Jump to content

Ulefone Be Touch 3


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις ήρθε και το δικό μου. Είναι πανεμορφο και πολύ γρήγορο.

Το φορτώνω τώρα με apps. Η κάμερα πολύ καλή

Για μπαταρία σύντομα....

 

Ήρθε με φόρτιση 80% είναι ανοικτό και ενεργότατο εδώ και 2 ώρες, η μπαταρία αυτή τη στιγμή είναι στο 64%

 

Καλοδούλευτο.

 

Δες αν μπορείς, όντως δεν έχει φωτισμό στα κουμπάκια κάτω ????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα κουμπάκια όχι δεν έχουν φωτισμό. Δε νομίζω ότι χρειάζεται κιόλας για να είμαι ειλικρινής

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια γενική ερώτηση, το αφήνω να ξεφορτίσει εντελώς για την πρώτη φόρτιση ή στο 10% να την κάνω? και αυτή να είναι μέχρι το 100% ή για 8ωρο που κάναμε κάποτε?

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία είναι λίγη για το τηλέφωνο θα ήθελε μεγαλύτερη με το ζόρι η μια μέρα

Στα αρνητικά θα έβαζα τα μη φωτιζόμενα πλήκτρα κάτω καθώς και την έλλειψη του notification led

 

Το πήρα σήμερα. Μόλις τ άνοιξα ζήτησε αναβάθμιση λειτουργικου.

ΤΟ έκανα και κολλάει κάπως.

Η μπαταρία έχει ξεφορτιστεί απίστευτα γρήγορα αλλά με ενόχλησε ΠΑΡΑ πολύ η έλλειψη του notification led

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

Θα το αλλάξω με την πρώτη ευκαιρία. Το περίμενα πως και πως και ξενέρωσα άγρια.

Επίσης ένα ΠΟΛΥ μεγάλο μείον τα μη φωτιζόμενα πλήκτρα κάτω. ΕΛΕΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει η μπαταρία σε σχέση με το παλιό μου μου φαίνεται εξαιρετική, τώρα έχει να κάνει και με τι το συγκρίνει ο καθένας.

 

Ένα θέμα που παρατήρησα είναι όταν πάω να εγκαταστήσω το Asphalt 8 το βάζει απ΄οτο google play σαν αρχείο 50mb και όταν το ανοίγω δεν κάνει τίποτα, χωρίς το κινητό να κολλάει ή κάτι άλλο. Το παιχνίδι το ήξερα για καποια gb... γιατί στο google play κατεβάζει κάτι που είναι 50mb?

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει η μπαταρία σε σχέση με το παλιό μου μου φαίνεται εξαιρετική, τώρα έχει να κάνει και με τι το συγκρίνει ο καθένας.

 

Ένα θέμα που παρατήρησα είναι όταν πάω να εγκαταστήσω το Asphalt 8 το βάζει απ΄οτο google play σαν αρχείο 50mb και όταν το ανοίγω δεν κάνει τίποτα, χωρίς το κινητό να κολλάει ή κάτι άλλο. Το παιχνίδι το ήξερα για καποια gb... γιατί στο google play κατεβάζει κάτι που είναι 50mb?

 

Κατεβασε το. Στην αρχη ειναι νομιζω 43 mb. Μετα οταν το ανοιξεις ενω εχεις το wifi ανοιχτο θα σε ρωτησει να κατεβασεις τα υπολοιπα 760 mb και εισαι ετοιμος. Ετσι γινεται σε ολα.

Link to comment
Share on other sites

Νεότερα...

 

Το τηλέφωνο έχει εκπληκτική κάμερα. Στη λειτουργία του είναι άψογο και απροβλημάτιστο. Η μπαταρία του πράγματι δεν είναι ιδιαίτερη αλλά είναι όπως κάθε άλλο smartphone που είχα. Με έντονη χρήση δε θα βγάλει τη μέρα. Έντονη χρήση = ανοιχτό 3g+δεδομένα+wifi+bluetooth διαρκώς συνδεδεμένο με το smartwatch+gps+οθόνη ρυθμισμένη σε φουλ φωτεινοτητα.

Ένα πρόβλημα που είχα είναι στην κάρτα μνήμης που πήρα μαζί με το τηλέφωνο, η οποία μου κάνει νούμερα και θα την αντικαταστήσω με μία άλλη επώνυμη να δω αν θα διορθωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Νεότερα...

 

Το τηλέφωνο έχει εκπληκτική κάμερα. Στη λειτουργία του είναι άψογο και απροβλημάτιστο. Η μπαταρία του πράγματι δεν είναι ιδιαίτερη αλλά είναι όπως κάθε άλλο smartphone που είχα. Με έντονη χρήση δε θα βγάλει τη μέρα. Έντονη χρήση = ανοιχτό 3g+δεδομένα+wifi+bluetooth διαρκώς συνδεδεμένο με το smartwatch+gps+οθόνη ρυθμισμένη σε φουλ φωτεινοτητα.

Ένα πρόβλημα που είχα είναι στην κάρτα μνήμης που πήρα μαζί με το τηλέφωνο, η οποία μου κάνει νούμερα και θα την αντικαταστήσω με μία άλλη επώνυμη να δω αν θα διορθωθεί.

 

Με το asphalt 8 ενταξει;

Link to comment
Share on other sites

ναι, ήταν το πρόβλημα της κάρτας μνήμης, μόλις την αφαίρεσα και το κατέβασα εντός τηλεφώνου όλα ΟΚ.

Είτε προβληματική είτε πολύ αργή ήταν η κάρτα, ακόμα και όταν πάω να διαγράψω μία εικόνα απαιτεί 6-7 δευτερόλεπτα για να ολοκληρωθεί η διαδικασία....

 

Η μπαταρία πράγματι θα μπορούσε να ήταν καλύτερη και αυτό γιατί η οθόνη 5.5" είναι μεγάλη άρα καίει και αρκετά.... Προσωπικά το έχω σε μεγάλη φωτεινότητα γιατί έτσι λαμπερά μου αρέσουν τα κινητά. Με μονιμη χρήση στα δεδομένα 3g και παιχνίδια θα χρειαστώ φόρτιση κάθε 10 ώρες. Όσο είχα την προβληματική κάρτα μνήμης κρατούσε ακόμα πιο λίγο.

Θα δοκιμάσω μια μέρα να έχω αυτόματη τη φωτεινότητα και να μη χρησιμοποιήσω δεδομένα παρά μόνο wifi και θα σας πω.

 

Το κινητό μου αρέσει πολύ. Είναι πολύ ποιοτικό και κομψό. Χθες το έβαλα δίπλα σε ένα iphone 6 και μου φάνηκε πιο σέξυ το ulephone.

 

Το δακτυλικό αποτύπωμα είναι φοβερό αλλά στην πράξη δε βολεύει και τόσο, ξεκλείδωμα κάθε τρεις και λίγο...

 

Όσο περνάνε οι μέρες τόσο πιο πολύ το συμπαθώ. Ποτέ δε μου άρεσαν τα παιχνίδια τύπου ραλι και όμως με τέτοια γραφικά και ταχύτητα έχω κολλήσει!!!

 

Μόνη παρατήρηση ο ορθογραφικός έλεγχος όταν γράφω ένα μήνυμα δε λειτουργεί και τόσο σπουδαία, αλλά αυτό έχει να κάνει με το λειτουργικό υποθέτω και όχι το τηλέφωνο.

 

Η κάμερα εξαιρετική επίσης, βγάζει φωτογραφίες σαν ψηφιακή μηχανή

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
απο μπαταρια πως παει? δεν ειναι μικρη?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

ότι γράφω στα προηγούμενα posts

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

με χρήση στις 10 ωρες θα σου πει να το ταίσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
το wifi όταν δεν πιάνει καμπάνα (πχ 50% σήμα) ενώ δείχνει να είναι συνδεδεμένο δε λειτουργεί, το κλείνω και το ξανα ανοίγω και παίζει. Τι μπορεί να φταίει?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά.

Πριν 3 μήνες ειχα αγοράσει το Ulefone Paris (στο οποίο ημουν αρκετά ευχαριστημένος). Αλλά το έδωσα σε ένα φίλο μου κ πριν λίγες μέρες παρήγγειλα το Ulefone be Touch 3 (από Gearbest). Το οποίο μου ήρθε πριν 3 μέρες.

Από εμφάνιση σκίζει, πολύ γρήγορο, καλούτσικη κάμερα, δέν εχει notification led ούτε στο πανω μέρος της οθόνης, ουτε τα πλήκτρα δίπλα στο home button ανάβουν(αλλά μικρό το κακό) Επειδή διαβάζω αρκετά για την μπαταρία με την χρήση που του κάνω κάθε βράδυ χρειάζεται φόρτιση (γτ περιπου είναι στο 20% στο τέλος της μέρας). Αλλά σχεδόν όλα τα smartphones που ειχα κάπως έτσι επεφτε η μπαταρία τους καθε βράδυ με την χρήση που κάνω. Σε γενικές γραμμές για την τιμή του είναι αρκετά καλό.

 

Αλλά..παρατήρησα σήμερα ένα πρόβλημα.

Θα προσπαθήσω να σας εξηγήσω οσο πιο αναλυτικά μπορώ το πρόβλημα για να με βοηθήσετε:

Οταν συνδέομαι στο wifi της εργασίας μου, αρκετές φορές μου κάνει disconnect και connect ξανά.. Εδώ να σημειώσω ότι πιθανώς ΔΕΝ φταίει το router της εργασίας μου γιατί του συναδελφου μου το κινητό στο δίπλα γραφείο λειτουργεί το wifi κανονικά χωρίς αυτό το πρόβλημα. Επίσης απο οσο θυμάμαι με το Paris που ειχα ΔΕΝ μου παρουσιαζόταν αυτό το πρόβλημα.

Το παραξενο ειναι οτι στο wifi του σπιτιού μου αλλά κ στο wifi σπιτιού φίλου ΔΕΝ παρατήρησα κάποιο πρόβλημα κ λειτουργεί το wifi άψογα.

 

Διάβασα αρκετές λύσεις στο internet αλλά δεν μπορώ να πω πως βρήκα ποιο ειναι το πρόβλημα.

Επίσης άλλαξα την επιλογή το wifi να ειναι στο "Never" όταν μπαίνει σε sleep mode (από default ήταν στο "Always"), το διάβασα κάπου κ είπα να το δοκιμάσω...αλλά καμία αλλαγή στο πρόβλημα που έχω.

 

Μπορείτε να με βοηθησετε σας παρακαλώ?

Link to comment
Share on other sites

όπως έγραψα παραπάνω και εγώ έχω ένα θέμα στο wifi. Έστειλα στην εταιρία μήνυμα και μου είπε να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Το έκανα και βελτιώθηκε κάπως αλλά δε διορθώθηκε
Link to comment
Share on other sites

όπως έγραψα παραπάνω και εγώ έχω ένα θέμα στο wifi. Έστειλα στην εταιρία μήνυμα και μου είπε να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Το έκανα και βελτιώθηκε κάπως αλλά δε διορθώθηκε

 

Το δικό μου αν διάβασες το post μου ΔΕΝ έχει πρόβλημα σε όλα τα Wifi...το δικό σου?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παρατήρησα τι ακριβώς συμβαίνει με το wifi..στην ουσία πάνω κάτω συμβαίνει αυτό που ειπε ο φίλος insane αλλα θα προσπαθήσω να το αναλύσω λίγο..κ να γράψω κ την λύση που νομίζω οτι βρήκα!

 

Σε wifi δικτυα όπου το σήμα δεν ειναι κ πολύ καλό. (Κατω απο 50% strenght)..το κινητό από μόνο του κλέινει κ ξανανοιγει το wifi (προσπαθώντας ίσως να βρει κάποιο καλύτερο wifi δίκτυο(??)...δεν ξέρω)..αλλά το αποτέλεσμα ήταν να βγαίνει από το χαμηλού σήματος wifi κ να συνδέεται στο 3G (αφού άλλο wifi εκεί κοντα δεν υπήρχε ωστε να συνδεθεί υποτίθεται..)...

..με αποτέλεσμα να εχω αρκετά disconnects και connects ΚΑΙ επίσης μια μικρη κατανάλωση data απο το 3G δίκτυο μου (πολύ σημαντικό γτ ενώ νόμιζα οτι συνδέομαι σε wifi αυτό εκανε disconnect κ εμπαινε αμέσως σε 3G).

 

Διαβασα πολύ στο internet κ εγκατέστησα μια εφαρμογη που λεγεται wifi fixer.. Στην ουσια το δίκτυο στο οποιο μου δημιουργουσε disconnects (το wifi στην εργασία μου που περιέγραψα στο παραπανω μου ποστ) επαιζε σε -70dBm με -80dBm..πολύ χαμηλό δλδ. (Ενα δυνατό wifi δίκτυο πρέπει να παίζει σε <-40dBm)

Με αυτήν την εφαρμογή στην ουσία διατάζω το κινητό να ΜΗΝ αποσυνδέεται στο υπάρχον wifi δίκτυο ακόμα κ αν φτάσει σε -90dBm (υπάρχει σχετική ρύθμιση στην εφαρμογή). Το πρόβλημα δεν λύθηκε 100%(αφού κάποιες φόρές το σήμα του wifi πέφτει κ κάτω απο -90dBm) αλλά τουλάχιστον οι αποσυνδέσεις έχουν μειωθεί πολύ αισθητά (σχεδόν έχουν εξαφανιστεί).

 

Συμπληρωματικά να σημειώσω οτι το Ulefone Be Touch 3 ειναι το 3ο κινητό το οποίο δοκιμάζω στο "προβληματικό" wifi της εργασίας μου( πριν απο αυτό ειχα ενα samsung S3 και ενα Ulefone Paris) τα οποία κ τα δύο δεν ειχαν κανένα πρόβλημα. ειδικότερα με προβληματίζει οτι το Ulefone Paris το οποίο στην ουσία ειναι ολόιδιο με το Be Touch 3 (λειτουργικό κτλ.) δεν ειχε κανένα πρόβλημα με το wifi του.

 

Επομένως καταλήγω στο συμπέρασμα οτι το wifi του Be Touch 3 ΔΕΝ ειναι και το πιό δυνατό!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω βρήκα την όλη λύση....

 

Στο προβληματικό δίκτυο άλλαξα την επιλογή του αυτόματου τύπου wifi από b/g/n σε σκέτο n και από τότε δουλεύει καμπάνα και από πολύ μεγαλύτερες αποστάσεις. Το βρήκα σε κάποιο φόρουμ και το παρουσιάζουν πολλά κινέζικα με android 5.1

δοκίμασε το αν ειναι ευκολο και επιβεβαίωσε μου

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω βρήκα την όλη λύση....

 

Στο προβληματικό δίκτυο άλλαξα την επιλογή του αυτόματου τύπου wifi από b/g/n σε σκέτο n και από τότε δουλεύει καμπάνα και από πολύ μεγαλύτερες αποστάσεις. Το βρήκα σε κάποιο φόρουμ και το παρουσιάζουν πολλά κινέζικα με android 5.1

δοκίμασε το αν ειναι ευκολο και επιβεβαίωσε μου

 

Δυστυχώς στο προβληματικό δίκτυο που εχω (αυτο της δουλειάς μου) δεν εχω πρόσβαση ετσι ωστε να κάνω αλλαγές...Αλλά διάβασα κ εγω σε κάποια φόρουμ οτι τα κινέζικα αντιμετωπίζουν αυτό το πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

άλλη μια λύση επίσης είναι να επιλέξεις το δίκτυο από το μενού του κινητού και να πας στις ρυθμίσεις για προχωρημένους, εκεί επιλέγεις Static IP address την οποία ορίζεις εσύ και έτσι δε μπερδεύεται με άλλες συσκευές στο δίκτυο
Link to comment
Share on other sites

άλλη μια λύση επίσης είναι να επιλέξεις το δίκτυο από το μενού του κινητού και να πας στις ρυθμίσεις για προχωρημένους, εκεί επιλέγεις Static IP address την οποία ορίζεις εσύ και έτσι δε μπερδεύεται με άλλες συσκευές στο δίκτυο

 

χμμ..αυτό το εκανα..αλλά δεν ειδα κάποια αλλαγή!

Το μοναδικό δίκτυο που μου κάνει disconnects ειναι αυτό της δουλειάς μου (το οποίο παρεπιπτόντως δεν έχει πολύ καλό σημα κ στο οποίο συνδέονται δεκάδες συσκευές όπως φαντάζεσαι)...

Παρατήρησα οτι κυρίως το πρόβλημα εμφανίζεται σε δίκτυα με χαμηλό σημα..Υπόψιν οτι το Ulefone Paris που ειχα πριν λειτουργούσε αψογα το wifi του (ακόμα κ σε αυτό το προβληματικό δίκτυο).

Εν κατακλείδι πιστέυω..οτι το Ulefone Be Touch 3 απλά δεν έχει τοσο δυνατό σημα wifi...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Μετά από 6 μήνες χρήσης έχω βγάλει τα συμπεράσματα μου.

 

1. Το τηλέφωνο έχει αδύναμο και ασταθές wifi

2. Η μπαταρία στο εξάμηνο κρατά 8ωρο με συνεχή χρήση κτλ

3. Το τηλέφωνο παραμένει δυνατό υπολογιστικά, δεν κολλάει, δεν αργεί, τούμπανο με τα όλα του

4. Το τηλέφωνο θερμαίνεται κατά τη χρήση αν υπάρχουν πολλά πράγματα ανοιχτά

5. Έχει επιβιώσει από 3 πτώσεις και μια πτώση μου από ποδήλατο στα 50Km/h ενώ το είχα στην τσέπη μου και η θήκη του έλιωσε από την πτώση (κάνω αγωνιστική ποδηλασία) = ανθεκτικό

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
μου έπεσε κάτω και δε λειτουργεί η κάμερα πια. Η συσκευή είναι άριστη κατά τα άλλα αν την θέλει κάποιος για ανταλλακτικά ή για χρήση χωρίς κάμερα
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...