Jump to content

Microsoft Surface Pro 4


kek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κανονικα στέλνει το γερμανικο amazon.

Εναλλακτική το ms store για αγορά.

Απλά υποψη το πληκτρολόγιο θα ειναι Qwertz γερμανική διάταξη πληκτρολογίου απο γερμανικο amazon.

Αλλιως κοιτάζεις σε αγγλικό amazon για qwerty uk διάταξη πληκτρολογίου η ιρλανδικό/ αγγλικό/ιταλικό ms store εναλλακτική.

 

Τωρα για το dock δεν εχω ιδεα μιας και δεν το εχω αγοράσει εως τωρα.

 

Οταν λες MS store που? στο Amazon DE μεσα ως πωλητης? Γιατι η εικονα που ειχαν για το πληκτρολογιο ηταν QWERTY

Το MicrosoftStore παντως δεν στελνει Ελλαδα

 

Επισης για καποιο λογο δε μπορω να βρω το fingerprint edition. Το εχουν μονο στο DE και στο US store.

Edited by angel1979
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 958
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οταν λες MS store που? στο Amazon DE μεσα ως πωλητης? Γιατι η εικονα που ειχαν για το πληκτρολογιο ηταν QWERTY

Το MicrosoftStore παντως δεν στελνει Ελλαδα

 

Επισης για καποιο λογο δε μπορω να βρω το fingerprint edition. Το εχουν μονο στο DE και στο US store.

Μια χαρα στελνουν όλα τα ευρωπαικα store εκτός του αγγλικού που ειναι μπλέξιμο.

Ουτε το us στέλνει εννοείται.

 

Τωρα σε amazon επιλέγεις πωλητή τον ίδιο πχ amazon de/uk/FR οχι τρίτους.

 

Μην σε ξεγελά η εικόνα στο γερμανικο.

Ειναι qwertz 100%.

 

Τωρα για το type cover με το fingerprint δεν ειναι διαθέσιμο σε ολες τις ευρωπαϊκές χώρες.

Σε Ισπανία η Ιταλία που εχει qwerty διάταξη μπορείς απο εκει να παραγγείλεις.

http://www.microsoftstore.com/store/mseea/es_ES/pdp/Funda-con-teclado-para-Surface-Pro-4-con-identificador-de-huella-Onyx/productID.333975900

http://www.microsoftstore.com/store/mseea/it_IT/pdp/Cover-con-tasti-per-Surface-Pro-4-con-riconoscimento-impronte-digitali-Onyx/productID.333974500

Επίσης δεν ειναι απαραίτητο όλα απο το ίδιο store να παρεις.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα στελνουν όλα τα ευρωπαικα store εκτός του αγγλικού που ειναι μπλέξιμο.

Ουτε το us στέλνει εννοείται.

 

Τωρα σε amazon επιλέγεις πωλητή τον ίδιο πχ amazon de/uk/FR οχι τρίτους.

 

Μην σε ξεγελά η εικόνα στο γερμανικο.

Ειναι qwertz 100%.

 

Τωρα για το type cover με το fingerprint δεν ειναι διαθέσιμο σε ολες τις ευρωπαϊκές χώρες.

Σε Ισπανία η Ιταλία που εχει qwerty διάταξη μπορείς απο εκει να παραγγείλεις.

http://www.microsoftstore.com/store/mseea/es_ES/pdp/Funda-con-teclado-para-Surface-Pro-4-con-identificador-de-huella-Onyx/productID.333975900

http://www.microsoftstore.com/store/mseea/it_IT/pdp/Cover-con-tasti-per-Surface-Pro-4-con-riconoscimento-impronte-digitali-Onyx/productID.333974500

Επίσης δεν ειναι απαραίτητο όλα απο το ίδιο store να παρεις.

 

Α μια χαρα. Δεχονται prepaid Mastercards κανονικα ετσι?

 

Ρωτησα τωρα να δουν στην Ισπανια αν το εχουν διαθεσιμο

 

EDIT: δε μπορω να βγαλω ακρη εκει. οτι ναναι ειναι...θα παρω απο το expansys χωρις Fingerprint :(

Edited by angel1979
Link to comment
Share on other sites

Α μια χαρα. Δεχονται prepaid Mastercards κανονικα ετσι?

Ολες τις κάρτες.

Χρεωστικές,πιστωτικές προ πληρωμένες και virtual.

Εγω Visa εχω αλλα δεν νομίζω να εχεις θέμα με MasterCard.

 

Απλά την δηλώνεις στο ms/outlook account σου μια φορα αν δεν το εχεις κανει ηδη.

Μπες στο ιρλανδικό(λογω αγγλικών) απο εκει να την κανεις την εγγραφή(αν δεν το εχεις κανει ηδη οπως είπαμε)και ισχύει μετα για όλα τα store αυτόματα.

 

Η μπες με chrome απο μη αγγλικά store για αυτόματη μετάφραση σελίδας στα αγγλικά εξισου αν θες.

 

ΥΓ:Απο τις 15 θα ειναι οπως γράφει στο ισπανικό.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ουτε απο Expansys μπορω να αγορασω, δε ξερω τι γινετε με το Paypal τους. Δεν χρεωνουν ποσα πανω απο 1000 ευρω? τι γινεται με δαυτους
Link to comment
Share on other sites

Τελικα ουτε απο Expansys μπορω να αγορασω, δε ξερω τι γινετε με το Paypal τους. Δεν χρεωνουν ποσα πανω απο 1000 ευρω? τι γινεται με δαυτους

Απο amazon αγορές γίνονται με σκέτη κάρτα.

Απο ms store γίνεται με PayPal(καποιες φορες,οχι παντα,αλλα υπαρχει μεγαλη πιθανότητα να φας άκυρο λογο capital control οπου μας εχει βάλει σε ειδικό καθεστώς το ίδιο το PayPal).

Αλλα με σκέτη κάρτα 100% δεν θα εχεις θέμα με ms store.

 

Σχεδόν καμια 10αρια φορες που εχω ψωνίσει σκέτη κάρτα επέλεγα παντα και ουδέποτε είχα θέμα.

 

Το ίδιο παιζει με expansys.

Πιο ασφαλής να περάσει η αγορά με σκέτη κάρτα.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Απο amazon αγορές γίνονται με σκέτη κάρτα.

Απο ms store γίνεται με PayPal(καποιες φορες,οχι παντα,αλλα υπαρχει μεγαλη πιθανότητα να φας άκυρο λογο capital control οπου μας εχει βάλει σε ειδικό καθεστώς το ίδιο το PayPal).

Αλλα με σκέτη κάρτα 100% δεν θα εχεις θέμα με ms store.

 

Σχεδόν καμια 10αρια φορες που εχω ψωνίσει σκέτη κάρτα επέλεγα παντα και ουδέποτε είχα θέμα.

 

Το ίδιο παιζει με expansys.

Πιο ασφαλής να περάσει η αγορά με σκέτη κάρτα.

 

Το θεμα ειναι οτι στο Expansys ΔΕΝ χρεωνουν καρτες γενικοτερα πανω απο 1000 ευρω. Εγω εχω την Moneysafe Mastercard που δεν εχει θεματα με το Capital (τσεκαρισμενο πολλες φορες).

Επισης η τιμη του Surface που θελω βγαινει απο 2049 στα 1666 διοτι βαζω επαγγελματικο ΑΦΜ του πατερα μου. Δεν ξερω τι παιζει στο Amazon με τα επαγγελματικα ΑΦΜ. Δε νομιζω να αφαιρουν το ΦΠΑ οπως κανει το Expansys

Υπαρχει αλλος τροπος που αφαιρει το ΦΠΑ???

 

Το βρηκα επισης στο Γαλλικο Amazon στα 1.741,47! Μπορω κανονικα να αγορασω απο εκει? το εχεις δοκιμασει?

 

(σε εχω ζαλισει το ξερω. Χιλια συγνωμη) ;)

Edited by angel1979
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι στο Expansys ΔΕΝ χρεωνουν καρτες γενικοτερα πανω απο 1000 ευρω. Εγω εχω την Moneysafe Mastercard που δεν εχει θεματα με το Capital (τσεκαρισμενο πολλες φορες).

Επισης η τιμη του Surface που θελω βγαινει απο 2049 στα 1666 διοτι βαζω επαγγελματικο ΑΦΜ του πατερα μου. Δεν ξερω τι παιζει στο Amazon με τα επαγγελματικα ΑΦΜ. Δε νομιζω να αφαιρουν το ΦΠΑ οπως κανει το Expansys

Υπαρχει αλλος τροπος που αφαιρει το ΦΠΑ???

Τσέκαρε έδω.

Σχετικα Εύκολη η διαδικασία.

Οπως στο expansys γίνεται αφαίρεση του ΦΠΑ στο καλάθι στο τέλος.

http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?nodeId=502576

 

Τα MS Store ΔΕΝ υποστηρίζουν αυτο τον τροπο αγορών.

 

Κάνε registration μια φορα στο αγγλικό και αγοράζεις και απο γαλλικό η γερμανικο εύκολα και απλά.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε έδω.

Σχετικα Εύκολη η διαδικασία.

http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?nodeId=502576

 

Θελει χαρτουρα κτλ απότι ειδα. Με το Expanys που παιρνω τα iphones τους εδινα απλα το ΑΦΜ και περνουσε χωρις τπτ.

Τεσπα μη σε κουραζω κι εσενα. Το βρηκα τελικα στη καλυτερη τιμη απο το Amazon Γαλλιας. Μπορω κανονικα να το παρω απο εκει ετσι?

Βλεπω κι ολας οτι αν το βαλω στο γρηγορο δεν αλλαζει η τιμη των μεταφορικων. Τι λες?

 

http://www.amazon.fr/gp/product/B016K4WQ0G

Edited by angel1979
Link to comment
Share on other sites

Θελει χαρτουρα κτλ απότι ειδα. Με το Expanys που παιρνω τα iphones τους εδινα απλα το ΑΦΜ και περνουσε χωρις τπτ.

Τεσπα μη σε κουραζω κι εσενα. Το βρηκα τελικα στη καλυτερη τιμη απο το Amazon Γαλλιας. Μπορω κανονικα να το παρω απο εκει ετσι?

Μου φαινεται θελει απλά ενα αποδεικτικό χαρτί να τους στείλεις με αφμ ενδοκοινοτικών συναλλαγών.

 

Τεσπα εννοείται και απο γαλλικό μπορείς.

Στη γρήγορη αποστολη βάλτο που πολυ μικρη διαφορα εχει με το απλό.

Ετσι κάνω και εγω σε αγορές απο amazon.

 

Ωραίες οι προσφορές του γαλλικού βλέπω.:)

Πρώτη βλέπω τετοια έκπτωση εως σήμερα οσο κοιτάζω τιμές.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται θελει απλά ενα αποδεικτικό χαρτί να τους στείλεις με αφμ ενδοκοινοτικών συναλλαγών.

 

Τεσπα εννοείται και απο γαλλικό μπορείς.

Στη γρήγορη αποστολη βάλτο που πολυ μικρη διαφορα εχει με το απλό.

Ετσι κάνω και εγω σε αγορές απο amazon.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ωραίες οι προσφορές του γαλλικού βλέπω.:)

 

χαχα ναι απο το πολυ ψαξε ψαξε επεσα πανω του...δοκιμαζω να παραγγειλω και ενημερωνω... ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μολις εκανα την αγορα! ;)

 

Δεν κανουν αμεσα την χρεωση στη καρτα? Ακομα το ποσο μεσα ειναι

Link to comment
Share on other sites

Οχι άμεσα.

Οταν γίνει η αποστολη τότε γίνεται η χρέωση.

Θα σου έρθει confirmation email.

Αύριο θα γίνει λογικα η αποστολη.

Συνήθως ενα 24ωρο παίρνει.

 

 

Βλέπω και στο γαλλικό store εχει παρόμοιες προσφορές(30-40 ευρω παραπανω απο amazon)

http://www.microsoftstore.com/store/msfr/fr_FR/pdp/productID.326546700?ICID=fr_FR_cat_modG_SP4_010516

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρελαβα το Surfafe Μου ;)

Ειχα ενα θεμα με την καμερα αλλα μετα απο καποια restarts δουλεψε ευτυχως

Ποση ωρα πρεπει να ειναι πρωτη φορτηση?

Το πενακι εχει μπαταρια? τι γινεται με αυτο ακριβως?

 

Εν τω μεταξυ παρατηρησα οτι αν εχει το Surface Dock, φορτιζει συνεχεια το ταμπλετακι, δε ξερω κατα ποσο καλο ειναι αυτο αλλα τεσπα

Edited by angel1979
Link to comment
Share on other sites

Σημερα παρελαβα το Surfafe Μου ;)

Ειχα ενα θεμα με την καμερα αλλα μετα απο καποια restarts δουλεψε ευτυχως

Ποση ωρα πρεπει να ειναι πρωτη φορτηση?

Το πενακι εχει μπαταρια? τι γινεται με αυτο ακριβως?

 

Εν τω μεταξυ παρατηρησα οτι αν εχει το Surface Dock, φορτιζει συνεχεια το ταμπλετακι, δε ξερω κατα ποσο καλο ειναι αυτο αλλα τεσπα

 

Με γειά!

Φόρτισέ το μέχρι να γεμίσει και μετά βγάλε το. Άρα, δεν κάνεις τίποτα ιδιαίτερο ως προς τη φόρτιση.

Το πενάκι έχει δική του μπαταρία, που αλλάζει περίπου κάθε χρόνο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Με γειά!

Φόρτισέ το μέχρι να γεμίσει και μετά βγάλε το. Άρα, δεν κάνεις τίποτα ιδιαίτερο ως προς τη φόρτιση.

Το πενάκι έχει δική του μπαταρία, που αλλάζει περίπου κάθε χρόνο.

 

Το θεμα ειναι οτι το εχω συνδεδεμενο με το Dock Που ειναι στο ρευμα και δε ξερω αν το αφαιρεσω αν θα λειτουργουν τα usb / DP κτλ

 

Σχετικα με το πενακι, εννοεις οτι αλλαζει η μπαταρια ή ολο το πενακι?

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι το εχω συνδεδεμενο με το Dock Που ειναι στο ρευμα και δε ξερω αν το αφαιρεσω αν θα λειτουργουν τα usb / DP κτλ

 

Σχετικα με το πενακι, εννοεις οτι αλλαζει η μπαταρια ή ολο το πενακι?

 

Στο πενάκι αλλάζει η μπαταρία.

Για το dock, δεν ξέρω να σου πω.

 

Πάντως, καλό θα ήταν να του κάνει 3-4 πλήρεις φορτίσεις πριν να το έχεις συνεχώς στο ρεύμα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ.

 

Παρατηρω το εξης, οταν το εχω κλεισει εντελως το surface και παω να το ανοιξω, οταν φτανει στο κλειδωμα μενει στο Turning on Camera... και δεν ανοιγει καθολου τη καμερα. Στις 5 φορες που το δοκιμασα τις 3 δεν ανοιγε αυτοματα η καμ για αναγνωριση.

 

Το εχετε κι εσεις αυτο? πρεπει να κανω κατι που δε ξερω?

Προτεινετε να απενεργοποιησω το Hello για καλυτερη μπαταρια στην αναμονη ή το εχουν διορθωσει το battery drain?

Edited by angel1979
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ.

 

Παρατηρω το εξης, οταν το εχω κλεισει εντελως το surface και παω να το ανοιξω, οταν φτανει στο κλειδωμα μενει στο Turning on Camera... και δεν ανοιγει καθολου τη καμερα. Στις 5 φορες που το δοκιμασα τις 3 δεν ανοιγε αυτοματα η καμ για αναγνωριση.

 

Το εχετε κι εσεις αυτο? πρεπει να κανω κατι που δε ξερω?

Προτεινετε να απενεργοποιησω το Hello για καλυτερη μπαταρια στην αναμονη ή το εχουν διορθωσει το battery drain?

Προσωπικά δεν μου έχει συμβεί ποτέ αυτό. Για εμένα, κάνε επαναφορά και στήσε το εξ´ αρχής. Αν το πρόβλημα επιμένει, να το επιστρέψεις.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Όυτε εμένα μου έχει τύχει. επίσης δεν παρατηρώ κάποιο battery drain. Το type cover πως το καθαρίζουμε ρε παιδιά, έχει αυτό το υλικό σαν ύφασμα και εκτός ότι λερώνει πολύ εύκολα δεν ξέρω και πως να το καθαρίσω. Edited by vfragos
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν μου έχει συμβεί ποτέ αυτό. Για εμένα, κάνε επαναφορά και στήσε το εξ´ αρχής. Αν το πρόβλημα επιμένει, να το επιστρέψεις.

 

Α τοσο καλα. Παντως απο sleep mode δουλευει κανονικα το Hello. To προβλημα υπαρχει οταν το εχω shut down και το ανοιγω

Θα προχωρησω σε reset

Link to comment
Share on other sites

Α τοσο καλα. Παντως απο sleep mode δουλευει κανονικα το Hello. To προβλημα υπαρχει οταν το εχω shut down και το ανοιγω

Θα προχωρησω σε reset

 

Δεν ξέρω πώς αλλιώς να σε συμβουλέψω...:(

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πώς αλλιώς να σε συμβουλέψω...:(

 

Προχωρησα σε reset και ειναι ηδη κολλημενο καμια ωρα σιγουρα στο 7%. Διαβασα σε πολλα αρθρα οτι αργει παρα πολυ ε

Link to comment
Share on other sites

Προχωρησα σε reset και ειναι ηδη κολλημενο καμια ωρα σιγουρα στο 7%. Διαβασα σε πολλα αρθρα οτι αργει παρα πολυ ε

 

Ναι αργει πολυ!!! Θα τα πουμε το πρωι...:lol:

Ερωτηση: εχεις βαλει καποια προστασια στην οθονη;

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ναι αργει πολυ!!! Θα τα πουμε το πρωι...:lol:

Ερωτηση: εχεις βαλει καποια προστασια στην οθονη;

 

οχι ακομα...προτεινεις κατι?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Surface Pro 4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...