Jump to content

Vodafone Smart Ultra 6 (ZTE S6 lux)


lorentzos323
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το πιν της σιμ

εχετε καμια ιδεα γιατι εγινε;

 

Μήπως κουνηθηκε ελάχιστα απο τη θέση της και ήθελε ξανα κωδικό?

Τι να σου πω φίλε μου δεν ξέρω αλλά αφού δεν σου συμβαίνει συνεχεια δεν υπάρχει θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 642
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα ηθελα την βοήθεια σας (αν κάποιος γνωρίζει) στο πρόβλημα που έχω. Καταρχην το κινητό το έχω κάνει root, αν αυτό σας βοηθήσει! Ενω βάζω ήχους κλήσης σε διάφορες επαφές, και ενώ καθε φορά που χτυπάει απο μία συγκεκριμένη επαφή ακούγεται ο ήχος που της έβαλα, μερικές φορές (μου το έχει κάνει 4 φορες σε άσχετο χρόνο) σβήνει απο τις επαφές τους ήχους που έβαλα και χτυπάει με τον προεπιλεγμένο ήχο! Δηλαδή (τυχαια πάντα μίας και δεν ξέρω τι φταίει) μπορεί να το σβήσω το κινητό, και οταν το ανοίξω να εχουν χαθεί οι ήχοι απο τις επαφές. Είναι πολύ κουραστικό κάθε λίγο και λιγάκι να ξαναπερνάω απο την αρχή τους ήχους που θέλω, στις επαφές που θέλω.:(
Link to comment
Share on other sites

το πιν της σιμ

εχετε καμια ιδεα γιατι εγινε;

 

Το PIN το ζητάει ξανά όταν χαθεί η επαφή με την sim, προφανώς έχασε στιγμιαία την επαφή της για κάποιο λόγο. Αν δεν το κάνει συχνά δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

 

@memostrikas Δυστυχώς δεν ρουτάρω συχνά πια τα κινητά μου κι έτσι δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα root στο συγκεκριμένο τηλέφωνο.

Πάντως αν έχεις χρόνο και διάθεση μπορείς να δοκιμάσεις διάφορα πράγματα (factory reset και ξανά root, πέρασμα της rom από την αρχή και ξανά root, δοκιμή άλλου τρόπου root αν υπάρχει, διάφορα utilities που αν έχεις root παίζεις με αρκετές ρυθμίσεις συστήματος), είχα λύσει αρκετά προβλήματα τέτοιου είδους σε προηγούμενες συσκευές έτσι.

 

@DrGiannis Μάλλον ο εργοστασιακός Launcher έχει καταστραφεί για κάποιο λόγο. Κανονικά με έναν άλλο θα έπρεπε να λύνεται το πρόβλημα αλλά συνήθως (ανάλογα τον κατασκευαστή) παρόλο που εγκαθιστούμε και χρησιμοποιούμε άλλον launcher ο εργοστασιακός συνεχίζει να τρέχει στο παρασκήνιο, κρασάρει και δημιουργεί προβλήματα.

Αν όντως είναι έτσι και η αλλαγή launcher δεν βοηθήσει, μπορούμε να διαγράψουμε τον εργοστασιακό (κάποιες συσκευές έχουν το ρίσκο να μπρικαριστούν έτσι, δεν μου έτυχε ποτέ αλλά μπορεί να συμβεί) ή να περάσουμε την rom από την αρχή.

 

Όπως ανέφερα και πιο πάνω δεν έχω ασχοληθεί με root, πέρασμα rom κλπ με αυτό το κινητό και δεν μπορώ να προτείνω κάτι συγκεκριμένο, αλλά υποθέτω ότι μπορείς να το πας στη voda να την ξαναπεράσουν αυτοί. :)

Link to comment
Share on other sites

pαιδια ξερετε τιποτα αμα παρουμε κανα update στο software?

 

Μπααα είναι άγνωστο αυτό.

Επειδή δεν το εψαξα καθόλου χάνουμε πολλά πράγματα αν δεν πάμε στο android 6?

Link to comment
Share on other sites

Μπααα είναι άγνωστο αυτό.

Επειδή δεν το εψαξα καθόλου χάνουμε πολλά πράγματα αν δεν πάμε στο android 6?

 

Δεν νομιζω, το μονο που μου ερχετε με το 6 ειναι το doze που εχει και εφαρμογη οπτε κλαιν μαιν

Ισα ισα που η 5.1 ειναι και ελαφρυτερη οποτε θα ρολαρει καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα μου με τους ήχους κλήσης το έλυσα με τον εξής τρόπο: μέσω recovery (διότι μεσω file manager λόγω προστασίας του partition δεν γίνεται), έβαλα τους ήχους που ήθελα απευθείας στον ανάλογο φάκελο, και τώρα τους διαβάζει σαν ήχους προεπιλεγμενους της rom! Οσο για τον launcher που λέγαμε, εγώ έβαλα τον nova (η όποιον θέλει ο καθένας) και απενεργοποίησα (πάγωσα) τον εργοστασιακό! Ετσι ούτε από πίσω... έτρεχε κ.α και ησύχασα!:)
Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα μου με τους ήχους κλήσης το έλυσα με τον εξής τρόπο: μέσω recovery (διότι μεσω file manager λόγω προστασίας του partition δεν γίνεται), έβαλα τους ήχους που ήθελα απευθείας στον ανάλογο φάκελο, και τώρα τους διαβάζει σαν ήχους προεπιλεγμενους της rom! Οσο για τον launcher που λέγαμε, εγώ έβαλα τον nova (η όποιον θέλει ο καθένας) και απενεργοποίησα (πάγωσα) τον εργοστασιακό! Ετσι ούτε από πίσω... έτρεχε κ.α και ησύχασα!:)

 

Τον εργοστασιακο πως καταφέρες και τον παγωσες?

Link to comment
Share on other sites

Τον εργοστασιακο πως καταφέρες και τον παγωσες?

 

1) root

2) SdMaid Pro!

Link to comment
Share on other sites

1) root

2) SdMaid Pro!

 

Απο περιεργια, ειδες μηπως με τον εργαστασιακο μη παγωμενο αν το προβλημα εξακολουθουσε;

Δηλαδη για να λυσεις το προβλημα ηταν υποχρεωτικο να τον παγωσεις ή οχι;

Link to comment
Share on other sites

Απο περιεργια, ειδες μηπως με τον εργαστασιακο μη παγωμενο αν το προβλημα εξακολουθουσε;

Δηλαδη για να λυσεις το προβλημα ηταν υποχρεωτικο να τον παγωσεις ή οχι;

Καταρχήν εγώ δεν είχα(ω) θεμα με τον εργοστασιακό...! Απλά χρησιμοποιώ πάντα και μόνο τον nova, και "παγώνω" τον εκάστοτε εργοστασιακό για να μην τρέχει στο background! Απλα ανέφερα για άλλον launcher, ώστε να βοηθήσω στο πρόβλημα του συμφορουμιτη!:)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν εγώ δεν είχα(ω) θεμα με τον εργοστασιακό...! Απλά χρησιμοποιώ πάντα και μόνο τον nova, και "παγώνω" τον εκάστοτε εργοστασιακό για να μην τρέχει στο background! Απλα ανέφερα για άλλον launcher, ώστε να βοηθήσω στο πρόβλημα του συμφορουμιτη!:)

 

Με το root δεν χάνεις και την εγγύηση?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά root πως κάνουμε στο κινητό αυτό. Όσο πιο απλά και ανωδυνα;;; Ευχαριστώ πολύ.

Εχεις 5.0.2 η έχεις 5.1.1? Και αύριο το πρωί θα σου γράψω την διαδικασία ολη! Απλα απαντα μου να ανεβάσω τα απαραίτητα αρχεία!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά root πως κάνουμε στο κινητό αυτό. Όσο πιο απλά και ανωδυνα;;; Ευχαριστώ πολύ.

Κάνεις εγκατάσταση ενα οποιοδήποτε kingroot.apk που είναι στο zip. Μετά κάνεις την διαδικασία του root! Αν δεν πιάσει δοκίμασε άλλη version που σου έχω. Αν παρόλα αυτά δεν πιάσει, τότε κανε εγκατάσταση το rootgenius.apk και αν αποτύχει, τοτε ξανακανε εγκατάσταση ενα οποιοδήποτε kingroot και ξανά την διαδικασία (σε εμένα έτσι έπιασε)! Εχε υπομονή διότι δεν πετυχαίνει πάντα και θέλει παλι και παλι.Αφου πετύχει το root ( δυστυχώς δεν παραμένει μόνιμα λόγω προστασίας του partition system, και για αυτό θα κάνουμε κάτι άλλο) κάνουμε εγκατάσταση το flashify και οταν ρωτήσει του δίνουμε δικαιώματα root! Μετα διαλέγουμε recovery απο το μενού και επιλέγουμε να εγκαταστήσουμε το recovery.img που ειναι στον φάκελο που το κατεβασαμε! Το recovery.img που θα διαλεξουμε να είναι το σωστο: δηλαδή αν έχουμε 5.1.1 version στο κινητό, θα βάλουμε το 5.1.1 recovery.img! Αν όχι τοτε την 5.0.2 version! Αφού γίνει εγκατάσταση του recovery.img, μετα κάνε εγκατασταση το root essentials και αφου του δώσεις δικαιωματα root, πήγαινε στο μενού reboot/reboot recovery και πατα εκεί! Θα κάνει επανεκκίνηση το κινητό και θα μπει σε recovery mode! Μετά μέσα απο το μενού πατάς install και διαλεγεις το update supersu.zip (αυτό μην το πειράξεις ΠΟΤΕ)! Αφου τελειώσει η εγκατάσταση πας πίσω και μετα reboot/system! Αφου ανοίξει το κινητό πλέον είσαι root και μόνιμα! Τα αρχεία είναι ολα στο zip που σου ανέβασα στο link παρακάτω! Οπου δυσκολευτείς ρωτά να σου απαντήσω!

 

https://mega.nz/#!dkcVlIbT!spUPeSSDv27phyrjvPHp6fAjHejQySTxBf8RVABVX5k

:)

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση σχετικα με το root αν ξέρεις. υπάρχει περίπτωση να πάθει το τηλ κάτι αν δεν παει κάτι καλά; έχω διαβάσει οτι υπαρχουν καποιες πιθανότητες.

 

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση σχετικα με το root αν ξέρεις. υπάρχει περίπτωση να πάθει το τηλ κάτι αν δεν παει κάτι καλά; έχω διαβάσει οτι υπαρχουν καποιες πιθανότητες.

 

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι, αν γινει βλακεια υπαρχει ενδεχομενο να το χαλασεις εντελως και να μη λειτουργει

Link to comment
Share on other sites

εννοώντας βλακεία; γιατί επειδή δεν ξέρω την τυφλά μου μην γίνει καμια στραβη

 

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εννοώντας βλακεία; γιατί επειδή δεν ξέρω την τυφλά μου μην γίνει καμια στραβη

 

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Φιλε δεν ξερω ουτε γω δεν εχω ροοταρει ποτε, το μονο που ξερω ειναι οτι αμα κατι παει στραβα χαλαει

Αλλα αμα εισαι προσεκτικος λογικα θα εισαι κομπλε

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση σχετικα με το root αν ξέρεις. υπάρχει περίπτωση να πάθει το τηλ κάτι αν δεν παει κάτι καλά; έχω διαβάσει οτι υπαρχουν καποιες πιθανότητες.

 

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αν το κάνεις κατα γράμμα δεν θα πάθει τιποτα! Εξάλλου η που θα εγκαταστήσεις το custm recovery και ολα καλά, η που δεν θα εγκατασταθεί (απίθανο) και θα είναι σαν να μην έκανες τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο το root πρέπει να προσέχουμε τι σβήνουμε και τι κάνουμε εγκατάσταση! Το root βοηθάει πάρα πολύ στο να λειτουργεί ομαλότερα ενα κινητο + τα υπόλοιπα που μπορείς να κάνεις! Γενικά εγώ το θεωρώ απαραίτητο και το κάνω σε καθε κινητό μου! Αλλά και κατι να πάει στραβά, τις περισσότερες φορές υπάρχει λύση (παντα για θέματα software)!
Link to comment
Share on other sites

για unroot είναι η αντίστροφη διαδικασία? συγνώμη αν είναι απλή η απάντηση αλλά είμαι άσχετος.

 

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

για unroot είναι η αντίστροφη διαδικασία? συγνώμη αν είναι απλή η απάντηση αλλά είμαι άσχετος.

 

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μέσα απο την εφαρμογή του supersu έχει στις ρυθμίσεις του υπομενου για unroot!

 

Παιδιά παρατήρησα οτι το led δεν ανάβει όταν περνω ειδοποίηση... Μπαταρία είμαι στο 80+... Ξέρετε τι μπορεί να φταιει;

Στο μενού ρυθμίσεις/προβολή/λυχνια ειδοποίησης παλμού το έχεις ενεργό ? Το κινητό μας σαν led ειδοποιήσεων χρησιμοποιεί το led του κεντρικού πλήκτρου!

Edited by memostrikas
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...