Jump to content

Google Nexus 5X (by LG)


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσον αφορά τον θόρυβο είναι το ois της κάμερας. Φυσιολογικό.

 

Δεν έχει ois η κάμερα..

Πάντως το θόρυβο τώρα τον εντόπισα και εγώ που το είπατε.. Λίγο υπερβολικές οι ανησυχίες νομίζω :) Πρέπει να το βάλεις στο αυτί και να το κουνάς!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οπως είπε και ένας φίλος παραπάνω,είναι απο την κάμερα.Το έκανε και το 5ρι του 2013,είναι φυσιολογικό,έτσι βγαίνουν απ το εργοστάσιο
Link to comment
Share on other sites

Οπως είπε και ένας φίλος παραπάνω,είναι απο την κάμερα.Το έκανε και το 5ρι του 2013,είναι φυσιολογικό,έτσι βγαίνουν απ το εργοστάσιο

 

πολλά κινητά το κάνουν. σίγουρα δεν είναι θέμα

Link to comment
Share on other sites

πολλά κινητά το κάνουν. σίγουρα δεν είναι θέμα

 

Το γνωρίζω,οι υπόλοιποι να μην αγχώνονται...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το fingerprint και το winbank τα σπάει. Τέρμα userid & password.

Respect στην τράπεζα Πειραιώς.

Digital όχι αστεία.

Winbank app, αντίχειρας στο fingerprint scanner κι είσαι μέσα.

Χίλια μπράβο στην τράπεζα.

Nexus 5x μόλις κέρδισες ένα μεγάλο +

Edited by stelios67
lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι σοβαρά να το αγοράσω, μπορείτε να μου πείτε εάν όντως αξίζει να δώσεις τόσα χρήματα για ένα κινητό που δεν έχει card slot.

Φωτογραφίες βγάζω αρκετές, βίντεο όχι τόσο. Από προγράμματα θα του περάσω τα βασικά και μερικά παιχνίδια. Τραγουδια έχω πολλά (περίπου 3 gb στο σημερινό κινητό).

 

Ποια είναι τα χαρακτηριστικά του που το κάνουν να ξεχωρίζει από τα υπόλοιπα της ίδιας τιμής; Έχω διαβάσει ότι έχει πολύ χαμηλής ποιότητας ηχείο. Ισχύει;

Xiaomi Mi9 Lite

Samsung A5 2016

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι έχει πολύ χαμηλής ποιότητας ηχείο. Κάνει μόνο για βιντεάκια από το youtube.

Ξεχωρίζει καταρχάς λόγω της εξαιρετικής του κάμερας. Επίσης έχει στοκ android και με τα 2gb ram πετάει (άλλα με 2gb ram ίσως αρχίσουν να lagάρουν αν φορτωθούν). Η αναγνώριση δακτυλικών αποτυπωμάτων λειτουργεί άψογα και διευκολύνει τη καθημερινή χρήση του τηλεφώνου (ξεκλειδώνει πολύ γρήγορα). Την γρήγορη φόρτιση την βρήκα επίσης εξαιρετικά χρήσιμη. Γενικά είναι ένα ολοκληρωμένο τηλέφωνο με πολύ λίγα αρνητικά και μεγάλο vfm. Τόσο ολοκληρωμένο στην ίδια τιμή δύσκολα θα βρεις. Το huawei p9 lite ίσως αξίζει μια ματιά αλλά έχει 2gb ram χωρίς να έχει στοκ android και δεν ξέρω αν έχει καλή κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Την κάμερα την καταλαβαίνεις από το μέγεθος του αισθητήρα.. Ένα κινητό πχ p9 lite με μέγεθος αισθητήρα 1/3" δεν υπάρχει περίπτωση να έχει καλύτερο αποτέλεσμα από ένα κινητό σαν το nexus με μέγεθος αισθητήρα 1/2.3".

Γενικά και εγώ είμαι καταευχαριστημένος από το κινητό και αν θα το άλλαζα πιστεύω θα έπρεπε να πάω σε κάτι πολύ ακριβότερο (η Κινέζικο χωρίς εγγύηση όμως) για να μην ξενερώσω.

Είχα βρεί στο γερμανικό amazon το 32GB σε λογική τιμή οπότε η κάρτα μνήμης δεν μου λείπει.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που υπάρχει το https://photos.google.com/ δεν υπαρχει θέμα με τον χώρο πιστεύω...

 

Απο τη στιγμη που ζουμε στην Ελλαδα με οτι αυτο συνεπαγεται (κακη+αναξιοπιστη καλυψη 3g/4g και οχι unlimited data) φυσικα και υπαρχει θεμα. Ωστοσο θεωρω οτι το 32αρι καλυπτει το 95% των χρηστων (ειναι σε τραγικη τιμη βεβαια ακομα) και πλαγιες λυσεις με ενα μικρο φλασακι micro-usb παντα υπαρχουν για τον πολυ απαιτητικο στο θεμα χωρου.

 

Εγω θελω να κανω μια αλλη ερωτηση. Μεσα στις επομενες 15 μερες κατα 99% θα αγορασω το κινητο. Δε με προβληματιζει πολυ το αν θα εχει φτηνινει το 32αρι μεχρι τοτε αφου και το 16αρι με καλυπτει λογικα, αλλα δε μπορω να καταλαβω τι γινεται με τα χρωματα. Ειχα σταμπαρει το Ice Blue και δε το βρισκω πουθενα, ολοι φερνουν το λευκο και το μαυρο... μονο στο you.gr υπαρχει στα 299ε δηλαδη +65ε lol

Παιζει κατι με το χρωμα? Το φερνει πχ μονο η ελληνικη αντιπροσωπια?

Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν θα έχει ζήτηση το συγκεκριμένο χρώμα για αυτό και δεν το φέρνουν. ή ακριβώς το αντίθετο, δηλαδή είχε πολύ ζήτηση και εξαντλήθηκε.
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό θα πάρει και την επόμενη αναβάθμιση του Android?

Ήδη μπορείς να βάλεις την N preview.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που ζουμε στην Ελλαδα με οτι αυτο συνεπαγεται (κακη+αναξιοπιστη καλυψη 3g/4g και οχι unlimited data) φυσικα και υπαρχει θεμα. Ωστοσο θεωρω οτι το 32αρι καλυπτει το 95% των χρηστων (ειναι σε τραγικη τιμη βεβαια ακομα) και πλαγιες λυσεις με ενα μικρο φλασακι micro-usb παντα υπαρχουν για τον πολυ απαιτητικο στο θεμα χωρου.

 

Εγω θελω να κανω μια αλλη ερωτηση. Μεσα στις επομενες 15 μερες κατα 99% θα αγορασω το κινητο. Δε με προβληματιζει πολυ το αν θα εχει φτηνινει το 32αρι μεχρι τοτε αφου και το 16αρι με καλυπτει λογικα, αλλα δε μπορω να καταλαβω τι γινεται με τα χρωματα. Ειχα σταμπαρει το Ice Blue και δε το βρισκω πουθενα, ολοι φερνουν το λευκο και το μαυρο... μονο στο you.gr υπαρχει στα 299ε δηλαδη +65ε lol

Παιζει κατι με το χρωμα? Το φερνει πχ μονο η ελληνικη αντιπροσωπια?

 

Ψάξου και στο amazon.. Όταν πήρα το δικό μου το 32gb ήταν ακόμα σε λογική τιμή (310) και είχε και όλα τα χρώματα +-5€.. Από εγγύηση επειδή έχω χρειαστεί για το 950 που είχα πριν δεν υπάρχουν!

Link to comment
Share on other sites

Σε σύγκριση με το Samsung A5 (2016) πιστεύετε είναι καλύτερο; Είναι λίγο φτηνότερο και έχει marshmallow αλλά στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά μου φαίνεται υποδεέστερο

Xiaomi Mi9 Lite

Samsung A5 2016

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως είναι καλύτερο το nexus. Μόνο σε εμφάνιση και (κατά πάσα πιθανότητα :P ) στο ηχείο είναι καλύτερο το Α5.

Το Α5 έχει επίσης μικρή μπαταρία αλλά δεν έχει γρήγορη φόρτιση (την έχω βρει άπειρες φορές χρήσιμη τη γρήγορη φόρτιση..)

Έχει αργό επεξεργαστή σχετικά και 2gb ram σε συνδυασμό με το touchwiz ==> laaaag

Link to comment
Share on other sites

Σε σύγκριση με το Samsung A5 (2016) πιστεύετε είναι καλύτερο; Είναι λίγο φτηνότερο και έχει marshmallow αλλά στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά μου φαίνεται υποδεέστερο

 

Σε κάμερα το nexus είναι πολύ καλύτερο. Από εκεί και πέρα διαλέγεις και παίρνεις. Το a5 έχει καλή ποιότητα κατασκευής, καλή αυτονομία, ράδιο και καλή οθόνη.

 

Το nexus έχει καλύτερο επεξεργαστή, κάμερα και ξέρεις ότι όχι μόνο θα πάρει λες δύο κύριες αναβαθμίσεις αλλά και δεν θα πέσει η εμπειρία χρήσης.

 

π.χ το nexus 5 που έχω δεν μπορώ να πω ότι υπάρχουν πολλά κινητά στην ηλικία του που να το κοντράρουν σε εμπειρία χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μια απορια,επανεκινηση η συσκευη πως κανει,οταν παταω το κουμπι στο πλαι,η μονη επιλογη ειναι για απενεργοποιηση.
Link to comment
Share on other sites

Σε κάμερα το nexus είναι πολύ καλύτερο. Από εκεί και πέρα διαλέγεις και παίρνεις. Το a5 έχει καλή ποιότητα κατασκευής, καλή αυτονομία, ράδιο και καλή οθόνη.

 

Το nexus έχει καλύτερο επεξεργαστή, κάμερα και ξέρεις ότι όχι μόνο θα πάρει λες δύο κύριες αναβαθμίσεις αλλά και δεν θα πέσει η εμπειρία χρήσης.

 

π.χ το nexus 5 που έχω δεν μπορώ να πω ότι υπάρχουν πολλά κινητά στην ηλικία του που να το κοντράρουν σε εμπειρία χρήσης.

 

Για τη μπαταρία λένε αρκετά παράπονα στο σκρουτζ.

Οθόνη έχει amoled αλλά εμένα μου αρέσει πολύ και η lcd του nexus, δεν φαίνονται τόσο ψεύτικα τα χρώματα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να απενεργοποιηθεί η δόνηση κατά το ξεκλειδωμα με fingerprint;

Γίνεται με root + xposed framework + gravitybox ...

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μια απορια,επανεκινηση η συσκευη πως κανει,οταν παταω το κουμπι στο πλαι,η μονη επιλογη ειναι για απενεργοποιηση.

 

Κρατάς πατημένο το Power button μέχρι να κλείσει η οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Ψάξου και στο amazon.. Όταν πήρα το δικό μου το 32gb ήταν ακόμα σε λογική τιμή (310) και είχε και όλα τα χρώματα +-5€.. Από εγγύηση επειδή έχω χρειαστεί για το 950 που είχα πριν δεν υπάρχουν!

 

Δε τα αξιζει αυτα τα λεφτα κατα τη γνωμη μου το 32αρι, για εμενα τουλαχιστον που δεν εχω τοση αναγκη τη χωρητικοτητα.

Οταν παιζει στα 235ε απο Ελλαδα το 16αρι πανω απο 270-275 δε δινω για 32αρι, στην τελικη η επιλογη αυτου του κινητου γινεται καθαρα για το VFM του το οποιο παυει να ειναι τοσο ελκυστικο αν παμε στο 300αρι+ , ενω ουτως η αλλως οταν η διαφορα τιμης ειναι πανω απο 40ε προτιμω να βρω καποιο πλαγιο τροπο με usb-otg για τις λιγες φορες που θα εχω θεμα με τη χωρητικοτητα (δηλαδη στην ουσια να αποθηκευω εκει τις "παλιες" φωτογραφιες)

 

Αποκει και περα περιμενω την ερχομενη εβδομαδα τη Nillkin Nature και το Nillkin tempered glass pro απο Κινα. Τα εχω παραγγειλει 12 Μαιου και κατι ανταπτορες usb 3.1 σε microUSB που πηρα την ιδια μερα μου ηρθαν την Παρασκευη. Πιστευω μεσα στη βδομαδα θα ερθουν και αυτα.... Οποτε αν δεν φτηνινουν αρκετα το 32αρι ή δεν παιξει το μπλε 16αρι με βλεπω για λευκο 16αρι στο τελος της εβδομαδας...

 

ΥΓ: Εφερε το expasys 32αρια στα 325ε αλλα παλι ακριβο ειναι IMHO. Το λεω ομως για αυτους που το θελουν πολυ και δεν επαιρναν επειδη το ειχαν 450+ ολοι

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5X (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...