Jump to content

Cubot H1


chalk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Flash ROM από το needrom

 

μπορεις να γινεις λιγο πιο αναλυτικος? σε τι κατασταση θα φλασαρω με το sp??φαστμπουτ ρικοβερυ πως?ποια ρομ?αν εχεις διαθεση γραψε πως να τ κανω γιατι δοκιμασα κ μου εβγαζε κατι περιεργα για checksum και κατι τετοια ...ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 493
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μπορεις να γινεις λιγο πιο αναλυτικος? σε τι κατασταση θα φλασαρω με το sp??φαστμπουτ ρικοβερυ πως?ποια ρομ?αν εχεις διαθεση γραψε πως να τ κανω γιατι δοκιμασα κ μου εβγαζε κατι περιεργα για checksum και κατι τετοια ...ευχαριστω προκαταβολικα

 

Checksum...

Windows 10??

Βρες drivers SP για Windows 10

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Με το καλώδιο που είχε μέσα ή έχεις αλλάξει; Μετράει και αυτό στο πόσα Α θα τραβήξει το κινητό.

Δεν εχω αλλαξει τπτ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα...

Αγόρασα πρόσφατα το CUBOT H1...μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος από τις λειτουργίες του αλλα έχω ένα θέμα:

θέλησα ν'αντιστοιχίσω κάποιον ήχο κλήσης σε μία επαφή.ακολούθησα την διαδρομή:

επαφές-επιλογή επαφής-ανοιγμα-επεξεργασία(το εικονίδιο με το μολυβάκι)-είσοδος στην επεξεργασία(το εκονίδιο με τις τερίς κάθετες τελείες)-Ηχος κλήσης- περισσότεροι ήχοι κλήσης Ηχοι κλήσης-επιλογη μουσικου κομματιού-ΟΚ (μυνυμα sacssefully added).

όταν όμως δέχομαι κλήση απο την συγκεκριμένη επαφή δεν ακούω τον ήχο που επέλεξα αλλά εναν προεγκατεστημένο ήχο του κινητου....Τι δεν γίνεται σωστά...;

Link to comment
Share on other sites

κλασικό φαινόμενο.

ίσως έχει γραφτεί παλιότερα εδώ.

μπορείς να φτιάξεις έναν φάκελο "ringtones" (δεν θυμάμαι αν δουλεύει μόνο στην εσωτερική μνήμη ή και σε εξωτερική, δηλαδή microsd) και να αποθηκεύσεις εκεί κάποια αρχεία. αντιστοίχισε μετά το αρχείο ήχου που θέλεις.

 

Στάλθηκε από το H1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
ειχα στειλει για επισκευη το κινητο οπου εγινε αλλαγη μητρικης τελος παντων μου ερχεται και δεν ακουγετε κανενας ηχος ουτε καν τα τραγουδια δεν ακουγονται τι μπορει να ειναι?μονο οταν βαλω τα ακουστηκα ακουω...απο το ηχειο τιποτα Edited by spiross4
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω

 

Παρακαλώ!

;) Ένα χρήσιμο tip που μπορείς να χρησιμοποιήσεις είναι να το κάνεις widget από τη συντόμευση ρυθμίσεων ώστε να το έχεις άμεσα διαθέσιμο από την αρχική οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω

 

Παρακαλώ!

;) Ένα χρήσιμο tip που μπορείς να χρησιμοποιήσεις είναι να το κάνεις widget από τη συντόμευση ρυθμίσεων ώστε να το έχεις άμεσα διαθέσιμο από την αρχική οθόνη.

 

σωστο!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 39 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ειχα στειλει για επισκευη το κινητο οπου εγινε αλλαγη μητρικης τελος παντων μου ερχεται και δεν ακουγετε κανενας ηχος ουτε καν τα τραγουδια δεν ακουγονται τι μπορει να ειναι?μονο οταν βαλω τα ακουστηκα ακουω...απο το ηχειο τιποτα

 

τι ειχε παθει;

Link to comment
Share on other sites

 

τι ειχε παθει;

 

το εκανα boot και δεν ξανανοιξε...εμενε κολημενο στο λογκο τις cubot ωσπου εσβησε απο μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχει τύχει σε κανέναν να μην δουλεύει η δεύτερη σιμ; Δεν την είχα δοκιμάσει μέχρι τώρα και τώρα που χρειάστηκε δεν βλέπει την σιμ το τηλέφωνο στο δεύτερο σλοτ (δοκίμασα και με διαφορετική σιμ). Υπάρχει κανένα κόλπο ή απλά είναι προβληματικό;

 

PS. Με την R16.

Link to comment
Share on other sites

μου έπεσε κάτω και ράγισε η Οθόνη......πόσο πάει η αλλαγή;

 

Επειδή μου έτυχε και έμενα άκου.

Αν παραγγείλεις ανταλλακτικό από Κίνα είναι 45 Ευρώ συν την εργασία που θα σου ζητήσουν εδώ.

Αν παραγγείλεις από Ελλάδα είναι 85 Ευρώ συν εργασία.

 

Εγώ είμαι τυχερός γτ δουλεύω σε εταιρία που το κάνει οπότε δεν θα το πληρώσω ως εργασία αλλά μόνο ανταλλακτικό :O

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λοιπόν συμβαίνουν τα εξής:

 

Το Wifi Hotspot δεν δουλεύει με τίποτα. Συνδέονται οι άλλοι πάνω μου αλλά δεν τους βάζει ίντερνετ. Η Vodafone λέει πως είναι θέμα Android 5.1. Έχει κανείς άλλος καμία ιδέα;

 

Επίσης είναι κανείς που του χάλασε τελείως το κινητό και το έχει για πέταμα μπας και μου το δώσει να πάρω κάτι ανταλλακτικά (τζαμάκι πίσω κάμερας κυρίως). Με κάποιο αντίτιμο αν κρίνεται απαραίτητο αλλά θα προτιμούσα τσάμπα αν το έχει για πέταμα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Vodafone Hotspot fix (maybe) - no root required

 

σε όσους είχε εμφανιστεί πρόβλημα με Vodafone, να μη μοιράζει Internet μέσω Hotspot, δοκιμάστε αυτό :

 

για Vodafone CU οι ρυθμίσεις είναι :

ρυθμίσεις, περισσότερα, δίκτυα κινητής τηλεφωνίας, Vodafone GR,

ονόματα σημείου πρόσβασης, VF Internet, και στο "Τύπος APN" προσθέτουμε το dun.

 

Και πείτε μου αν σας δούλεψε.

 

Εμένα δεν δούλεψε αυτό που γράφεις

Link to comment
Share on other sites

οδηγός Vodafone Hotspot Fix με απλά βήματα

 

Για όσους έχουν πρόβλημα με το hotspot της Vodafone διαβάστε μία γρήγορα τα παρακάτω βήματα και ακολουθείστε τα μετά ένα προς ένα :

(είναι σύμφωνα με τις ρυθμίσεις του δικού μου κινητού με λειτουργικό Android 5.1 οπότε προσπαθείστε να βρείτε τα αντίστοιχα μενού)

 

1) Ρυθμίσεις,

2) Ασύρματο και δίκτυα - περισσότερα,

3) Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας,

4) πάνω πάνω (αν έχεις τοποθετήσει 2 κάρτες) επίλεξε την καρτέλα VODAFONE GR,

5) Ονόματα σημείου πρόσβασης,

6) πάνω πάνω γράφει APN και έχει στα δεξιά 3 τελίτσες, πάτησε εκεί και επίλεξε Επαναφορά στις προεπιλογές,

7) από τις 3 επιλογές επιλέγεις αυτό που σου έδινε σήμα όταν είχες ενεργά δεδομένα (πάτησε μέσα στο κυκλάκι στα δεξιά).

είναι άλλη επιλογή για αυτούς που έχουν κάρτα, άλλη επιλογή για αυτούς που έχουν συμβόλαιο. εγώ με κάρτα επιλέγω το VF Internet.

8) μετά πατάς πάνω στο "Vf Internet" και ΠΡΟΣΘΕΤΕΙΣ ΜΟΝΟ μία επιλογή, εκεί που λέει "Τύπος APN" προσθέτεις το "dun" και μετά οκ.

9) τέλος, ΠΡΈΠΕΙ να κάνεις back, ΜΗΝ πατήσεις το home button, δεν θα σώσει την πρόσθεση του "dun"

 

αυτό ήταν, δεν σου ζητάει τίποτα άλλο να αλλάξεις. δουλεύει κατευθείαν χωρίς επανεκκίνηση της συσκευής.

Edited by NeOSL
πρόσθεση οδηγού Vodafone Hotspot Fix
Link to comment
Share on other sites

οδηγός Vodafone Hotspot Fix με απλά βήματα

 

Για όσους έχουν πρόβλημα με το hotspot της Vodafone διαβάστε μία γρήγορα τα παρακάτω βήματα και ακολουθείστε τα μετά ένα προς ένα :

(είναι σύμφωνα με τις ρυθμίσεις του δικού μου κινητού με λειτουργικό Android 5.1 οπότε προσπαθείστε να βρείτε τα αντίστοιχα μενού)

 

1) Ρυθμίσεις,

2) Ασύρματο και δίκτυα - περισσότερα,

3) Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας,

4) πάνω πάνω (αν έχεις τοποθετήσει 2 κάρτες) επίλεξε την καρτέλα VODAFONE GR,

5) Ονόματα σημείου πρόσβασης,

6) πάνω πάνω γράφει APN και έχει στα δεξιά 3 τελίτσες, πάτησε εκεί και επίλεξε Επαναφορά στις προεπιλογές,

7) από τις 3 επιλογές επιλέγεις αυτό που σου έδινε σήμα όταν είχες ενεργά δεδομένα (πάτησε μέσα στο κυκλάκι στα δεξιά).

είναι άλλη επιλογή για αυτούς που έχουν κάρτα, άλλη επιλογή για αυτούς που έχουν συμβόλαιο. εγώ με κάρτα επιλέγω το VF Internet.

8) μετά πατάς πάνω στο "Vf Internet" και ΠΡΟΣΘΕΤΕΙΣ ΜΟΝΟ μία επιλογή, εκεί που λέει "Τύπος APN" προσθέτεις το "dun" και μετά οκ.

9) τέλος, ΠΡΈΠΕΙ να κάνεις back, ΜΗΝ πατήσεις το home button, δεν θα σώσει την πρόσθεση του "dun"

 

αυτό ήταν, δεν σου ζητάει τίποτα άλλο να αλλάξεις. δουλεύει κατευθείαν χωρίς επανεκκίνηση της συσκευής.

 

 

Θεούλης!!!!

Το προβλημα ηταν ότι μου έδινε ιντερνετ απο το Vf Internet ενώ χρειαζόταν το Vf Internet Corporate λόγω συμβολαίου

Link to comment
Share on other sites

και.. άσε την Vodafone να λένε ακόμα δικαιολογίες.

χαίρομαι που βοήθησα άλλο ένα άτομο :)

 

 

Στάλθηκε από το H1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ γιατί με έκανες να ξαναασχοληθώ με το θέμα...εχω συμβόλαιο vodafone ...δοκιμάζω το hotspot...τιποτα..βγαζω την κάρτα sim κ παραταω το cubot με το hotspot. η κάρτα μπαίνει σε ένα tablet ZTE k μετά από επισκέψεις σε καταστήματα vodafone ...τηλεφωνα στην ομάδα internet ...μεχρι κ sim αλλαξα (κοστος 5 ευρώ) ...άκρη δεν βρήκα...:blink: (είπα θα είναι πρόβλημα του λειτουργικού) ώσπου διαβάζω το αρθρο κ λέω λες????:lol: και ναι το hotspot λειτουργεί στο Η1 .απλά να προσθέσω κάτι στο τύπο APN αν έχεις μόνο την επιλογή dun το κινητο δίνει internet αλλα δεν εχει , εγω έχω default,dun για να έχει κ το κινητό αλλα κ να δίνω internet....αλλη μια φορά το cubot με έβγαλε ασπροπρόσωπο !!!!..το zte τι το κάνουμε?:lol::p

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχει τύχει σε κανέναν να μην δουλεύει η δεύτερη σιμ; Δεν την είχα δοκιμάσει μέχρι τώρα και τώρα που χρειάστηκε δεν βλέπει την σιμ το τηλέφωνο στο δεύτερο σλοτ (δοκίμασα και με διαφορετική σιμ). Υπάρχει κανένα κόλπο ή απλά είναι προβληματικό;

 

PS. Με την R16.

 

εγω είχα θέμα στην αρχή που το πήρα δεν αναγνώριζε την sim wind . είχα στην κανονική sim internet vodafone k στην micro-sim wind που δεν την δεχόταν με τίποτα . βεβαια είχα δοκιμάσει άλλη sim κ την πήρε...ετσι πήγα σε ένα κατάστημα wind πληρωσα 5 ευρω κ μου εδωσε μια καινούρια που δουλευει μια χαρά....

Link to comment
Share on other sites

MAGAKOS-E, χαίρομαι που έπαιξε και σε σένα :)

ακολουθώ έναν κανόνα "ότι δουλεύει δεν το πειράζουμε" . από την στιγμή που σου δουλεύει λοιπόν, μην το πειράξεις, αλλά ρωτάω καθαρά από περιέργεια. έκανες το βήμα 6; επειδή σε εμένα έχει 3 πλαίσια επιλεγμένα : default, supl, dun.

 

σχετικά με το Tablet, δεν ξέρω τις προθέσεις σου ώστε να προτείνω κάτι. θες να το επιστρέψεις; να το κρατήσεις; δεν σου δουλεύει το Hotspot εκεί (ψάξε για παρόμοιες επιλογές όπως του οδηγού) ; να το πουλήσεις;

 

Στάλθηκε από το H1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δεν έκανα το βήμα 6. επειδη με το zte είχα "καεί- εξοικειωθεί " πήγα κατευθείαν κ επέλεξα dun στο ΑPN (K στο zte αυτο είπε να πειράξω η ομάδα ιντερνετ της voda..αλλα τίποτα )(αυτό βρίσκεις κ στο ιντερνετ με μια αναζήτηση...) εδώ μέσα έμαθα το : "όποιος φοβάται πέφτει κ κοιμάται " :lol: άρα πειράζουμε τα κινητά μας κ μετά σπάμε το κεφάλι μας να τα επαναφέρουμε....με το cubot ήταν απλό ..με το zte νομίζω πως εξάντλησα κάθε συνδυασμό και ήδη έχει μπει πωλητήριο ....
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Kαλημέρα παιδιά , μιά ερώτηση...

 

Το frame γύρω γύρω είναι μεταλικό?:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Cubot H1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...