Jump to content

LG G4 ή SAMSUNG NOTE 4C;


kokogr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον καταρχας να σας μεταφερω τους προβληματισμους μου! ειμαι κατοχος Samsung s3 (GT i9300).

1)M'αρεσουν και τα δυο κινητα αλλα πιο προσιτο στα λεφτα μου ειναι το G4.

2) Η Samsung με εχει τρομαξει με το λειτουργικο της (θεωρω οτι αχρηστευει τις συσκευες της) ειχα μια συσκευη που ενω δουλευε αψογα, αρχησα να εχω πολλα προβληματα και κολληματα........

3)Το G4 με εχει εντυπωσιασει με την ταχυτητα του,με την οθονη του,την αποκριση του,τον ηχο του,την ηφη που καθεται στο χερι και επιπλεον βγαινει απευθειας 5.1 εκδοση!

αντιθετως εχω πολλους ενδοιασμους με την μπαταρια του......

4)απο την αλλη το note 4 αν και φαινεται πολυ καλο κινητο με πολυ καλη διαχειρηση μπαταριας, με τρομαζει ομως το λειτουργικο της Samsung,η αποκριση που θα εχει σαν κινητο,και τα bloatwares που μπορει να βγαλει συν οτι δεν ειναι 5.1 αλλα 5.01, επισης εχω ακουσει και περιπτωσεις θερμοκρασιας υψηλης που δεν ξερω κατα ποσο μπορει να ξεπερναει αυτη του G4.

 

ειλικρινα ειμαι πολυ μπερδεμενος και θελω να καλω την καλυτερη επιλογη αφου θα το κρατησω σιγουρα για 2-3 χρονια!

Δεν ξερω αν καποιος μπορει να μου δωσει μια πολυ ρεαλιστικη αποψη αλλα καλοδεχουμενη καθε απαντηση!

 

υ.γ. το SPen δεν μου ειναι απαραιτητο.

Link to comment
Share on other sites

Αφού φαίνεσαι φουλ ενημερωμένος για τα θετικά κ αρνητικά της κάθε συσκευής,εσύ θα αποφασίσεις.

Ότι σου προτείνει ο καθένας,δικό σου το μαχαίρι κ το καρπούζι).

"Lg g4"

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι το note 4(τουλαχιστον η c εκδοση που κυκλοφορει στην Ελλαδα) δεν μπορει να ανταγωνιστει το G4 (περα απο το αν εισαι φαν του SPen). Το G4 ειναι πιο καινουργιο κατα 9 μηνες και πληρες ενω εμπειρικα μπορω να πω οτι η Samsung με το UI της και τις ενημερωσεις αχρηστευει τις συσκευες της παρα τις βελτιωνει και σε οδηγει αναγκαστικα σε root και εχω περασει εφιαλτικες καταστασεις με το S3 απο κολληματα,επισης λογω της κακιστης μπαταριας που ειχα ηδη δεν πιστευω οτι μπορει να συμβει σε τετοιο βαθμο και στο G4.

 

νομιζω θα τολμησω την αλλαγη για το καλο μου! βεβαια καθε επιχειρημα δεκτο!

Link to comment
Share on other sites

Νote 4 C απο εμένα...μόλις πέρασα την 5.1.1 το κινητό είναι αλλού....επίσημα πάντα και απο Ουγγαρία.
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Επειδη περασε το note 4 c και f απο τα χερια μου..note 4 και απο εμενα...τρομερη μπαταρια,γρηγορο αριστη φωτο οθονη,gorilla glass 4,ειναι ενα top κινητο τωρα με την 5.1.1 παει σφαιρα..τωρα για το g4 οθονη και καμερα ειναι μονο...

Note 4 C octacore

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το μπερδεμα, ενω πιστευω οτι το G4 ειναι καλυτερο σε ολους τους τομεις ολοι μου προτεινουν το Note 4 (ενταξει φανταζομαι λογο αγοραστικης κινησης εχουν δουλεψει περισσοτεροι μαζι του). Οποτε η μου διαφευγει κατι στο ΝΟΤΕ που δεν δινω και τοσο πολυ βαση ή εχετε κολλησει με την SAMSUNG :p επισης η εκδοση C του note 4 δεν δειχνει να ειναι και κατι αξιολογο σε αντιθεση με τον G4 που φοραει snapdragon 808 και εχει ειπωθει και κατι για το σημα του note 4 οτι ειναι καπως αδυναμο.....
Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το μπερδεμα, ενω πιστευω οτι το G4 ειναι καλυτερο σε ολους τους τομεις ολοι μου προτεινουν το Note 4 (ενταξει φανταζομαι λογο αγοραστικης κινησης εχουν δουλεψει περισσοτεροι μαζι του). Οποτε η μου διαφευγει κατι στο ΝΟΤΕ που δεν δινω και τοσο πολυ βαση ή εχετε κολλησει με την SAMSUNG :p επισης η εκδοση C του note 4 δεν δειχνει να ειναι και κατι αξιολογο σε αντιθεση με τον G4 που φοραει snapdragon 808 και εχει ειπωθει και κατι για το σημα του note 4 οτι ειναι καπως αδυναμο.....

 

αν δεν σε ενδιαφέρει το spen δεν υπάρχει λόγος αγοράς του note,το g4 έχει καλύτερο επεξεργαστή και καλύτερη κάμερα και δεν αναφέρω το knox που έχει η samsung

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θεωρω και εγω! το G4 εχει αποδειχτει ταχυτερο,γρηγοροτερο στο ιντερνετ,καλυτερο επεξεργαστη,φανταστικη οθονη,καλυτερη καμερα,καλυτερο σημα κεραιας,μεχρι και στο ηχειο να στο πω και ετσι ειναι καλυτερο.Καλυτερη αισθηση στο χερι, σιγουρα πολυ λιγοτερα bloatwares και προβλημα απο της samsung το UI! Το μονο αρνητικο για μενα ειναι η μπαταρια αλλα αυτο λυνεται μετεπειτα! Εξαλλου δεν καιγομαι και ολη μερα με το κινητο στο χερι!
Link to comment
Share on other sites

ειναι αμαρτια να λες οτι εχει καλυτερη οθονη το G4 σε σχεση με το Note 4, ενταξει τωρα μην ξεφυγουμε τελειως
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Για μένα LG G4 γιατί:

 

Θετικά G4 από Note 4:

+πιο καινούργιο

+καλύτερη κάμερα

+ελάχιστα πιο μικρό άρα και πιο βολικό (υποκειμενικο αυτο)

+λιγότερα λεφτά (είναι δύσκολοι καιροί πλέον για ακριβά κινητά)

+δεν έχει το Knox οπότε γυρνάς οπότε θες στην εγγύηση (αν θες για ροοτ)

+καλύτερο UI από την Samsung (εννοώ ότι δεν κολλάει δεν ξέρω όμως τι έχει κάνει τώρα αν πηγαινει κομπλε)

+καλύτερη διαχείριση ram

+ραδιόφωνο

+λιγότερο bloatware

 

Θετικά Note 4 από G4:

+μπαταρία

+οθονη

+ποιότητα κατασκευής

+S pen

+το Note 4C καλύτερο(!) επεξεργαστή

 

Αν κάνω λάθος πουθενά διορθώστε με!

Οποίο και να πάρεις πάντως θα το ευχαριστηθεις τουλάχιστον για τα επόμενα 3 χρόνια!!

Edited by Giannis_95
Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Το G4 απ'την στιγμή που είπες ότι δεν θες αναγκαστικά το s pen και τις λειτουργίες του.

Πάρα πολύ καλό είναι και το note ( τα θετικά και τα αρνητικά στα έχουν ήδη πει ) αλλά δεν υπάρχει λόγος να πας στα 100 ευρωπουλάκια παραπάνω αν δεν το χρειάζεσαι γι'αυτά που προσφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται τι θελεις απο τη συσκευη φιλε μου... Τα notes ειναι μια κατηγορία μόνα τους. Αποψή μου παντα: Γιατί κολλάτε στις λεπτομέριες για το ποιο ειναι πιο γρήγορο; Και τα δύο γρήγορα δεν ειναι; Είναι 2 διαφορετικής κατηγορίας συσκευές. Και εννοειται (ειδικα στη περίπτωση του Note) δεν μπορεις να καταλάβεις τι προσφέρει εαν δε το κρατήσεις για 2-3 μέρες. Εγω προσωπικά θα διάλεγα το Note4 (ειχα το Note3) και μόνο επειδή το G4 είναι ναι μεν πολυ αξιολογη συσκευή αλλα θα τη χαρακτήριζα πιο πολύ multimedia (καμερα - οθόνη). Ενω η πρακτικότητα που προσφέρει ενα Note, δε την εχω δει σε αλλο. Οσο για το UI, ποτε δε με προβλημάτισε (τωρα έχω G2). Ειναι αμαρτία να καταδικάζεις ενα Note μονο και μόνο απο τον επεξεργαστή του. Οσο για το Spen, κανένας δε το χει ανάγκη, μεχρι να το πάρει για λίγες μερες και να το δουλεψει :P

Εγω θα σου πω μια διαφορά για τις δυο συσκευές: Εχουν διαφορετικό grip. Τo g4 εχει κουρμπα πίσω και στο ενα χέρι κάθεται παρα πολυ ωραια. Ο αντιχειρας σου δουλευει καλα το τηλέφωνο. Το note ειναι πιο τετραγωνο και με το ενα χέρι δε δουλευει καλα φιλε μου. Επισης το g4 λογω της κουρμπας οταν ειναι ανασκελα το κινητο, το ηχειο του ακουγεται πολυ δυνατα σε σχεση με το note που ακουμπάει ολη η πλάτη του κάτω. Αυτες ειναι διαφορες για μένα, όχι η κατηγορία του επεξεργαστή, αυτο βγαινει καλυτερα στα benchmarks, το αλλο λαγκαρει κλπ... Και τα δυο σφαιρα πανε.

Link to comment
Share on other sites

ναι καταλαβαινω πληρως τι εννοεις! Καταρχας να ξεκαθαρισω οτι οικονομικα ειναι και τα δυο βατα ειναι για μενα,μην σας πω οτι μπορω να βρω το note4 στην ιδια αν οχι χαμηλοτερη τιμη απο το g4!

Απο εκει και περα εγω περισσοτερο τα προβληματα θερμοκρασιας ειναι που με απασχολουν και στις δυο συσκευες και το οτι η οθονη κολλαει στο G4 αν παρα ζεσταθει!

Σαν μεγεθος συσκευης θεωρω το g4 καλυτερο (αλλα το note4 πιο αξιοπιστο),

Σαν λογισμικο και UI το g4 φαινεται πιο ευχρηστο και γρηγορο (με την samsung ειχα ασχημες εμπειριες με το s3 και δεν θελω να περασω τα ιδια οποτε εχω σκοπο να απενεργοποιησω πολλα πραγματα αν το παρω) αλλα το Note εχει περισσοτερες δυνατοτητες,

και επισης το g4 φαινεται να κανει καλυτερη διαχειρηση μνημης οταν περνας σε προηγουμενες εφαρμογες ,επισης θα ηθελα να ξερω αν στο note θα βελτιωθει αυτο και αν προβλεπεται το Note 4 να παει σε 5.1 .

εχω υπολογιστη και λαπτοπ επισης οποτε δεν κανω βαρια χρηση του κινητου καθε μερα αλλα οταν θα χρειαστει θελω να ειναι 100% ενταξει ως προς το ιντερνετ,κανενα παιχνιδι και στο gps που το χρησιμοποιω αρκετα και να μπορω να εισερχομαι γρηγορα σε τηλεφωνα,καταλογους,σημειωματαρια και λοιπα! (κατι που στο s3 συγνωμη κιολας για την εκφραση αλλα μου βγαζει την παναγια). επισης παιζω αρκετα clash of clans για οσους γνωριζουν! Απο μπαταρια και τα δυο φαινεται οτι βγαζουν την μερα με το note εμφανως να κανει την διαφορα σε αυτο!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επισης αν δεν κανω λαθος στην οθονη το g4 εχει 30fps ενω το note4 60fps το οποιο παιζει και μεγαλο ρολο σε υψηλη θερμοκρασια.

Η αποφαση ειναι δυσκολη τα θετικα και τα αρνητικα μοιρασμενα για καθε συσκευη!

Βασικα αν μπορουσε καποιος να μου διαβεβαιωσει οτι το note4 θα παει σε 5.1 το παιρνω αμεσως γιατι το θεμα με την διαχειρηση της μνημης ειναι σημαντικο!

Link to comment
Share on other sites

ναι καταλαβαινω πληρως τι εννοεις! Καταρχας να ξεκαθαρισω οτι οικονομικα ειναι και τα δυο βατα ειναι για μενα,μην σας πω οτι μπορω να βρω το note4 στην ιδια αν οχι χαμηλοτερη τιμη απο το g4!

Απο εκει και περα εγω περισσοτερο τα προβληματα θερμοκρασιας ειναι που με απασχολουν και στις δυο συσκευες και το οτι η οθονη κολλαει στο G4 αν παρα ζεσταθει!

Σαν μεγεθος συσκευης θεωρω το g4 καλυτερο (αλλα το note4 πιο αξιοπιστο),

Σαν λογισμικο και UI το g4 φαινεται πιο ευχρηστο και γρηγορο (με την samsung ειχα ασχημες εμπειριες με το s3 και δεν θελω να περασω τα ιδια οποτε εχω σκοπο να απενεργοποιησω πολλα πραγματα αν το παρω) αλλα το Note εχει περισσοτερες δυνατοτητες,

και επισης το g4 φαινεται να κανει καλυτερη διαχειρηση μνημης οταν περνας σε προηγουμενες εφαρμογες ,επισης θα ηθελα να ξερω αν στο note θα βελτιωθει αυτο και αν προβλεπεται το Note 4 να παει σε 5.1 .

εχω υπολογιστη και λαπτοπ επισης οποτε δεν κανω βαρια χρηση του κινητου καθε μερα αλλα οταν θα χρειαστει θελω να ειναι 100% ενταξει ως προς το ιντερνετ,κανενα παιχνιδι και στο gps που το χρησιμοποιω αρκετα και να μπορω να εισερχομαι γρηγορα σε τηλεφωνα,καταλογους,σημειωματαρια και λοιπα! (κατι που στο s3 συγνωμη κιολας για την εκφραση αλλα μου βγαζει την παναγια). επισης παιζω αρκετα clash of clans για οσους γνωριζουν! Απο μπαταρια και τα δυο φαινεται οτι βγαζουν την μερα με το note εμφανως να κανει την διαφορα σε αυτο!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επισης αν δεν κανω λαθος στην οθονη το g4 εχει 30fps ενω το note4 60fps το οποιο παιζει και μεγαλο ρολο σε υψηλη θερμοκρασια.

Η αποφαση ειναι δυσκολη τα θετικα και τα αρνητικα μοιρασμενα για καθε συσκευη!

Βασικα αν μπορουσε καποιος να μου διαβεβαιωσει οτι το note4 θα παει σε 5.1 το παιρνω αμεσως γιατι το θεμα με την διαχειρηση της μνημης ειναι σημαντικο!

 

Εχει ξεκινησει ηδη το rollout της 5.1 στα Νοτε 4. Αν θες μπορεις να ριξεις μια ματια και στα subforums που αφορουν την συσκευη.

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

βεβαια παρατηρησα και πολλους πρωην χρηστες note4 να εχουν περασει σε g4 και αυτο δειχνει κατι......

επισης στο forum του g4 περισσοτερο ασχολουνται με τα καλα του κινητου και τα προβληματα περιοριζονται γυρω απο το rooting και την εγγυηση και στην μπαταρια(που με μια δευτερη απλα λυνεται)......σε αντιθεση με το Note4 που ολοι ειναι μεσα στα προβληματα και τα bugs και τα κολληματα!! τελικα μου φαινεται πιο σοφη επιλογη να παρω το G4 θα το απολαυσω παραπανω συμφωνα με αυτα που θελω να κανω (να παιζω κανα παιχνιδι,το γρηγορο UI,να ακουω μουσικη και να τραβαω καμια φωτογραφια)!!

 

υ.γ. Θα ηθελα να μαθω αν το g4 εχει καλο σημα γενικα σε συγκρηση με τα οσα λεγονται για το σημα του note4.

 

επισης θεωρω οτι το UI του g4 θα μεινει πιο σταθερο σε βαθος χρονου σε αντιθεση με το UI της Samsung που ολο και θα βαραινει μεχρι να λαγκαρει τελειως το τηλεφωνο!!

Edited by kokogr
Link to comment
Share on other sites

Είμαι κατά κάποιο τρόπο στο ίδιο δίλημμα. Κατέληξες κάπου;

 

Έρχομαι από Note 2, αξεπέραστη εμπειρία, και αν και είχε αρχίσει να κολλάει, να αργεί τώρα προς το τέλος (2,5 χρόνια και βάλε) αν δεν είχε σπάσει η οθόνη δε το άλλαζα για την αξιοπιστία και την αυτονομία του.

 

Αξιοπιστία θέλω να ελπίζω ότι έχουν και τα δυο.

 

Αυτό που με "καίει" είναι να μπορώ να το χρησιμοποιώ χωρίς να σκέφτομαι αν θα μείνω από μπαταρία ή RAM...

 

Τις μέρες πριν σπάσω το Note 2, είχα συνεχώς ανοιχτό 4g (πάντα αυτό), ανοιχτό GPS, για ώρες, χάρτες, εφαρμογές tuneΙΝ, youtube κλπ κατά διαστήματα και αρκετές φορές τη μέρα tethering για το λάπτοπ. Λίγο βίντεο-φωτογραφίες με ανέβασμα στο dropbox και αρκετο σερφάρισμα.

 

Αυτή λοιπόν δεν ξέρω αν λογίζεται βαριά ή όχι χρήση, αλλά το Note ΙΙ την έβγαζε άνετα, άλλαζα μπαταρία κατά τις 6-7 το απόγευμα και ήμουν ξέγνοιαστος. Αν προσθέσεις και μια καλή οθόνη με μια αξιοπρεπή κάμερα, τι άλλο να ζητήσω...

 

Θέλω να πιστεύω ότι τέτοια χρήση σε τέτοιου επιπέδου συσκευές το 2015 την βρίσκεις (;). Αλλά την καθημερινή χρήση-εμπειρία μόνο αυτοί που έχουν τις συσκευές μπορούν να μας την δώσουν ;)

Note II, Galaxy s4 mini, ipad 4
Link to comment
Share on other sites

Παρηγγειλα το LG G4 red leather!! Αυριο θα παω να το παραλαβω!!!

Τελικα προτιμησα lg λογω γρηγοροτερου ΙU,καλυτερο σημα, καλυτερη καμερα,καλυτερο ηχειο,καλυτερο μεγεθος για το χερι,καλυτερη διαχειρηση μνημης και multitasking + οτι ειναι 5.1 απο μονο του και ειναι πιο καινουριο μοντελο! Η αυτονομια λυνεται με μια δευτερη μπαταρια με 14 ευρω και τελος!! Τα υπολοιπα μολις το παρω στα χερια μου.

Η αληθεια ειναι οτι μπαινοντας στο φορουμ του note 4 τρομαξα με αυτα που διαβασα, αντιθετως στο φορουμ του G4 ολοι απολαμβανουν το κινητο τους και επειδη εχω ηδη δυσαρεστη εμπειρια απο Σαμσουνγκ ειπα να κανω την αλλαγη! ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα το χαρείς το τηλέφωνο πίστεψε με. Το έχει ο κουμπάρος μου και το κινητό δεν υπάρχει. Καλό ριζικό!

Όχι καλό ριζικό αλλά καλορίζικο...παπάδες έκανε το autocorrect πάλι:p:p

Galaxy s6 edge+
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω παθει πλακα και δεν μετανιωσα καθολου απο την "αλλαγη στρατοπεδου"!!! Μπραβο και ξανα μπραβο στην LG! Η παραμετροποιηση του κινητου ειναι κορυφαια!!! Τωρα κανω και τις αναβαθμισεις!!! Επισης και η δερματινη red leather πλατη πολυ ωραια σε αντιθεση με την κλασσικη μαυρη και εξτρα δευτερη λευκο-χρυσου χρωματος κανει το κινητο κοσμημα! Σειρα τωρα μια θηκη,ενα tempered glass και μια μπαταρια για back up. Επισης μου κανει τρελη εντυπωση η διαχειριση μνημης και επιτελους θα εχω youtube και broswer μαζι με την διπλη οθονη! :D
Link to comment
Share on other sites

Για θήκη κάπου διάβασα ότι μερικές δεν εφαρμόζουν στο δερμάτινο καπάκι οπότε δες το μήπως τυχόν... καλό χρυσό το tempered αλλά δε χάνεις την αίσθηση; Έχω χρόνια που δεν βάζω προστασία (το πλήρωσα προσφατα βέβαια)

 

Και μια τελευταία ερώτηση. Η οθόνη σε σχέση με Samsung; Στα βίντεο μοιάζει λίγο πιο άχαρη στα χρώματα αλλά δε το χω δει ακόμα από κοντά και φαντάζομαι το αδικουν.

Note II, Galaxy s4 mini, ipad 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...