Jump to content

ticket restaurant


flafy1985
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολη την παρεα...!!! μπαινω κατευθειαν στο ψητο!!...εδω και 3 χρονια εχω υπογραψει καινουργια συμβαση στην δουλεια μου απο 8ωρη σε 7ωρη με τα αναλογα λεφτα...εννοειται οτι μενω παραπανω ωρες εαν χρειαστει χωρις να τα πληρωνομαι και θα φυγω καποια αλλη μερα πιο νωρις( μου ειπαν οτι ειναι παρανομο να μην τις πληρωνομαι εαν δεν το εχω συμφωνησει) τωρα τον Ιουνιο λοιπον ξανα υπεγραψα συμβαση και μου κοψαν ενα μερος του μισθου μου δινοντας το μου σε κουπονια η αλλιως ticket restaurant!! να διευκρινισω οτι τα λεφτα μου ειναι τα ιδια που επαιρνα και πριν αλλα ενα μερος τους πληρωνεται σε λεφτα και το υπολοιπο σε κουπονια οταν τα φερει ο courier καποια στιγμη μεσα στον μηνα !!σε καποιους που το ανεφερα μου ειπαν οτι αυτο ειναι παρανομο!! θελω να ρωτησω εαν ισχυουν οι τριετιες ( και το επιδομα γαμου) επισης γιατι εγω τον αλλο μηνα κλεινω 9 χρονια σε αυτη την δουλεια...!!Γενικα εχω απογοητευτει απο την δουλεια μου γιατι ειμαι τοσα χρονια εκει και ενω ειμαι καλη σε αυτο που κανω δεν βλεπω ανταποκριση...!!! εχω και μια παρα πολυ κακια υπευθυνη( η οποια μετραει λαθος τις υπερωριες και βγαζει σε ολες τις κοπελες στο τελος του μηνα οτι χρωστανε ωρες ή μια φορα που ημασταν πολλες στην βαρδια εμενα μου ειπε να φυγω πιο νωρις και θα το χρωσταω μια αλλη μερα) η οποια τρομοκρατει τους υπαλληλους λεγοντας τους οτι της εχει δωσει το ελευθερο η εταιρεια οποιος της δημιουργει προβλημα να τον απολυει!! και λεω εγω τωρα ειναι τοσο ευκολο να απολυεις !!! Δωστε μου τα φωτα σας παιδια και καλο κουραγιο σε ολους μας γιατι δυστυχως δεν βλεπω ασπρη μερα...!! ευχαριστω παρα πολυ!!!:D:lol: το χαμογελο δεν φευγει ποτε!!!
Link to comment
Share on other sites

Mόνο οι πιο ειδικοί (greece_gus κ.α.) θα μπορέσουν να δώσουν απαντήσεις σε αυτό το θέμα γιατί συνήθως περιπλέκονται τα πράγματα με τα νομικά-εργασιακά θέματα!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Mόνο οι πιο ειδικοί (greece_gus κ.α.) θα μπορέσουν να δώσουν απαντήσεις σε αυτό το θέμα γιατί συνήθως περιπλέκονται τα πράγματα με τα νομικά-εργασιακά θέματα!
runner ευχαριστω περιμενω και την απαντηση των πιο ειδικων!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια ερωτηση στην Επιθεωρηση Εργασιας δεν θα εβλαπτε γιατι καποια στιγμη σε βλεπω να πληρωνεσαι μονο με κουπονια!!!!!
μαλλον θα παω και απο εκει μην φριξουν οι ανθρωποι με αυτα που θα τους πω!! και δικιο να εχω ομως δεν ξερω εαν θα κανω καταγγελια γιατι μετα η εταιρια θα μου κανει πολεμο νευρων!!
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να δούμε εργασιακά τι επιλογές έχουμε γενικά γιατί ακούγονται διάφορα σε πολλές επιχειρήσεις και μάλιστα το θέμα με τα κουπόνια είναι ότι το εφαρμόζουν κι άλλοι.

 

Εγώ ρώτησα 2 άτομα (νομικού τομέα!!) και μου είπαν ότι με τον τρόπο που δίνονται είναι "παράνομο" αλλά νομικά μπορεί να στέκει. Τότε πρέπει να το πας με την δικαστική οδό κ.α.!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Τα ticket restaurant να ξέρεις φορολογούνται από κάποιο πόσο και πάνω. Αν δεν φορολογησε δεν βλέπω γιατί να σε πειράζει να πληρώνεσαι με αυτά.

Για αυτούς σε δηλώνουν με λιγότερα χρήματα και έχουν λιγότερες εργοδοτικές εισφορές, ΑΛΛΑ σε περίπτωση αποζημίωσης φαίνεται ότι επερνες λιγότερα και έχεις τις ανάλογες επιπτώσεις σε αυτό

Link to comment
Share on other sites

Τα ticket restaurant να ξέρεις φορολογούνται από κάποιο πόσο και πάνω. Αν δεν φορολογησε δεν βλέπω γιατί να σε πειράζει να πληρώνεσαι με αυτά.

Για αυτούς σε δηλώνουν με λιγότερα χρήματα και έχουν λιγότερες εργοδοτικές εισφορές, ΑΛΛΑ σε περίπτωση αποζημίωσης φαίνεται ότι επερνες λιγότερα και έχεις τις ανάλογες επιπτώσεις σε αυτό

 

Αν θυμάμαι καλά είναι μέχρι 6€ την μέρα αφορολόγητα!Αλλά και πάλι όπως κι αν έχει αν κάποιος έχει ήδη αφορολόγητο δεν τον συμφέρει. Και ΑΝ απολυθεί παίρνει και μικρότερη αποζημίωση! Επίσης προτιμότερο είναι κάποιος να έχει τα λεφτά και να τα διαχειρίζεται ακριβώς όπως και όποτε θέλει παρά να παίζει με κουπόνια.

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Τα ticket restaurant να ξέρεις φορολογούνται από κάποιο πόσο και πάνω. Αν δεν φορολογησε δεν βλέπω γιατί να σε πειράζει να πληρώνεσαι με αυτά.

Για αυτούς σε δηλώνουν με λιγότερα χρήματα και έχουν λιγότερες εργοδοτικές εισφορές, ΑΛΛΑ σε περίπτωση αποζημίωσης φαίνεται ότι επερνες λιγότερα και έχεις τις ανάλογες επιπτώσεις σε αυτό

Ετσι και αλλιως εγω ειμαι χαμηλομισθη οποτε δεν με βοηθουν πουθενα τα κουπονια...βοηθουν και εξυπηρετουν μονο την εταιρια , οπως και να εχει τα μετρητα ειναι χιλιες φορες καλυτερα γιατι μεχρι να τα παρω στα χερια μου τα κουπονια χαλαω απο τα μετρητα μου που με αυτα πληρωνω ( δεη οτε ενοικιο ) και οταν μου ερθουν τα κουπονια εχω ξεμεινει απο μετρητα και δεν εχω για να κυκλοφορησω!
Link to comment
Share on other sites

μαλλον θα παω και απο εκει μην φριξουν οι ανθρωποι με αυτα που θα τους πω!! και δικιο να εχω ομως δεν ξερω εαν θα κανω καταγγελια γιατι μετα η εταιρια θα μου κανει πολεμο νευρων!!

 

Εεε τοτε κατσε εκει, και γραφε στα φορα να σε παρηγορουν και ασε τα αφεντικα να σου πινουν το αιμα.

 

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Εεε τοτε κατσε εκει, και γραφε στα φορα να σε παρηγορουν και ασε τα αφεντικα να σου πινουν το αιμα.

 

 

Απ'ότι κατάλαβα μαζεύει γνώμες. Δεν είναι θέμα παρηγοριάς! Πρέπει πρώτα να μάθεις όταν είσαι σε μια δουλειά τι μπορείς να κάνεις και τι ελπίδες έχεις να βρεις το δίκιο σου και μετά πας στην φάση καταγγελία κ.α.! Δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα την σήμερον ημέρα όσο νομίζετε κάποιοι!Και σας το λέει άτομο που τραβιόταν 3 χρόνια στα δικαστήρια και τελικά δεν έβγαλα άκρη! :(

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά παίρνω 150ευρώ το μήνα και με αυτά φορολογούνται. Δεν θυμάμαι το πόσο διότι είναι πολύ μικρό.

Με βολεύουν ειδικά τώρα με capital control στο super market. Αλλά αυτά για μένα, δεν προσπαθώ να σε πείσω. Εσύ θα κοιτάξεις την πάρτη σου βέβαια.

Αν κάτι άλλο θέλεις στείλε πμ και να ρωτήσω την εταιρεία μου και να σου απαντήσω, δεν μου κοστίζει τίποτα, ούτε καν χρόνο.

Edited by Grgasteus
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά παίρνω 150ευρώ το μήνα και με αυτά φορολογούνται. Δεν θυμάμαι το πόσο διότι είναι πολύ μικρό.

Με βολεύουν ειδικά τώρα με capital control στο super market. Αλλά αυτά για μένα, δεν προσπαθώ να σε πείσω. Εσύ θα κοιτάξεις την πάρτη σου βέβαια.

Αν κάτι άλλο θέλεις στείλε πμ και να ρωτήσω την εταιρεία μου και να σου απαντήσω, δεν μου κοστίζει τίποτα, ούτε καν χρόνο.

 

 

σε ευχαριστω πολυ οτι θελω θα σου στειλω!

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εεε τοτε κατσε εκει, και γραφε στα φορα να σε παρηγορουν και ασε τα αφεντικα να σου πινουν το αιμα.

 

 

 

θα συμφωνησω με τον runner οτι μαζευω γνωμες για να δω εαν μπορω αυριο μεθαυριο να βρω το δικο μου πηγαινοντας να κανω καταγγελια....δεν θα ηθελα να κανω κατι και να εχω και αδικο τελικα....ολα τα αφεντικα πινουν το αιμα των υπαλληλων τους , οι νομοι ειναι μονο για το δικο τους συμφερονκαι οχι των εργατων...

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι κατάλαβα μαζεύει γνώμες. Δεν είναι θέμα παρηγοριάς! Πρέπει πρώτα να μάθεις όταν είσαι σε μια δουλειά τι μπορείς να κάνεις και τι ελπίδες έχεις να βρεις το δίκιο σου και μετά πας στην φάση καταγγελία κ.α.! Δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα την σήμερον ημέρα όσο νομίζετε κάποιοι!Και σας το λέει άτομο που τραβιόταν 3 χρόνια στα δικαστήρια και τελικά δεν έβγαλα άκρη! :(

 

Φιλε μου, ο νομος στα εργασιακα ειναι ενας. Απο εκει και περα αν το αφεντικο ειναι πιο "δυνατο" απο εσενα (ή ετσι νομιζεις) τοτε το καλυτερο που εχεις να κανεις -αν φοβασαι ή δε θες να τραβιεσαι σε δικαστηρια- για την δικη σου αυτοεκτιμηση και αν θες να κοιτας τον εαυτο σου στον καθρεφτη και να μην ντρεπεσαι ειναι να παραιτηθεις.

 

Αλλα δυστυχως και γενικευοντας επειδη οι υπαλληλοι φοβουνται να αποδειξουν το δικιο τους τιποτα δεν αλλαζει στα εργασιακα. Οποτε καλα μας κανουν και μας εχουν να δουλευουμε για 12 ωρες τη μερα, 7/7, χωρις ενσημα και 500 κατοσταρικα.

 

Οποιος νομιζει πως τα αφεντικα δινουν στον υπαλληλο να φαει τοτε ο καθενας ας βολευτει την προσωπικη του κολαση και εμας δεν μας πεφτει λογος.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, ο νομος στα εργασιακα ειναι ενας. Απο εκει και περα αν το αφεντικο ειναι πιο "δυνατο" απο εσενα (ή ετσι νομιζεις) τοτε το καλυτερο που εχεις να κανεις -αν φοβασαι ή δε θες να τραβιεσαι σε δικαστηρια- για την δικη σου αυτοεκτιμηση και αν θες να κοιτας τον εαυτο σου στον καθρεφτη και να μην ντρεπεσαι ειναι να παραιτηθεις.

 

Αλλα δυστυχως και γενικευοντας επειδη οι υπαλληλοι φοβουνται να αποδειξουν το δικιο τους τιποτα δεν αλλαζει στα εργασιακα. Οποτε καλα μας κανουν και μας εχουν να δουλευουμε για 12 ωρες τη μερα, 7/7, χωρις ενσημα και 500 κατοσταρικα.

 

Οποιος νομιζει πως τα αφεντικα δινουν στον υπαλληλο να φαει τοτε ο καθενας ας βολευτει την προσωπικη του κολαση και εμας δεν μας πεφτει λογος.

 

 

Συγγνώμη που θα στο πω αλλά μου φαίνεται δεν έχεις ιδέα για τους νόμους και ιδιαίτερα τους καινούριους-τροποποιημένους!Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα όσο τα παρουσιάζεις!Με τα μνημόνια η ζυγαριά έχει γείρει πάρα πολύ προς τους εργοδότες σε σχέση με παλιότερα!Ναι συμφωνώ να κάνουμε καταγγελίες όποτε θίγονται κάποια πράγματα αλλά ο σκοπός είναι να το κάνουμε με σωστό τρόπο!Όχι όπως να'ναι!Αλλιώς βγαίνεις εντελώς χαμένος!

 

Όσον αφορά την αυτοεκτίμηση,την παραίτηση και τα άλλα που αναφέρεις.....κανείς μας δεν ξέρει τα δεδομένα της ζωής κάποιου (ηλικία,οικογένεια,μόρφωση,στήριξη κ.α.) και πόσο σημαντικά είναι αυτά τα π.χ. 500€!Δεν ξέρω τι δουλειά κάνεις ή γενικά από που μπορεί να έχεις ένα εισόδημα αλλά αυτό που βλέπω έξω στην αγορά εργασίας είναι απελπιστικό και δεν είναι τόσο εύκολο όπως τα παρουσιάζετε κάποιοι!

 

Για τα δικαστήρια κ.α......απλά να σου πω (αν δεν το ξέρεις) ότι οι αποφάσεις είναι πολύ σπάνια υπέρ των εργαζομένων όσο δίκιο κι αν έχουν(εκτός από θέματα με εργασιακά ατυχήματα!)!Και ΑΝ κάποιος καταφέρει να κερδίσει (προσωρινά), στην πορεία τελικά μπορεί να μην βγει το παραμικρό κέρδος από την όλη ιστορία!Γι'αυτό ότι κάνει κάποιος θα πρέπει να το κάνει ΟΛΟΣΩΣΤΑ αν θέλει να έχει ελπίδες!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά παίρνω 150ευρώ το μήνα και με αυτά φορολογούνται. Δεν θυμάμαι το πόσο διότι είναι πολύ μικρό.

Με βολεύουν ειδικά τώρα με capital control στο super market. Αλλά αυτά για μένα, δεν προσπαθώ να σε πείσω. Εσύ θα κοιτάξεις την πάρτη σου βέβαια.

Αν κάτι άλλο θέλεις στείλε πμ και να ρωτήσω την εταιρεία μου και να σου απαντήσω, δεν μου κοστίζει τίποτα, ούτε καν χρόνο.

 

Kαι εγώ αν και στην αρχή μου είχε κακοφανεί πλέον είδα ότι είναι πολύ εξυπηρετικό ειδικά αν μένεις Αθήνα. Μιας και τα παίρνει η πλειοψηφία των μαγαζιών για φαγητό. Όλα τα supermarket (πλην lidl) και ακόμα και το hondos center ομόνοια για ότι έχει το κατάστημα

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...