Jump to content

Doogee X5 pro


bbbb
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλυτερα προσπαθω να το βαλω,γιατι δεν ανεβαινει.τι λαθος κανω παιδες?ειμαι απο το κινητο

Απο κινητό από browser έχω μπει ελάχιστες φορές στο forum στο κινητό μπαίνω από tapatalk. Δοκίμασε το αν θέλεις!

 

Σε εμένα ενω την κατέβασε (22ΜΒ) οταν ξεκίνησε η αναβάθμηση μου εβγαλε ότι το κινητό ειναι damaged και απενεργοποιήται το OTA update.

 

Αν είσαι root αυτό γίνεται. Και σε εμένα μου έβγαλε διαθέσιμο update όταν έκανα αναζήτηση αλλά αν προχωρήσω σε εγκατάσταση θα μου πει ότι είναι damaged και θα σταματήσει. Γιαυτό ζήτησα και από την εταιρία με mail την τελευταία ρομ για να μην περνάω την 12 και κάνω update αλλά να την περάσω κατευθείαν και να έχουμε και εδώ στο θέμα την τελευταία έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απο κινητό από browser έχω μπει ελάχιστες φορές στο forum στο κινητό μπαίνω από tapatalk. Δοκίμασε το αν θέλεις!

 

 

 

 

 

 

 

Αν είσαι root αυτό γίνεται. Και σε εμένα μου έβγαλε διαθέσιμο update όταν έκανα αναζήτηση αλλά αν προχωρήσω σε εγκατάσταση θα μου πει ότι είναι damaged και θα σταματήσει. Γιαυτό ζήτησα και από την εταιρία με mail την τελευταία ρομ για να μην περνάω την 12 και κάνω update αλλά να την περάσω κατευθείαν και να έχουμε και εδώ στο θέμα την τελευταία έκδοση.

 

 

Μην τρελλαινεσαι.

Minor bug fixes γραφει.

Την περασα το μεσημερι αλλα δεν εντοπισα πουθενα καποια διαφορα. Αν μπορεις να την περασεις με το σκεπτικο οτι καθε αναβαθμιση βγαινει για καλο, καλως, αλλιως δεν νομιζω οτι χανεις και τιποτα.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Μην τρελλαινεσαι.

Minor bug fixes γραφει.

Την περασα το μεσημερι αλλα δεν εντοπισα πουθενα καποια διαφορα. Αν μπορεις να την περασεις με το σκεπτικο οτι καθε αναβαθμιση βγαινει για καλο, καλως, αλλιως δεν νομιζω οτι χανεις και τιποτα.

 

Ακριβώς για αυτό θέλω να το κάνω γιατί κάτι νέο βγαίνει για καλό άσχετα αν μερικές φορές μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα που πριν δεν υπήρχαν αυτό είναι άλλο. Και ότι διάβαζα πως συζητούσαν προχθές κάποιοι κάτοχοι εδώ στο νήμα της συσκευής πως πάλιωσε και δεν θα πάρει άλλο update να που βγήκε! :p Δεν μας ξεχνάει η Doogee!

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να κάνω τον έξυπνο στο φόρουμ άλλα τηλέφωνα της εταιρίας αν το κοιτάξετε με την 14 θα πάρει την 6 marsmellow

 

 

Και αυτο πρακτικα πως θα γινει ;

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Στο απλό X5 (μιας και η μοίρα δεν θέλησε να πάρω τελικά το Pro που είχα παραγγείλει... :lol: ) που λογικά δεν έχει καμία διαφορά, πραγματοποιώντας διάφορες δοκιμές κατέληξα πως (για τα γούστα μου πάντα) για καλύτερο αποτέλεσμα όταν έχει αρκετό φως θέτω τις ρυθμίσεις ως εξής : Eυκρίνεια υψηλή, απόχρωση μέτριο, κοροσμός υψηλή,φωτεινότειτα υψηλή, και αντίθεση χαμηλή. Για μένα, το κύριο πρόβλημα όπως τραβάει με τις στοκ ρυθμίσεις είναι πως τα χρώματα βγαίνουν πολύ άτονα,σαν ξεπλυμένα θα έλεγα. Έτσι μου φαίνεται πως διορθώνεται κάπως η κατάσταση. Σε χαμηλό φωτισμό βοηθάει να επιλέξουμε κάτι σχετικό στη λειτουργία σκηνής. Επίσης με ηλιοφάνεια νομίζω πως κάτι καλύτερο γίνεται όταν επιλέξουμε "παραλία".

Όπως είπα πριν, με όλα αυτά νομίζω πως έχουμε ένα πιο αποδεκτό αποτέλεσμα όταν το δούμε στην οθόνη της συσκευής ή σε υπολογιστή σε παράθυρο. Σε full screen ότι και να κάνουμε γίνονται αρκετά πιο έντονες οι αδυναμίες του φακού.

σχετικά με τις προτεινόμενες ρυθμίσεις που έχει εδω, τις βρήκα στις ρυθμίσεις της κάμερας, μετα την τελευταία αναβάθμιση.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Και ότι διάβαζα πως συζητούσαν προχθές κάποιοι κάτοχοι εδώ στο νήμα της συσκευής πως πάλιωσε και δεν θα πάρει άλλο update να που βγήκε! :p Δεν μας ξεχνάει η Doogee!

 

Όταν το έγραφα είχα ήδη την R14(κυκλοφορεί από τις 7 του μήνα) γι αυτό είπα ότι δεν θα πάρει άλλη .Μακάρι βέβαια να συνεχίσει να έχει υποστήριξη και στο μέλλον .

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Όταν το έγραφα είχα ήδη την R14(κυκλοφορεί από τις 7 του μήνα) γι αυτό είπα ότι δεν θα πάρει άλλη .Μακάρι βέβαια να συνεχίσει να έχει υποστήριξη και στο μέλλον .

 

 

Κατι που διαβαζω για να παρει απο την 5.1 που εχει τωρα την 6 ισχυει ;

Και πως γινεται αυτο ;

Θα υπαρξει σχετικη αναβαθμιση η θα πρεπει να την κατεβασουμε απο καπου ;

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έστειλα mail στην εταιρία για να μου στείλουν link για να κατεβάσω την R14. Μόλις το λάβω και flashάρω την ρομ θα δώσω το link εδώ και θα κοιτάξω για τυχόν διαφορές να τις αναφέρω!

 

δεν έστειλνες σε μενα καλυτερα :lol:

https://yadi.sk/d/9K_BRfuIpz52F ειναι για flash tool

Edited by ziaba

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Όταν το έγραφα είχα ήδη την R14(κυκλοφορεί από τις 7 του μήνα) γι αυτό είπα ότι δεν θα πάρει άλλη .Μακάρι βέβαια να συνεχίσει να έχει υποστήριξη και στο μέλλον .

Φαντάστηκα ότι για να αναφέρθηκε τώρα στο θέμα από κάποιον κάτοχο δεν είχε σταλεί ακόμα μέσω OTA άσχετα αν βγήκε στις 7 του μήνα. Δεν μας ενημέρωσες και εσύ πιο μπροστά! :p

δεν έστειλνες σε μενα καλυτερα :lol:

https://yadi.sk/d/9K_BRfuIpz52F ειναι για flash tool

Καλά και που έστειλα μειλ μου απάντησε το auto answer ότι έχουν πρωτοχρονιά και θα επιστρέψουν τάδε Φεβρουαρίου, τρέχα γύρευε! Θα την κατεβάσω αύριο και μάλλον Δευτέρα ή μια άλλη μέρα θα flashάρω την R14.

Link to comment
Share on other sites

Κατι που διαβαζω για να παρει απο την 5.1 που εχει τωρα την 6 ισχυει ;

Και πως γινεται αυτο ;

Θα υπαρξει σχετικη αναβαθμιση η θα πρεπει να την κατεβασουμε απο καπου ;

Προφανώς έχεις δει την Android 6. 0 64 bit που έχουν" φτιάξει " σε φόρουμ άλλης χωρας που όμως έχει ακόμα αρκετά προβλήματα και καλό είναι να μην τη δοκιμάσεις καν

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έχεις δει την Android 6. 0 64 bit που έχουν" φτιάξει " σε φόρουμ άλλης χωρας που όμως έχει ακόμα αρκετά προβλήματα και καλό είναι να μην τη δοκιμάσεις καν

 

 

Οχι δεν εχω δει τιποτα.

Απλα διαβασα κατι δημοσιευματα σχετικα με το οτι συσκευες με 5.1 lollipop μπορουν να παρουν την 6 marshmallow.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω δει τιποτα.

Απλα διαβασα κατι δημοσιευματα σχετικα με το οτι συσκευες με 5.1 lollipop μπορουν να παρουν την 6 marshmallow.

 

Για το συγκεκριμένο κινητό η Doogee δεν έχει αναφέρει κάτι σχετικά με αναβάθμιση σε Android 6.0 marshmallow

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο κατέβηκε η R14 και την πέρασα στο κινητό απευθείας προχώρησα σε εγκατάσταση του TWRP αλλά δυστυχώς δεν είναι συμβατό οπότε όσοι θέλουμε R14 και TWRP πρέπει να περιμένουμε τον φίλο από το needrom να κάνει τα κόλπα του! ;) (Μόλις του έστειλα PM στο needrom) Έτσι πέρασα πάλι την R12 για να μπορώ να έχω το xposed και τα modules μου και δεν κοίταξα καθόλου για διαφορές ανάμεσα R12 με R14 γιατί πέρασα την R12 για να μπορέσω να μην έχω το κινητό μου για μεγάλο διάστημα κλειστό! Edited by GiannisSma
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μια βοήθεια αν μπορεί κάποιος . Mirroring πως κάνουμε δεν βρίσκω πουθενά το εικονίδιο σύνδεσης
Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο κατέβηκε η R14 και την πέρασα στο κινητό απευθείας προχώρησα σε εγκατάσταση του TWRP αλλά δυστυχώς δεν είναι συμβατό οπότε όσοι θέλουμε R14 και TWRP πρέπει να περιμένουμε τον φίλο από το needrom να κάνει τα κόλπα του! ;) (Μόλις του έστειλα PM στο needrom) Έτσι πέρασα πάλι την R12 για να μπορώ να έχω το xposed και τα modules μου και δεν κοίταξα καθόλου για διαφορές ανάμεσα R12 με R14 γιατί πέρασα την R12 για να μπορέσω να μην έχω το κινητό μου για μεγάλο διάστημα κλειστό!

 

http://www.needrom.com/download/x5-pro-r14-recovery-install/

 

Αυτό εδώ το recovery δεν σου δουλεύει;

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο κατέβηκε η R14 και την πέρασα στο κινητό απευθείας προχώρησα σε εγκατάσταση του TWRP αλλά δυστυχώς δεν είναι συμβατό οπότε όσοι θέλουμε R14 και TWRP πρέπει να περιμένουμε τον φίλο από το needrom να κάνει τα κόλπα του! ;) (Μόλις του έστειλα PM στο needrom) Έτσι πέρασα πάλι την R12 για να μπορώ να έχω το xposed και τα modules μου και δεν κοίταξα καθόλου για διαφορές ανάμεσα R12 με R14 γιατί πέρασα την R12 για να μπορέσω να μην έχω το κινητό μου για μεγάλο διάστημα κλειστό!

Εγώ είχα ρ09 ήμουν ρουτ και twrp και απλά την φλασαρα και όλα κομπλέ. .και ρ14 και ρουτ και twrp έχω. .και δεν χρειάστηκα καθόλου τον υπολογιστή. Εύχομαι να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Είχα την official R12 και πέρασα με twrp την R14 με miravision από needrom χωρίς wipe data και δουλεύει άψογα...μόνο το xposed χρειάστηκε να ξαναεγκαταστήσω. Από πρόγραμματα και ρυθμίσεις δεν χάθηκε τίποτα...
Link to comment
Share on other sites

http://www.needrom.com/download/x5-pro-r14-recovery-install/

 

Αυτό εδώ το recovery δεν σου δουλεύει;

Αυτό γιατί δεν το βρήκα χθες στο needrom? Θα το δοκιμάσω μόλις βρω χρόνο.

Εγώ είχα ρ09 ήμουν ρουτ και twrp και απλά την φλασαρα και όλα κομπλέ. .και ρ14 και ρουτ και twrp έχω. .και δεν χρειάστηκα καθόλου τον υπολογιστή. Εύχομαι να βοήθησα.

Το ίδιο με τον παρακάτω έκανες δηλαδή?

Είχα την official R12 και πέρασα με twrp την R14 με miravision από needrom χωρίς wipe data και δουλεύει άψογα...μόνο το xposed χρειάστηκε να ξαναεγκαταστήσω. Από πρόγραμματα και ρυθμίσεις δεν χάθηκε τίποτα...

Το miravision τι ακριβώς είναι? Είχα ψάξει στο google όταν βγήκε η πρώτη custom rom αλλά δεν κατάλαβα τι είναι.

Edited by GiannisSma
Link to comment
Share on other sites

Το miravision τι ακριβώς είναι? Είχα ψάξει στο google όταν βγήκε η πρώτη custom rom αλλά δεν κατάλαβα τι είναι.

Πρόγραμμα της MediaTek (ενσωματωμένο στη ROM) για βελτίωση στην απόδοση της εικόνας, αν έχεις όρεξη να πειράξεις χειροκίνητα τις ρυθμίσεις, έχει καλό αποτέλεσμα...

Link to comment
Share on other sites

@llouis_13 Είχες εγκατεστημένο το TWRP που υπάρχει σε αυτό το θέμα στο needrom το ΤWRP X5 Pro For R11/R12 Version το οποίο είναι αυτό που έχω προσθέσει και εγώ στον αναλυτικό οδηγό που είχα φτιάξει με τις πληροφορίες που είχαμε συλλέξει εδώ στο θέμα και μετά κατέβασες από εδώ το Doogee_X5_Pro_R14_TWRP_FlickAir_Mod_3 και έκανες εγκατάσταση μέσο του TWRP που είχες ήδη περασμένο στην συσκευή σου? Απο wipes τι έκανες? Στην μνήμη της συσκευής το πέρασες ή σε sd?
Link to comment
Share on other sites

@llouis_13 Είχες εγκατεστημένο το TWRP που υπάρχει σε αυτό το θέμα στο needrom το ΤWRP X5 Pro For R11/R12 Version το οποίο είναι αυτό που έχω προσθέσει και εγώ στον αναλυτικό οδηγό που είχα φτιάξει με τις πληροφορίες που είχαμε συλλέξει εδώ στο θέμα και μετά κατέβασες από εδώ το Doogee_X5_Pro_R14_TWRP_FlickAir_Mod_3 και έκανες εγκατάσταση μέσο του TWRP που είχες ήδη περασμένο στην συσκευή σου? Απο wipes τι έκανες? Στην μνήμη της συσκευής το πέρασες ή σε sd?

 

Σωστά...πέρασα τη ROM Doogee_X5_Pro_R14_TWRP_FlickAir_Mod_3 στην SD και έκανα install με το TWRP που γράφεις (το είχα ήδη εγκατεστημένο). Από wipe τίποτα... Το μόνο θέμα ήταν ότι δεν δούλευε το xposed και έκανα πάλι εγκατάσταση το αρχείο που κάνουμε από το TWRP (όχι το apk) και με την εγκατάσταση του xposed ένα wipe cache...και από αρχεία, προγράμματα και ρυθμίσεις δεν χάθηκε τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Σωστά...πέρασα τη ROM Doogee_X5_Pro_R14_TWRP_FlickAir_Mod_3 στην SD και έκανα install με το TWRP που γράφεις (το είχα ήδη εγκατεστημένο). Από wipe τίποτα... Το μόνο θέμα ήταν ότι δεν δούλευε το xposed και έκανα πάλι εγκατάσταση το αρχείο που κάνουμε από το TWRP (όχι το apk) και με την εγκατάσταση του xposed ένα wipe cache...και από αρχεία, προγράμματα και ρυθμίσεις δεν χάθηκε τίποτα...

Πολύ ωραία! Αύριο λογικά θα το δοκιμάσω και αυτό και θα κάνω μια αναβάθμιση στο κείμενο του οδηγού που έχουμε και θα ζητήσω ςπο την διαχείριση να το αλλάξει για να είναι ενημερωμένο και να υπάρχουν όλα συγκεντρωμένα για τους υπόλοιπους χρήστες.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία! Αύριο λογικά θα το δοκιμάσω και αυτό και θα κάνω μια αναβάθμιση στο κείμενο του οδηγού που έχουμε και θα ζητήσω ςπο την διαχείριση να το αλλάξει για να είναι ενημερωμένο και να υπάρχουν όλα συγκεντρωμένα για τους υπόλοιπους χρήστες.

Πληροφοριακά και μόνο να πω ότι πέρασα σε τηλέφωνο φίλου που είχε τηνR09 με το πρώτο TWRP που είχε βγει για το τηλέφωνο 2.8.7.0 την 14 που δίνω πιο πάνω χωρίς wipe και δούλεψαν όλα πλην xpozed(το ξαναπερασα και όλα οκ) τέλεια

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...