Jump to content

Kινητό με οθόνη 4.7'' και όσο το δυνατό καλύτερη μπαταρία


ipred
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω να προτείνω κινητό σε άτομο που ενδιαφέρεται μονάχα :

 

α) να έχει 4.7'' οθόνη και

β) όσο το δυνατό καλύτερη μπαταρία ( όχι μόνο σε mah αλλά και στον τρόπο που διαχειρίζεται το λογισμικό τη μπαταρία ) γιατί έχει συνεχώς ανοιχτό το bluetooth.

 

Δεν τον ενδιαφέρει αν θα είναι android ή windows.

 

Θα ήθελα να ακούσω τις προτάσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Στις 4.5'' το moto e 2ng gen και LG l90 στις ίντσες που θέλεις. Πάντως πρέπει να μας πεις και το budget για να έχουν βάση οι προτάσεις μας.
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, ξέχασα το σημαντικό : έως 200€ από σκρουτζομάγαζο ( που σημαίνει ότι αποκλείεται το Ζ3 compact)

 

Eγώ σκέφτομαι να προτείνω το LG Spirit 4G στα 130€ , το οποίο έχει τις ίντσες που θέλει και διαβάζω ότι παρά τα 2100mah κρατά καλά η μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, ξέχασα το σημαντικό : έως 200€ από σκρουτζομάγαζο ( που σημαίνει ότι αποκλείεται το Ζ3 compact)

 

Eγώ σκέφτομαι να προτείνω το LG Spirit 4G στα 130€ , το οποίο έχει τις ίντσες που θέλει και διαβάζω ότι παρά τα 2100mah κρατά καλά η μπαταρία.

 

Υπάρχει και το g2 mini με 2.440 μπαταρία το οποίο φαίνεται καλύτερο στην μπαταρία από τα 2.100 του Spirit. Εάν δεν έχει τρελές απαιτήσεις το g2 mini είναι καλή επιλογή. Φτηνό και μπαταρία άριστη (το είχαμε ένα διάστημα στο σπίτι)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το g2 mini με 2.440 μπαταρία το οποίο φαίνεται καλύτερο στην μπαταρία από τα 2.100 του Spirit. Εάν δεν έχει τρελές απαιτήσεις το g2 mini είναι καλή επιλογή. Φτηνό και μπαταρία άριστη (το είχαμε ένα διάστημα στο σπίτι)

 

Πάνω που ήμουν ανάμεσα σε 3 να προτείνω ( lg spirit, lg g3 s , Lumia 735) , μου έβαλες και 4ο υποψήφιο. :)

 

Από άποψη μπαταρίας , καλύτερο από όλα θα είναι όντως το G2 mini, όπως επίσης και από άποψη μεγέθους. Με προβληματίζουν μόνο τα 234 ppi.

Από άποψη ταχύτητας λογισμικού, λογικά καλύτερο θα είναι το Lumia 735 λόγω windows. Ωστόσο διαβάζω σχόλια για επανεκκινήσεις και με προβληματίζει.

Το G3 S καλύπτει το θέμα ανάλυσης και μπαταρίας αλλά ξεφεύγει λίγο στο μέγεθος λόγω 5άρας οθόνης.

Το Spirit είναι ok σε ανάλυση και μέγεθος αλλά συγκριτικά με τα άλλα έχει μικρότερη μπαταρία.

 

Δύσκολη η επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω που ήμουν ανάμεσα σε 3 να προτείνω ( lg spirit, lg g3 s , Lumia 735) , μου έβαλες και 4ο υποψήφιο. :)

 

Από άποψη μπαταρίας , καλύτερο από όλα θα είναι όντως το G2 mini, όπως επίσης και από άποψη μεγέθους. Με προβληματίζουν μόνο τα 234 ppi.

Από άποψη ταχύτητας λογισμικού, λογικά καλύτερο θα είναι το Lumia 735 λόγω windows. Ωστόσο διαβάζω σχόλια για επανεκκινήσεις και με προβληματίζει.

Το G3 S καλύπτει το θέμα ανάλυσης και μπαταρίας αλλά ξεφεύγει λίγο στο μέγεθος λόγω 5άρας οθόνης.

Το Spirit είναι ok σε ανάλυση και μέγεθος αλλά συγκριτικά με τα άλλα έχει μικρότερη μπαταρία.

 

Δύσκολη η επιλογή.

 

Για το lumia δεν έχω να πω κάτι(δεν ασχολήθηκα ποτέ με Windows Phone)

G3 s mini λίγο μεγαλύτερη η συσκευή αλλά με την lollipop δεν τα πάει και τόσο καλά (2 συσκευές είδα από φίλους και είχαν θέματα)

G2 mini όντως η ανάλυση δεν είναι και η καλύτερη, αλλά αν δεν έχει άλλες απαιτήσεις ίσως μην τον ενοχλεί η ανάλυση

Spirit φαίνεται μια χαρά, είναι και καινούργια συσκευή. Ίσως όντως αυτό να είναι η καλύτερη επιλογή εάν τον ενοχλεί η ανάλυση του g2 μίνι απλά θα είναι ένα κλικ κατώτερη η μπαταρία

 

Άλλη συσκευή δεν σου προτείνω γιατί θα σε μπερδεψω :p:lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι το 735 θα έχει αυτονομία που θα κοντράρει τα lg. Παρόλο αυτά εγώ μάλλον σε αυτό θα πήγαινα στην θέση σου για τα ίδια λεφτά.

 

Από εκεί και πέρα έχοντας στο περιβάλλον μου g3s & l90 (αδερφάκι του g2 mini χωρίς 4g και on screen buttons) θα σου έλεγα να πας στο g3 s. Και στα δυο η lollipop έχει κάτσει λίγο βαριά. Δεν ξέρω αν με nova θα ανασάνουν αλλά χάνεις το double tap αλλά παρόλο την μεγαλύτερη ανάλυση και οθόνη και η μπαταρία του g3 s είναι τέρας. Επίσης συγκριτικά με το nexus 5 η αναλογία της οθόνης του g3 s μου φαίνεται ότι κάνει λίγο πιο άνετο το browsing.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)

 

Επειδή το παιδί που θα αγοράσει το κινητό δεν είναι σχετικό με την τεχνολογία και θα με ρωτά συνέχεια πράγματα, σκέφτομαι να αποκλείσω καταρχάς το lumia 735 και αυτό γιατί δεν γνωρίζω τίποτα γύρω από τα windows mobile. ( δεν θα μπορώ να τον βοηθήσω)

 

Το G3 S λέω να το αποκλείσω γιατί ξεφεύγει λίγο στο μέγεθος. Επίσης αν πλέον πωλείται με τη μάπα lollipop , θα πρέπει να μπω στη διαδικασία να του κάνω downgrade.

 

Οπότε περιορίζεται το δίλημμα ανάμεσα σε Spirit και G2 mini. Θα του δείξω και τα δύο, θα του πω τα θετικά και αρνητικά και ας αποφασίσει. :) Το double tap θα του το στερήσω πάντως γιατί θα βάλω οπωσδήποτε Nova Prime.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)

 

Επειδή το παιδί που θα αγοράσει το κινητό δεν είναι σχετικό με την τεχνολογία και θα με ρωτά συνέχεια πράγματα, σκέφτομαι να αποκλείσω καταρχάς το lumia 735 και αυτό γιατί δεν γνωρίζω τίποτα γύρω από τα windows mobile. ( δεν θα μπορώ να τον βοηθήσω)

 

Το G3 S λέω να το αποκλείσω γιατί ξεφεύγει λίγο στο μέγεθος. Επίσης αν πλέον πωλείται με τη μάπα lollipop , θα πρέπει να μπω στη διαδικασία να του κάνω downgrade.

 

Οπότε περιορίζεται το δίλημμα ανάμεσα σε Spirit και G2 mini. Θα του δείξω και τα δύο, θα του πω τα θετικά και αρνητικά και ας αποφασίσει. :) Το double tap θα του το στερήσω πάντως γιατί θα βάλω οπωσδήποτε Nova Prime.

 

Δεν ξέρω αν και το g2 mini βγαίνει χωρίς kit kat. Για μένα δεν αξίζει να πας στο g2 mini για τα ίδια λεφτά. Τώρα αν δεν καίγεται με την ταχύτητα θα σου έλεγα να το αφήσεις χωρίς nova.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κοιτάει αυστηρά για 4,7'' και όχι για 5?

Anyway, σε αυτές τις ίντσες προτείνω motorola moto g και LG l90.

 

Αν δεν έχει πρόβλημα με τις 5'' προτείνω LG G4 c και ZTE v220.

Είναι μοντέλα του 2015, ποιοτικά και με πολύ καλά χαρακτηριστικά. Εγώ πάντως θα πήγαινα για ένα από αυτά τα 2.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Του πήρα τελικά το G2 mini γιατί προτίμησε την καλύτερη μπαταρία έναντι της καλύτερης ανάλυσης. Τώρα είμαι σε σκέψη αν θα του το σετάρω με Nova. Αν μάθω ότι δεν υπάρχει διαφορά στην κατανάλωση με τον stock launcher, θα αφήσω τον stock για να μη χάσει το double tap. Aν με nova θα έχει καλύτερη διαχείριση μπαταρίας, τότε μάλλον θα τον βάλω. Θα ρωτήσω στο forum του G2 γιατί αν θυμάμαι καλά , το double tap καταναλώνει μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

Ναι κανονικά, γιατί;

 

Είχα μείνει στο ότι το double tap δουλεύει μόνο στο κλείσιμο της οθόνης και όχι στο ξύπνημα.

 

Καλομίλητο το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Είχα μείνει στο ότι το double tap δουλεύει μόνο στο κλείσιμο της οθόνης και όχι στο ξύπνημα.

 

Καλομίλητο το τηλέφωνο.

Εμένα συμβαίνει το αντίθετο...

Ευχαριστώ βρε αλλά το έχω πριν το Πάσχα :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα συμβαίνει το αντίθετο...

Ευχαριστώ βρε αλλά το έχω πριν το Πάσχα :)

 

Το καλομίλητο το ανέφερα στον ipred που το πήραν. Για σένα καλομίλητο θα πω για το z5c που το ψήνεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...