Jump to content

Redmi Note 3


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το viber ενώ το χω δώσει permissions και το χω autostart, μόλις κάνω clean τις εφαρμογές στο παρασκήνιο σταματά τα notification. Στην αρχή είπα κάποια μαλαγανία κάνω αλλά το Messenger του Facebook είτε καθαρίσω τις εφαρμογές παρασκηνίου είτε όχι αυτό καρφί παίρνει τα notifications. Ένα άλλο πρόβλημα είναι ότι ενώ έχω το messenger της Google όταν πατάω από την default εφαρμογή contacts να στείλω SMS μου ανοίγει την default εφαρμογή μηνυμάτων και όχι το messenger της google. Τέλος θέλω και μία βοήθεια καθώς θέλω τις εφαρμογές και το google play store σε Ελληνικά αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα.

Για το Viber αφού σταματάνε να σου έρχονται οι ειδοποιήσεις όταν κανείς καθαρισμό των εφαρμογών, κλείδωσέ την για να μην κάνει αυτή (δηλαδή όταν θα είσαι στο μενού τον εφαρμογών που τρέχουν θα το τραβήξεις προς τα κάτω αντί για προς τα πάνω).

Για να αλλάξεις τη default εφαρμογή για τα μηνύματα πας, ρυθμίσεις, εγκατεστημένες εφαρμογές, και πατάς στο κυκλάκι που λέει "προεπιλογή" (settings, installed apps, defaults) και από εκεί βάζεις στα μηνύματα να ανοίγει η εφαρμογή που θες.

Όσον αφορά τη γλώσσα, ή βάζεις την Ελληνική όπως είπε το παιδί πιο πάνω, ή κάνε ένα search στο forum γιατί θυμάμαι είχε γίνει σχετική συζήτηση, αλλά δε θυμάμαι την απάντηση. (Πιθανώς να ήταν για το note 2, αλλά πάντως είχε δωθεί απάντηση).

 

Καλημέρα κύριοι.

Μία ερώτηση, φίλος θέλει να πάρει Back up όλο τα δεδομένα που έχει στο τηλέφωνο (μηνύματα, Viper, Skype κλπ) .

Υπάρχει τρόπος να το κάνει αυτό; Να σημειώσω ότι δεν έχει "μεγάλη" σχέση με την τεχνολογία....

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Για τα μηνύματα (SMS) μπορεί να τα κάνει backup στο mi cloud. Τώρα για γενικό back up μπορεί να χρησιμοποιήσει είτε την επιλογή της MIUI πηγαίνοντας settings, additional settings, backup & reset ή μπορεί να χρησιμοποιήσει το Titanium backup ( οδηγίες). Την πρώτη μέθοδο δεν την έχω δοκιμάσει, και το Titanium σε εμένα προσωπικά δε δούλεψε, αλλά μπορεί να έκανα εγώ κάτι λάθος.

Το καλύτερο θα ήταν να έπαιρνε ένα nandorid backup (χρειάζεται να έχει TWRP Recovery).

Edited by LoukG
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για το Viber αφού σταματάνε να σου έρχονται οι ειδοποιήσεις όταν κανείς καθαρισμό των εφαρμογών, κλείδωσέ την για να μην κάνει αυτή (δηλαδή όταν θα είσαι στο μενού τον εφαρμογών που τρέχουν θα το τραβήξεις προς τα κάτω αντί για προς τα πάνω).

Για να αλλάξεις τη default εφαρμογή για τα μηνύματα πας, ρυθμίσεις, εγκατεστημένες εφαρμογές, και πατάς στο κυκλάκι που λέει "προεπιλογή" (settings, installed apps, defaults) και από εκεί βάζεις στα μηνύματα να ανοίγει η εφαρμογή που θες.

Όσον αφορά τη γλώσσα, ή βάζεις την Ελληνική όπως είπε το παιδί πιο πάνω, ή κάνε ένα search στο forum γιατί θυμάμαι είχε γίνει σχετική συζήτηση, αλλά δε θυμάμαι την απάντηση. (Πιθανώς να ήταν για το note 2, αλλά πάντως είχε δωθεί απάντηση).

 

 

 

Για τα μηνύματα (SMS) μπορεί να τα κάνει backup στο mi cloud. Τώρα για γενικό back up μπορεί να χρησιμοποιήσει είτε την επιλογή της MIUI πηγαίνοντας settings, additional settings, backup & reset ή μπορεί να χρησιμοποιήσει το Titanium backup ( οδηγίες). Την πρώτη μέθοδο δεν την έχω δοκιμάσει, και το Titanium σε εμένα προσωπικά δε δούλεψε, αλλά μπορεί να έκανα εγώ κάτι λάθος.

Το καλύτερο θα ήταν να έπαιρνε ένα nandorid backup (χρειάζεται να έχει TWRP Recovery).

Στην επιλογή της περίπτωσης όμως MIUI που θα αποθηκευτεί το Back up ;

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Στην επιλογή της περίπτωσης όμως MIUI που θα αποθηκευτεί το Back up ;

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

File explorer-phone storage-MIUI- backup-Αll backup

Link to comment
Share on other sites

File explorer-phone storage-MIUI- backup-Αll backup

Και από εκεί σε ένα " σύννεφο" μπορεί;;

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Και από εκεί σε ένα " σύννεφο" μπορεί;;

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν ξέρω αν μπορείς. Kαλύτερα στον υπολογιστη.

Link to comment
Share on other sites

Και από εκεί σε ένα " σύννεφο" μπορεί;;

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μπορεί όπως ανεβάζεις οποιοδήποτε αρχείο σε cloud. Αλλά συμφωνώ με τον arist1976 (πάντα το διάβαζα artist :P ), ας το περάσει τοπικά σε έναν υπολογιστή να είναι σίγουρος και από εκεί αν θέλει ας το ανεβάσει και σε cloud.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει αυτή την δυνατότητα... Θα του εξηγήσω κι ας αποφασίσει!!

 

Ευχαριστώ κύριοι ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απάντηση αλλά επειδή είμαι αρχάριος σε φλασάρισμα ρομ δεν κατάλαβα πολλά. Υπάρχει κάποιο λινκ να με παραπέμψεις;

 

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/14021-Flash-την-Ελληνική-ROM-με-άλλο-τρόπο-Μετά-το-Unlock-του-Bootloader/

...Παναγιώτης[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες.

 

Φίλος αγόρασε το κινητό πριν κάποιους μήνες. Έχει ένα θα έλεγα σοβαρό θέμα. Τις περισσότερες φορές που μιλάμε, ενώ μιλάμε π.χ. για 5, ή 10 δευτερόλεπτα μια χαρά, λες και το μικρόφωνο του κινητού του κάνει mute και ενώ μας ακούει κανονικά αυτός, εμείς δεν τον ακούμε καθόλου!

 

Δεν το κάνει στάνταρ, αλλά τις περισσότερες φορές πρέπει να το κλείσουμε και να ξαναμιλήσουμε άλλες μία με δύο φορές τουλάχιστον, όπου μετά σταθεροποιείται και δείχνει να δουλεύει! Το κάνει είτε με, είτε χωρίς handsfree και αυτό είναι που μας έχει κουφάνει!

 

Πρόβλημα hardware; Κάτι άλλο; Το έχει παρουσιάσει σε κάποιον άλλο; Το κινητό είναι όπως το πήρε δεν έχει κάνει καμία αναβάθμιση.

 

Καμία βοήθεια;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες.

 

Φίλος αγόρασε το κινητό πριν κάποιους μήνες. Έχει ένα θα έλεγα σοβαρό θέμα. Τις περισσότερες φορές που μιλάμε, ενώ μιλάμε π.χ. για 5, ή 10 δευτερόλεπτα μια χαρά, λες και το μικρόφωνο του κινητού του κάνει mute και ενώ μας ακούει κανονικά αυτός, εμείς δεν τον ακούμε καθόλου!

 

Δεν το κάνει στάνταρ, αλλά τις περισσότερες φορές πρέπει να το κλείσουμε και να ξαναμιλήσουμε άλλες μία με δύο φορές τουλάχιστον, όπου μετά σταθεροποιείται και δείχνει να δουλεύει! Το κάνει είτε με, είτε χωρίς handsfree και αυτό είναι που μας έχει κουφάνει!

 

Πρόβλημα hardware; Κάτι άλλο; Το έχει παρουσιάσει σε κάποιον άλλο; Το κινητό είναι όπως το πήρε δεν έχει κάνει καμία αναβάθμιση.

 

Καμία βοήθεια;

 

Καλησπέρα.

Μου έχει τύχει με άλλη συσκευή παλαιότερα.

Ξήλωμα εφαρμογών όπως Viber & WhatsApp, και δοκιμάστε μια κλήση. Είναι πιθανόν να φταίει κάτι τέτοιο και τώρα.

Πιθανότατα κάποιο update των εφαρμογών αυτών να λύσει το πρόβλημα, εάν τελικά προέρχεται από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες.

 

Φίλος αγόρασε το κινητό πριν κάποιους μήνες. Έχει ένα θα έλεγα σοβαρό θέμα. Τις περισσότερες φορές που μιλάμε, ενώ μιλάμε π.χ. για 5, ή 10 δευτερόλεπτα μια χαρά, λες και το μικρόφωνο του κινητού του κάνει mute και ενώ μας ακούει κανονικά αυτός, εμείς δεν τον ακούμε καθόλου!

 

Δεν το κάνει στάνταρ, αλλά τις περισσότερες φορές πρέπει να το κλείσουμε και να ξαναμιλήσουμε άλλες μία με δύο φορές τουλάχιστον, όπου μετά σταθεροποιείται και δείχνει να δουλεύει! Το κάνει είτε με, είτε χωρίς handsfree και αυτό είναι που μας έχει κουφάνει!

 

Πρόβλημα hardware; Κάτι άλλο; Το έχει παρουσιάσει σε κάποιον άλλο; Το κινητό είναι όπως το πήρε δεν έχει κάνει καμία αναβάθμιση.

 

Καμία βοήθεια;

 

Με τι ROM έχει έρθει;

 

Το ίδιο πρόβλημα είχε αναφερθεί και παλαιότερα και νομίζω κάποιοι τον είχαν λύσει με wipe cache / dalvic cache και άλλοι με αλλαγή ROM. Αν και τώρα που το θυμήθηκα το πρόβλημα αυτωνών ήταν ότι τους άκουγαν από το υπερπέραν. Αλλά ίσως να λύνεται και το πρόβλημα του φίλου σου έτσι.

Link to comment
Share on other sites

εχεις πειραγμενη ρομ και παιζει να ναι και απο την ρομ το προβλημα

 

Ερώτηση,

 

Αφού εινια πειραγμένη rom δεν σημαίνει οτι εχει περαστεί "unofficial ROM" και επομένως πρέπει να είναι ξεκλειδωμένο ? επίσης το MiUi δεν θα έπρεπε να είχε βγει ηδη για το RN3 over OTA ?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση,

 

Αφού εινια πειραγμένη rom δεν σημαίνει οτι εχει περαστεί "unofficial ROM" και επομένως πρέπει να είναι ξεκλειδωμένο ? επίσης το MiUi δεν θα έπρεπε να είχε βγει ηδη για το RN3 over OTA ?

OTA έχουν μόνο οι official MIUI ROMs. Και ίσως από eu, δε θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοήθεια εχω αγορασει το τηλεφωνο μεταχειρισμένο πριν απο 3 μηνες και σημερα προσπάθησα να το φλασαρω. Ολα πηγαν καλα αλλά οταν εφτασα να βαλω τους κωδικους μου στο mi accountμου εβγαλε μηνυμα οτι ειναι κλειδωμενο σε εναν αλλο λογαριασμο. Επικοινωνησα με τον προηγούμενο κάτοχο αλλά ούτε δικος του ήταν ο λογαριασμός που ειναι κλειδωμένο. Τι μπορώ να κάνω??? Καθε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη. Σας ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοήθεια εχω αγορασει το τηλεφωνο μεταχειρισμένο πριν απο 3 μηνες και σημερα προσπάθησα να το φλασαρω. Ολα πηγαν καλα αλλά οταν εφτασα να βαλω τους κωδικους μου στο mi accountμου εβγαλε μηνυμα οτι ειναι κλειδωμενο σε εναν αλλο λογαριασμο. Επικοινωνησα με τον προηγούμενο κάτοχο αλλά ούτε δικος του ήταν ο λογαριασμός που ειναι κλειδωμένο. Τι μπορώ να κάνω??? Καθε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη. Σας ευχαριστώ

 

φλασαρες με φλας τουλ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξαναρωτω.

Ροοτ στη τελευταία αγγλοκινεζικη υπάρχει; μπορείτε να μου στείλετε κανένα λινκ;

 

Στάλθηκε από...

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

φλασαρες με φλας τουλ?

 

Ναι με 3 διαφορετικα firmware και το αποτέλεσμα πάντα το ίδιο. Μετά από επικοινωνία με 2 πρώην ιδιοκτήτες ευτυχώς βρέθηκε ο κωδικός και ξεκλειδώθηκε. Οταν πουλάμε και αγοράζουμε θέλει πολύ προσοχή να αφαιρούμε το mi account γιατί μπορει να αχρηστευθεί το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι με 3 διαφορετικα firmware και το αποτέλεσμα πάντα το ίδιο. Μετά από επικοινωνία με 2 πρώην ιδιοκτήτες ευτυχώς βρέθηκε ο κωδικός και ξεκλειδώθηκε. Οταν πουλάμε και αγοράζουμε θέλει πολύ προσοχή να αφαιρούμε το mi account γιατί μπορει να αχρηστευθεί το τηλέφωνο.

 

παλι καλα που βρηκες ακρη. εγω χθες εκανα ρισετ το κινητο της γυναικας . ελα που ξεχασε τον κωδικο. και μετα απο το πρωτο σοκ.

εβαλα τελικα την σιμ στο δικο μου και καταφερα απο το chrome να αλλαξω τον κωδικο και να στειλει μνμ στην καρτα.

θελει οντως πολυ προσοχη. απλα πιστευα οτι με το φλασαρισμα σβηνονται ολα

Link to comment
Share on other sites

Που και που, μου έρχονται κάτι κινέζικα ads στο notification center, οπου πατώντας το σε παει σε ένα κινεζικο miui site. Υπάρχει κανας τρόπος να μην έρχονται αυτά χωρίς root και τέτοια;

Είμαι με official αγγλοκινέζικη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτή είναι η τελευταία Stable. Τον Αύγουστο όπως λένε θα βγεί η επόμενη stable ή οποία θα ναι miui 8
OnePlus Referral Program: https://oneplus.net/gr/invite#EKRHPVBXTCA68Q9 για 20€ έκπτωση σε accessories Oneplus.
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτή είναι η τελευταία Stable. Τον Αύγουστο όπως λένε θα βγεί η επόμενη stable ή οποία θα ναι miui 8

 

Για να δούμε και την 8. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε και την 8. :cool:

 

Δεν χρειάζεται να περιμένεις για να δείς την 8. Αν θές κατέβασε και flashαρε την dev rom και αυτή miui 8 είναι. :p

OnePlus Referral Program: https://oneplus.net/gr/invite#EKRHPVBXTCA68Q9 για 20€ έκπτωση σε accessories Oneplus.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Πριν μερικές ημέρες αναβάθμισα κι εγω σε 7.3.3.0

Χωρίς να έχω ουσιαστική διαφορά απο τη προηγούμενη (7.1.6), αρχίζω κι εκνευρίζομαι αφάνταστα.

Αρχικά το τηλέφωνο απέκτησε θέμα με τα notifications.

π.χ. στο Bluemail που είναι εργαλείο δουλειάς, δεν έρχεται πλέον ενημέρωση για τα email. Ψαξιμο απο δω, ψάξιμο απο κει, τίποτα.

Μετά, για παράδειγμα στο Instagram, οι ενημερώσεις έρχονταί ΜΟΝΟ αν είναι ανοικτή η εφαρμογή. Ποτέ άλλοτε.

Μή μιλήσω για κόλλημα, και πόση ώρα κάνει να ανοίξει κλειστές εφαρμογές...

Τι να πω περισσότερο, περίμενα καλύτερα πράγματα

Άν κάποιος μπορεί να βοθήσει, ευχαρίστως.:(

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Πριν μερικές ημέρες αναβάθμισα κι εγω σε 7.3.3.0

Χωρίς να έχω ουσιαστική διαφορά απο τη προηγούμενη (7.1.6), αρχίζω κι εκνευρίζομαι αφάνταστα.

Αρχικά το τηλέφωνο απέκτησε θέμα με τα notifications.

π.χ. στο Bluemail που είναι εργαλείο δουλειάς, δεν έρχεται πλέον ενημέρωση για τα email. Ψαξιμο απο δω, ψάξιμο απο κει, τίποτα.

Μετά, για παράδειγμα στο Instagram, οι ενημερώσεις έρχονταί ΜΟΝΟ αν είναι ανοικτή η εφαρμογή. Ποτέ άλλοτε.

Μή μιλήσω για κόλλημα, και πόση ώρα κάνει να ανοίξει κλειστές εφαρμογές...

Τι να πω περισσότερο, περίμενα καλύτερα πράγματα

Άν κάποιος μπορεί να βοθήσει, ευχαρίστως.:(

 

Για δοκίμασε αυτές τις ρυθμίσεις .και εγώ την 7.3.3.0 αγγλοκινεζικη και δεν έχω κανένα θέμα με τις ειδοποιήσεις

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...