Jump to content

Vodafone Smart Ultra 6 (ZTE S6 lux)


lorentzos323
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν είναι αγορασμενο από Ελλαδα δεν χρειάζεται ξεκλειδωμα πρέπει να παίζει κανονικά ότι και να του βάλεις.

Δύο που αγορασα τα χριστούγεννα παίξανε μία χαρά με cosmote κάρτες χωρίς να κάνω κάτι.

 

 

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk

 

Καλησπέρα ξεκλείδωμα εννοώ να περάσουμε καμιά άλλη Ρομ πχ miui αν έχει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 642
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα ξεκλείδωμα εννοώ να περάσουμε καμιά άλλη Ρομ πχ miui αν έχει.

 

Οχι δεν χρειάζεται ξεκλείδωμα, αλλά rom υπάρχουν μόνο 3 αυτην την στιγμή, οπου οι 2 είναι βασισμένες στην μαμά rom, και απλα έχουν βγάλει τα της vodafone! Η 3η είναι πολύ ωραία, αλλά έχει παααρα πολλά bugs! Για miui το ξεχνας!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ευχαριστώ πολύ. Για θήκες αυτό που ρώτησα ισχύει ;Έχει ίδιες διαστάσεις με το zte s6 plus?

 

Oχι δεν είναι ιδια τα μεγέθη!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ευχαριστώ πολύ. Για θήκες αυτό που ρώτησα ισχύει ;Έχει ίδιες διαστάσεις με το zte s6 plus?

 

 

Εγώ έχω την συγκεκριμένη http://www.shop-now.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=5942&virtuemart_category_id=314&ref=bestprice.gr .Αν και λίγο ακριβή είναι η κατάλληλη για αυτό το κινητό και αρκετά λεπτή. Δοκιμασα και μια πιο φτηνή αλλα τα κοψίματα για κάμερα και μικρόφωνα δεν ηταν ακριβώς ευθυγραμμισμένα.Αν εχεις κάποια απορία ευχαρίστως να στην απαντήσω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την συγκεκριμένη http://www.shop-now.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=5942&virtuemart_category_id=314&ref=bestprice.gr .Αν και λίγο ακριβή είναι η κατάλληλη για αυτό το κινητό και αρκετά λεπτή. Δοκιμασα και μια πιο φτηνή αλλα τα κοψίματα για κάμερα και μικρόφωνα δεν ηταν ακριβώς ευθυγραμμισμένα.Αν εχεις κάποια απορία ευχαρίστως να στην απαντήσω.

 

Ολόιδια απο vodafone την πηρα εχθές στα 8€! Και τα κοψίματα είναι ακριβώς!

Link to comment
Share on other sites

Ολόιδια απο vodafone την πηρα εχθές στα 8€! Και τα κοψίματα είναι ακριβώς!

 

Εσένα είναι αρκετα σφιχτή?

Για σε εμένα και σε ενα άλλο παιδί που την πήρε το κινητό κολυμπάει (πολύ λίγο βέβαια) μέσα στη θήκη.

Link to comment
Share on other sites

Από eBay είδα κάποιες και επειδή κατέληξε στην συζηγο τελικά η συσκευή παρήγγειλε η ίδια κάτι λεοπαρδαλεξ και μια με στρας .

Κρίμα γιατί μου είχε κάτσει ωραία στο χέρι και έλεγα να ξεκουράσω το mx4.

Link to comment
Share on other sites

Εσένα είναι αρκετα σφιχτή?

Για σε εμένα και σε ενα άλλο παιδί που την πήρε το κινητό κολυμπάει (πολύ λίγο βέβαια) μέσα στη θήκη.

 

Είναι μια χαρά!

 

----- προσθήκη μηνύματος 90 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από eBay είδα κάποιες και επειδή κατέληξε στην συζηγο τελικά η συσκευή παρήγγειλε η ίδια κάτι λεοπαρδαλεξ και μια με στρας .

Κρίμα γιατί μου είχε κάτσει ωραία στο χέρι και έλεγα να ξεκουράσω το mx4.

 

Αμα το πηρε η γυναίκα άστα! Δεν το ξαναβλεπεις!

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια χαρά!

 

----- προσθήκη μηνύματος 90 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αμα το πηρε η γυναίκα άστα! Δεν το ξαναβλεπεις!

 

Ακριβώς όπως τα λες και επειδή ανέβηκε επίπεδο απτο 1s που είχε δεν έχω ελπίδα δεν πειράζει.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις παντως αγορασαμε αυτες που κλεινουν (τυπου Booket) γιατι προστατευει τις συσκευες και απο τπεσιματα και τις φθορες αλλα και την σκονη,και παροτι κανουν 16.89 ευρω ειναι πολυ ωραιες και το κινητο κουμπωνει μια χαρα.Το κακο ειναι οτι ειχαν μονο μια μαυρη και μια ασπρη την οποια πηρα εγω αλλα λερωνει πολυ ευκολα.Οι σιλικονατες καποια στιγμη ακομη και οι πιο καλες ανοιγουν λιγο και κιτρινιζουν παρα πολυ.Πολλα καταστηματα της Vodafone εχουν ελειψη,κακως βεβαια.https://vodafone.gr/portal/eShop/Vodafone-book-case-for-Vodafone-Smart-ultra-6

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και βρήκα και αυτήν για τις συσκευές μας που είναι πιο οικονομική

http://themrgadget.gr/thikes-kiniton/Vodafone/smart-ultra-6/thiki-vodafone-smart-6-vook-aspro-p-4693.html

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και βρήκα και αυτήν για οποιον ενδιαφέρεται...

http://www.themrgadget.gr/thikes-kiniton.gr/thikes-kiniton/Vodafone/smart-ultra-6/thiki-vodafone-smart-ultra-6-vook-aspro-p-4693.html

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια που το βρήκα ας βάλω και το εγχειρίδιο χρήσης μας μήπως το χρειαστούμε...

https://www.Vodafone.com/content/dam/group/devices/downloads/smartultra/Vodafone_Smart_Ultra_UM_GR_0520.pdf

Edited by pepi75
λαθος
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Δέν το έχω ρουτάρει, για να είμαι ειλικρινής δέν έχω ρουτάρει καμία συσκευή, όχι από "φόβο" εγγύησης κτλ αλλά επειδή δέν έτυχε να ασχοληθώ ποτέ. Η συγκεκριμένη συσκευή μάλιστα θα έλεγα ότι είναι σε αρκετά καλή φάση καθώς είναι πολύ λίγες οι άχρηστες και μή απεγκαταστήσιμες εφαρμογές, που τις κρατάς απλά απενεργοποιημένες. Πχ ξαναέπιασα πρόσφατα το s3 mini της αδερφής μου και αηδίασα με κάτι flipboard κτλ που μένουν μπαστακωμένα, εκείνο σίγουρα έχει πολύ περισσότερη ανάγκη από ρουτάρισμα! Για τα δικά μας δέ θα έλεγα ότι δυσανασχετώ που το έχω μαμίσιο, καθώς με λαγκαρίσματα κτλ ούτως ή άλλως δέν υπάρχει κανένα απολύτως θέμα, και από αποθηκευτικό χώρο προσωπικά μου είναι υπερ-επαρκή τα 6,7 GB που αυτή τη στιγμή είναι ελεύθερα χωρίς να τσιγγουνεύομαι σε κάτι -για τη χρήση που του κάνω πάντα. Γενικώς, όπως είχα ξαναγράψει, σε επιδόσεις το τηλέφωνο είναι άπλετο απο πλευράς απόδοσης για κανονική χρήση, θεωρώ πως μόνο σε βαριά πράγματα θα έβλεπες διαφορά στα (πολύ) ακριβότερα. Πάντως, πάντα σε γαργαλάει να ρουτάρεις και γενικότερα να πειράξεις το κινητό, τον υπολογιστή, το αμάξι σου κτλ, οπότε οποιαδήποτε σχετική γνώμη/συμβουλή/προτροπή για έστω ρουτάρισμα θα ήταν ευπρόσδευκτη.

 

Τώρα που μπαίνει το καλοκαίρι αρχίζει και να μού ζεσταίνεται (όπως άλλωστε και όλες οι συσκευές, στους 30 βαθμούς) στο πάνω μισό του πίσω μέρους του, όπου λογικά βρίσκεται ο επεξεργαστής. Το καλό όμως είναι ότι αν του σβήσω την οθόνη και το αφήσω να ηρεμήσει, σε 1-2 λεπτά είναι πάλι μια χαρά. Απορώ τί να παθαίνουν τα κινητά με πιο υψηλά χρονισμένους πυρήνες, πχ στα 2.000 GHz.

 

Πάντως εν τέλη το ρουτάρισμα θα μέ έψηνε -κυρίως- για λόγους ξεμπουκώματος και αποδέσμευσης χρησιμοποίησης χαμένων ma της μπαταρίας. Πχ αυτό το du battery saver σου δίνει τη δυνατότητα να πέφτει η συχνότητα του επεξεργαστή όταν σβήνεις την οθόνη, το οποίο θα μέ ενδιέφερε, και λειτουργεί φυσικά μόνο σε ρουταρισμένες συσκευές. Παρεμπιπτόντως, θα κατεβάσω κι αυτές τις εφαρμογές που μού προτείνεις για τη μπαταρία, πάντα είναι θελκτικό να υποστηρίζουμε την εγχώρια παραγωγή. Με το du η αλήθεια είναι πως είμαι αρκετά ικανοποιημένος και το έχω στα must που κατεβάζω κατευθείαν όταν αλλάζω κινητό, αλλά έχει κι αυτό τα θεματάκια του που μού τη δίνουν, και εν τέλει ουδείς αναντικατάστατος.

 

Για θήκες έχεις απόλυτο δίκιο, εντούτοις λέω να παραμείνω στη γραμμή μου..!:p Προτιμώ να αποκτήσω μερικές -αυξανόμενες με το χρόνο- γρατζουνιές/χτυπήματα (τη 2ρη εβδομάδα μου έπεσε σε πέτρα/χώματα, τον 2ρο μήνα στα σκαλιά της πολυκατοικίας, από τα οποία τού έγιναν λιγότερες ουλές απ' ότι ανέμενα, κι όλες περιμετρικά της συσκευής και ΟΧΙ στην οθόνη), παρά να έχω μονίμως κάτι που δείχνει χειρότερο, δηλαδή πιο χοντροκομμένο κτλ, απ' ότι είναι.

 

Μακάρι να πάρει και το marshmallow, βέβαια η διαφορά δέ θα είναι και τόση όση ήταν από το kitkat στο lollipop, τουλάχιστον όσον αφορά στο εικαστικό κομμάτι. Δηλαδή προσωπικά θα μού φαινόταν μακράν πιο ενδιαφέρον αν αναβαθμίζονταν συσκευές όπως το 4 max που φοράει 4.4.4, παρά το δικό μας που είναι ήδη απροβλημάτιστο (το 4 max -made by alcatel- μού είχε φάει και 2 άσχημα παγώματα όταν έκανα πιεσμένα και ταυτόχρονα πολλά μαζί, στο αντίστοιχο διάστημα που έχω τώρα το ultra 6 που πάει τρένο). By the way, πρόσφατα κυκλοφόρησαν από τη vodafone και τα prime 7 και first 7, και λογικά αναμένεται και ultra 7 τις επόμενες εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια βδομάδα χρήσης η σύζυγος, το μόνο που βρήκε να μου πει σαν ελάττωμα είναι πως δεν έχει ωραία έντονα χρώματα στις φωτογραφίες. Αυτό λύθηκε χρησιμοποιώντας την επεξεργασία εικόνας...... δεν ήξερε καν πως υπάρχει. Σε σύγκριση με το mx4 που έχω τώρα σε ταχύτητα είναι το ίδιο γρήγορο κόλλημα δεν είχε μέχρι στιγμής με τις βασικές εφαρμογές Viber, messenger, eBay, UC. Ο 615 είναι ενας αξιόπιστος επεξεργαστής τελικά για καθημερινή χρήση αν δεν έχεις τρελές απαιτήσεις πχ βαρυα παιχνίδια. Επίσης για το μέγεθος του είναι πολύ ελαφρύ. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα στους υποψήφιους αγοραστές.
Link to comment
Share on other sites

Οποια συσκευη εχει πεσει στα χερια μου την εχω ρουταρει (αλλα τους εχω αλλαξει και rom) και ενας απο τους πολλους λογους ειναι και οι προεγκατεστημενες εφαρμογες,πριν το Smart Ultra 6 οι συσκευες που ειχα αλλα και που εχω ακομη ειναι Samsung και συμφωνω πως το flipboard που ανεφερες ειναι οντως μια αχρειαστη εφαρμογη οπως ομως επισης στο δικο μας το google βιβλια,google περιπτερο,google ταινιες κτλ, γνωμη μου ειναι πως το θεμα ρουτ εχει περισσοτερο οφελος παρα το αντιθετο, π.χ και στο θεμα μπαταριας ακομα αλλα γενικοτερα στην κυριολεξια το αφεντικο της συσκευης σου!!! Υπαρχουν πολλα αρθρα στα οποια αναφερουν τα οφελη του ρουτ και το μονο μειον για εμενα ειναι το θεμα της εγγυησης το οποιο ομως δεν με απετρεψε ποτε στο να κανω ρουτ γιατι θεωρησα πως περισσοτερα τα συν οπως σου προανεφερα!!! Το ρουτ επειδη απο μονο του ειναι μια διαδικασια που περιεχει καποιο ρισκο και μετα την διαδικασια ρουτ καλο θα ειναι να ενημερωθεις πρωτα πριν το κανεις για να εχεις μια ολοκληρωμενη εικονα και μετα να παρεις την αποφαση που θεωρεις καλυτερη γιατι οπως σου ειπα δεν εχει να κανει μονο με απεγκατασταση προεγκατεστημενων εφαρμογων.

Τωρα οσον αφορα την θηκη εγω το θεωρω ενα αναγκαιο κακο μεν αλλα στο γενικοτερο καλο οσον αφορα την προστασια της συσκευης,η θηκη που εχω αγορασει εγω ειναι της Vodafone και θεωρω οτι οχι μονο δεν το χαλαει στην εμφανιση αλλα ουτε δειχνει και χοντροκομενο μιας και ταιριαζει ομορφα γιατι ειναι ακριβως για το μοντελο μας.Μια αλλη μαρκα θηκης φθηνοτερη μεν αλλα αυτη οντως ηταν χοντροκομενη αλλα και χαλια σαν θηκη αλλα περι ορεξεως...αυτα ειναι γουστα αλλα και παλι επετρεψε μου να παω οτι δεν θα ηθελα η συσκευη μου για το θεμα εμφανισης να εχει χαλια εμφανιση απο γρατζουνιες,χτυπηματα κ.τ.λ,οπως και στο root ετσι και σε αυτο βαλε τα συν και τα πλην και θα δεις οτι αξιζει να διατηρησεις την συσκευη σου σε καλη κατασταση.

Καλη συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

Οποια συσκευη εχει πεσει στα χερια μου την εχω ρουταρει (αλλα τους εχω αλλαξει και rom) και ενας απο τους πολλους λογους ειναι και οι προεγκατεστημενες εφαρμογες,πριν το Smart Ultra 6 οι συσκευες που ειχα αλλα και που εχω ακομη ειναι Samsung και συμφωνω πως το flipboard που ανεφερες ειναι οντως μια αχρειαστη εφαρμογη οπως ομως επισης στο δικο μας το google βιβλια,google περιπτερο,google ταινιες κτλ, γνωμη μου ειναι πως το θεμα ρουτ εχει περισσοτερο οφελος παρα το αντιθετο, π.χ και στο θεμα μπαταριας ακομα αλλα γενικοτερα στην κυριολεξια το αφεντικο της συσκευης σου!!! Υπαρχουν πολλα αρθρα στα οποια αναφερουν τα οφελη του ρουτ και το μονο μειον για εμενα ειναι το θεμα της εγγυησης το οποιο ομως δεν με απετρεψε ποτε στο να κανω ρουτ γιατι θεωρησα πως περισσοτερα τα συν οπως σου προανεφερα!!! Το ρουτ επειδη απο μονο του ειναι μια διαδικασια που περιεχει καποιο ρισκο και μετα την διαδικασια ρουτ καλο θα ειναι να ενημερωθεις πρωτα πριν το κανεις για να εχεις μια ολοκληρωμενη εικονα και μετα να παρεις την αποφαση που θεωρεις καλυτερη γιατι οπως σου ειπα δεν εχει να κανει μονο με απεγκατασταση προεγκατεστημενων εφαρμογων.

Τωρα οσον αφορα την θηκη εγω το θεωρω ενα αναγκαιο κακο μεν αλλα στο γενικοτερο καλο οσον αφορα την προστασια της συσκευης,η θηκη που εχω αγορασει εγω ειναι της Vodafone και θεωρω οτι οχι μονο δεν το χαλαει στην εμφανιση αλλα ουτε δειχνει και χοντροκομενο μιας και ταιριαζει ομορφα γιατι ειναι ακριβως για το μοντελο μας.Μια αλλη μαρκα θηκης φθηνοτερη μεν αλλα αυτη οντως ηταν χοντροκομενη αλλα και χαλια σαν θηκη αλλα περι ορεξεως...αυτα ειναι γουστα αλλα και παλι επετρεψε μου να παω οτι δεν θα ηθελα η συσκευη μου για το θεμα εμφανισης να εχει χαλια εμφανιση απο γρατζουνιες,χτυπηματα κ.τ.λ,οπως και στο root ετσι και σε αυτο βαλε τα συν και τα πλην και θα δεις οτι αξιζει να διατηρησεις την συσκευη σου σε καλη κατασταση.

Καλη συνεχεια...

Συμφωνώ απόλυτα!

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα,βρηκα αυτην rom Marshmallow 6.0 https://marshmallow-rom.net/download/rom-vodafone-smart-ultra-6 για την συσκευη μας την εχει δοκιμασει κανεις? Ελεγα να κανω ρουτ και επεσα πανω σε αυτο το λινκ και απο σχολια που διαβασα εγραφαν οτι δουλευει... Edited by pepi75
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Μπαααααααα το κινητο δεν μπορω να το ρουταρω με τιποτα,προσπαθησα και με την desktop version( kingroot) αλλα παει μεχρι το 18%και πολυ του εναι.Με το Kingoroot δε πηγε μεχρι το 42% και κολησε το κινητο και ευτυχως εκενε reboot και ξεκολησε.Εχει προσπαθησει να το ρουταρει κανεις βρε παιδια? Μονο σε αυτην την συσκευη εχω το προβλημα ολες μου τις προηγουμενες τις ειχα ρουταρει και ειχα αλλαξει και rom!!!
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Μπαααααααα το κινητο δεν μπορω να το ρουταρω με τιποτα,προσπαθησα και με την desktop version( kingroot) αλλα παει μεχρι το 18%και πολυ του εναι.Με το Kingoroot δε πηγε μεχρι το 42% και κολησε το κινητο και ευτυχως εκενε reboot και ξεκολησε.Εχει προσπαθησει να το ρουταρει κανεις βρε παιδια? Μονο σε αυτην την συσκευη εχω το προβλημα ολες μου τις προηγουμενες τις ειχα ρουταρει και ειχα αλλαξει και rom!!!

Rooταρετε πανεύκολα, αλλά να ξέρεις ότι τα zte γενικά έχουν προστασία του partition system, και με reboot χάνετε το root! Για να παραμένει το root θέλει μέσω custom recovery! Αν θέλεις σου λέω την διαδικασία το βραδάκι που θα είμαι στο pc!:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα καλη εβδομαδα,τωρα ειδα την απαντηση σου Memostrikas,ναι αν γινεται να μου την πεις γιατι οτι και να δοκιμασα δεν εγινε τιποτα,και το βλεπω και σε αλλους χρηστες Vodafone Smart Ultra 6 μεχρι τωρα δεν εχουν καταφερει κατι.( ελληνικα-ξενα ποστ) Υπαρχει και video στο YouTube και μεχρι εκει πολλοι γραφουν οτι κανουν την διαδικασια αλλα δεν ρουταρετε η συσκευη...
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα καλη εβδομαδα,τωρα ειδα την απαντηση σου Memostrikas,ναι αν γινεται να μου την πεις γιατι οτι και να δοκιμασα δεν εγινε τιποτα,και το βλεπω και σε αλλους χρηστες Vodafone Smart Ultra 6 μεχρι τωρα δεν εχουν καταφερει κατι.( ελληνικα-ξενα ποστ) Υπαρχει και video στο YouTube και μεχρι εκει πολλοι γραφουν οτι κανουν την διαδικασια αλλα δεν ρουταρετε η συσκευη...

 

Θα κατεβασεις το framaroot.apk από xda(τελευταία version)! Αφου το τρέξεις και διαλέξεις ενα exploit οποιοδήποτε θα σου γράψει ότι απέτυχε! Παρόλο που απέτυχε εχει κάνει ενα μικρό "ράγισμα" στο σύστημα! Μετά κατέβασε το kingroot απο εδω:http://https://androidmtk.com/download-kingroot-application! Μετα άνοιξε το και αστό να κάνει το root! Αν αποτύχει κατέβασε αλλη version! Αν πάλι αποτύχει κατεβασζ απο εδω :http://https://androidmtk.com/download-root-genius-application! Θα απουτχει και αυτό αλλά θα έχει κάνει κάποιο ραγισμα...! Μετα ξανατρεξε το kingroot και δες τα αποτελέσματα! Θα χρειαστεί αρκετές φορές αλλά θα πετύχει στο τέλος! Μετα αφού γίνει το root (μην κανεις για κανένα λόγο επανεκκίνηση) κατεβασε απο το store το flashify και κανε εγκατασταση το img του twpr recovery που στο εχω εδω: http://https://mega.nz/#!dkcVlIbT!spUPeSSDv27phyrjvPHp6fAjHejQySTxBf8RVABVX5k! Αφου κανεις εγκατάσταση το recovery, κανε reboot σε recovery και κανε εγκατάσταση το supersu που σου έχω στο zip! Μετά κάνε ενα wipe dalvik cache και cache! Επειτα reboot και πλέον είσαι root και μόνιμα! Ομως να ξέρετε οτι η προστασία του συστήματος παντα θα υπάρχει και είναι μόνο read και όχι και write! Μπορείτε όμως αρκετά να κάνετε, αλλα μόνο απο την recovery, και μόνο αφού στο μενού της recovery διαλεξουμε mount system! Δηλαδή κλικαρουμε το αντίστοιχο κουτάκι!

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διαβάζω το σχόλιά σας, οπότε να προσθέσω ότι κι εγώ ήμουν έτοιμος να ξεκινήσω τη διαδικασία με το kingroot, όμως τελικά δέν το έκανα διότι, για να είμαι ειλικρινής είμαι πρωτάρης σε αυτά, οπότε λέω να κάνω πρώτα την "πρακτική" μου στο s3 mini και σε κατι τέτοια που δέ μέ πολυνοιάζει και να γίνει καμιά βλακεία, και μετά να προχωρήσει η φάση και σε αυτό, που θα έκλαιγα αν κάνω καμιά πατάτα με τη διαδικασία. Για τη θήκη κατανοώ αυτά που λέτε, εντούτοις έχω να προσθέσω ακόμη ένα επιχείρημα υπέρ τής ΜΗ χρησιμοποίησής της, αυτό της θερμοκρασίας, καθώς απ' όσο ξέρω είναι λογικό η θήκη να μήν αφήνει να αποβάλλεται η θερμότητα όταν ζεσταίνεται το κινητό (πράγμα πολύ συχνό σε όλες τις συσκευές άλλωστε, όταν μιλάμε για 30 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία). Δέν αρνούμαι ότι μέ ψήνετε να τού πάρω καμία, αλλά εν πάση περιπτώσει σταθμίζω μάλλον διαφορετικά από εσάς τα σύν και τα πλήν της θήκης, κι έτσι επιμένω στο όχι!:D Αν τού έπαιρνα πάντως θα ήταν μάλλον σιλικόνης (τα flip case δέ μέ εμπνέουν) καθώς μού αρέσουν περισσότερο στο κράτημα και νιώθω ότι ωφελούν περισσότερο σε ενδεχόμενο πέσιμο σε σύγκριση με σκληρές, αν και το κακό τους είναι ότι κιτρινίζουν γρήγορα και δείχνουν μπιχλιάρικες. Ευχαριστώ και εσένα φίλε memostrikas για τις πληροφορίες σχετικά με το σωστό ρουτάρισμα, σίγουρα θα τό δοκιμάσω κάποια στιγμή στο μέλλον (πιθανότατα μετά το καλοκαίρι). Μια που φθάσαμε και πάλι εδώ, έχει κάνει κανείς overclocking ή underclocking; Και επίσης, μπορείς υποθέτω να ρυθμίσεις διαφορετικά το κάθε σετ πυρήνα; Πχ μια λύση του να μείωνες τα 1000άρια (1.110 μού τά βγάζει το cpu-z και το aida) για οικονομία μπαταρίας όταν δέ κάνεις τίποτα το ιδιαίτερο, με παράλληλη αύξηση των 1.500 για υποβοήθηση σε πιο βαριές διαδικασίες (και πάλι επισημαίνω, ΟΧΙ τόσο για παιχνίδια, αλλά πχ για να ρολλάρει όταν επιλέγεις φωτογραφία για να στείλεις σε messenger, viber κτλ), θα είχε κάποιο νόημα και λογική;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διαβάζω το σχόλιά σας, οπότε να προσθέσω ότι κι εγώ ήμουν έτοιμος να ξεκινήσω τη διαδικασία με το kingroot, όμως τελικά δέν το έκανα διότι, για να είμαι ειλικρινής είμαι πρωτάρης σε αυτά, οπότε λέω να κάνω πρώτα την "πρακτική" μου στο s3 mini και σε κατι τέτοια που δέ μέ πολυνοιάζει και να γίνει καμιά βλακεία, και μετά να προχωρήσει η φάση και σε αυτό, που θα έκλαιγα αν κάνω καμιά πατάτα με τη διαδικασία. Για τη θήκη κατανοώ αυτά που λέτε, εντούτοις έχω να προσθέσω ακόμη ένα επιχείρημα υπέρ τής ΜΗ χρησιμοποίησής της, αυτό της θερμοκρασίας, καθώς απ' όσο ξέρω είναι λογικό η θήκη να μήν αφήνει να αποβάλλεται η θερμότητα όταν ζεσταίνεται το κινητό (πράγμα πολύ συχνό σε όλες τις συσκευές άλλωστε, όταν μιλάμε για 30 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία). Δέν αρνούμαι ότι μέ ψήνετε να τού πάρω καμία, αλλά εν πάση περιπτώσει σταθμίζω μάλλον διαφορετικά από εσάς τα σύν και τα πλήν της θήκης, κι έτσι επιμένω στο όχι!:D Αν τού έπαιρνα πάντως θα ήταν μάλλον σιλικόνης (τα flip case δέ μέ εμπνέουν) καθώς μού αρέσουν περισσότερο στο κράτημα και νιώθω ότι ωφελούν περισσότερο σε ενδεχόμενο πέσιμο σε σύγκριση με σκληρές, αν και το κακό τους είναι ότι κιτρινίζουν γρήγορα και δείχνουν μπιχλιάρικες. Ευχαριστώ και εσένα φίλε memostrikas για τις πληροφορίες σχετικά με το σωστό ρουτάρισμα, σίγουρα θα τό δοκιμάσω κάποια στιγμή στο μέλλον (πιθανότατα μετά το καλοκαίρι). Μια που φθάσαμε και πάλι εδώ, έχει κάνει κανείς overclocking ή underclocking; Και επίσης, μπορείς υποθέτω να ρυθμίσεις διαφορετικά το κάθε σετ πυρήνα; Πχ μια λύση του να μείωνες τα 1000άρια (1.110 μού τά βγάζει το cpu-z και το aida) για οικονομία μπαταρίας όταν δέ κάνεις τίποτα το ιδιαίτερο, με παράλληλη αύξηση των 1.500 για υποβοήθηση σε πιο βαριές διαδικασίες (και πάλι επισημαίνω, ΟΧΙ τόσο για παιχνίδια, αλλά πχ για να ρολλάρει όταν επιλέγεις φωτογραφία για να στείλεις σε messenger, viber κτλ), θα είχε κάποιο νόημα και λογική;

Για να κάνεις overclocking χρειάζεται απαραίτητα custm rom και διαφορετικό kernel π.χ CM 12, CM13 κ.α! Στο δικό μας όλες οι custom rom βασίζονται στην μαμά rom ! Υπάρχει μόνο μία custom που δεν βασίζεται στην μαμα... πολυ ταχύτατη σε ολα της, αλλά με παααρα πολλά προβληματα! Οπότε overclocking το ξεχνάς, και δεν χρειάζεται και στο δικό μας, μιας και πάει αρκετά γρήγορα! Εξαλλου σκέψου εκεί θερμοκρασίες και μπαταρία! Και όσο για το root μην φοβάσαι καθόλου την διαδικασία! Αν κάνεις το root και μετά πρέπει να ξέρεις τι κάνεις αλλιώς μπορείς να δημιουργήσεις θέματα! Η διαδικασία από μόνη της δεν δημιουργεί τίποτα αν την κάνεις σωστά!

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μας Memostrikas Θα δοκιμασω παλι και εγω αλλα και ο συζυγος την διαδικασια που προανεφερες αλλα η αληθεια ειναι οτι μονο πανευκολο δεν ειναι οχι προς την διαδικασια αλλα το να γινει ρουτ η συσκευη.Οσες συσκευες εχουμε ρουταρει με oneclick apk εγιναν ρουτ με την πρωτη και χωρις να κατεβασουμε ποσες διαφορετικες εφρμογες.Αλλα επι προσθετως οσες συσκευες εχουμε στην κατοχη μας (smartphones-tablets) περαν του ρουτ τους εχουμε αλλαξει και rom με την γνωστη διαδικασια και ποτε δεν ειχαμε αντιμετωπισει προβλημα οπως με την συγκεκριμενη συσκευη,δηλαδη το δια ταυτα ειναι οτι οντως το Smart ultra 6 σου βγαζει την πιστη μεχρι να το ρουταρεις.Μακερι καποια στιγμη αφου δοκιμασουμε αυτα που προανεφερες στο τελευταιο σου σχολιο και με την σειρα που ανεφερες να αποδωσει καρπους η προσπαθεια μας αν και ειμαστε απισιοδοξοι ως προς αυτο οταν π.χ βλεπουμε ποστ στους XDA που χρηστες εχουν δοκιμασει ολες τις oneclick apk και εκδοσεις εχοντας μεχρι και το ΟΕΜ στο on και παρολα αυτα δεν καταφεραν να το ρουταρουν.Ακομη και το βιντεο που εχει ανεβει στο YouTube το 98% λενε οτι δεν δουλευει το kingroot και 1 η 2 σχολια μονο λενε οτι επιασε επιτελους και αυτο μετα απο επιμονη.Παντως ειναι κριμα μια τοσο καλη συσκευη λογω αυτου του προβληματος να σε περιοριζει απο το να την εχεις λειτουργικη 100%.Anyway αν πετυχει τελικα to root με την σειρα που μου ειπες εννοειται θα σε ενημερωσω αμεσα αλλα και αν δεν αρκει η προσπαθεια και η βοηθεια σου,σε ευχαριστω πολυ καλο απογευμα!!!
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Φιλε TTromitheus η διαδικασια του ρουτ δεν ειναι καθολου δυσκολη αλλα αν εισαι πρωταρης υπαρχει και ο φοβος του brick για αυτο και οσοι δημοσιευουν αρθρα για το πως να κανεις ρουτ αποποιουνται τις ευθυνες λεγοντας οτι δεν ευθυνονται για το αν θα παθει κατι η συσκευη αλλα φυσικα μιλαμε για μια στις 1000 περιπτωσεις,και εκει φυσικα θα πρεπει να ξερεις να κανεις unbrick και ειναι φυσικο μιας και επεμβαινεις στο συστημα του κινητου.. Πρεπει να προσεξεις αφου το ρουταρεις ειναι να ξερεις ποιες εφαρμογες θα πρεπει να απεγκαταστησεις και μιλαμε για προεγκατεστημενες της Google που ειναι αχρειαστες πολλες μιας και καποιες απο αυτες αλληλοεπιδρουν μεταξυ τους .Επισης καλο θα ειναι επειδη ειναι πολλα τα θεματα που αφορουν το ρουτ να γκουγκλαρεις και να διαβασεις καποια rewiew ωστε να εχεις μια ολοκληρωμενη εικονα ως προς τα οφελη μιας και ειναι πολλα και το μονο μειον ειναι το θεμα εγγυησης.Αν διαβασεις οσα αρθρα αφορουν το ρουτ θα δεις οτι ουτε τιποτα το φοβερο ειναι ωστε να φοβασαι (φτανει να ξερεις τα βασικα) μιας και στην κυριολεξια θα εισαι το αφεντικο της συσκευης σου αφου πλεον ως ξεκλειδωτη δεν θα εχεις περιορισμους.(Παλι καλα που εβγαλαν και τις oneclick apk αφου με τον παραδοσιακο μεσω pc τροπο αν δεν ηξρες υπηρξε μεγαλυτερο ρισκο).Επειδη ανεφερες να δοκιμασεις στο Sansung να πειαραματιστεις μην μπερδευτεις γιατι σε σχεση με το smart ultra 6 θα το ροταρεις μονο με μια oneclick εφαρμογη αμεσως σε σχεση με το δικο μας στο οποιο οπως θα διαβασες και σε παραπανω σχσολια και εγω που ξερω μεχρι στιγμης δεν εχω καταφερει ακομα να το ρουταρω και ειναι η μονη συσκευη που το παθαινω αυτο και εχω ρουταρει οσες συσκευες εχουν περασει απο τα χερια μου.Τωρα οσον αφορα την θηκη και την θερμοκρασια οντως δεν αφηνει να αποβαλει την θερμοκρασια αλλα στις σιλικονατες θηκες και οχι στις book θηκες οι οποιες εχουν κενο απο κατω και αφηνει την συσκευη να αναπνεει σε αντιθεση με τις σιλικονατες οι οποιες αγκαλιαζουν την συσκευη στην κυριολεξια.Περαν τουτου ομως θα μπορουσες καλιστα να βαλεις και μια μεμβρανη glass ωστε αν παλι σου πεσει κατω τουλαχιστον να σωσεις την οθονη απο τυχον ραγισμα-σπασιμο εννοειται βεβαια μην σου πεσει απο υψος.Εγω σημερα βρηκα σε καταστημα με αξεσουαρ κινητων-ταμπλετ μια θηκη σε κοκκινο χρωμα 7 ευρω γιατι η θηκη γνησια των 16.90 που ειχα με το κινητο επειδη ειναι ασπρη δεν καθαριζει ευκολα,την εβαλα και παλι φαινεται πολυ μουρατη γιατι δεν εχει καθολου ογκο απο μεσα δεν ειναι οπως της vodafone με πλαστικο aλλα με σιλικονη.(Αν μπορεσω θα ανεβασω φωτο).Στην αλλη σου απαντηση για το overclocking θα συμφωνησω με τον Memostrikas !!! Edited by pepi75
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...