Jump to content

Εμπειρίες σεισμών


hydro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαλα αμα γινει εδω 9 ριχτερ ολα θα εχουν καταρρευσει πριν απο το Τσουναμι... ;) :rolleyes: Μονο η γεφυρα Ριου-Αντιρριου θα μεινει ορθια. :p

 

Παντως πραγματικα ειναι δυνατον να επηρεασει την Ελλαδα εστω και μακροπροθεσμα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 116
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος greek_aeras (21 Δεκ. 2004 , 20:34)

 

Το 99 ησουν 14 ετων? Και ειχες κοπελα που μαγειρεψε :blink: και σου εβαλε κιολας να φας :blink: ? Καλα και ποσο ηταν αυτη? 20? :confused:

 

 

Βεεεεεεεεεεεεεεβαια!!! :p :lol:

 

Το 99 εγω guys επαιζα Playstation και την στιγμη που γινοταν ο σεισμος εμενα με πυροβολαγαν στο Metal Gear Solid και ετρεμε το Dual Shock ετρεμε και το σπιτι... ειχα κλασει μεντες... :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ddd13 (27 Δεκ. 2004 , 01:11)

 

Kαλα αμα γινει εδω 9 ριχτερ ολα θα εχουν καταρρευσει πριν απο το Τσουναμι... ;) :rolleyes: Μονο η γεφυρα Ριου-Αντιρριου θα μεινει ορθια. :p

 

Παντως πραγματικα ειναι δυνατον να επηρεασει την Ελλαδα εστω και μακροπροθεσμα?

 

 

Παιδιά ας είμαστε ρεαλιστές. Στάνταρ επηρεάζει αυτός ο σεισμός όλη τον πλανήτη γεωφυσικά. Τώρα αυτά που λένε οι σεισμολόγοι είναι βλακείες. Τι περιμένατε να λέγανε; Ναι θα επηρεάσει την Ελλάδα; Καταρχάς εγώ απορώ με το επάγγελμα του σεισμολόγου. Κανονικά είναι στατιστικολόγοι αυτοί. Δεν μας λένε ποτέ κάτι με βεβαιότητα. Όλο ίσως, μπορεί, μάλλον... Κύριε ΤΑΔΕ ήταν ο κύριος σεισμός; - Θα περιμένουμε 2 24ωρα και τότε θα σας πούμε με βεβαιότητα.... Ε χαίρω πολύ ρε φίλε! Αν είναι να περιμένουμε 2 24ωρα κι εγώ θα καταλάβω αν ήταν ο κύριος σεισμός.

Πάντως χωρίς πλάκα το επάγγελμα του σεισμολόγου βασίζεται κυρίως στην στατιστική και στο ιστορικό των σεισμών. Μόνο ένας Βαρώτσος δουλεύει και αποδίδει στην πρόγνωση και αυτόν συνεχώς τον κράζουν...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτο κι αν είναι συμπτωση...Περυσι στις 26 Δεκεμβρίου έγινε και ο φονικός σεισμός στην πόλη Μπαμ του Ιράν.
http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bel (27 Δεκ. 2004 , 03:15)

 

Πάντως αυτο κι αν είναι συμπτωση...Περυσι στις 26 Δεκεμβρίου έγινε και ο φονικός σεισμός στην πόλη Μπαμ του Ιράν.

 

 

Αυτό είναι όντως σύμπτωση. Πάντως για να αιτιολογήσω αυτό που είπα πριν για το αν επηρεάζεται η Ελλάδα από τον μεγάλο αυτό σεισμό θα σας φέρω το εξής παράδειγμα: Φανταστείτε την γη σαν ένα μεγάλο τραπέζι. Ο σεισμός είναι ένα αντικείμενο επάνω στο τραπέζι που τραντάζεται. Θα επηρεαστούν ή όχι τα υπόλοιπα αντικείμενα που βρίσκονται π.χ. στην άλλη άκρη του τραπεζιού; Η απάντηση είναι ότι όσο πιο ισχυρό είναι το ταρακούνημα τόσο περισσότερο θα επηρεαστεί. Αυτό πρακτικά σημαίνει για την χώρα μας ότι κάποια σεισμικά γεγονότα που ήταν να γίνουν αργότερα ίσως επισπευσθούν. Αυτό κατ'ανάγκη δεν είναι κακό. Γιατί η εκτόνωση της σεισμικής ενέργειας είναι πολλές φορές θετική δεδομένου ότι αποφεύγονται μεγάλες σεισμικές δονήσεις.

Η όσο το δυνατόν μακρύτερη "παραμονή" της σεισμικής ενέργειας στο ρήγμα απλά διατείνει και διογκώνει πιθανό μελλοντικό χτύπημα του Εγκέλαδου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος minovg (27 Δεκ. 2004 , 03:22)

 

Αυτό είναι όντως σύμπτωση. Πάντως για να αιτιολογήσω αυτό που είπα πριν για το αν επηρεάζεται η Ελλάδα από τον μεγάλο αυτό σεισμό θα σας φέρω το εξής παράδειγμα: Φανταστείτε την γη σαν ένα μεγάλο τραπέζι. Ο σεισμός είναι ένα αντικείμενο επάνω στο τραπέζι που τραντάζεται. Θα επηρεαστούν ή όχι τα υπόλοιπα αντικείμενα που βρίσκονται π.χ. στην άλλη άκρη του τραπεζιού; Η απάντηση είναι ότι όσο πιο ισχυρό είναι το ταρακούνημα τόσο περισσότερο θα επηρεαστεί. Αυτό πρακτικά σημαίνει για την χώρα μας ότι κάποια σεισμικά γεγονότα που ήταν να γίνουν αργότερα ίσως επισπευσθούν. Αυτό κατ'ανάγκη δεν είναι κακό. Γιατί η εκτόνωση της σεισμικής ενέργειας είναι πολλές φορές θετική δεδομένου ότι αποφεύγονται μεγάλες σεισμικές δονήσεις.

Η όσο το δυνατόν μακρύτερη "παραμονή" της σεισμικής ενέργειας στο ρήγμα απλά διατείνει και διογκώνει πιθανό μελλοντικό χτύπημα του Εγκέλαδου.

 

 

oraio kouragio mas dineis gia to ti tha epakolouthisei!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος veroulini (27 Δεκ. 2004 , 16:13)

 

oraio kouragio mas dineis gia to ti tha epakolouthisei!

 

 

μα αμα ειναι να το παθεις θα το παθεις οπου και αν εισαι οτι και να γινει επομενως... :whistle: αλλα καλυτερα ειναι αμα γινει σεισμος να ειμαι μεσα σε αμαξι διοτι εχει πολυ γελιο ειδικα ετσι οπως κουνιεται πανω ατω δεξια αριστερα :lol: (το αμαξι πρεπει να ειναι πανω σε γεφυρα αλλιως δεν εχει γελιο)

Link to comment
Share on other sites

Παντως τα καναλια(πλην ισως της Νετ)το εχουν ξεφτιλισει το θεμα...μας εχουν ζαλισει με τους "ελληνες τουριστες" που "εζησαν τον ολεθρο"(βεβαια οι περισσοτεροι λενε οτι κοιμοντουσαν & δεν πηραν πρεφα :whistle: ),μεχρι & τον Σομερ εβγαλαν στο τηλεφωνο στον Αλφα για να τους πει την εμπειρια του.Ελεος!!!26.000 ανθρωποι,φτωχοι στην πλειοψηφια τους,πεθαναν & αλλοι τοσοι ειναι αγνοουμενοι & εμεις ασχολουμαστε με 500-1000 ατομα που πηγαν εκει για να κανουν διακοπες! :mad: :whistle: Καταντησε αηδια πια... :rolleyes:

 

Υ.Γ.Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι σημαινει "τσουναμι"?Γιατι εγω το ξερω παλιρροικο κυμα... :whistle: ...ελεος(δις) :!:

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι θυμωνω γιατι ολοι ασχολουνται με τους ευρωπαιους τους κακομοιρους που τι κακο τους βρηκε, ενω θα επρεπε να ειχαμε αυτους τους ερμους τους απο κει τελος παντων που βρισκονται στην ελλαδα και δουλευουν κι οι περισσοτεροι εχουν αφησει πισω τις οικογενειες τους, και σιγουρα δεν μπορουν να επικοινωνησουν και να μαθουν ποιος ζει καιποιος πεθανε, και κανενα υπουργειο εξωτερικων δεν νοιαζεται να τους βοηθησει....

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος minovg (27 Δεκ. 2004 , 02:49)

 

Παιδιά ας είμαστε ρεαλιστές. Στάνταρ επηρεάζει αυτός ο σεισμός όλη τον πλανήτη γεωφυσικά. Τώρα αυτά που λένε οι σεισμολόγοι είναι βλακείες. Τι περιμένατε να λέγανε; Ναι θα επηρεάσει την Ελλάδα; Καταρχάς εγώ απορώ με το επάγγελμα του σεισμολόγου. Κανονικά είναι στατιστικολόγοι αυτοί. Δεν μας λένε ποτέ κάτι με βεβαιότητα. Όλο ίσως, μπορεί, μάλλον... Κύριε ΤΑΔΕ ήταν ο κύριος σεισμός; - Θα περιμένουμε 2 24ωρα και τότε θα σας πούμε με βεβαιότητα.... Ε χαίρω πολύ ρε φίλε! Αν είναι να περιμένουμε 2 24ωρα κι εγώ θα καταλάβω αν ήταν ο κύριος σεισμός.

Πάντως χωρίς πλάκα το επάγγελμα του σεισμολόγου βασίζεται κυρίως στην στατιστική και στο ιστορικό των σεισμών. Μόνο ένας Βαρώτσος δουλεύει και αποδίδει στην πρόγνωση και αυτόν συνεχώς τον κράζουν...

 

 

Έτσι... έτσι....

 

Οι επιστήμονες λένε βλακείες! Ευτυχώς μερικοί μπορούν να βγάλουν δικά τους συμπεράσματα για τη συμπεριφορά του πλανήτη (τα οποία δεν βασίζονται στις επιστημονικές βλακείες ή στη στατιστική) και τα μοιράζονται μαζί μας....

 

Αν αρρωστήσετε μην πάτε σε γιατρό, όλα τα συμπεράσματα της ιατρικής πριν αρχίσουν τα "πειράματα" σε ζώα και ανθρώπους στη στατιστική βασίστηκαν!

 

Αν θελήσετε να χτίσετε σπίτι, μη ρωτήσετε πολιτικό μηχανικό, αυτοί είναι μαθηματικοί και φυσικοί και συνεργάζονται και με τους στατιστικολόγους (σεισμολόγους) για να βρούν (με απλά μαθηματικά και φυσική) τι δυνάμεις πρέπει να αντέχει ένα σπίτι! Χαζά πράγματα δηλαδή!...

 

Μήπως θέλει λίιιιιγο παραπάνω προσοχή όταν κρίνουμε έναν ολόκληρο επιστημονικό κλάδο;; :down:

Link to comment
Share on other sites

Ο Παπαζαχος (σεισμολογος) ειπε:

"Αυτος ο σεισμος θεωρειται παγκοσμιως"

Ολες οι περιοχες θα επηρεαστουν λιγο - πολυ απο αυτο το σεισμο.

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Η κλασσικη θεωρια του "Ντομινο"... οπως ειχε επηρεαστει και η Ελλαδα απο τους σεισμους της Τουρκιας.

Link to comment
Share on other sites

πλακα πλακα σημερα στην σελιδα του αμερικανικου αστεροσκοπιου ελεγε οτι ο σεισμος επηρεασε ακομα και την περιστροφη της γης διοτι εβγαλε ενεργεια ιση με 10 δισ φορες μεγαλυτερη απο μια ατομικη βομβα αν και αυτο δεν ειναι απολυτο παρατηρησαν οτι μετα το σεισμο πολυ <<στατικοι>>δορυφοροι ειχαν αλλαξει τροχια κατα 2 με 3 μοιρες...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος zoo (27 Δεκ. 2004 , 21:05)

 

Έτσι... έτσι....

 

Οι επιστήμονες λένε βλακείες! Ευτυχώς μερικοί μπορούν να βγάλουν δικά τους συμπεράσματα για τη συμπεριφορά του πλανήτη (τα οποία δεν βασίζονται στις επιστημονικές βλακείες ή στη στατιστική) και τα μοιράζονται μαζί μας....

 

Αν αρρωστήσετε μην πάτε σε γιατρό, όλα τα συμπεράσματα της ιατρικής πριν αρχίσουν τα "πειράματα" σε ζώα και ανθρώπους στη στατιστική βασίστηκαν!

 

Αν θελήσετε να χτίσετε σπίτι, μη ρωτήσετε πολιτικό μηχανικό, αυτοί είναι μαθηματικοί και φυσικοί και συνεργάζονται και με τους στατιστικολόγους (σεισμολόγους) για να βρούν (με απλά μαθηματικά και φυσική) τι δυνάμεις πρέπει να αντέχει ένα σπίτι! Χαζά πράγματα δηλαδή!...

 

Μήπως θέλει λίιιιιγο παραπάνω προσοχή όταν κρίνουμε έναν ολόκληρο επιστημονικό κλάδο;; :down:

 

 

Φίλε έχω επίγνωση των λεγομένων μου δεν λέω λόγια του αέρα. Ένα θα σου πω μονάχα. Οι σεισμολόγοι είναι ίσως η μοναδική "επιστήμη" που έχει τόσες κόντρες μεταξύ των επιστημόνων. Τίποτα δεν είναι στερεότυπο, τίποτα δεν θεωρούνε δεδομένο, ο κάθε σεισμολόγος λέει το δικό του για να έρθει ο επόμενος να αμφισβητήσει τον προηγούμενο. Εάν εσένα σε καλύπτουν τα λόγια που λένε μετά από κάθε σεισμό τότε μπράβο σου. Εμένα πάντως αυτά που προανέφερα (δεν θα τα ξαναλέω) δεν με καλύπτουν. Θα μπορούσα να τα πω κάλλιστα κι εγώ. Πάρε επίσης το σημαντικότερο. Εδώ διαφωνούν ακόμα και για το μέγεθος του σεισμού εντός της Ελλάδας με μεγάλες μάλιστα αποκλίσεις.

Λοιπόν δεν έχω χρόνο να πω περισσότερα ίσως το κάνω στο μέλλον. Ένα να ξέρετε πάντως: Οι σεισμολόγοι είναι πολύ περισσότερο στατιστικολόγοι και πολύ λιγότερο γεωλόγοι και σεισμολόγοι.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μολις τωρα ειδα και και η εφημεριδα τα νεα γραφει για την μετατοπιση και λεει οτι η μετακινηση τεραστειων μαζων ξηρας και θαλασσας προκαλεσε την μετατοπιση καθως επισης οτι ο σεισμος μετακινησε τη σρι λανκα κατα 30 μετα βορεια και θα εχει μεαλες επιπτωσεις στο οικοσυστημα των πουλιων ψαριων!!!!!!!! μου αρεσει που τελικα ο μπους και ο μπιν λαντεν παλευουν για να κυριαρχησουν στον κοσμο και ουπς η φυση κανει μια κινηση και ξαφνικα καταλαβαινεις οτι ολοι εμεις που εδω και χρονια προσπαθουμε να μπουμε απο πανω απο την φυση μοιαζουμε σαν ανθρωπακια εκανα και ενα λαθος σε εναν ποστ μου πο πανω συγκεκριμενα ειπα οτι ο σεισμος αφησε ενεργεια οση με 10 δισ φορες παραπανω απο μια ατομικη βομβα αλλα τελικα ειναι 1 000 000 φορες
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος minovg (27 Δεκ. 2004 , 03:22)

 

Αυτό πρακτικά σημαίνει για την χώρα μας ότι κάποια σεισμικά γεγονότα που ήταν να γίνουν αργότερα ίσως επισπευσθούν.

 

Ή ίσως επιβραδυνθούν, δεν μπορεί να το ξέρει κανείς, έτσι;..

KCB
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος princess (27 Δεκ. 2004 , 20:44)

 

εγω παλι θυμωνω γιατι ολοι ασχολουνται με τους ευρωπαιους τους κακομοιρους που τι κακο τους βρηκε, ενω θα επρεπε να ειχαμε αυτους τους ερμους τους απο κει τελος παντων που βρισκονται στην ελλαδα και δουλευουν κι οι περισσοτεροι εχουν αφησει πισω τις οικογενειες τους, και σιγουρα δεν μπορουν να επικοινωνησουν και να μαθουν ποιος ζει καιποιος πεθανε, και κανενα υπουργειο εξωτερικων δεν νοιαζεται να τους βοηθησει....

 

 

Συμφωνώ. Δε λέω, να ασχοληθούμε και με τους Έλληνες που πήγαν εκεί αλλά μην είμαστε (τα δελτία κυρίως) αποκλειστικά ελληνοκεντρικοί, έχουμε πάθει το λιγότερο (μηδαμινό σχεδόν) κακό από όλους και μας απασχολεί μήπως μπορεί να γίνει κι εδώ τσουνάμι ή αν θα επηρεαστούν τα δικά μας ρήγματα.

Θα ακούσατε ότι το κύμα έφτασε μέχρι την Αφρική και υπάρχουν πολλοί νεκροί στη Σομαλία (ήδη διαλυμένη από εμφυλίους, στρατιωτικές επεμβάσεις κλπ).

Χτες αν είδατε η ΝΕΤ επανέλαβε ένα πολύ καλό ντοκιμαντέρ για τα τσουνάμι όπου μίλούσε και ο Έλληνας ειδικός καθηγητής. Σήμερα τον έπιασαν τα ραδιόφωνα και τον ρωτούσαν αν μπορεί να γίνει αυτό κι εδώ και απάντησε (σπάνιο για Έλληνα) "ρωτήστε τους σεισμολόγους που είναι πιο ειδικοί, εγώ προσωπικά πάντως δεν ανησυχώ"...

KCB
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος minovg (28 Δεκ. 2004 , 14:33)

 

Φίλε έχω επίγνωση των λεγομένων μου δεν λέω λόγια του αέρα.

...

Ένα να ξέρετε πάντως: Οι σεισμολόγοι είναι πολύ περισσότερο στατιστικολόγοι και πολύ λιγότερο γεωλόγοι και σεισμολόγοι.

 

 

Μια και δεν λες λόγια του αέρα (δεν έχω κανέναν λόγο να σε αμφισβητήσω), φώτισέ με τον αδαή: Τα συμπεράσματα σου για τους σεισμολόγους βασίζονται σε καμία μελέτη και ποια; Έχεις αντίστοιχες αναφορές - βιβλιογραφία; Έχεις ποσοστά για το πόσο στατιστικολόγοι και γεωλόγοι είναι οι σεισμολόγοι;

Ελπίζω η απάντησή σου (αν και όταν βρεις χρόνο) να είναι απόλυτη και τεκμηριωμένη, όχι σαν μερικούς μερικούς... στατιστικογεωλογο(δήθεν)σεισμολόγους που τα μασάνε και λένε ασάφειες όπως για παράδειγμα:

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος minovg (27 Δεκ. 2004 , 03:22)

 

Αυτό πρακτικά σημαίνει για την χώρα μας ότι κάποια σεισμικά γεγονότα που ήταν να γίνουν αργότερα ίσως επισπευσθούν.

 

 

:whistle:

 

 

Οι σεισμολόγοι (ως κλάδος) προτιμούν να έχουν υπεύθυνη, ώριμη και επιστημονική στάση και όταν δεν γνωρίζουν με ακρίβεια (επιστημονικά και κοινωνικά αποδεκτή, για όσους καταλαβαίνουν τον όρο...) τα πάντα για ένα γεγονός προτιμούν να παραδέχονται ότι πράγματι δεν γνωρίζουν, παρόλο που τελικά τους κατηγορούν μερικοί μερικοί ότι δεν είναι σωστοί επιστήμονες...

 

Δηλαδή θα ήταν πιο σωστοί εάν έλεγαν όλοι μαζί: "Υπάρχει πιθανότητα 62,34% (με μέσο απόλυτο σφάλμα 2,79%) να γίνει ισχυρός σεισμός της τάξεως των 6,5 (+/- 0,32) της κλίμακας ρίχτερ με ισχυρές κατακόρυφες επιταχύνσεις μικρής διάρκειας και επίκεντρο σε απόσταση 234 (+/-50) χιλιομέτρων από την Ομόνοια";;; (σημ.: όποιον τον ενοχλούν τα ποσοστά, ας υποδείξει στην επιστημονική κοινότητα άλλο τρόπο για να εκφράσει προβλέψεις και πιθανότητες...). Τι καταλαβαίνει ο απλός άνθρωπος (ή ακόμη και ο επιστήμονας) από αυτά; Θα πέσει το σπίτι του, το σχολείο του, το γραφείο του; Να φύγει, να μείνει; Μόνο ότι (μάλλον) υπάρχει κίνδυνος καταλαβαίνει... άρα οι σεισμολόγοι θα δημιουργούσαν τρομοκρατημένους νομάδες που θα απέφευγαν όσα μέρη αναφέρονται στις προβλέψεις τους (καλού κακού ας πάμε 584 χλμ μακριά από την Ομόνοια...).... Ακόμη κι αν είχαν τέτοια πρόθεση οι σεισμολόγοι (να ειδοποιήσουν για πιθανό κίνδυνο κι ας κάνει ο καθένας ότι καταλαβαίνει) τους το απαγορεύει η πολιτεία γιατί είναι τεράστιο έγκλημα η δημιουργία τέτοιου μαζικού τρόμου! Μόνο η Αλ Κάιντα κάνει τέτοιες πράξεις!

 

Ευτυχώς για όλους μας "φίλε" minovg, οι σεισμολόγοι είναι διατεθειμένοι να δεχθούν τα σχόλια τα δικά σου και των ομοίων (σε απόλυτο τρόπο σκέψης) με εσένα και δεν κάνουν ότι δήθεν έχουν κάτι να πουν όταν ακόμη προσπαθούν και μελετούν για να βρουν τρόπο να κάνουν πρόβλεψη (επιστημονικά και κοινωνικά αποδεκτή). Επίσης ευτυχώς αυτό ισχύει σε παγκόσμια κλίμακα με εξαίρεση μερικούς σεισμολόγους που (για λόγους χρηματοδότησης ερευνών) βιαστικά θέλουν να δείξουν ότι πρώτοι και καλύτεροι κατάφεραν να κάνουν ακριβή πρόβλεψη και τους "κράζει" η επιστημονική κοινότητα. (βλ. και τα δικά σου λόγια: "Μόνο ένας Βαρώτσος δουλεύει και αποδίδει στην πρόγνωση και αυτόν συνεχώς τον κράζουν...").

Link to comment
Share on other sites

και ενα αλλο πραγμα δεν ξερω αμα το ξερετε οι σεισμολογοι αμα βγουν στον αερα και που οτι θα γινει σεισμος η εχουμε καποια στοιχεια οτι αυτο μπορει να επιδρασει σε εκεινο και ετσι να γινει σεισμος αυτοματος χανουν τη δουλεια (minovg οπως σιγουρα θα ξερεις την τελευταια φορα που πηγε να κναει προγνωση η βαρωτσος δεν του βγηκε για τον εναν η για τον αλλο λογο ομως το αυτο το συστημα του παραδοξως εχει δωσει πολλα στην ιαπωνια δεν ξερω αμα το γνωριζεις πως εκει εχουν ηδη κανει προγνωση σεισμων της ταξης του 5λεπτου πριν αυτο αν μη τι αλλο παει να πει πως δουλευει αλλα...)

 

ΑΛΛΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΑΤΑΤΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΑΣ το λεω αυτο διοτι προβλεπω οτι θα γινει κοντρα βαροτσων και λοιπων σεισμολογων και δεν θα ηθελα να γινει αυτο γιατι http://www.my-smileys.de/smileys2/1krass_2.gif

Link to comment
Share on other sites

Πολύ φοριέται αυτό το ντόμινο ρε παιδί μου τώρα τελευταία.Πάντως τόσο μεγάλος σεισμός σίγουρα θα έχει αντίκτυπο σε όλο τον κόσμο.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος zoo (28 Δεκ. 2004 , 18:32)

 

Μια και δεν λες λόγια του αέρα (δεν έχω κανέναν λόγο να σε αμφισβητήσω), φώτισέ με τον αδαή: Τα συμπεράσματα σου για τους σεισμολόγους βασίζονται σε καμία μελέτη και ποια; Έχεις αντίστοιχες αναφορές - βιβλιογραφία; Έχεις ποσοστά για το πόσο στατιστικολόγοι και γεωλόγοι είναι οι σεισμολόγοι;

Ελπίζω η απάντησή σου (αν και όταν βρεις χρόνο) να είναι απόλυτη και τεκμηριωμένη, όχι σαν μερικούς μερικούς... στατιστικογεωλογο(δήθεν)σεισμολόγους που τα μασάνε και λένε ασάφειες όπως για παράδειγμα:

Οι σεισμολόγοι (ως κλάδος) προτιμούν να έχουν υπεύθυνη, ώριμη και επιστημονική στάση και όταν δεν γνωρίζουν με ακρίβεια (επιστημονικά και κοινωνικά αποδεκτή, για όσους καταλαβαίνουν τον όρο...) τα πάντα για ένα γεγονός προτιμούν να παραδέχονται ότι πράγματι δεν γνωρίζουν, παρόλο που τελικά τους κατηγορούν μερικοί μερικοί ότι δεν είναι σωστοί επιστήμονες...

Δηλαδή θα ήταν πιο σωστοί εάν έλεγαν όλοι μαζί: "Υπάρχει πιθανότητα 62,34% (με μέσο απόλυτο σφάλμα 2,79%) να γίνει ισχυρός σεισμός της τάξεως των 6,5 (+/- 0,32) της κλίμακας ρίχτερ με ισχυρές κατακόρυφες επιταχύνσεις μικρής διάρκειας και επίκεντρο σε απόσταση 234 (+/-50) χιλιομέτρων από την Ομόνοια";;; (σημ.: όποιον τον ενοχλούν τα ποσοστά, ας υποδείξει στην επιστημονική κοινότητα άλλο τρόπο για να εκφράσει προβλέψεις και πιθανότητες...). Τι καταλαβαίνει ο απλός άνθρωπος (ή ακόμη και ο επιστήμονας) από αυτά; Θα πέσει το σπίτι του, το σχολείο του, το γραφείο του; Να φύγει, να μείνει; Μόνο ότι (μάλλον) υπάρχει κίνδυνος καταλαβαίνει... άρα οι σεισμολόγοι θα δημιουργούσαν τρομοκρατημένους νομάδες που θα απέφευγαν όσα μέρη αναφέρονται στις προβλέψεις τους (καλού κακού ας πάμε 584 χλμ μακριά από την Ομόνοια...).... Ακόμη κι αν είχαν τέτοια πρόθεση οι σεισμολόγοι (να ειδοποιήσουν για πιθανό κίνδυνο κι ας κάνει ο καθένας ότι καταλαβαίνει) τους το απαγορεύει η πολιτεία γιατί είναι τεράστιο έγκλημα η δημιουργία τέτοιου μαζικού τρόμου! Μόνο η Αλ Κάιντα κάνει τέτοιες πράξεις!

 

Ευτυχώς για όλους μας "φίλε" minovg, οι σεισμολόγοι είναι διατεθειμένοι να δεχθούν τα σχόλια τα δικά σου και των ομοίων (σε απόλυτο τρόπο σκέψης) με εσένα και δεν κάνουν ότι δήθεν έχουν κάτι να πουν όταν ακόμη προσπαθούν και μελετούν για να βρουν τρόπο να κάνουν πρόβλεψη (επιστημονικά και κοινωνικά αποδεκτή). Επίσης ευτυχώς αυτό ισχύει σε παγκόσμια κλίμακα με εξαίρεση μερικούς σεισμολόγους που (για λόγους χρηματοδότησης ερευνών) βιαστικά θέλουν να δείξουν ότι πρώτοι και καλύτεροι κατάφεραν να κάνουν ακριβή πρόβλεψη και τους "κράζει" η επιστημονική κοινότητα. (βλ. και τα δικά σου λόγια: "Μόνο ένας Βαρώτσος δουλεύει και αποδίδει στην πρόγνωση και αυτόν συνεχώς τον κράζουν...").

 

 

1.Εγώ δεν σε βάζω σε εισαγωγικά και σε θεωρώ φίλο γιατί ανταλλάσουμε απόψεις και επιχειρήματα.

2. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να αντιδικήσω μαζί σου και με κανέναν εδώ μέσα γιατί αυτά που λέω δεν είναι κάτι δικό μου μόνο είναι η γνώμη κάθε σωστά σκεπτόμενου ατόμου. Η σεισμολογία είναι ένας κλάδος της Γεωλογίας ο οποίος αναπτύχθηκε τα τελευταία 100 χρόνια. Είναι από τις πιο πρόσφατες επιστήμες. Τα συμπεράσματα που βγαίνουν είναι βάσει στατιστικής και μόνο και λιγότερο μετρήσεων. (Άλλωστε τι να μετρήσουν οι άνθρωποι μόνο σεισμογράφους τοποθετούν σε διάφορα μέρη για να πιάσουν σωστά το μέγεθος και το επίκεντρο).

Πες μου εσύ φίλε αλλά και οποισδήποτε θέλει, πότε έμαθε κάτι με βεβαιότητα από κάποιον σεισμολόγο. Πότε άκουσε αυτά που είπε ο επιστήμονας-σεισμολόγος με ανοιχτό το στόμα όπως π.χ. θα άκουγε τον γιατρό, τον ερευνητή, τον ψυχολόγο κλπ. Εκτός από την ανακοίνωση του επίκεντρου και του μεγέθους (που ακόμα και σε αυτό δεν βγάζουν σχεδόν ποτέ τα ίδια νούμερα) ΔΕΝ βγάζεις ποτέ είδηση από σεισμολόγο. Τα ίσως,μπορεί,ενδέχεται κλπ δεν λένε τίποτα για έναν επιστήμονα. Δεν τους κατηγορώ σε καμιά περίπτωση! Μην παρεξηγηθώ. Απλά όπως προανέφερα είναι επιστήμη του τελευταίου αιώνα που θα αναπτύσσεται συνεχώς στο μέλλον και πιστεύω προσωπικά ότι σε μεσοπρόθεσμο χρονικό διάστημα (ίσως μια 10ετία με 15ετία) θα μπορούμε με ασφαλείς πληροφορίες να προβλέψουμε σεισμούς με ακριβές μέγεθος και ακριβές επίκεντρο. Όπως γίνεται άλλωστε με τους ανεμοστρόβιλους, τα τσουνάμι, ακόμα και τις έντονες καταιγίδες. Δεν μπορεί, θα υπάρχουν (λέω εγώ τώρα) κάποια πρόδρομα σημάδια, ίσως κάποια αλλαγή στα φορτία στον φλοιό της γης ή κάτι άλλο που να μας δίνουν σημάδια επερχόμενου σεισμού.

Οι άνθρωποι λοιπόν κάνουν καλά την δουλειά τους σύμφωνα με τα ως τώρα δεδομένα.

Γνωρίζω φίλους από το Γεωλογικό τμήμα του Πανεπιστημίου και έχουμε συζητήσει πάμπολλες φορές για το θέμα αυτό που εμένα προσωπικά με έχει προβληματίσει, όπως πρέπει να προβληματίζει κάθε σκεπτόμενο άτομο.

 

3. Αν διαβάσετε την υπογραφή μου θα καταλάβετε με ποιον τρόπο πρέπει να σκέφτεται κάποιος... :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...