Jump to content

Τηλεόραση TFT ή Plasma;


sculper
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 168
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

και μιας και το έφερε η κουβέντα (πουλμουρ mode on :O ) αυτήν την Κυριακή θα είμαι ένας από τους λίγους τυχερούς που θα γυρίσουν σελίδα στην ιστορία του κινηματογράφου , παρακολουθώντας προβολή HDTV από τον πρώτο HDTV προβολέα που έρχεται εδώ...η προβολή θα γίνει σε κεντρικό κινηματογράφο και σύμφωνα με τον διοργανωτή και φίλο , απλά θα τρίβουμε τα μάτια μας και δεν θα ξαναπάμε σινεμά, με την έννοια που τον ξέρουμε σήμερα...

HDTV στην Ελλάδα αναμένεται σε μερικά χρονάκια, καλώς εχότων ων πραγμάτων...lucky me..(πουλμουρ mode off :O )

:D ;) :shifty:

Link to comment
Share on other sites

kai mias kai milame gia HDTV... oi poiotites apo to kalitero pros to xeirotero einai:

1080p - 720p - 1080i

giati opos exei apodixtei... ta perisotera 1080i programata einai analisi DVD 540 gramon x 2(interlased)... eno to katharo 720p einai analisis 720 gramon (progresive)...

kathari 1080p othoni pros to paron stin agora exei i samsung me mia terastia plasma kai mia terastia LCD... pou kostizoun oso ena amaksi... (ax, pali to petaksa gia ti samsung!... kolima!)

Link to comment
Share on other sites

σωστός ο energy...;)

αλήθεια σου έχω πει ότι η plasma που έχω (και δεν είναι samsung..:O )είναι HD ready..?? :up:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Link to comment
Share on other sites

afti i simfonia dixnei tin adinamia tis SONY na ftasei tis Samsung, Philips, LG, Sharp stis LCD mias kai ta paratise kai danistike texnologia tis samsung...

o vasilias Philips... anakoinose ta nea LCD modela...

apla deite ta modela 9830 LCD...

stis 40" dinei HDMi 1920x1080p kai stis 32" dinei HDMi 1366 x 768p...

fisika pixel plus 2HD, Ambilight 2 klp klp klp...

piga eida tin 40" prin mia vdomada pou parousiastike edo... apla etriva ta matia mou!!!! (epaize klipakia apo WMV-HD se 1080p)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδες μια βοηθεια... Εχω ενα προβλημα με την Lcd TV Toshiba που εχω. Μηπως ξερει κανεις το επισημο service ή την αντιπροσωπια?? Ενα τηλεφωνο θα ηταν πολυ βολικο.

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!!!!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/8090sunnlogoheader1.gif
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα μια SONY BRAVIA 40" LCD

 

το DVD το εχω συνδεδεμενο με component καλωδιο κ εχει τρελη ποιοτητα, χαιρομαι να βλεπω ταινιες

 

απο το δεκτη της τηλεορασης τα καναλια τα βλεπω αρκετα καλα

 

αλλα απο το ΝΟVA παρολο που το εχω συνδεδεμενο με S-VIDEO Monstercable η ποιότητα οχι μονο είναι απαραδεκτη, δεν μπορεις να δεις αγωνα, σε πονανε τα ματια απο τη θολουρα! Γιατι αυτο?? Το προβλημα που μπορει να ειναι???

 

Thanx

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα μια SONY BRAVIA 40" LCD

αλλα απο το ΝΟVA παρολο που το εχω συνδεδεμενο με S-VIDEO Monstercable η ποιότητα οχι μονο είναι απαραδεκτη, δεν μπορεις να δεις αγωνα, σε πονανε τα ματια απο τη θολουρα! Γιατι αυτο?? Το προβλημα που μπορει να ειναι???

To πρόβλημα είναι στη Nova και στη χάλια ποιότητα που εκπέμπει, κατά πολύ μεγάλο ποσοστό. Για το υπόλοιπο ποσοστό, ευθύνεται ο scaler της τηλεόρασης που είναι υπέυθυνος για την αλλαγή της ανάλυσης.

Πάντως είναι κρίμα να μην τη συνδέσεις με ένα DVD player μέσω HDMI...

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

μεσω HDMI περιμενω το XBox360....

Μην μπερδεύεις παιχνιδομηχανές, έστω και πολύ εξελιγμένες με DVD Player. Υποπτεύομαι ότι το ΧΒΟΧ360 απλά θα δείχνει το DVD από το HDMI στην ανάλυση του DVD (δηλαδή 720Χ576). Θα έχεις πολύ καλύτερα αποτελέσματα αν χρησιμοποιήσεις ένα DVD Player με ενσωματωμένο scaler

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα μια SONY BRAVIA 40" LCD

 

το DVD το εχω συνδεδεμενο με component καλωδιο κ εχει τρελη ποιοτητα, χαιρομαι να βλεπω ταινιες

 

απο το δεκτη της τηλεορασης τα καναλια τα βλεπω αρκετα καλα

 

αλλα απο το ΝΟVA παρολο που το εχω συνδεδεμενο με S-VIDEO Monstercable η ποιότητα οχι μονο είναι απαραδεκτη, δεν μπορεις να δεις αγωνα, σε πονανε τα ματια απο τη θολουρα! Γιατι αυτο?? Το προβλημα που μπορει να ειναι???

 

Thanx

 

gia ekpompes tileorasis oi LCD exoun genika provlimata stin kinisi kai stin metatropi tou simatos otan to kanali den ekpempei se kali poiotita... i moni texniti lisi pou exei apodiksei oti leitourgei einai to pixel plus+natural motion tis philips... ola ta alla exoun psegadia pou fenontai.

'i prepei na vreis tropo na veltioseis to sima tis NOVA (isos ksana rithmisi)... 'i prepei na to apodexteis...

Link to comment
Share on other sites

Paidia endiaderomai gia mia 32ara lcd,ma blepw pws sthn Ellada oi times einai apagoreutikes se sxesh me to ekswteriko.Sugrinontas times Elladas me times Italias blepw terastia diafora!

Ti tha proteinate loipon?as poume oti dinw ews 1200 eurw.

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

gia ekpompes tileorasis oi LCD exoun genika provlimata stin kinisi kai stin metatropi tou simatos otan to kanali den ekpempei se kali poiotita... i moni texniti lisi pou exei apodiksei oti leitourgei einai to pixel plus+natural motion tis philips... ola ta alla exoun psegadia pou fenontai.

'i prepei na vreis tropo na veltioseis to sima tis NOVA (isos ksana rithmisi)... 'i prepei na to apodexteis...

 

Oμως το Pixel + ,δεν βελτιώνει καν την λήψη στις εκπομπές High Definition .

Είδα σε plasma Philips 50PF9966 studio γνωστού τηλεοπτικου σταθμού,ΗD-ΤV εκπομπή να μεταδίδεται δοκιμαστικά από το Pro7 Γερμανικό δορυφορικό κανάλι

 

-Σημεία των καιρών που έρχονται ,και όμως βλέπει κανείς ότι παρόλο που αρκετές κορυφαίες οθόνες αναφέρονται σαν ΗD ready 1920 x 1152i ,χρειάζεται και ειδικό tuner για να πιάσει σήμα HD και να δώσει ποιότητα HDMI. -Το HD υποτίθεται θα αντικαταστήσει το PAL-Secam σύστημα.

 

-Αντίθετα ποιότητα επιπέδου σύνδεσης HDMI πρέπει να υποστηρίζεται και από την αναπαραγωγή κατάλληλου υλικού ,πράγμα που και τώρα κανένα έστω και DVD δισκάκι με ταινία δεν βλέπω να παρέχεται ακόμα....

Link to comment
Share on other sites

Oμως το Pixel + ,δεν βελτιώνει καν την λήψη στις εκπομπές High Definition .

 

apolitos sosto!

giafto kai i philips evgale to pixel plus 2HD pou einai stin nea seira 9830 kai prosopika eida HD ikona (apo pc) sto media markt tin 9830 37" pou einai native 1920x1080 analisis kai anatheorisa gia to pixel plus 2HD!!!!

kanei pali poli kali douleia (pou kai off na einai i eikona einai pragmatika aristi!) veltionontas to contrast kai tin lamperotita tou lefkou. (itan video me xionia)...

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...