Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ψάχνω ένα κινητό γύρω στα 70-80 ευρώ από Κίνα, με μέτρια χαρακτηριστικά για παρακολούθηση καμερων, έχω βάλει στο μάτι το leagoo m5 που κυκλοφορεί σε καμία βδομάδα στα 55 ευρώ περίπου,με αρκετά καλά χαρακτηριστικά, λέει τίποτα ή έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

Έχοντας κάνει αγορά με capital control μέσω μεταφοράς από PayPal σε PayPal, αλλά χθες που προσπάθησα να το κάνω για μια μικρό αγορά έφαγα άκυρο, τι παίζει;

 

Επίσης έχετε να προτείνετε ένα δοκιμασμένο ταμπλέτακι από Ελλάδα κάτω από 100 ευρώ για απλή χρήση από την μάνα μου;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λέω να πάρω ένα κινητό στη μάνα μου γύρω στα 100 ευρω. Θα είναι για Viber, Facebook, Skype λίγα πράγματα. Έχω καταλήξει στο Cubot Note S και το LG K8. Ποιο πιστεύετε είναι καλύτερη επιλογή?

 

http://www.skroutz.gr/comparelists/40?compare=8435610%2C8909629

 

Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο?

Μόνο να είναι από μαγαζί στην Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να παραγγειλω ενα κινητο απο Κινα με 130-140 για φιλο. Του ειχα παρει το Meizu M2 note αλλα το εστειλα πισω επειδη ειχε προβλημα η οθονη του. Τι προτεινετε να του παρω αυτη τη φορα? Υποψιν οτι δεν εχει ιδεα απο ρομ, οπως θα ερθει ετσι θα το αφησει, οποτε θελουμε κατι σιγουρο σε σχεση με ρομ χωρις πειραγματα. Edited by delpaolo
Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση 16/2 του vfm Xiaomi Redmi Note 3 Pro βρίσκεται σε αυτην την τιμη πλέον, αν δεν έχει πρόβλημα με το Αγγλικό μενού, το παραγγέλνει με έκδοση global stable που έχει play store, απ όπου θα περάσει Ελληνικό πληκτρολόγιο, π.χ. swiftkey και δεν ξανασχολείται.

Έχω την εντύπωση βέβαια, πως η τελευταία global stable, βασισμένη στο MIUI8, περιέχει κ την Ελληνική γλωσσα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια. Γνωριζει κανεις αν αυτη η συσκευη κυκλοφορει και χωρις λογοτυπα, χωρις να ειναι branded κτλ, και ποια ειναι;
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Σε θέμα κάμερας και χρωματικής απόδοσης οθόνης, μόνο το HTC 10.

Εμένα με χαλάει λίγο να γυρίσω στα υπερκορεσμένα χρώματα της AMOLED των Samsung.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους!!!Παιδιά αν δεν γινομαι κουραστικος θελω τα φώτα σας!!Εχω το LG G3 to οποιο με εχει βολεψει παρα πολυ αφου κανω στην διαρκεια της μέρας πεξω απο τον υπολογιστη μου ολα οσα θελω δηλ. ειναι γρηγορο κτλ.Εχω μπει στην διαδικασια να παρω το LG G4 DUAL αλλα σε ενα σκρουτζομαγαζο μου ειπαν οτι φοραει επεξεργαστη πιο αργο απο το G3 !Mε ενδιαφερει η μεγαλη οθονη αλλα να παω σε κατι πιο γρηγορο!!Τι ισχυει τελικα?Απλα εχουν κανει αναβαθμιση στην καμερα μονο?Ευχαριστω εκ των προτερων!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδες γεια σας.

Επείγει να αγοράσω σύντομα smartphone 200-300 ευρά.Έχω καταλήξει στα Samsung j7 2016 στα 235ευρώ LG nexus 5X στα 285 και LG G4 στα 300ευρώ. Τι να επιλέξω και γιατί?? Έχετε να προτείνετε κάτι άλλοο?????

Αξίζει το j7 καθώς είναι το πιο οικονομικό ή οι διαφορές που έχει με τα LG πρέπει να με κάνουν ναδώσω τα παραπάνω λεφτα για αυτά??

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ούτε να το σκέφτεσαι το G4 με όσα έχουν γίνει. 5X από εμένα. Καθαρό Android , χωρίς θέματα και η LG στα nexus είναι μανούλα. Στο G4 τα σκ@τωσε. Δες και εδώ μια σύγκριση.

 

http://www.ubergizmo.com/products/lang/en_us/devices/galaxy-j7,nexus-5x/

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Edited by michaelp900
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε ενδιαφέρει το ότι παίρνει 2 σιμ τότε χτύπα το LG V10!Στην ουσία είναι ένα βελτιωμένο LG G4 και ειδικά όσον αφορά κάποια από τα θέματα που ακούστηκαν! Και η διαφορά είναι 70€!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους!!!Παιδιά αν δεν γινομαι κουραστικος θελω τα φώτα σας!!Εχω το LG G3 to οποιο με εχει βολεψει παρα πολυ αφου κανω στην διαρκεια της μέρας πεξω απο τον υπολογιστη μου ολα οσα θελω δηλ. ειναι γρηγορο κτλ.Εχω μπει στην διαδικασια να παρω το LG G4 DUAL αλλα σε ενα σκρουτζομαγαζο μου ειπαν οτι φοραει επεξεργαστη πιο αργο απο το G3 !Mε ενδιαφερει η μεγαλη οθονη αλλα να παω σε κατι πιο γρηγορο!!Τι ισχυει τελικα?Απλα εχουν κανει αναβαθμιση στην καμερα μονο?Ευχαριστω εκ των προτερων!!

Άμα θες να έχεις θέματα με bootloop και να βρίζεις όλη μέρα πάρε G4. Τόσα έχουν γίνει με τις πλακέτες.

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλές επιλογές είναι και τα Honor 7, καθώς και το XIaomi Redmi Note 3 Pro. Ειδικά το δεύτερο, αν το πάρεις από εξωτερικό, έρχεται πολύ φτηνότερα από 240 που έχει από Ελληνικό κατάστημα.

 

Από τα 3 που προτείνεις, εγώ θα επέλεγα το J7 2016, χωρίς να απέκλεια και το J5 2016, το οποίο με παρόμοια χαρακτηριστικά προσφέρει εξίσου καλή εμπειρία σε χαμηλότερη τιμή. ;)

 

Το Nexus 5X έχει υπέροχη κάμερα, τέλεια οθόνη, αλλά μικρή μπαταρία.

Τα Samsung J5/7 2016 έχουν πολύ καλή αυτονομία, μέτριες κάμερες, πολύ καλές selfie με μπροστινό φλας.

Το LG G4 είναι ανώτερο όλων τους σαν specs αλλά έχει το θέμα με την πλακέτα του που το καθιστά δύσκολο να το προτιμήσεις (αν δεν γνωρίζεις, το πρόβλημα είναι πως ξαφνικά το κινητό γίνεται brick και αν και καλύπτεται από την εγγύηση της LG, χάνεις τα δεδομένα σου κτλ...)

Το Honor 7 που πρότεινα είναι ολοκληρωμένο σαν τηλέφωνο, χωρίς υπερβολές σε κάποιον τομέα, ή κάποιο γνωστό πρόβλημα, πέραν των αναβαθμίσεων που δεν ξέρουμε σαν Honor (Huawei) πόσο θα συνεχιστούν.

Τέλος, το Xiaomi έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά για την τιμή του, πολύ καλή αυτονομία, και σχετικά καλή κάμερα. Κυρίως όμως έχει συγκρίσμα χαρακτηριστικά με τα περισσότερα κινητά που συζητάμε, στη μισή τιμή τους (από Κίνα).

 

Από εμένα ή Honor 7 (για value for money από Ελλάδα) ή J7 2016 (για αυτονομία) ή Nexus 5X (για την κάμερα) ή Xiaomi Redmi Note 3 Pro από Κίνα (για το value for money).

 

Ζύγισέ τα και διάλεξε ;)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω ενα κινήτο για την μητέρα μου να μετράει παλμούς και οξυγόνο στο αίμα.

Ξέρω το S6 και S7 το κάνει αλλά φεύγει πολύ απο το bugdet.

Έχουμε κάτι άλλο να προτείνουμε? Τα κινέζικα έχουν κάποιο τέτοιο αισθητήρα?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις συμβουλες παιδια. Εγώ αυτό που ζητάω από το κινητό (μπαίνω φαντάρος και ξαφνικά έμεινα χωρίς smartphone) είναι καλή διάρκεια μπαταρίας,αξιοπρεπή κάμερα,ράδιο,καλή ποιότητα ήχου με ακουστικά και όσο πιο αξιόπιστο γίνεται. Το J7 καλύπτει τα περισσότερα από αυτά αλλά κάτι με πάει στο nexus και έχω διχαστεί!!!

Επίσης,στο nexus με χαλάει που η μπαταρία δεν είναι αποσπώμενη γτ σε τελευταία τέτοια εμπειρία με NOKIA έτρωγα του κόσμου τα κολλήματα,δεν μπορουσα να κάνω τίποτα και το έσπασα από τα νεύρα μου μετά την τρίτη αλλαγή πλακέτας και το 7ο κόλλημά του!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ότι ειναι πιο ισχυρός ο επεξεργαστής στο G3 δεν ισχύει, εκτός και αν παίζει κάτι που μου διαφεύγει.

Το G4 το δικό μου, αγορασμένο Νοέμβρη δεν είχε απολύτως κανένα θέμα. Τύχανε απροσδόκητα πολλά θέμα με bootloops αλλά πέρα από το ψυχολογικό, η αντιπροσωπεία άλλαξε τις πλακέτες και οι κάτοχοι έχουν κάτι σαν νέο κινητό, με ίσως αν κατάλαβα καλά, 2 χρόνια εγγύηση από την επισκευή.

Στο G4 dual από την άλλη δεν ακούστηκε κάτι για bootlops. Εγώ θα προχωρούσα άφοβα ειδικά στο dual αν σου είναι απαραίτητες οι 2 κάρτες. Ισχύει όμως και αυτό που σου είπε το παιδί πιο πάνω. Το V10 που έχω και γω τώρα είναι το πιο ολοκληρωμένο κινητό αυτή τη στιγμή με μόνο μικρό (ή μεγάλο) ελάττωμα, την όχι και τόσο επαρκή μπαταρία του.

 

Να πεις σε αυτόν που έχει το μαγαζί και σου είπε για τους επεξεργαστές, να αλλάξει επάγγελμα

Σωστός... και εσύ φίλε μου πάρτο από κάπου αλλού να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο..

Edited by babill2004
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω ενα κινήτο για την μητέρα μου να μετράει παλμούς και οξυγόνο στο αίμα.

Ξέρω το S6 και S7 το κάνει αλλά φεύγει πολύ απο το bugdet.

Έχουμε κάτι άλλο να προτείνουμε? Τα κινέζικα έχουν κάποιο τέτοιο αισθητήρα?

 

Μην το κάνεις αυτό. Οι αισθητήρες αυτοί είναι τελείως της πλάκας και χρησιμοποιούνται μόνο από αθλητικά ενεργούς ανθρώπους. Όταν όμως σοβαρεύουν τα πράγματα και κρίνεται η ζωή σου ή το πότε θα πάρεις φάρμακα ανάλογα του οξυγόνου που έχει το αίμα σου ή των παλμών της καρδιάς σου, τότε θες πραγματικό ιατρικό μηχάνημα και όχι ένα "παιχνιδάκι".

 

Στάλθηκε από το LG V10 μου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ψαχνω για την γυναικα μου νεο κινητο 4g αλλα με το θεμα wind θελω να χει την 800αρα

 

Βασικοτατο επισης η καμερα να βγαζει καλες φωτο

 

Δεν θα ηθελα να περασω τα 200 και απο κινα δεν εχω προβλημα

 

Δεν εχει επισης κολλημα οπως εγω με android. Απλη χρηση web, γρηγορο και ΚΑΜΕΡΑ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω ενα κινήτο για την μητέρα μου να μετράει παλμούς και οξυγόνο στο αίμα.

Ξέρω το S6 και S7 το κάνει αλλά φεύγει πολύ απο το bugdet.

Έχουμε κάτι άλλο να προτείνουμε? Τα κινέζικα έχουν κάποιο τέτοιο αισθητήρα?

 

Νομίζω τα Zuk της lenovo...

Link to comment
Share on other sites

ρωταει για το 3s οχι το note

Ουπς! :rolleyes:

 

Πάντως έχει βγει και η σειρά m3 της meizu... Απλά σου το λέω...

 

Όσο γι'αυτά που είπες, είναι λίγο καπως να συγκρίνουμε κινητά 5 ιντσών το ένα και 5.5 το άλλο. Θα ήταν πιο σωστό να συγκρίνεις με το Meizu m2 (σκέτο). Πάντως στη σύγκριση που θες, διαφορετικού μεγέθους οθόνες, άρα και διαφορετικές αναλύσεις, άρα απλά το m2 έχει καλύτερο ppi...

Από την άλλη το m2 έχει μόνο 5.1 android ενώ το redmi παίρνει κατευθείαν MM.

Επίσης το redmi έχει fingerprint sensor, fast charge, ράδιο και υποστηρίζει και dual band WiFi.

 

Εγώ νομίζω πως μέσα σε όλα αυτά ξεκάθαρα θα διάλεγα το xiaomi...

Λίγο με τα λογισμικά τους ψάξτο λίγο. Μπορεί να χρειάζονται λίγο "μαστόρεμα" για να μπορέσουν να λειτουργήσουν άψογα ειδοποιήσεις κλπ... Σου το λέω γιατί αυτό μου έχει δείξει η εμπειρία μου με τα Meizu...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, όντως ειναι της πλάκας και σπίτι έχει σωστο μηχανημα και πιεσόμετρο, αλλά όταν είσαι έξω μπορεί να είναι σωτήριο.

Το ZUK2 δυστυχώς πάει πολλά χρήματα.. το ΖUk 1 δεν έχει.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...