Jump to content

Microsoft Lumia 950


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έτσι ακριβώς Alex. Το θέμα για μένα είναι στο κούμπωμα και την συναρμογή. Τώρα όσον αφορά τα λαγκαρίσματα και τις καθυστερήσεις στο ρολάρισμα, νομίζω πως δεν ήταν αναμενόμενο και ήταν λίγο fail που βγήκε έτσι γιατί υπάρχει ζήτηση και δεν ξέρω αν θα ικανοποιηθούν.

 

Paok, έφτιαξε καθόλου με την .29? πως το βλέπεις?

 

ναι εγινε πιο snappy το κινητο...και το touch βελτιωθηκε αρκετα.Αλλα εχουμε δρομο ακομα.

Σε κανα διμηνο πιστευω το λειτουργικο θα ειναι ετοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω paok... Λογικά μόλις κυκλοφορήσουν επίσημα τα Windows 10 θα πάρουν και τα 950/950XL/550 κάποιο σχετικό update...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Μια ζωη περιμενουμε κατι απο τα windows phone, χρονια τωρα, και δεν ερχεται ποτε αυτο που περιμενουμε. Δειτε απλα για ποσο καιρο οι εφαρμογες messenger kai fb ειναι *****. Αναφερομαι σαυτες αναφορικα διοτι ειναι γνωστες και χρησιμοποιουνται πολυ.. Microsoft απογοητευση.

 

Ειχα καποτε το ativ s, το αγορασα με την προσδοκια οτι η microsoft θα βελτιωνε τα πραγματα, εκανα υπομονη και τελικα δεν αντεξα και το πουλησα για να παρω, προσεξτε τι,(!) το lg l9ii! Τοση απογοητευση :P. Το ιδιο λαθος δεν το ξανακανω! Z2 και ξερο ψωμι!

Edited by Alex_tz
Οφείλουμε να εκφραζόμαστε πιο κόσμια
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω paok... Λογικά μόλις κυκλοφορήσουν επίσημα τα Windows 10 θα πάρουν και τα 950/950XL/550 κάποιο σχετικό update...

 

Δεν καταλαβαινω τι εννοεςι...γιατι δεν εχουν κυκλοφορησει επισημα τα win10?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς και εγώ όσο και αν με έχει βολέψει για την δουλειά το 830 και περίμενα πως και πως το 950, έχω ξενερώσει... Όχι τόσο για την κατασκευή, ίσα ίσα το πλαστικό για εμένα που μου πέφτουν και συχνά καλό είναι :P

Αλλά δεν βλέπω καμία κίνηση όσον αφορά το store. Τίποτα.. νέκρα....

Μάλλον θα πάω πίσω σε android και το oneplus X που με τρέλανε προχθές που το έπαιζα, και θα περιμένω το 930 ΑΝ πείσει η MS τους developers να κάνουν τίποτα της προκοπής.... (Ακόμα περιμένω το adidas train and run)...

 

Τέλος πάντων....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το έχω από το μεσημέρι στα χερια μου αγορασμένο από expansys.gr στα 487, λοιπόν διαφωνώ ότι είναι χάλια το πλαστικό ειναι πολύ καλό σε ματ μαύρο πολύ καλύτερο από τα πλαστικά της Samsung (πχ s5 το φετινό j5) ελαφρύ και σαν κατασκευή δεν τρίζει τίποτα και γενικά το περίμενα πιο χοντροκομενο, οθονη πολύ καλή την περίμενα πιο φωτεινή και λίγο το ασπρο ψιλοκιτρινιζει.Το λογισμικό μου άρεσε είναι πολύ πιο ωραίο από το 8.1 αργεί να ανοίξει λίγο τις εφαρμογές στο marketplace στον edge δεν παρατήρησα αργοπορία καλά πάει. Έκειι που έπαθα πλάκα είναι η καμερα έβγαλα δοκιμαστικά σε απόλυτο σκοτάδι στο δωμάτιο και ήταν καλύτερη και αυτή με φως που έβγαλα μετά ,αύριο θα έχω δουλειά γενικά μου άρεσε
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς και εγώ όσο και αν με έχει βολέψει για την δουλειά το 830 και περίμενα πως και πως το 950, έχω ξενερώσει... Όχι τόσο για την κατασκευή, ίσα ίσα το πλαστικό για εμένα που μου πέφτουν και συχνά καλό είναι :P

Αλλά δεν βλέπω καμία κίνηση όσον αφορά το store. Τίποτα.. νέκρα....

Μάλλον θα πάω πίσω σε android και το oneplus X που με τρέλανε προχθές που το έπαιζα, και θα περιμένω το 930 ΑΝ πείσει η MS τους developers να κάνουν τίποτα της προκοπής.... (Ακόμα περιμένω το adidas train and run)...

 

Τέλος πάντων....

 

τι εννοεις καμια κινηση οσον αφορα το store?

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις καμια κινηση οσον αφορα το store?

 

Πρώτα από όλα ακόμα δεν έχω βρει εφαρμογή που να δουλεύει με το heart rate monitor της adidas.

Και το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι σε 8.1 υπήρχαν 2-3 που έκαναν δουλειά.

 

Smartwach δεν υπάρχει κανένα που να δίνει εφαρμογή για windows phone. Μόνο το MS band. Που δεν το πουλάει στην Ελλάδα επίσημα :mad:

 

Και πολλές γενικότερες μικρές ελλείψεις, αλλά θα ζούσα και με αυτές. Αλλά τα 2 που ανέφερα μου λείπουν πολύ.

όσο καλό και αν είναι το λειτουργικό σαν λειτουργικό...

Link to comment
Share on other sites

To .29 update ξεκινησε να δινεται σε ολα 95O/XL ανεξαρτητου παροχου, απο τι λενε τα ξενα site. Αν ισχυει το "ανεξαρτητου παροχου" ειναι πολυ σημαντικη αλλαγη για θα παιρνουμε πολυ γρηγορα και συχνα τα updates!!!

Για το store, παροτι γενικα και εγω πιστευω οτι υπαρχει ακομα μεγαλο κενο, ειδικα στα παιχνιδια, βλεπω τις τελευταιες εβδομαδες οτι κατι παει να γινει. Αρκετες γνωστες εφαρμογες αναβαθμιζονται σε universal apps. Μηπως λοιπον γυρισει σιγα σιγα το πραγμα;

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι παρα τα οσα λετε, στον κοσμο μου: ανυπομονω πραγματικα να το παρω. Τα 10 που εβαλα δοκιμαστικα στο 930 μου αρεσουν περισσοτερο, τα συνηθισα κιολας. Βλεπω τις ατελειες τους αλλα το περιμενα και νομιζω οτι πολυ συντομα και συνεχως θα βελτιωνονται: μολις εβγαλαν update και για τα 950/XL που "παρακαμπτει" βασικα τους παροχους και δειχνει οτι αυτο που ελεγαν για τα windows as a service πλεον που συνεχως θα εξελισσεται, το προσπαθουν.

http://www.windowscentral.com/windows-10-mobile-updated-carrier-blocking-ended

Και παρα τις ατελειες, γενικα σα λειτουργικο, δειχνουν/ειναι μαλλον, σαφως πιο ολοκληρωμενα, πιο...πραγματικα λειτουργικο OS απο τα 8,1.

Ο σχεδιασμος τελος, οσο πιο πολυ το βλεπω (οχι ζωντανα) τοσο πιο πολυ μου αρεσει. Και μαλιστα το πλαστικο: μου κανει πιο "δε φοβαμαι να ριξω" τηλεφωνο, πιο "σε συνοδευω συνεχως χωρις δαχτυλιες στην πλατη μου λογω glass", πιο "ακουμπα με κι οχι μονο κοιτα με" τηλεφωνο. Εν σχεση με το 930 πχ ουτε με νοιαζει το μεταλλικο πλαισιο μια και δεν το καταλαβαινω σχεδον, και φυσικα χαιρομαι που ειναι πιο λεπτο και πιο ελαφρυ κυριως.

Αυτα. Τι αλλο, τι αλλο............:wacko:

Edited by yianniCrete
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω τι εννοεςι...γιατι δεν εχουν κυκλοφορησει επισημα τα win10?

 

Nope

 

Σε λίγες μέρες, οπότε ίσως για αυτό οι όποιες ατέλειες :)

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

ναι εγινε πιο snappy το κινητο...και το touch βελτιωθηκε αρκετα.Αλλα εχουμε δρομο ακομα.

Σε κανα διμηνο πιστευω το λειτουργικο θα ειναι ετοιμο.

 

Μετα την αναβαθμιση σε build 10586.29 ,αναβαθμίστηκε και η εφαρμογη της καμερας . Στα σχόλια λένε οτι έφτιαξε και το autofocus, ισχύει ;

 

http://www.windowscentral.com/windows-camera-gets-small-update

Link to comment
Share on other sites

Μετα την αναβαθμιση σε build 10586.29 ,αναβαθμίστηκε και η εφαρμογη της καμερας . Στα σχόλια λένε οτι έφτιαξε και το autofocus, ισχύει ;

 

http://www.windowscentral.com/windows-camera-gets-small-update

 

Δε βλεπω αλλαγες...λιγο πιο γρηγορη ισως

Link to comment
Share on other sites

Update από προχθές για τους κατόχους της συσκευής που φέρνει κάποιες βελτιώσεις αλλά κυρίως αφήνοντας έξω τους παρόχους η αναβάθμιση δόθηκε σε όλα τα 950 ταυτόχρονα για πρώτη φορά φέρνοντας την ίδια ακριβώς έκδοση με τα PC, 10.0.10586.29...

 

12342740_911712448876240_755734756914979719_n.png?oh=3a53040d77a50a472aa2fc3c1657f2a5&oe=5716A420

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Update από προχθές για τους κατόχους της συσκευής που φέρνει κάποιες βελτιώσεις αλλά κυρίως αφήνοντας έξω τους παρόχους η αναβάθμιση δόθηκε σε όλα τα 950 ταυτόχρονα για πρώτη φορά φέρνοντας την ίδια ακριβώς έκδοση με τα PC, 10.0.10586.29...

 

12342740_911712448876240_755734756914979719_n.png?oh=3a53040d77a50a472aa2fc3c1657f2a5&oe=5716A420

 

Σε εμένα πάντως δεν έχει έρθει τίποτε

Samsung Note 8

Microsoft Surface Pro 4

Link to comment
Share on other sites

Ε λογικά αυτές τις μέρες θα την πάρεις... Και στα PC έτσι γίνεται... Μπορεί το release να γίνεται την ίδια μέρα αλλά συνήθως παίρνει καμιά εβδομάδα να γίνει ορατό σε όλους...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Με βάση την Microsoft το τηλέφωνο ΔΕΝ έχει fm radio !! (σε αντίθεση με το 950xl). Kάποιος κάτοχος έχει δοκιμάσει εφαρμογή όπως πχ το tunable fm radio να μας πει αν παίζει;;

Θεωρώ λάθος να το έχει το ένα και μην το έχει το άλλο.

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

Με βάση την Microsoft το τηλέφωνο ΔΕΝ έχει fm radio !! (σε αντίθεση με το 950xl). Kάποιος κάτοχος έχει δοκιμάσει εφαρμογή όπως πχ το tunable fm radio να μας πει αν παίζει;;

Θεωρώ λάθος να το έχει το ένα και μην το έχει το άλλο.

 

Δεν έχει, το δοκίμασα...:mad:

Samsung Note 8

Microsoft Surface Pro 4

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει, το δοκίμασα...:mad:

 

 

Έλα Χριστέ και Παναγία!

Lumia χωρίς ραδιόφωνο FM!

Το είδαμε και αυτό.

3>4
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει, το δοκίμασα...:mad:

 

Ειναι δυνατόν;;;;; είσαι σίγουρος;;; στο review του gsmarena λέει ότι έχει και το ίδιο ξέρω και έχω διαβάσει και εγώ. Δηλαδή δεν έχεις εφαρμογή Ραδιόφωνο FM εσύ;

 

Update: Σύμφωνα με το site της MSFT για το 950 (είτε dual sim είτε single sim) δεν αναφέρει για ραδιόφωνο fm σε αντίθεση με το XL που αναφέρει κανονικά fm ραδιόφωνο.

Τρομερό λάθος από την MSFT.....να είναι θέμα Snapdragon 808;;;

 

Update 2: Δεν είναι θέμα 808 αλλά κάτι άλλο....και πιο επίσημα δεν γίνεται...

http://www.microsoft.com/el-gr/mobile/support/faq/?action=singleTopic&topic=FA143602

 

Update 3: Διαβαζωντας κάποια ξένα φόρουμ κάποιοι με 950 λένε βάζοντας κάποια 3rd party εφαρμογή ραδιοφώνου, κατάφεραν να ακούσουν ραδιόφωνο και σε κάποιες περιπτώσεις να ανοίξουν και την κλασική εφαρμογή ραδιοφώνου της MSFT παρότι δεν υπήρχε στο τηλέφωνο....πολύ κουλά πράγματα....ελπίζω με κάποιο update να πάρει fm κανονικά. Με προβληματίζει όμως που και στην επίσημη σελίδα λέει ότι το 950 δεν έχει ραδιόφωνο....

 

Για εμένα το ραδιόφωνο είναι ίσως το πιο βασικό κριτήριο. Δεν θα αγόραζα συσκευή χωρίς ραδιόφωνο. Δεν ξέρω γιατί το 950 δεν έχει ραδιόφωνο. Θα προσπαθήσω να μάθω. Σίγουρα όμως κάποιοι θα απογοητευτούν.....

Edited by asikis
Link to comment
Share on other sites

Ειναι δυνατόν;;;;; είσαι σίγουρος;;; στο review του gsmarena λέει ότι έχει και το ίδιο ξέρω και έχω διαβάσει και εγώ. Δηλαδή δεν έχεις εφαρμογή Ραδιόφωνο FM εσύ;

 

Update: Σύμφωνα με το site της MSFT για το 950 (είτε dual sim είτε single sim) δεν αναφέρει για ραδιόφωνο fm σε αντίθεση με το XL που αναφέρει κανονικά fm ραδιόφωνο.

Τρομερό λάθος από την MSFT.....να είναι θέμα Snapdragon 808;;;

 

Update 2: Δεν είναι θέμα 808 αλλά κάτι άλλο....και πιο επίσημα δεν γίνεται...

http://www.microsoft.com/el-gr/mobile/support/faq/?action=singleTopic&topic=FA143602

 

Update 3: Διαβαζωντας κάποια ξένα φόρουμ κάποιοι με 950 λένε βάζοντας κάποια 3rd party εφαρμογή ραδιοφώνου, κατάφεραν να ακούσουν ραδιόφωνο και σε κάποιες περιπτώσεις να ανοίξουν και την κλασική εφαρμογή ραδιοφώνου της MSFT παρότι δεν υπήρχε στο τηλέφωνο....πολύ κουλά πράγματα....ελπίζω με κάποιο update να πάρει fm κανονικά. Με προβληματίζει όμως που και στην επίσημη σελίδα λέει ότι το 950 δεν έχει ραδιόφωνο....

 

Για εμένα το ραδιόφωνο είναι ίσως το πιο βασικό κριτήριο. Δεν θα αγόραζα συσκευή χωρίς ραδιόφωνο. Δεν ξέρω γιατί το 950 δεν έχει ραδιόφωνο. Θα προσπαθήσω να μάθω. Σίγουρα όμως κάποιοι θα απογοητευτούν.....

 

Τώρα γιατί σε κάποια 950 παίζει το ραδιόφωνο, έστω με τρίτες εφαρμογές, και σε κάποια άλλα δεν παίζει, (με αφορμή δηλώσεις κατόχων σε ξένα φόρα) είναι τουλάχιστον απορίας άξιον...

Η microsoft στο 950 και στο θέμα ραδιόφωνο τα έχει κάνει... :X να μην πω τι.... (θυμάμαι πως παλιότερα το bluetooth το wifi και το fm radio ήταν σε ένα τσίπ αν εξακολουθεί αυτό... το να μην έχει είναι περίεργο...) :!:

 

Με βάση τις δικές μου προτεραιότητες αν δεν έχει δεν το αγοράζω, τόσο απλό... ;)

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα γιατί σε κάποια 950 παίζει το ραδιόφωνο, έστω με τρίτες εφαρμογές, και σε κάποια άλλα δεν παίζει, (με αφορμή δηλώσεις κατόχων σε ξένα φόρα) είναι τουλάχιστον απορίας άξιον...

Η microsoft στο 950 και στο θέμα ραδιόφωνο τα έχει κάνει... :X να μην πω τι.... (θυμάμαι πως παλιότερα το bluetooth το wifi και το fm radio ήταν σε ένα τσίπ αν εξακολουθεί αυτό... το να μην έχει είναι περίεργο...) :!:

 

Με βάση τις δικές μου προτεραιότητες αν δεν έχει δεν το αγοράζω, τόσο απλό... ;)

 

Συμφωνω απολυτα! Για εμενα συσκευη χωρις ραδιοφωνο απλα δεν μπαινει στην τσεπη μου. Μπορει για αλους προτεραιοτητα να ειναι το Snapchat ή το Instagram. Για εμενα ειναι το ραδιοφωνο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 950

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...