Jump to content

Χρεώσεις καρτών σταθερής τηλεφωνίας


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεις να πάρεις την εξυπηρέτηση πελατών και να ζητήσης να σου δώσουν πάλι αριθμό με το παλιό σύστημα. (700ΧΧΧΧΧΧΧ)

Αν δεν στο κάνουν στείλε μου ένα PM . Θα σου δώσω έναν λογαριασμό παλιάς μορφής και απλά θα τον συνδέσης με τον δικό σου.

 

 

OK θα ρωτήσω και αν χρειαστεί θα σου πω.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για σταθερά Ελλάδος (υπεραστικά), πέρα από την Phone Home 5€ της Tellas που δίνει 172 λεπτά με άριστη ποιότητα ομιλίας, υπάρχει κάποια καλύτερη πρόταση;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η SP Μαύρη Super Economy .

Δίνει 240 λεπτά για Ελλάδα. Στην Ομόνοια Θα την βρείς ακόμα και με 4 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η SP Μαύρη Super Economy .

Δίνει 240 λεπτά για Ελλάδα. Στην Ομόνοια Θα την βρείς ακόμα και με 4 ευρώ

 

Βασικά όπως έγραψα και στο θέμα "SP Super Economy":

 

Και με 243 λεπτά ομιλίας θα θεωρούσε κάποιος ότι είναι από τις καλύτερες προτάσεις της αγοράς, έλα όμως που είναι απάτη! Η κάρτα **κλέβει**!!! Μιλάς π.χ. 30 λεπτά και σου χρεώνει 40!!! Το αποτέλεσμα είναι να σου προσφέρει ένα συνολικό χρόνο ομιλίας γύρω στα 170 λεπτά, επίδοση όχι ιδιαίτερα σπουδαία, αφού υπάρχει (μεταξύ άλλων) η Phone Home της Tellas που δίνει 172 λεπτά με άριστη ποιότητα ομιλίας (σε αντίθεση με την SP που η ποιότητά της έχει πέσει πολύ αισθητά σε σχέση με την "παλιά" SP).

 

Αν έκανε ακόμα στην Ομόνοια 3.50 Ευρώ όπως είχε στην αρχή με το που ξανακυκλοφόρησε θα είχε κάποιο νόημα. Στα 4.50 Ευρώ στην Ομόνοια δεν λέει πλέον.

 

Η επόμενη πρότασή σου μετά την SP ποιά θα ήταν;

Link to comment
Share on other sites

Ά! κατάλαβα βάλανε τα λεγόμενα connectιοn fees. Συγνώμη δεν το ήξερα. Δεν θα την συστήσω πάλι αν και για υπεραστικά είναι καλή επίσης για διεθνείς προορισμούς. Τελευταία φορά την πήρα 3,5 Ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Ά! κατάλαβα βάλανε τα λεγόμενα connectιοn fees. Συγνώμη δεν το ήξερα. Δεν θα την συστήσω πάλι αν και για υπεραστικά είναι καλή επίσης για διεθνείς προορισμούς. Τελευταία φορά την πήρα 3,5 Ευρώ.

 

Δεν είμαι σίγουρος τί ακριβώς κάνουν.

Πάντως δεν είναι σαν να έχει πάγιο τέλος κλήσης (αν αυτό εννοείς) γιατί σε κλέβει αναλογικά, σου αφαιρεί περίπου ένα 25% παραπάνω από όσο μιλήσεις.

Και η ποιότητα ομιλίας της όμως έχει πέσει πάρα πολύ.

 

Ό,τι άλλο έχεις υπόψη σου για υπεραστικά θα ήθελα να το ακούσω.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος τί ακριβώς κάνουν.

Πάντως δεν είναι σαν να έχει πάγιο τέλος κλήσης (αν αυτό εννοείς) γιατί σε κλέβει αναλογικά, σου αφαιρεί περίπου ένα 25% παραπάνω από όσο μιλήσεις.

Και η ποιότητα ομιλίας της όμως έχει πέσει πάρα πολύ.

 

Ό,τι άλλο έχεις υπόψη σου για υπεραστικά θα ήθελα να το ακούσω.

 

Ευχαριστώ!

 

Λογικό είναι αυτό που λές αφού η συγκεκριμένη κάρτα δεν βγαίνει πλέον απο την TELEDOME αλλά απο την AMIMEX.

της οποία η ποιότητα ειναι η ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι αυτό που λές αφού η συγκεκριμένη κάρτα δεν βγαίνει πλέον απο την TELEDOME αλλά απο την AMIMEX.

της οποία η ποιότητα ειναι η ίδια.

 

Θα ορκιζόμουν ότι είναι ολόιδια η κάρτα με την παλιά, αλλά μόλις της έριξα μια ματιά και πράγματι είναι ολόιδια, απλά δεν υπάρχει πουθενά το σήμα της Teledome! Κοίτα ρε κάτι πράγματα...

Και φυσικά amimex δεν γράφει πουθενά.

Έλυσες το μυστήριο λοιπόν. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα....εκανα μια φοβερη ανακαλυψη(μπορει και να με εχουν προλαβει βεβαια....)

 

Προς κινητο νουμερο Αγγλιας..............5 ευρω ΜΙΑ ΩΡΑ και ΣΑΡΑΝΤΑ ΛΕΠΤΑ.............payphone........υποστηριζει και χρηση απο κινητο.......φυσικα μπορειτε να παρετε και σε σταθερο Αγγλιας κλπ αλλα δεν ξερω τιμες.....ειναι οτι πιο φτηνο εχω βρει στην αγορα........:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Sounds nice... :happy: Και ποιότητα καλή;

 

Εγω δεν εχω προβλημα κανενα,ουτε κ ο συνομιλητης μου.......αρκει να εχει hands free..... μην τον πεθανουμε τον ανθρωπο με τοση ακτινοβολια....:D

Link to comment
Share on other sites

Προφανως εχουν κανει λαθος! Που μπορουμε να βρουμε αυτη τη καρτα? Πες περισσοτερα στοιχεια.
Link to comment
Share on other sites

Προφανως εχουν κανει λαθος! Που μπορουμε να βρουμε αυτη τη καρτα? Πες περισσοτερα στοιχεια.

 

Στα περιπτερα......το ονομα της ειναι payphone.....ειναι γραμμενα σε πορτοκαλι χρωμα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα σε όλους!Γνωρίζει κάποιος ποια είναι η φθηνότερη κάρτα για κλήση προς σταθερό Αγγλίας με τα παρακάτω χαρακτηριστικά?Το νούμερο αρχίζει από 44870...(εστία πανεπιστημίου) και είναι λίγο περιέργα τα πράγματα με τις χρεώσεις σε αυτή την ζώνη,οι χρεώσεις μοιάζουν με κινητού!Έχει δοκιμάσει κάποιος την payphone?Ποια κάρτα με συμφέρει?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Επειδή είμαι συχνός χρήστης των καρτών IDT Unity (τα τελευταία 2 χρόνια), είπα να γράψω κάποια πράγματα γιάυτές.

Πλεονεκτήματα:

1. Πρώτα από όλα έχουν ένα βασικό πλεονέκτημα (δεν είναι οι μόνες, νομίζω, αλλά είναι σπάνιο), ότι μπορείς να τις καλέσεις εκτός από ειδικό αριθμό (8076000) και σε απλό σταθερό αριθμό (210-2807800), πράγμα που σημαίνει ότι μπορείς να πάρεις και από το κινητό σου (και να χρεωθείς στο κινητό σου φυσικά κλήση προς σταθερό).

2. Μπορείς να αποθηκεύσεις τον αιρθμό από τον οποίο καλείς (πατώντας *5) έτσι ώστε να μην γράφεις κάθε φορά τον αριθμό PIN.

3. Οι χρεώσεις που "θεωρητικά" (θα εξηγήσω σε λίγο τι εννοώ) έχουν είναι πολύ καλές:

Προς σταθερά Ε.Ε.-USA 3 σεντς/λεπτό.

Προς κινητά (εξαρτάται από την εταιρεία κάποιες φορές): 35 σεντς /λεπτό.

 

Μέχρι εδώ καλά. Ας πάμε και στα αρνητικά:

Το βασικό πρόβλημα έρχεται με τις κρυφές χρεώσεις, με τις οποίες δεν μπορείς να βγάλεις άκρη, κάθως κάθε φορά που μιλάς με την εξυπηρέτηση πελατών, σου λένε και κάτι διαφορετικό. Ειδικά στην παρακάτω διεύθυνση τους δεν βγάζεις άκρη: http://www.idtcalls.com/cgi-bin/products/productdetial.aspx?ProductID=2724

 

Μέχρις στιγμής έχω καταλήξει στο εξής:

1. Ό,τι για κάθε κλήση που κάνεις, όταν τελειώνεις χρεώνεσαι 3 σεντς κόστος τερματισμού (ας πάει στα κομμάτια, δεν είναι και κανένα μεγάλο κόστος).

 

2. Υπάρχει όμως μια άλλη χρέωση, το Τέλος Σύνδεσης (ή Determination Cost), η οποία είναι πρόσθετη στο κόστος επικοινωνίας και στα σταθερά Ευρώπης ανέρχεται σε 6 σεντς κάθε 6 λεπτά, δηλαδή 1 σεντ το λεπτό, δηλαδή 33,33% αύξηση στο αρχικό κόστος επικοινωνίας (3 σεντς το λεπτό)!!!!!!! Έλεος!!!

 

3. Επίσης υπάρχει κι ένα νέο κόστος (νομίζω ότι δεν υπήρχε πριν 3-4 μήνες) το Τέλος Συντήρησης, το οποίο ανέρχεται σε 0,03 σεντς την ημέρα (Unbelievable) μετά την ημέρα που κάνεις την πρώτη χρήση.

 

4. Στην ουσία με τα παραπάνω αποδεικνύεται εντελώς παραπλανητικό αυτό που απαντάει το σύστημα όταν παίρνεις έναν αριθμό (π.χ. "έχετε 3 ώρες και 10 λεπτά", καθώς περιλαμβάνει μόνο την χρέωση της επικοινωνίας και τίποτε άλλο).

 

5. Το σημαντικότερο είναι όμως ότι που και που κάνουν λάθος στις χρεώσεις. Εμένα μου έτυχε κάποιες φορές, αλλά δεν έδωσα σημασία, αλλά μια φορά ήταν ξόφθαλμο (πήρα ένα σταθερό Γερμανίας και τελείωσε η κάρτα σχεδόν στο μισό χρόνο από τον κανονικό). Πήρα λοιπόν στην Εξυπηρέτηση και αρχικά μου είπαν ότι θα το δουν και μάλλον θα μου επιστρέψουν το χρόνο στην κάρτα. Σε δεύτερο τηλ. μου είπαν ότι άλλαξε ο τιμοκατάλογος και το Τέλος σύνδεσης ανέρχεται σε 19 σεντς τα έξι λεπτά (δηλαδή εκτός από 3 σεντς το λεπτό για σταθερό Ευρώπης πληρώνεις και 3,18 σεντς Τέλος Σύνδεσης.!!!!). Τέλος πάντως τελικά την 5η φορά που πήρα μου βάλανε το ποσό πίσω. (Σε αυτά τα πράγματα ισχύει το "Ο Επιμένων Νικά", όχι για τα 3 ευρώ που πήρα πίσω αλλά για το γ..ώτο, ποιός γουστάρει να τον κοροϊδεύουνε στα ίσια)

 

Οπότε προσοχή με τις IDT Unity.

Εγώ μάλλον δε θα τις ξαναπάρω.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε logicadi

Για τις χώρες που αναφέρεις Η καλύτερη λύση για αστικά τηλεφωνήματα είναι η VIVA ( H Δωρεάν κάρτα που δίνει το Βημα κάθε κυριακή ) Ή η νέα υπηρεσία του ANTENNA (8012004006) και ο δύο υπηρεσίες δίνουν σταθερά στο εξωτερικό με αστική χρεωση .

Το πρόβλημα είναι με τα κινητά εξωτερικού και με τις δύσκολες χώρες.

Πάντως έχει ξανααναφερθεί εδώ για την IDT ότι υπόσχεται πολλά .... αλλά στο τέλος πληρώνεις ακριβά . Όπως γράφει και στους όρους χρήσης - Ο συνολικός αριθμός λεπτών ανά προορισμό βασίζεται σε μία μόνο χρήση της κάρτας μέσω του σχετικού τύπου πρόσβασης. Αλλά φυσικά κανείς δεν μπορεί να κάνει μόνο μια κλήση ....

Θα ήθελα όμως να μας πείς εντυπώσεις τουλάχιστον από την ποιότητα επικοινωνίας .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Η ποιότητα επικοινωνίας ήταν άψογη. Στον ένα χρόνο που επικοινωνούσα σχεδόν καθημερινά με σταθερό Αγγλίας, μπορεί να είχα πρόβλημα στην ποιότητα (επιστροφή ήχου δηλαδή) 2-3 φορές, αμελητέο ποσοστό δηλαδή.

Γενικά ποτέ δεν είχα προβλήματα προς όποια χώρα κι αν κάλεσα (Αγγλία σταθερό/κινητό, Γερμανία σταθερό/κινητό, ΗΠΑ σταθερό, Αργεντινή σταθερό/κινητό).

Και αυτός ήταν ο λόγος που δεν έψαξα ουσιαστικά για άλλη κάρτα.

 

Κάποιο διάστημα χρησιμοποίησα την Smile & Web της Otenet, με την οποία αντιμετώπιζα πρόβλημα με την ποιότητα από το τηλέφωνο μου. Και το περίεργο είναι ότι ένας άνθρωπος που μένει απέναντι μου δεν είχε ποτέ πρόβλημα με αυτές τις κάρτες ενώ εγώ μία στις δύο κλήσεις δεν μπορούσα να μιλήσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Για κλήσεις σε κινητά Ελλάδος συμφέρει να χρησιμοποιείς καρτοκινητό με την υπηρεσία 0.01 ανά λεπτό για 2 νούμερα.

Θα κοιτάξω πάντως και θα σου απαντήσω και για την φτηνώτερη Χρονοκάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Η Μηχανή Αναζήτησης στο site http://www.kapacom.gr δίνει αυτά τα αποτελέσματα .

προορισμός, όνομα κάρτας, Λεπτά ομιλίας, τιμή τιμή / λεπτά ομιλίας

 

GREECE MAGIC 5 (13) 41 5€ 0,122

GREECE FOREVER GOLD 5 40 5€ 0,125

GREECE KAPA CHANGE XRONOCARTA 10 (10) 79 10€ 0,127

GREECE BULGRECO 10 78 10€ 0,128

GREECE KAPA CHANGE XRONOCARTA 4 (11) 31 4€ 0,129

GREECE CYPGRECO 5 38 5€ 0,132

GREECE ALBANIA PLUS 5 (1) 37 5€ 0,135

GREECE AMIMEX 10 73 10€ 0,137

GREECE ALGONET 5 36 5€ 0,139

GREECE ROMEGRECO 5 36 5€ 0,139

GREECE SAHARA 5 (17) 36 5€ 0,139

GREECE SP 5 36 5€ 0,139

GREECE 4 FOUR 5 35 5€ 0,143

GREECE AMIMEX 6 42 6€ 0,143

GREECE APNA DAIS 5 35 5€ 0,143

GREECE EASY WORLD 3 (NEW) 21 3€ 0,143

GREECE EASY WORLD 6 (NEW) 42 6€ 0,143

GREECE HI ASIA 5 35 5€ 0,143

GREECE HI FORALL 5 35 5€ 0,143

GREECE HI LESS 3 21 3€ 0,143

GREECE IQ 5€ 35 5€ 0,143

GREECE SALAM 5 35 5€ 0,143

GREECE STAR 5 35 5€ 0,143

GREECE BULGRECO 5 34 5€ 0,147

GREECE EASY WORLD 5 34 5€ 0,147

GREECE KAPA CHANGE BOULGARIA 5 (7) 34 5€ 0,147

GREECE PHILIPINNES 10 (14) 68 10€ 0,147

GREECE PHILIPINNES 5 (15) 34 5€ 0,147

GREECE AMIMEX 3 20 3€ 0,150

GREECE MORE & MORE 5 33 5€ 0,152

 

 

Πολές από αυτές όμως έχουν πρόσθετες χρεώσεις Σηνήθως πρέπει να κάνεις μία και μόνη κλήση Για να έχεις τα λεπτά ομιλίας που υπόσχονται ( και πιθανόν να αφερούν κάπιο ποσό για κάθε εβδομάδα που περνάει)

Link to comment
Share on other sites

Για κλήσεις σε κινητά Ελλάδος συμφέρει να χρησιμοποιείς καρτοκινητό με την υπηρεσία 0.01 ανά λεπτό για 2 νούμερα.

Θα κοιτάξω πάντως και θα σου απαντήσω και για την φτηνώτερη Χρονοκάρτα.

 

Ήδη χρησιμοποιώ την υπηρεσία και της Βόντα και της Κοσμοτέ με την χρέωση 0,01 € το λεπτό ομιλίας (για κινητά φίλων που μιλάμε συχνά)

Θα με ενδιέφερε μία κάρτα για να κάνω κλήσεις σε κινητά από το σταθερό του γραφείου μου σε καλύτερη τιμή από τον ΟΤΕ.Επειδή αυτά ποικίλουν δε με καλύπτει κάτι που έχει περιορισμό ώς προς τα νούμερα που μπορείς να καλέσεις...

Αντιγράφω παρακάτω από το myphone τις τιμές που έχει ο ΟΤΕ.

* Για κλήσεις προς Cosmote : 0,1565 ευρώ ανά λεπτό

* Για κλήσεις προς Vodafone : 0,1567 ευρώ ανά λεπτό

* Για κλήσεις προς Wind : 0,1627 ευρώ ανά λεπτό

* Για κλήσεις προς Q Telecom : 0,1627 ευρώ ανά λεπτό

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει προς το Παρόν κάτι καλύτερο από τον ΟΤΕ , γιατί ο ΟΤΕ έχει χρέωση ανα δευτερόλεπτο ενώ οι Χρονοκάρτες χεώνουν ανα λεπτό .

Πιθανόν οι τιμές των Χρονοκαρτών να μειωθούν μετά τις νέες τιμές ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...