Jump to content

MP3 players (τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις και mini-FAQ)


teorizo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τέλος μπορείς να του βάζεις τραγούδια από όσους υπολογιστές θες εσύ. ... Από όλους τους άλλους πρέπει να το κάνεις μισοχειροκίνητα.
Αυτό :)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Α,lol :)

 

Τίποτα, φροντίζεις

α. την πρώτη φορά που θα το συνδέσεις σε άλλον υπολογιστή και θα σε ρωτήσει αν θες να κάνει αυτόν τον (νέο) υπολογιστή τον ένα που θα παίζει αυτόματα, να του πεις όχι (αν βέβαια δεν το συνδέσεις σε άλλο υπολογιστή δεν ισχύει αυτό το βήμα)

β. να είναι ενεργοποιημένο το Manually Update playlists στις επιλογές του iTunes στην καρτέλα iPod (εμφανίζεται μόνο όταν έχεις συνδεδεμένο το iPod).

 

Και είσαι έτοιμος, μετά το δουλεύεις χειροκίνητα. Δε θα χρειαστεί επίσης να ξανακάνεις κανένα από τα βήματα αυτά, εκτός και αν το ξαναγυρίσεις σε αυτόματο συγχρονισμό.

 

Ξέχασα να πω ότι όταν είναι σε χειροκίνητο συγχρονισμό, μπορείς όταν συνδέεις το ipod, να ακούς μέσω του iTunes και του υπολογιστή τραγούδια που υπάρχουν στο iPod, ακόμα και αν δεν υπάρχουν στο pc (στα ανοίγει, αλλιώς τα έχει γκρί και δεν μπορείς να τα κάνεις τίποτα).

 

Προσοχή μόνο χρειάζεται στο ότι, αν το έχεις γυρίσει στο χειροκίνητο, έχεις βάλει τραγούδια από άλλους υπολογιστές, πας σε κάποιον άλλον υπολογιστή που δεν έχει αυτά τα τραγούδια και το γυρίσεις στο αυτόματο ΠΡΙΝ τα βγάλεις από το iPod (και τα βάλεις στον υπολογιστή), αυτά θα χαθούν.

Link to comment
Share on other sites

μεχρι 5 υπολογιστες νομιζω βλεπει..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

μεχρι 5 υπολογιστες νομιζω βλεπει..

Υπολογιστές βλέπει όσους θες χειροκίνητα και μόνο έναν για αυτόματα.

 

Οι 5 υπολογιστές έχουν να κάνουν μόνο με τραγούδια που έχεις αγοράσει από το iTunes Music Store και έχει να κάνει μόνο με το iTunes και όχι με το iPod. Ανα πάσα στιγμή μπορείς να έχεις 5 υπολογιστές που να έχουν το δικαίωμα να παίζουν αυτά τα τραγούδια. Αν θες να τα ακούσεις και σε έναν έκτο (σπίτι, φορητό, φίλος, γραφείο, πανεπιστήμιο ΚΑΙ μετά σου έρθει και στο πισι των γονιών πχ), τότε ο έκτος δε θα μπορεί να παίξει το τραγούδι αυτό και θα πρέπει να ακυρώσεις αυτό το δικαίωμα από κάποιον από τους υπόλοιπους για να το κάνει ο έκτος.

 

Αν είσαι σε έναν από αυτούς τους πέντε υπολογιστές, όσα iPod και να του συνδέσεις θα δεχθούν και θα παίζουν τα τραγούδια αυτά.

 

Άσχετο με αυτά: στο χειροκίνητο μπορείς ακόμα και να συνδέσεις δύο iPod στον ίδιο υπολογιστή ταυτόχρονα και να μεταφέρεις τραγούδια από το ένα στο άλλο. Δεν το κάνει το iTunes, το κάνουν όμως ένα κάρο άλλα σχετικά προγράμματα :)

Link to comment
Share on other sites

Και για να τελειώσει η λογοδιάρροια μου, υπάρχουν και αρκετά προγράμματα (ή αν έχετε Konfabulator - Yahoo Widgets, πολλά widgets) που τρέχουν στο παρασκήνιο και αν είστε στο internet όταν ακούτε κάτι, πάνε και του προσθέτουν αυτόματα album art και στίχους χωρίς να καταλάβετε τίποτα! Τέλειο!
Link to comment
Share on other sites

niknik xtupato !!! ego prosopika to xtipisa!! einai fobero!! kaa tin apopsi mou panta!!!

:kill:

xerei kaneis pou mporo na agoraso tilexiristirio gia to NW-HD5????

to modelo tou xiristiriou gia osoun endiaferontai einai RM-MC35ELK

 

 

2 ερωτήσεις:

 

1. Πόσο δυνατή έξοδο έχει? Θέλω να το συνδέσω σε AUX στο αυτοκίνητο.

2. Μπορείς να βάζεις τα τραγούδια με drag 'n' drop και όχι με πρόγραμμα.

3. (και μία προσωπική) Μένεις εντός Αττικής?

Link to comment
Share on other sites

stereo ευχαριστώ παρα πολύ για την άμεση και αρκετά διαφωτιστική απάντηση! (μου φαίνεται θα το πάρω τελικά, τώρα που έπεσε και στα 195Ε τα 2GB...)
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κανεις που να εχει το IRIVER U10????...Ψαχνω να βρω παιχνιδια για το μηχανημα και τιποτα..η αν ξερει κανεις κανενα μετατροπεα για τα shockwave....eyxaristw
http://www.myphone.gr/gallery/uploads/5309/2.jpg Βελιγραδι VOLIM TE UVEK! 13/2/97
Link to comment
Share on other sites

stereo ευχαριστώ παρα πολύ για την άμεση και αρκετά διαφωτιστική απάντηση! (μου φαίνεται θα το πάρω τελικά, τώρα που έπεσε και στα 195Ε τα 2GB...)

 

Παρακαλώ. Ξέχασα να διευκρινίσω ότι θέλει οπωσδήποτε το iTunes (ή κάποιο άλλο αντίστοιχο πρόγραμμα) για να του βάλεις τραγούδια. Αν τα βάλεις με drag and drop δεν θα μπορείς να τα ακούσεις.

 

(Για το λόγο αυτό, συν του ότι σαν δίσκο το βλέπει και χωρίς ειδικό software, εγώ έχω μόνιμα μέσα του ένα folder με το iTunesSetup.exe, δεν τρώει και τόσο πολύ χώρο, ώστε όπου και να πάω να μπορώ να το εγκαταστήσω ακόμα και αν δεν το έχουν!)

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήσεις:

 

1. Πόσο δυνατή έξοδο έχει? Θέλω να το συνδέσω σε AUX στο αυτοκίνητο.

2. Μπορείς να βάζεις τα τραγούδια με drag 'n' drop και όχι με πρόγραμμα.

3. (και μία προσωπική) Μένεις εντός Αττικής?

 

 

1. poso dunati exodo exei???? den thes na xereis ekana to tragiko lathos kai eixa ta akoustika sta autia mou kai energopiisa to line out kai mou fugane ta tympana!!!!!!

 

2. mporeis na baleis drag 'n' drop tragoudia (an kano lathos na me dirthoseo kaneis 1 mera to exo den ta exo psaxei olaaa :wacko: ), mporeis na to xrisimopoieiseis kai san exoteriko disko!

 

3. ama thes na to dokimaseis mporeis na pas sto media mark briskete epi tis kifisias ta exei ola ta mp3 anoikta kai paizoun! H' pigene sto The mall pou kai ekei to plaisio kai o kotsobolos ta exoun anoikta gia test!!!

 

 

{p.s den kano diafimisi se kanena katastima! ama exete na protinete kanena allo eimai olo autia!!!!}

Link to comment
Share on other sites

{p.s den kano diafimisi se kanena katastima! ama exete na protinete kanena allo eimai olo autia!!!!}

 

ΗΣΟΥΝ όλο αυτιά μέχρι να βάλεις το line out!

 

 

(No offence, αλλά μου φάνηκε αστείο!)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κανεις που να εχει το IRIVER U10????...Ψαχνω να βρω παιχνιδια για το μηχανημα και τιποτα..η αν ξερει κανεις κανενα μετατροπεα για τα shockwave....eyxaristw

 

http://www.smashingcontent.com/iriver/u10/

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Και για να τελειώσει η λογοδιάρροια μου, υπάρχουν και αρκετά προγράμματα (ή αν έχετε Konfabulator - Yahoo Widgets, πολλά widgets) που τρέχουν στο παρασκήνιο και αν είστε στο internet όταν ακούτε κάτι, πάνε και του προσθέτουν αυτόματα album art και στίχους χωρίς να καταλάβετε τίποτα! Τέλειο!
Μπορείς να πεις κανένα πρόγραμμα για Windows που να κάνει αυτόματα αυτά που λες.γιατί απ'όσο έχω ψάξει εδώ και κάτι μέρες,όλα είναι για mac :(
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πεις κανένα πρόγραμμα για Windows που να κάνει αυτόματα αυτά που λες.γιατί απ'όσο έχω ψάξει εδώ και κάτι μέρες,όλα είναι για mac :(

Με ένα γρήγορο ψάξιμο βρήκα αυτά:

 

http://www.widgetgallery.com/view.php?widget=33155

http://www.ipodsoft.com/software.aspx

http://www.widgetgallery.com/view.php?widget=36261

http://www.evillabs.sk/evillyrics/

http://www.yvg.com/itunesartimporter.shtml

 

Όταν είχα pc χρησιμοποιούσα το iArt για τα εξώφυλλα (ήταν το καλύτερο αλλά έπρεπε να είσαι από πάνω του).

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Με ένα γρήγορο ψάξιμο βρήκα αυτά:

 

http://www.widgetgallery.com/view.php?widget=33155

http://www.ipodsoft.com/software.aspx

http://www.widgetgallery.com/view.php?widget=36261

http://www.evillabs.sk/evillyrics/

http://www.yvg.com/itunesartimporter.shtml

 

Όταν είχα pc χρησιμοποιούσα το iArt για τα εξώφυλλα (ήταν το καλύτερο αλλά έπρεπε να είσαι από πάνω του).

Σ'ευχαριστώ πολύ-πολύ!!!:)
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις βάλει το Yahoo Widgets (πρώην Konfabulator). Δες εδώ: http://widgets.yahoo.com/
Link to comment
Share on other sites

Πήγα να πάρω το Sony από Κωτσόβολο αλλά δεν έχει μαύρο.

 

Το έχει κάποιο άλλο κατάστημα στην τιμή των 199 ?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό widget για Konfabulator (now known as Yahoo Widgets - δυστυχώς) είναι το iTunes Companion, όπου αποθηκεύει και album art στο iTunes και κατ' επέκταση στο iPod.
Link to comment
Share on other sites

Υπολογιστές βλέπει όσους θες χειροκίνητα και μόνο έναν για αυτόματα.

 

Οι 5 υπολογιστές έχουν να κάνουν μόνο με τραγούδια που έχεις αγοράσει από το iTunes Music Store και έχει να κάνει μόνο με το iTunes και όχι με το iPod. Ανα πάσα στιγμή μπορείς να έχεις 5 υπολογιστές που να έχουν το δικαίωμα να παίζουν αυτά τα τραγούδια. Αν θες να τα ακούσεις και σε έναν έκτο (σπίτι, φορητό, φίλος, γραφείο, πανεπιστήμιο ΚΑΙ μετά σου έρθει και στο πισι των γονιών πχ), τότε ο έκτος δε θα μπορεί να παίξει το τραγούδι αυτό και θα πρέπει να ακυρώσεις αυτό το δικαίωμα από κάποιον από τους υπόλοιπους για να το κάνει ο έκτος.

 

Αν είσαι σε έναν από αυτούς τους πέντε υπολογιστές, όσα iPod και να του συνδέσεις θα δεχθούν και θα παίζουν τα τραγούδια αυτά.

 

Άσχετο με αυτά: στο χειροκίνητο μπορείς ακόμα και να συνδέσεις δύο iPod στον ίδιο υπολογιστή ταυτόχρονα και να μεταφέρεις τραγούδια από το ένα στο άλλο. Δεν το κάνει το iTunes, το κάνουν όμως ένα κάρο άλλα σχετικά προγράμματα :)

 

Φίλε stereo έχω μια απορία. Έχω αγοράσει ορισμένα τραγούδια από iTunes Music Store, και κάθε φορά που ξαναπερνάω windows, και μετά εγκατάσταση το iTunes, τα αγορασμένα μου τραγούδια τα βλέπει σαν "ξένα" και μου ζητάει username & password. Έχω τη δυνατότητα αυτό να το κάνω μέχρι 7 φορές. Υπάρχει τρόπος να το αποφύγω αυτό? Υποτείθεται ότι περνάω windows στο ίδιο PC...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε stereo έχω μια απορία. Έχω αγοράσει ορισμένα τραγούδια από iTunes Music Store, και κάθε φορά που ξαναπερνάω windows, και μετά εγκατάσταση το iTunes, τα αγορασμένα μου τραγούδια τα βλέπει σαν "ξένα" και μου ζητάει username & password. Έχω τη δυνατότητα αυτό να το κάνω μέχρι 7 φορές. Υπάρχει τρόπος να το αποφύγω αυτό? Υποτείθεται ότι περνάω windows στο ίδιο PC...

 

Πρόσεξε. Υποθέτουμε κατ'αρχάς ότι τα τραγούδια τα έχεις backup κάπου διότι το iTunes δε σε αφήνει να ξανακατεβάσεις τραγούδι, ο κόσμος να χαλάσει.

 

Τώρα πως είναι η σωστή διαδικασία. Πριιιιν κάνεις format, πας στο iTunes και από το μενού Advanced κάνεις Deauthorize computer. Αυτό αποδεσμεύει τον υπολογιστή και κάνεις μετά το format, ξαναβάζεις τα τραγούδια και την πρώτη φορά που θα πας να παίξεις ένα από αυτά, θα σε ρωτήσει τα στοιχεία σου, θα τα δώσεις και όλα θα είναι σα να μην έκανες format ποτέ.

Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι της διαδικασίας μετά το format θα το κάνει άσχετα αν έχεις κάνει το κομμάτι πριν. Αν εσύ δεν κάνεις το Deauthorize πριν, μετά θα σου λέει ότι έχεις 2 υπολογιστές authorized (ενώ στην ουσία έχεις έναν). Για να δεις πόσους έχεις, κάνε το εξής: πήγαινε στο music store, πάτα πάνω δεξιά που έχει το account σου ή τη λέξη login, δώσε τα στοιχεία σου και στη σελίδα που θα ανοίξει στη μέση λέει: Computer Authorizations και δίπλα ένα νούμερο. Τόσους ξέρει το iTunes, άσχετα με το τι ισχύει κανονικά.

Τώρα, αν έχεις μέχρι ΚΑΙ τέσσερις τότε δίπλα από το νούμερο δεν θα δεις τίποτα άλλο (δες φωτό 1). Αν έχεις 5 θα έχει και ένα κουμπί Deauthorize all (φωτό 2), με το οποίο ακυρώνει τα πάντα και είναι σα να ξεκινάς για πρώτη φορά. Με το που θα πας να παίξεις ένα από τα τραγούδια θα σε ρωτήσει κλπ και θα γίνει το νούμερο 1. Οπότε αν μετά σε κάθε format ή οτιδήποτε κάνεις το Deauthorize δε θα το ξαναχρειαστείς.

 

Σημείωση: αυτό σε αφήνει να το κάνεις με το κουμπί Deauthorize all, μία φορά κάθε χρόνο. Αν χρειαστείς 2η πρέπει να τους στείλεις mail (το κάνουν και πάλι).

 

Οπότε αν εσύ έχεις μικρό αριθμό είσαι οκ. Αν είσαι στο 4, ή περιμένεις το επόμενο format (LOL) ή πας σε έναν άσχετο υπολογιστή, παίζεις ένα τραγούδι, γίνεται 5 το νούμερο, ανάβει το Deauthorize all και κάνεις έτσι το reset σου.

 

Ελπίζω να βοήθησα. Α, και ένα κολπάκι (άσχετα αν είναι δικά σου ή αγορασμένα τα τραγούδια). Κλείνουμε iTunes, βρίσκουμε το αρχείο iTunes Music Library.xml (στο My Music/iTunes αν θυμάμαι καλά), το κάνουμε backup μαζί με τα τραγούδια, Κάνουμε format ή πάμε σε άλλο πισι, βαζουμε τα τραγούδια και το αρχείο στις αντίστοιχες θέσεις και ΜΕΤΑ ανοίγουμε το iTunes, τότε θα θυμάται τα πάντα, αστεράκια, last played, όλα, σα να μην έκανες ποτέ format!

 

φωτό 1, φωτό 2

Link to comment
Share on other sites

Είσαι απίστευτος φίλε! Όλα ok! Thanks! Είχα 5 computers authorized και όλα ήταν από τα format. Πάνω που νόμιζα ότι θα τα έχανα τα τραγούδια... :)

 

Ελπίζω να βοήθησα. Α, και ένα κολπάκι (άσχετα αν είναι δικά σου ή αγορασμένα τα τραγούδια). Κλείνουμε iTunes, βρίσκουμε το αρχείο iTunes Music Library.xml (στο My Music/iTunes αν θυμάμαι καλά), το κάνουμε backup μαζί με τα τραγούδια, Κάνουμε format ή πάμε σε άλλο πισι, βαζουμε τα τραγούδια και το αρχείο στις αντίστοιχες θέσεις και ΜΕΤΑ ανοίγουμε το iTunes, τότε θα θυμάται τα πάντα, αστεράκια, last played, όλα, σα να μην έκανες ποτέ format!

 

Αυτό το κολπάκι το ξέρω, ευτυχώς... Διαφορετικά θα έχανα ratings, smart playlists etc και θα τράβαγα τα μαλλιά μου! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...