Jump to content

Redmi 3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαλησπέρα

Σκέφτηκα μετα απο καιρό να προσπαθήσω ξανά να βρω μια λύση για το κινητό γιατί κολλάει, πετάει διαφημίσεις κλπ. και πολύ το ανέχτηκα..

Το είχα πάρει απο minideal.

Δεν κατάφερα ποτέ να βάλω μια official κινεζοαγγλική και μετά την ελληνική (αν τα λέω καλά).

Αν έχει βγει κάποιος καινούριος οδηγός θα το εκτιμούσα να μου στέλνατε ένα λινκ να προσπαθήσω.

Έκανα αίτηση για δικαίωμα να ξεκλειδώσει ο bootloader και σήμερα μου έστειλαν μήνυμα αλλά και πάλι δεν τα κατάφερα γιατί μου έβγαζε ένα μήνυμα οτι πρέπει στις ρυθμίσεις να επιλέξω "mi unlock status ", αλλά αυτό το πράγμα δεν υπάρχει πουθενα στο μενού.

Αν κανείς έχει τον χρόνο ας μου απαντήσει

Επίσης αν ξέρετε κάποιον στο φόρουμ που να βοηθά σε τέτοια πράγματα εμάς τους άσχετους θα ήθελα να τον συναντήσω αν δεν βγάλω άκρη.

Το κινητό έχει ΜΙUI Global 7.1 Stable 7.1.1.0.0 (LHPCNCK) και android 5.1.1 LMY47V

Αν χρειάζονται κι άλλες πληροφορίες πείτε μου

Ευχαριστώ πολύ

Φίλε από εδώ πρέπει να ξεκινήσεις ώστε να ξεφορτωθείς τη μούφαρομ που έχεις.

Υπομονή και καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

 

Απο χθες το βράδυ παλεύω ώρες ατέλειωτες με τους αναλυτικούς οδηγούς που δίνουν στο φόρουμ με τις ελληνικές ρομ.

 

Δυστυχώς δεν δουλεύει τίποτα. Ίσως φταίνε οι drivers, ίσως τα USB ports, ίσως κάτι στο κινητό, πάντως απετυχαν όλα τα βήματα.

 

Δεν μπορώ να περάσω ούτε την official developer κινεζική.

 

Ούτε καν να ξεκλειδωσω τον bootloader.

 

Αυτό είναι το μόνο που προχωράει μέχρι ένα σημείο αλλά μετά πετάει το μήνυμα ότι για να προχωρήσει το ξεκλείδωμα πρέπει να μπω "settings -> developer options -> mi unlock status", το οποίο όμως δεν υπάρχει καν στη δική μου rom

 

Πιστεύω πως μια ιδέα για το φόρουμ της Ελλάδας θα ήταν, εκτός από τους πολύ ωραίους οδηγούς και τα βίντεο, να διοργανωνουν συναντήσεις για βοήθεια σε άσχετους! Με το αζημίωτο, δεν λέω τζάμπα ☺

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να περάσεις official ρομ με αυτά τα βήματα?

 

στο βήμα 2 μου βγάζει το μήνυμα "ROM package's signarure cannot verified"

Από εδώ κατέβασα τηνκινέζικη developer. Είναι σωστή??

Λέω να προχωρήσω στο βήμα 3 με το κινέζικο ΜΙ PC Suit

Edited by constantin0s
Link to comment
Share on other sites

στο βήμα 2 μου βγάζει το μήνυμα "ROM package's signarure cannot verified"

Από εδώ κατέβασα τηνκινέζικη developer. Είναι σωστή??

Λέω να προχωρήσω στο βήμα 3 με το κινέζικο ΜΙ PC Suit

Δοκίμασε και με αυτό αν έχεις κουράγια.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και με αυτό αν έχεις κουράγια.

 

Το ακολούθησα...όλα φαίνονταν να πηγαίνουν καλά...μέχρι που στο τελικό βήμα πήρα error στο mi flash.."ping target failed"

Καμια υποψία τί μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Σε official global 8.5.2.0 Πως μπορώ να απενεργοποιήσω εφαρμογές; το κόλπο με την συντόμευση δεν πιάνει.

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Σε official global 8.5.2.0 Πως μπορώ να απενεργοποιήσω εφαρμογές; το κόλπο με την συντόμευση δεν πιάνει.

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

root ; :)

αλλιώς μέσω adb ίσως

δοκίμασε κάτι τέτοιο https://android.gadgethacks.com/how-to/disable-any-bloatware-app-your-android-device-no-root-required-0161819/

Link to comment
Share on other sites

root ; :)

αλλιώς μέσω adb ίσως

δοκίμασε κάτι τέτοιο https://android.gadgethacks.com/how-to/disable-any-bloatware-app-your-android-device-no-root-required-0161819/

Ευχαριστώ, τα δοκίμασα και τα 2 αλλά τίποτα.. Είμαι με ξεκλείδωτο bootloader, μπορώ να κάνω root χωρίς να χάσω τις ρυθμίσεις μου και χωρίς να χάσω τις αναβαθμίσεις από την xiaomi?

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, τα δοκίμασα και τα 2 αλλά τίποτα.. Είμαι με ξεκλείδωτο bootloader, μπορώ να κάνω root χωρίς να χάσω τις ρυθμίσεις μου και χωρίς να χάσω τις αναβαθμίσεις από την xiaomi?

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

όντως δεν δουλεύει , κάτι το μπλοκάρει

 

ίσως https://www.xda-developers.com/uninstall-carrier-oem-bloatware-without-root-access/ (αλλά δε δούλεψε ούτε αυτό τουλάχιστον σε μένα)

άλλοι λένε δουλεύει το https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ospolice.packagedisablerpro

 

ρυθμίσεις δεν θα χάσεις απλά θέλει μια διαδικασία αν μπει μέσω twrp (custom recovery) , υπάρχουν κι κάτι apk που τα κάνουν όλα "αυτόματα' αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστα

 

το οτα χαλάει σίγουρα αν βάλεις μόνιμα το twrp , αν δεν μπει μόνιμα νομίζω δε χαλάει απλά μετά από κάθε αναβάθμιση θα πρέπει να ξανακάνεις την διαδικασία του root

 

δοκιμάζεις και τα

 

Disable WiFi and switch install via USB on while you are connected through data and under your xiaomi account.

 

1. Settings -> Additional Settings -> Developer options -> Turn off Miui Optimizations -> Restart

2. Security -> Permissions -> Gear Icon at top right corner -> Turn On "Install via USB"

3. Settings -> Additional Settings -> Developer options -> Turn On/Off "USB Debugging" -> Turn On "Install vis USB"

Edited by kodorevi8ulis
Link to comment
Share on other sites

στο βήμα 2 μου βγάζει το μήνυμα "ROM package's signarure cannot verified"

Από εδώ κατέβασα τηνκινέζικη developer. Είναι σωστή??

Λέω να προχωρήσω στο βήμα 3 με το κινέζικο ΜΙ PC Suit

 

Ρίξε μια ματιά και εδώ

Xiaomi Redmi 3s - Redmi 4x - Redmi 4 Prime - Note 4x - Redmi Note 8
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά και εδώ

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Τελικά βρήκα λύση στο πρόβλημα με το μήνυμα που μου έβγαζε στο miflash "ping target failed".

H λύση ήταν να χρησιμοποιήσω παλιότερη έκδοση Miflash που κατέβασα απο εδώ (https://drive.google.com/open?id=0B77KLj0wAHN5ZkYyZkFjRlJfZlk).

Επιτέλους μπήκε η κινέζοαγγλική official rom που κατέβασα απο εκεί που έλεγε ο οδηγός.

Τώρα προσπάθησα να κάνω ξεκλείδωμα του bootloader και μου έβγαλε μήνυμα "couldnt unlock. After 72 hours of trying to unlock the device"

Tι στα κομμάτια είναι αυτό πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον απλώς πρέπει να περιμένω 72 ώρες....

Αφού ξεκλειδώσει (ελπίζω) ο bootloader , μετά ποιος είναι ο πιο απλός οδηγός/τρόπος για να περάσω την ελληνική ρομ? Βλέπω αυτόν εδώ αλλά μου φαίνεται λίγο πολυπλοκος..

Ευχαριστώ πολύ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον απλώς πρέπει να περιμένω 72 ώρες....

Αφού ξεκλειδώσει (ελπίζω) ο bootloader , μετά ποιος είναι ο πιο απλός οδηγός/τρόπος για να περάσω την ελληνική ρομ? Βλέπω αυτόν εδώ αλλά μου φαίνεται λίγο πολυπλοκος..

Ευχαριστώ πολύ και πάλι

 

Είναι πάρα πολύ εύκολο μην σε τρομάζουν οι εικόνες , δεν θα σου πάρει παραπάνω απο 10 λεπτά !

Xiaomi Redmi 3s - Redmi 4x - Redmi 4 Prime - Note 4x - Redmi Note 8
Link to comment
Share on other sites

Είναι πάρα πολύ εύκολο μην σε τρομάζουν οι εικόνες , δεν θα σου πάρει παραπάνω απο 10 λεπτά !

 

Τελικά τα κατάφερα και πέρασα την ελληνική ρομ, αλλά έχω πάλι ένα πρόβλημα... η μια η sim λειτουργεί κανονικά ενώ στη δεύτερη εμφανίζει x και δεν λειτουργεί παρόλο που μου ζήτησε pin. Τί μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα κατάφερα τυχαία..

Οπότε θα γράψω τα προβλήματα που αντιμετώπισα σαν άσχετος για να περάσω την ελληνική ρομ καθώς ακολουθούσα τους οδηγούς:

  • Σύνδεσα το κινητό σε usb port στην πίσω μεριά του υπολογιστή στη μητρική, είχα όμως θέμα με τους drivers. Τελικά νομίζω οτι δούλεψε με τους MiPhone2015731.

  • Το κινητό έβγαζε στο mi flash.."ping target failed". Τελικά δούλεψε με παλιότερη έκδοση του miflash

  • Δεν με άφηνε να προχωρήσω στο ξεκλείδωμα του bootloader για 76 ώρες , παρόλο που είχα πάρει sms έγκρισης. Μετά δούλεψε..

  • Δεν δούλευε η δεύτερη sim. Έβγαζε ένα x και παρέμενε απενεργοποιημένη. Δούλεψε τυχαία, αφού έκανα απενεργοποίηση την "Ενεργοποίηση βελτιστοποίησης MIUI" στο μενού Επιλ. για Προγραμματιστές και απενεργοποίησα την Διαχείρηση δικαιωμάτων. (Ελπίζω να μην ήταν τυχαίο γεγονός..)

Νομίζω αυτά.

Τέλος καλό όλα καλά μετά απο πολύ κόπο.

Ευχαριστώ για την βοήθεια και τις απαντήσεις. Καλή συνέχεια

Edited by constantin0s
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Από το μεσημέρι βρίσκομαι με την συγκεκριμένη συσκευή.

Μπορείτε να μου πείτε ποια έκδοση Google services να κατεβάσω γιατί όσες δοκίμασα δεν κάνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι ρωτάς κάτι τέτοιο σημαίνει όχι έχεις κινεζικη ρομ κι όχι global. Οπότε έχεις κάποιο λόγο που θες να μείνεις σε αυτήν; Μπορείς να πεις τι έκδοση miui γράφει;
Link to comment
Share on other sites

Ναι με την κινέζικη 8520(LAICNED)

Δεν είμαι σε θέση ακόμα να μπω στην διαδικασία φλασαρισματος. Λέω να το παλέψω λίγο με τα αγγλικά

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες.

Ερώτηση. Οι εφαρμογές στο store δεν ενημερώνονται με δεδομένα ούτε κατεβαίνουν καινούργιες.

Πώς αλλάζουμε την ρύθμιση δεν μπορώ να το βρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες.

Ερώτηση. Οι εφαρμογές στο store δεν ενημερώνονται με δεδομένα ούτε κατεβαίνουν καινούργιες.

Πώς αλλάζουμε την ρύθμιση δεν μπορώ να το βρω.

playstore-->ρυθμίσεις-->αυτόματη ενημέρωση εφαρμογών-->μεσαία επιλογή

Link to comment
Share on other sites

8.5.2.0 αυτήν φοράω.

Άρα έχεις την τελευταία ελληνική stable.

Θα δοκίμαζα να κάνω εκκαθάριση δεδομένων της cache του play store.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...