Jump to content

Google Nexus 6P (by Huawei)


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι έπειτα από μία μέρα χρήσης ωφειλω να πω ότι .ε εξέπληξε ευχάριστα το νέο μου κινητό.

Πρώτη φορά όμως με nexus και θέλω κάτι ποιο ωραίο σε ομορφιά αναφορικά με το interface κάποια πρόταση από τους παλιούς του είδους ; Και γενικά ποιες είναι οι must εφαρμογές για nexus

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μέχρι στιγμής η δική μου εμπειρία από τη nougat είναι πολύ μέτρια. Force close σε πάρα πολλές εφαρμογές, κακή μπαταρία (σε σχέση με την 6.0.1), υπάρχει θέμα με το σαρωτή δακτυλικού αποτυπώματος δεν πετυχαίνει πάντα. Επίσης ορισμένες εφαρμογές που απαιτούν τη λήψη sms για ενεργοποίηση δεν λειτουργούν. Δεν έρχεται δηλαδή sms. Αλλά αυτό έχει ίσως να κάνει με την ίδια την εφαρμογή και όχι με το λειτουργικό και να ληφθεί με update.. Κάνω υπομονή ακομα..

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής η δική μου εμπειρία από τη nougat είναι πολύ μέτρια. Force close σε πάρα πολλές εφαρμογές, κακή μπαταρία (σε σχέση με την 6.0.1), υπάρχει θέμα με το σαρωτή δακτυλικού αποτυπώματος δεν πετυχαίνει πάντα. Επίσης ορισμένες εφαρμογές που απαιτούν τη λήψη sms για ενεργοποίηση δεν λειτουργούν. Δεν έρχεται δηλαδή sms. Αλλά αυτό έχει ίσως να κάνει με την ίδια την εφαρμογή και όχι με το λειτουργικό και να ληφθεί με update.. Κάνω υπομονή ακομα..

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

 

Έχεις κάνει reset όταν πέρασες την 7αρα? Τα FCs που αναφέρεις είναι ένα από τα πιο κοινά conflicts όταν αλλάζεις έκδοση και κάτι δεν πάει καλά. Εγώ θα σου πρότεινα hard reset για να μην πω πέρασμα της Factory Image από την αρχή για εντελώς καθαρή εγκατάσταση όταν βγει (βγήκε για 5Χ άρα έρχεται και για εμάς)

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει reset και το έχω στήσει από την αρχή. Το φλασάρισμα είναι η επόμενη λύση. Αλλά βαριέται να το στήνω παλι.. τεσπα.. Το χειρότερο είναι η μπαταρία. Έχω χάσει μία ώρα περίπου sot. Από 4:30 ώρες πήγα 3:30 περίπου. Με την ίδια χρήση πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι νέος κάτοχος και εγώ επειδή δεν γνωρίζω και πολλά όταν λέτε να κάνω,reset για καθαρή εγκατάσταση κάνω εργοστασιακή επαναφορά μετά κατεβαζω την αναβάθμιση και την κάνω? Χωρίς να έχω κατεβάσει καμία εφαρμογή.Ευχαριστω πολύ και συγνώμη για της τόσες ερωτήσεις αλλά δεν τα γνωρίζω.

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό. Είτε από ρυθμίσεις,ειτε από recovery. Εφόσον δε γνωρίζεις κάνε από ρυθμίσεις -> backup & restore -> factory reset.. Δεν είναι βέβαιος αν βοηθάει να κάνεις και πριν και μετά την αναβάθμιση. Εγώ έκανα μετά. Πράξε όπως νομίζεις.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από XDA αναφέρουν συνήθως να γίνει μία φορά πριν και μία φορά μετά! Εγώ έτσι και αλλιώς πάω πάντα σε καθαρές εγκαταστάσεις όταν πρόκειται για τέτοιες αλλαγές! Προσωπικά πάντα περνάω factory image για την όσο το δυνατόν καλύτερη καθαρή εγκατάσταση.

 

Για τον φίλο που ΄ρωτησε πως γίνεται. Ψάξε τον οδηγό μου εδώ μέσα που λέω πως να κάνεις root κλπ. Εκεί έχω link και του original οδηγού που εκείνος αναφέρει και πως περνάς stock images.

 

Ακόμη δεν μου έχει έρθει σε ota. Και δεν βλέπω να έχουν ανέβει και τα πλήρες images στη google.

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου

 

Δεν νομίζω ότι θα έρθει σε όσους δεν ήταν στο beta programm όσο δεν ανέβει επίσημα το factory image. Υπομονή. Θα έρθει με τον καιρό. Αργά ή γρήγορα θα το πάρεις.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα πάει νεράκι η 7 πάντως, αλλά ίσως είχε να κάνει με το ότι μόλις το πήρα. Είχα βάλει όμως τις εφαρμογές μου. Από μπαταρία σε σχέση με το G3 από την γη στον ουρανό πάντως
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα πάει νεράκι η 7 πάντως, αλλά ίσως είχε να κάνει με το ότι μόλις το πήρα. Είχα βάλει όμως τις εφαρμογές μου. Από μπαταρία σε σχέση με το G3 από την γη στον ουρανό πάντως

Από τη γη στον ουρανό, συνολικά σα συσκευή.. :)

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Μία ερώτηση, έχω το Samsung galaxy s5 και θέλω μετά από 2 χρόνια να αλλάξω συσκευή. Είμαι ανάμεσα στο Nexus και το Lg g5. Το Nexus αποτελεί καλό upgrade από το Samsung? Από φωτογραφική είναι καλύτερο?

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα σε όλους. Θέλω να αλλάξω κινητό και είμαι σε δίλημμα ανάμεσα στο g5 και το Nexus p6 (έχω το Samsung s5). Έχει κάποιος άποψη και για τα 2 κινητά να μου προτείνει κάποιο από τα 2?

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα σε όλους. Θέλω να αλλάξω κινητό και είμαι σε δίλημμα ανάμεσα στο g5 και το Nexus p6 (έχω το Samsung s5). Έχει κάποιος άποψη και για τα 2 κινητά να μου προτείνει κάποιο από τα 2?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει G5 στην συζήτηση... Νέξους με χίλια. Αν και για VS καλύτερα πήγαινε στο αντίστοιχο θέμα.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα χτες στο πλαισιο και έπαθα πλάκα. πρώην κάτοχος nexus 4 και ΝΥΝ iPhone 6. παρόλο που δεν ειμαι συνηθισμένος σε τόσες μεγάλες οθόνες αυτο το κινητο δεν μου φαίνεται καθόλου ""παντόφλα"".

Αυτο που με κρατάει απο την αγορα ειναι το καινούργιο nexus που θα βγει σε δυο μήνες λογικα. Αλλα θεωρώ οτι αν όντως ισχύουν οι φήμες οτι το μεγάλο θα κατασκευαστεί απο τη htc θα ειναι κάπως άσχημο.

τι λέτε να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα χτες στο πλαισιο και έπαθα πλάκα. πρώην κάτοχος nexus 4 και ΝΥΝ iPhone 6. παρόλο που δεν ειμαι συνηθισμένος σε τόσες μεγάλες οθόνες αυτο το κινητο δεν μου φαίνεται καθόλου ""παντόφλα"".

Αυτο που με κρατάει απο την αγορα ειναι το καινούργιο nexus που θα βγει σε δυο μήνες λογικα. Αλλα θεωρώ οτι αν όντως ισχύουν οι φήμες οτι το μεγάλο θα κατασκευαστεί απο τη htc θα ειναι κάπως άσχημο.

τι λέτε να κανω;

Εγώ θα σου έλεγα να περιμένεις να βγουν τα καινούργια Nexus,οσο για τα HTC εγώ είμαι της άποψης ότι είναι τα πιο όμορφα και προσεγμένα κινητά σε ποιότητα κατασκευή.αναφερομαι στις ναυαρχίδες της..

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στα παιδιά. Αύριο ή μεθαύριο πρέπει να πάρω κινητό στα 350-400 ευρώ. Είμαι ανάμεσα σε 6p , G5 , Z5 .. Για διαφορετικούς λόγους. Το Νέξους λόγω στοκ (δεν κάνω ρουτ κλπ), g5 για τα σπεκς και επειδή είναι καινούργιο (2016) και Ζ5 για την αδιαβροχοποίηση ( αλλά άκουσα ότι ζεσταίνεται πολύ). Τι γνώμη έχετε; Επίσης δεν έχω βγάλει άκρη ακόμα για το Νέξους όσον αφορά αυτονομίζω μπαταρίας και για το αν ζεσταίνεται πολύ. Ειδικά με τα τελευταία updates (δεν εννοώ αντρόιντ 7.0)

Ευχαριστώ.

 

Καλησπέρα.

Καταρχήν έγινε διόρθωση στο κείμενο του μηνύματος σου. Απαγορεύεται από τους Όρους Χρήσης & Πρόσβασης η αποκλειστική χρήση κεφαλαίων. Επίσης είναι σαν να φωνάζεις.

Στο παρόν θέμα που πόσταρες μπορείς να πάρεις γνώμη μόνο για το συγκεκριμένο κινητό (Nexus 6P by Huawei).

Για σύγκριση με άλλα κινητά υπάρχει η ενότητα Επιλογή Συσκευής.;)

Link to comment
Share on other sites

Από XDA αναφέρουν συνήθως να γίνει μία φορά πριν και μία φορά μετά! Εγώ έτσι και αλλιώς πάω πάντα σε καθαρές εγκαταστάσεις όταν πρόκειται για τέτοιες αλλαγές! Προσωπικά πάντα περνάω factory image για την όσο το δυνατόν καλύτερη καθαρή εγκατάσταση.

 

Για τον φίλο που ΄ρωτησε πως γίνεται. Ψάξε τον οδηγό μου εδώ μέσα που λέω πως να κάνεις root κλπ. Εκεί έχω link και του original οδηγού που εκείνος αναφέρει και πως περνάς stock images.

 

 

 

Δεν νομίζω ότι θα έρθει σε όσους δεν ήταν στο beta programm όσο δεν ανέβει επίσημα το factory image. Υπομονή. Θα έρθει με τον καιρό. Αργά ή γρήγορα θα το πάρεις.

 

Το γελοίο της υπόθεσης είναι πως από το 2013 που παίζω με τα Nexus δεν έχω πάρει ποτέ ΟΤΑ. Πάντα κάτι συνέβαινε και τις έχανα. Συνήθως είχα κάποια custom rom. Τώρα αποφάσισα να είμαι εντελώς stock και πάλι τα ίδια. :lol: Και το χειρότερο είναι πως ανεβαίνουν όλα τα άλλα images εκτός από το δικό μας. Μακάρι να έρθει τώρα το ΣΚ να κάνω και ένα format και να τελειώνω. Και για να προλάβω μερικούς δε θέλω να κάνω τη διαδικασία μέσω TWRP αλλά να γίνει όσο πιο stock γίνεται. Έτσι για το γ@μώτο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα , προσφατα εγινα κατοχος ενος μεταχειρισμενου nexus 6p. Το προβλημα ειναι οτι για να ανοιξει μου ζηταει να κανει συνδεση με τον λογαργιασμο email του προηγουμενου χρηστη. Ακομη δεν εχω βαλει την καρτα sim . JΞερετε πως μπορω να το ξεπερασω ??
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω την εντύπωση με την 7 ότι η μπαταρία είναι σε καλύτερα επίπεδα. Θα δείξει. Θα το αφήσω και το βράδυ να δω αν το doze 2.0 κάνει δουλεια

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

οΚ και θα μου δωσει το δικο του email οποτε τι θα κανω , θα μπαινω με το δικο του ??? Το θεμα ειναι να δημιουργησω εαν δικο μου . Υποτιθετε οτι ειχε κανει reset ολα τα αρχεια του και στοιχεια για να μην εχω εγω προσβαση. Εαν μπω με το δικο του email δεν θα ειναι δικο μου το κινητο & θα μπορω να βλεπω μυνηματα emailw δικα του κλπ...........
Link to comment
Share on other sites

οΚ και θα μου δωσει το δικο του email οποτε τι θα κανω , θα μπαινω με το δικο του ??? Το θεμα ειναι να δημιουργησω εαν δικο μου . Υποτιθετε οτι ειχε κανει reset ολα τα αρχεια του και στοιχεια για να μην εχω εγω προσβαση. Εαν μπω με το δικο του email δεν θα ειναι δικο μου το κινητο & θα μπορω να βλεπω μυνηματα emailw δικα του κλπ...........

 

δοκίμασε αφού συνδεθείς με το email του προηγούμενου να το διαγράψεις από το τηλέφωνο πριν κάνεις reset

Link to comment
Share on other sites

Πάντως βλέπω διαφορά στην ταχύτητα με την οποία ανοίγουν οι εφαρμογές. Πιστεύω αξίζει η αναβάθμιση
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, αντιμετωπιζω ένα πρόβλημα με το σήμα του τηλεφώνου. Από σήμερα το πρωί δεν βρίσκει σήμα το κινητό. Έχω κάνει restart, αλλαγή δικτύων μόνο 2g, αλλαγή κάρτας sim. Η sim μου σε αλλη συσκευή δουλεύει κανονικά. Το κινητό είχε περασμένη την pure Nexus με elemental kernel και το γύρισα σε τελείως stock κατάσταση με κλειδωμένο bootloader. Και πάλι δεν βρίσκει σήμα. Λογικά είναι hardware πρόβλημα και θα χρειαστεί να πάει στην arvato? Το επισκευάζουν εδώ ή το στέλνουν στο εξωτερικό και μένουμε καιρό χωρίς συσκευή?

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Προς ενημέρωση, εχτές πήρα από την arvato το κινητό επισκευασμένο μέσα στα πλαίσια της εγγύησης. Άλλαξαν μητρική πλακέτα και πλέον έχω και πάλι σήμα. Παρόλα αυτά που είχα ακούσει για την παραπάνω εταιρεία όλα πήγαν μία χαρά και σε 2 μέρες είχα το κινητό πάλι στα χέρια μου.

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά θα ήθελα να ρωτησω όταν βάζω ακουστικά και με καλούν ο ήχος είναι χαμηλός αυτό αλλάζει να δυναμώσει?

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...