
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν γίνει τίποτα βράσε το ρύζι και φάτο . χαχαχαχαχαχαα (χωρίς παρεξήγηση πλάκα κάνω)
-------> http://howtechbyakis.blogspot.gr/ <------ Τα πάντα για την τεχνολογία
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το ρύζι με τη βοήθεια του καλοριφέρ έκανε ένα μικρό θαύμα

Το κινητό άνοιξε κ φορτίζει κιόλας όμως δεν ανταποκρίνεται σε κανένα άγγιγμα. Η οθόνη του δουλεύει κανονικά αλλά δεν δουλεύει το touch. Ξέρει κανείς κανένα μαγαζί να αλλάζει touch screen?

BORN TO BE AEL
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...