Jump to content

Τι εννοείτε με τη λέξη "σουβλάκι";


minovg
 Κοινοποίηση

Τι εννοείτε με τη λέξη "σουβλάκι";  

211 members have voted

  1. 1. Τι εννοείτε με τη λέξη "σουβλάκι";

    • Την πίτα με οποιοδήποτε κρεατικό
      72
    • Την πίτα με το "καλαμάκι"
      16
    • Μόνο το "καλαμάκι" χοιρινό
      68
    • "Καλαμάκι" χοιρινό+ "καλαμάκι" κοτόπουλο
      55


Recommended Posts

Πιο δρομο του?

Εκτος αν πιστευεις οτι θα καταληξει σε μια κοινη λεξη!(?)

Πιο ευκολα θα ενωθουν οι εκκλησιες.

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 373
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ακριβώς. Δε νομίζω ότι πρέπει να το κουράζουμε άλλο το θέμα. Είναι σαν τα αιώνια vs "Nokia ή SE", "Ολυμπιακός ή ΠΑΟ", "Mercedes ή BMW" κλπ.

 

http://home.eclipse.net/~coyote/enough1.jpg

 

Ο καθένας μπορεί να αποκαλεί το έδεσμα αυτό όπως θέλει (ή καλύτερα, όπως έχει μάθει).

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

nai... kai apo fetos tha to leme kai souvlaki!... opos kai to kokoretsi...

 

XAXAXAXAXAXAXA

 

Το αρνί και το κοκορέτσι ψηνονται στην σούβλα.Το σουβλάκι είναι μια μικρή σούβλα οπότε θα σε απογοητεύσω αλλά έκανες λάθος.

 

 

Χαίρομαι που σε διασκέδασα!

Αλλά μη μου απολογείσαι εμένα. Είμαι moderator είτε σου αρέσει είτε όχι και σε κρίνω ως μέλος,και η συμπεριφορά σου έχριζε παρατήρησης.Το μήνυμά μου ήταν απολύτως φυσιολογικό.

Το τι πιστεύεις για το σουβλάκι,μου είναι παντελώς αδιάφορο. Το να επιτίθεσαι όμως σε άλλα μέλη είναι και δικό μου πρόβλημα. Ηρέμησε λοιπόν γιατί το ειρωνικό στυλάκι σου κουράζει...

 

Να μου κάνεις παρατήρηση για επίθεση σε κάποιο μέλος το δέχομαι.Και παλι δε μου παράθεσες ένα παράδειγμα επίθεσης,παρά μόνο παράθεσες κάποια λεγομενά μου τονιζοντάς τα και υπογραμμίζοντας τα.Δίνεις έμφαση σε κάτι που εγώ ο ίδιος που τα γραψα δεν έδωσα έμφαση.Άρα προσπαθείς να εμφανίσεις δέιγματα επιθετικής συμπεριφοράς τη στιγμή που δεν υπάρχουν

 

Να κρίνεις τα λεγομενά μου δε δέχομαιι γιατί δεν είσαι παντογνώστης όπως και κανείς μας.

Αν θες να μου πεις ότι είμαι λάθος καπου να το κάνεις με γεγονότα.

Το χω ξαναπεί, η λεξούλα Moderator απο κάτω νομίζω σας έχει κάνει να νομίζετε (και δίνει και στα υπόλοιπα μέλη την εντύπωση) ότι αυτά που λετε είναι ολόσωστα και οτι άλλος έχει άδικο.

 

Facts.We need facts και γω παράθεσα παρα πολλά στο συγκεκριμένο thread που οι περισσότεροι αγνοούν.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Το αρνί και το κοκορέτσι ψηνονται στην σούβλα.Το σουβλάκι είναι μια μικρή σούβλα οπότε θα σε απογοητεύσω αλλά έκανες λάθος.

Κοίτα να δείς τώρα και μια απάντηση απο την άλλη μεριά (χωρίς να λέω ή υποστηρίζω ποιά είναι η σωστή) .

Καλαμάκι είναι ένα μικρό κομμάτι απο καλάμι που πάνω του είναι περασμένα μικρά κομμάτια χοιρινό. :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Το αρνί και το κοκορέτσι ψηνονται στην σούβλα.Το σουβλάκι είναι μια μικρή σούβλα οπότε θα σε απογοητεύσω αλλά έκανες λάθος.

 

koita pou tha se apogoitefso... epeses stin pagida mou opos akrivos to perimena kai malista grigorotera...

sta "souvlatzidika"-"santouitsadika"-"giradika" klp klp... opos ta onomazoume genikos... posa souvlakia ta vlepeis se souvlitsa? giati ego mono se mikro kalami ta vlepo... mexri kai ta ksilakia katargithikan giati evgazan agithes!!!...

efxaristo... me epiveveoses oti to onoma to pairnei apo to iliko... asxeta an tha arxiseis pali na paramilas...

TO KSILAKI TINEI NA KATARGITHEI GIATI VGAZEI AGITHES! sinithos einai apo kalami... ara mikro kalamaki... ara... SKASTE! :p

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δείς τώρα και μια απάντηση απο την άλλη μεριά (χωρίς να λέω ή υποστηρίζω ποιά είναι η σωστή) .

Καλαμάκι είναι ένα μικρό κομμάτι απο καλάμι που πάνω του είναι περασμένα μικρά κομμάτια χοιρινό. :whistle:

 

 

Τι μας λες και εσυ τωρα?

Δεν εχεις δει τα σουβλακια που γυριζουν γυρω-γυρω πανω απο τη φωτια.

Αν περασω ενα λουκανικο σε ξυλακι και το γυρναω γυρω-γυρω αυτο θα ειναι σουβλακι ετσι?

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Τι μας λες και εσυ τωρα?

Δεν εχεις δει τα σουβλακια που γυριζουν γυρω-γυρω πανω απο τη φωτια.

Αν περασω ενα λουκανικο σε ξυλακι και το γυρναω γυρω-γυρω αυτο θα ειναι σουβλακι ετσι?

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Πάω να φάω ένα σουβλάκι φράουλα τώρα :rotfl: :up:

Link to comment
Share on other sites

Τι μας λες και εσυ τωρα?

Δεν εχεις δει τα σουβλακια που γυριζουν γυρω-γυρω πανω απο τη φωτια.

Αν περασω ενα λουκανικο σε ξυλακι και το γυρναω γυρω-γυρω αυτο θα ειναι σουβλακι ετσι?

Oπως τη διαφημιση του ΟΠΑΠ "μυριζεσαι τα γκολ?" Κοιταξτε τι ψηνει ο τυπας και πως τα ψηνει :rolleyes: Α ρε Αθηναιοι,Ολο μας εκπλησετε με την εφευρετικοτητα σας :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

koita pou tha se apogoitefso... epeses stin pagida mou opos akrivos to perimena kai malista grigorotera...

sta "souvlatzidika"-"santouitsadika"-"giradika" klp klp... opos ta onomazoume genikos... posa souvlakia ta vlepeis se souvlitsa? giati ego mono se mikro kalami ta vlepo... mexri kai ta ksilakia katargithikan giati evgazan agithes!!!...

efxaristo... me epiveveoses oti to onoma to pairnei apo to iliko... asxeta an tha arxiseis pali na paramilas...

TO KSILAKI TINEI NA KATARGITHEI GIATI VGAZEI AGITHES! sinithos einai apo kalami... ara mikro kalamaki... ara... SKASTE! :p

 

 

Πόσα σουβλάκια βλέπω σε σουβλίτσα? ΛΟΛ

Το λεέι και το ονομά τους..σουβλάκια.Κομμάτια κρέατος σουβλισμένα.Αν θες αλλάζουμε το όνομα απο σουβλάκι και το λέμε σουβλίτσα.Το ίδιο κάνει.Αλλά καλαμάκι όχι.

Όπως λέμε Μηχανή-Μηχανάκι έτσι λέμε και Σούβλα-Σουβλάκι.

Θες ένα χέρι να βγεις απ την παγίδα που έφτιαξες μόνος σου? :lol:

 

Σε ξαναρωτώ λοιπόν και θέλω μια απάντηση.Αφού το όνομα το παίρνει απ το υλικό τη σούβλα γιατί δε τη λέμε "Σιδεριά" και τα κομμάτια κρέατος που είναι καρφωμένα σε σίδερο γιατί δε τα λέμε "Σιδεράκια" ?

(Στα Χανιά το λένε ξυλάκι,άρα απ ότι φαινεται το ξύλο δε καταργήθηκε)

 

Το όνομα έρχεται απ τη διαδικασία (σούβλισμα) κι όχι απ το υλικό.

 

Δικαιολογησε μου σε παρακαλώ και το όνομα "σουβλάκι" στην περίπτωση της πίτας με γύρο.Με πιο σκεπτικό δλδ η πίτα με τον γύρο λέγεται σουβλάκι.

Όταν με το καλό πάρω καλα τεκμηριωμένες απαντήσεις τότε θα σου/σε/σας πω ναι κι αυτό ειναι σωστό και καλα κάνετε και το λέτε.Αλλά ως τώρα αποφεύγουν όλοι τις ερωτήσεις μου.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Πόσα σουβλάκια βλέπω σε σουβλίτσα? ΛΟΛ

Το λεέι και το ονομά τους..σουβλάκια.Κομμάτια κρέατος σουβλισμένα.Αν θες αλλάζουμε το όνομα απο σουβλάκι και το λέμε σουβλίτσα.Το ίδιο κάνει.Αλλά καλαμάκι όχι.

Όπως λέμε Μηχανή-Μηχανάκι έτσι λέμε και Σούβλα-Σουβλάκι.

Θες ένα χέρι να βγεις απ την παγίδα που έφτιαξες μόνος σου? :lol:

 

Σε ξαναρωτώ λοιπόν και θέλω μια απάντηση.Αφού το όνομα το παίρνει απ το υλικό τη σούβλα γιατί δε τη λέμε "Σιδεριά" και τα κομμάτια κρέατος που είναι καρφωμένα σε σίδερο γιατί δε τα λέμε "Σιδεράκια" ?

(Στα Χανιά το λένε ξυλάκι,άρα απ ότι φαινεται το ξύλο δε καταργήθηκε)

 

Το όνομα έρχεται απ τη διαδικασία (σούβλισμα) κι όχι απ το υλικό.

 

Δικαιολογησε μου σε παρακαλώ και το όνομα "σουβλάκι" στην περίπτωση της πίτας με γύρο.Με πιο σκεπτικό δλδ η πίτα με τον γύρο λέγεται σουβλάκι.

Όταν με το καλό πάρω καλα τεκμηριωμένες απαντήσεις τότε θα σου/σε/σας πω ναι κι αυτό ειναι σωστό και καλα κάνετε και το λέτε.Αλλά ως τώρα αποφεύγουν όλοι τις ερωτήσεις μου.

Και εγώ ψάχνω κάποιον να μου πεί το ποτήρι γιατί το λέμε ποτήρι και όχι υαλοδοχίο,αλλά ή δεν μου απαντάνε ή μου λένε,.... πολύ απλά γιατί έτσι το ονομάσανε :p

Link to comment
Share on other sites

loukaniko souvlisto=souvlaki

seftalia souvlisti=souvlaki

xeirino souvlisto=souvlaki

kotopoulo souvlisto=souvlaki

kebap souvlisto=souvlaki

mpifteki souvlisto=souvlaki

mini kokoretsi=souvlaki

mini eksoxiko=souvlaki

fraoules me sokolata souvlistes=souvlaki

mpananes me sokolata souvlistes=souvlaki

marshmallows souvlista=souvlaki !!! :p

kalampoki souvlisto=souvlaki

psari souvlisto=souvlaki

 

 

 

parakalo na prosthesete ti allo einai souvlisto opote na doume ti lene souvlakia ekei pano... :p :p

mpougatsa ta kanate ta souvlakia! :p

Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol:

δηλαδή στην Θεσ/κη όταν θέλετε να πάτε να φάτε σουβλάκια τι λέτε?

πάμε να φάμε κανά σάντουιτς?

 

 

Ναι ,γιατι που ειναι το περιεργο ?Εγω οταν ζητησα πριν μια εβδομαδα που ημουν στην Αθηνα σουβλακι, γυρναει και μου λεει ο τυπος:Καλαμακι εννοεις η γυρο???? :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι ,γιατι που ειναι το περιεργο ?Εγω οταν ζητησα πριν μια εβδομαδα που ημουν στην Αθηνα σουβλακι, γυρναει και μου λεει ο τυπος:Καλαμακι εννοεις η γυρο???? :lol: :lol: :lol:

ναι φυσικά αφού πρέπει να πεις τι θα έχει μέσα ya know.

ναι,μου φαίνεται τρομερά περίεργο να λέτε το σουβλάκι σάντουιτς αλλά who cares?νομίζω πως ο περισσότερος κόσμος τα ξέρει σουβλάκια.

http://tinypic.com/m7e35j.jpg
Link to comment
Share on other sites

ναι φυσικά αφού πρέπει να πεις τι θα έχει μέσα ya know.

ναι,μου φαίνεται τρομερά περίεργο να λέτε το σουβλάκι σάντουιτς αλλά who cares?νομίζω πως ο περισσότερος κόσμος τα ξέρει σουβλάκια.

 

 

Σάντουιτς δεν λέμε μόνο το ψωμί που μπορεί να έχει σουβλάκι με οτιδήποτε άλλο μέσα, αλλά και τα μπιφτέκια ή τα σουτζουκάκια πχ. Εκτος αν τα λετε και αυτά διαφορετικά! :rolleyes: Πραγματικά ,τα καλαμάκια για να πιείτε κάποιο ποτό πώς τα λέτε? :confused: Γιατι νομίζω πως όσοι το ρώτησαν δεν πήραν απάντηση ! :)

Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol:

δηλαδή στην Θεσ/κη όταν θέλετε να πάτε να φάτε σουβλάκια τι λέτε?

πάμε να φάμε κανά σάντουιτς?

 

Οταν θέλουμε να φάμε σουβλάκια ζητάμε σουβλάκια.

Οταν θελουμε γύρο ζητάμε γύρο κτλ κτλ..

Όλα τα πράματα με το ονομά τους.

 

Ακόμη δε μου απαντήσανε άρα έχω άπειρο δίκιο.

 

 

Και εγώ ψάχνω κάποιον να μου πεί το ποτήρι γιατί το λέμε ποτήρι και όχι υαλοδοχίο,αλλά ή δεν μου απαντάνε ή μου λένε,.... πολύ απλά γιατί έτσι το ονομάσανε

 

Η σούβλα έιναι η λέξη και σουβλάκι παραγωγό της.

Κι εγώ κάποτε σκέφτηκα γιατι το νερό το λέμε νερό κι όχι φριτσφρουτσμπλιμπλομ αλλά δε πήρα απάντηση και κατέληξα στο νερό.

Ας μη μπαίνουμε σ αυτή τη λογική.Εγω κάθομαι εξηγώ σα mαλάκας κι εσείς παίζετε.

 

loukaniko souvlisto=souvlaki

ifraoules me sokolata souvlistes=souvlaki

mpananes me sokolata souvlistes=souvlaki

marshmallows souvlista=souvlaki !!!

kalampoki souvlisto=souvlaki

psari souvlisto=souvlaki

 

Τέτοια πράγματα απ όσο ξέρω δεν υπάρχουν εκτός κι αν υπάρχει κανας fan της ανωμαλίας και φτιάχνει τέτοια.Μήπως θα πρεπε να το γράψεις το παραπάνω στο thread με τα αστεία?

 

seftalia souvlisti=souvlaki

xeirino souvlisto=souvlaki

kotopoulo souvlisto=souvlaki

kebap souvlisto=souvlaki

mpifteki souvlisto=souvlaki

mini kokoretsi=souvlaki

mini eksoxiko=souvlaki

 

Xοιρινο σουβλιστό ειναι το χοιρινό σουβλάκι.

Επίσης υπάρχει και το σουβλάκι κοτόπουλο (και το κοτομπέηκον)

Το κεμπάπ σουβλιστό όπως το λες λέγεται σκέτο κεμπάπ γιατί είναι σούβλα όπως και το κοκορέτσι και το κοντοσούβλι.Επειδή εκει κάτω δεν τα έχετε αυτά πανε Καρδίτσα ή Τρικαλα να δεις τι σούβλες έχουν.Απο κοτόπουλο σούβλας μέχρι γουρουνάκι σούβλας,κεμπάπ,ζυγούρι,αρνάκι,κατσικάκι και κοκορέτσι.

 

Μπιφτέκι σουβλιστό δεν υπάρχει.Δε ξέρω αν το δημιουργησε πάλι κανας ανώμαλος.

 

Ρε energy τα παμε αυτά και συνεχίζεις να παίζεις.Μια απάντηση σωστή δώσε ρε γμτ.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Σάντουιτς δεν λέμε μόνο το ψωμί που μπορεί να έχει σουβλάκι με οτιδήποτε άλλο μέσα, αλλά και τα μπιφτέκια ή τα σουτζουκάκια πχ. Εκτος αν τα λετε και αυτά διαφορετικά! :rolleyes: Πραγματικά ,τα καλαμάκια για να πιείτε κάποιο ποτό πώς τα λέτε? :confused: Γιατι νομίζω πως όσοι το ρώτησαν δεν πήραν απάντηση ! :)

μπα.εμείς λέμε σάντουιτς το κλασσικό σάντουιτς με ζαμπόν τυρί κλπ μέσα και όχι με πίτα αλλά με ψωμί του τοστ ή άλλο και σουβλάκια λέμε τις πίτες με γύρο ή με καλαμάκι ή με μπιφτέκι.επίσης λέμε πάμε να φάμε σουβλάκια όχι σάντουιτς!άκου εκεί σάντουιτς!!χαχα.

έτσι είναι τι να κάνουμε.

τα καλαμάκια με κρέας λέγονται έτσι γιατί είναι περασμένα σε καλαμάκι ξέρεις. :rolleyes:

 

και δεν καταλαβαίνω επιτέλους τι κόλλημα έχετε φάει.εμείς τα λέμε σουβλάκια κι εσείς σάντουιτς...οκ so what?

http://tinypic.com/m7e35j.jpg
Link to comment
Share on other sites

μπα.εμείς λέμε σάντουιτς το κλασσικό σάντουιτς με ζαμπόν τυρί κλπ μέσα και όχι με πίτα αλλά με ψωμί του τοστ ή άλλο και σουβλάκια λέμε τις πίτες με γύρο ή με καλαμάκι ή με μπιφτέκι.επίσης λέμε πάμε να φάμε σουβλάκια όχι σάντουιτς!άκου εκεί σάντουιτς!!χαχα.

έτσι είναι τι να κάνουμε.

τα καλαμάκια με κρέας λέγονται έτσι γιατί είναι περασμένα σε καλαμάκι ξέρεις. :rolleyes:

 

Εμείς λέμε σάντουιτς με σουβλάκι ή με γύρο ή με οτιδήποτε άλλο και ότι άλλο θέλουμε να έχει μέσα. :D Αυτό που λέτε εσείς σάντουιτς, εδώ το λέμε ΤΟΣΤ :lol: Αλλά δεν μου απάντησες στην ερώτησή μου.Όταν θέλετε να πιείτε κάτι με καλαμάκι πώς το λέτε? :this:

 

 

A και όλα αυτά τα λέμε για πλάκα για να μην παρεξηγούμαστε!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Εμείς λέμε σάντουιτς με σουβλάκι ή με γύρο ή με οτιδήποτε άλλο και ότι άλλο θέλουμε να έχει μέσα. :D Αυτό που λέτε εσείς σάντουιτς, εδώ το λέμε ΤΟΣΤ :lol: Αλλά δεν μου απάντησες στην ερώτησή μου.Όταν θέλετε να πιείτε κάτι με καλαμάκι πώς το λέτε? :this:

 

 

A και όλα αυτά τα λέμε για πλάκα για να μην παρεξηγούμαστε!!! :)

ξεκόλλα,σιγά μη τσακωθούμε κιόλας για τα σουβλάκια.. :)

τοστ εδώ είναι με τα ψωμάκια του τόστ(τα τετράγωνα),σάντουιτς είναι με μακρόστενο ψωμί συνήθως και με διάφορα μέσα αλλά όχι κρέας.

το καλαμάκι που πίνουμε το λέμε καλαμάκι βέβαια!

http://tinypic.com/m7e35j.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ναι ,γιατι που ειναι το περιεργο ?Εγω οταν ζητησα πριν μια εβδομαδα που ημουν στην Αθηνα σουβλακι, γυρναει και μου λεει ο τυπος:Καλαμακι εννοεις η γυρο???? :lol: :lol: :lol:

 

 

Δηλαδη οταν λες ''ρε μανα,φτιαξε κανα σαντουιτς να φαμε'', το πρωι με το χυμο κλπ. αυτη παει στο τηλεφωνο και περνει τηλεφωνο το σουβλατζιδικο τα 3 αδερφια?

Και εγω ρωτησα απο ποτε το αμφιψωμο αντι για 2 ψωμακια εχει ενα και αυτο ειναι πιτα αλλα απαντηση κανεις.

Πολυ την γουσταρω αυτη την συζητηση,ειναι ατερμονη.

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Εμείς λέμε σάντουιτς με σουβλάκι ή με γύρο ή με οτιδήποτε άλλο και ότι άλλο θέλουμε να έχει μέσα. :D Αυτό που λέτε εσείς σάντουιτς, εδώ το λέμε ΤΟΣΤ :lol: Αλλά δεν μου απάντησες στην ερώτησή μου.Όταν θέλετε να πιείτε κάτι με καλαμάκι πώς το λέτε? :this:

 

 

A και όλα αυτά τα λέμε για πλάκα για να μην παρεξηγούμαστε!!! :)

 

Εγω τοστ λεω το ψημενο σαντουιτς.

 

Ακου τι επαθα σημερα.Θα πηγαινα στο εξοχικο για να ψησουμε κλπ. και ετσι περασα και απο το super-market για να παρω αυτο το λεπτο μηκους γυρω στα 25 εκατοστα ξυλακι για να περασω κρεας.

Τι ατυχια!

Βρηκα 2 συσκευασιες που εγραφαν καλαμακια,ε και πηρα τη μια.

Ελα ομως που αυτη που πηρα ηταν για ποτο!!!

Και αναρωτιεμαι μετα (αφου εψησα μπριζολες τελικα) αυτοι που τα εφτιαξαν ή το ενα ή το αλλο ή και τα δυο μαλλον δεν ξερουν τι τους γινεται και γραφουν αλλα αντι αλλων!

 

Και κατι αλλο που δεν ειμαι σιγουρος.Ισχυει οτι γουρνα=νεροχυτης??

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη οταν λες ''ρε μανα,φτιαξε κανα σαντουιτς να φαμε'', το πρωι με το χυμο κλπ. αυτη παει στο τηλεφωνο και περνει τηλεφωνο το σουβλατζιδικο τα 3 αδερφια?

Και εγω ρωτησα απο ποτε το αμφιψωμο αντι για 2 ψωμακια εχει ενα και αυτο ειναι πιτα αλλα απαντηση κανεις.

Πολυ την γουσταρω αυτη την συζητηση,ειναι ατερμονη.

 

 

Αν και ειρωνευεσαι :!: ποιος σου ειπε οτι εδω δεν λεμε σαντουιτς και αυτο που αναφερεσαι εσυ???Αυτα τα λεμε και κρυα σαντουιτς αναλογα με το τι περιεχουν πχ κασερι ή τυρι.

 

Και κατι επιπλεον:Το σουβλατζιδικο ''Τα 3 αδερφια'' εκλεισαν :lol:

 

Οντως πλακα εχει.Αφου ακρη δεν προκειται να βγαλουμε οτι και αν πουμε :D

Link to comment
Share on other sites

seftalia souvlisti=souvlaki

Εδώ πάει αλλιως:

 

Πίτα σουβλάκια, πίτα σιεφταλιά, πίτα mix (όπως περιεγράφη από άλλους συμπατριώτες σε προηγούμενα posts).

Σούβλα είναι κομμάτια κρέατος (αρνίσιο, χοιρινό ή κοτόπουλλο) μεγάλα περασμένα σε σούβλα και ψημένα στα κάρβουνα - κάτι σαν τον οβελία αλλά όχι μόνο αρνί και όχι ολόκληρο το αρνί.Το "εθνικό" μας άθλημα εδώ κάτω :)

Όταν θα έρθετε Κύπρο μην παραλέιψετε να δοκιμάσετε. Θα σας αρέσει....

 

Οσον αφορά το ελληνικό σουβλάκι:

Σουβλάκι ελληνικο χοιρινό / κοτόπουλο (πάντα σε πίτα)

Γύρος κοτόπουλο σε ελληνική πίτα

Μπιφτέκι σε ελληνική πίτα

 

Αυτα!

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

μπα.εμείς λέμε σάντουιτς το κλασσικό σάντουιτς με ζαμπόν τυρί κλπ μέσα και όχι με πίτα αλλά με ψωμί του τοστ ή άλλο και σουβλάκια λέμε τις πίτες με γύρο ή με καλαμάκι ή με μπιφτέκι.επίσης λέμε πάμε να φάμε σουβλάκια όχι σάντουιτς!άκου εκεί σάντουιτς!!χαχα.

έτσι είναι τι να κάνουμε.

τα καλαμάκια με κρέας λέγονται έτσι γιατί είναι περασμένα σε καλαμάκι ξέρεις. :rolleyes:

 

και δεν καταλαβαίνω επιτέλους τι κόλλημα έχετε φάει.εμείς τα λέμε σουβλάκια κι εσείς σάντουιτς...οκ so what?

Tο θεμα ειναι οτι λετε σουβλακι κατι που δεν ειναι σουβλιστο...Και καλαμακι κατι που ειναι σουβλιστο...Τωρα αν το σουβλακι το λετε καλαμακι ,καλως.Τη πιτα με το σουβλακι(καλαμακι για εσας) γιατι το λετε σουβλακι? :confused: :blink:

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Γιατι κατι πρεπει να λεμε σουβλακι κι εμεις...

γιατι ειναι σε πιτα, κατι που χρησιμοποιουμε για να κανουμε σουβλακια...πως αλλιως να το πουμε;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...