Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6230


Pimpsick
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Paidia kalispera!!!

 

Episis kserete an mpainei prosopsi tou 6230i sto 6230?giati de me voleyoun katholou ta koumpia tou??

an kai vasika vlepo pos se endiaferei to pliktrologio kai oxi i prosopsi, na ksereis pos kai ta 2 tairiazoun. Ego exo sto 6230 mia prosopsi kai to pliktrologio tou 6230i. I moni diafora einai oti to i exei ligo megaliteri othoni me apotelesma otan vazeis tin prosopsi apo to 6230i sto 6230 na dimiourgeite ligo mayro perithorio to opoio omos den einai enoxlitiko.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Paidia kalispera!!!

 

Vrika ena 6230 me provlima anagnwsis sim!ayto diorthwnetai? Kserete poso tha kostisei i episkeyi tou?

Episis kserete an mpainei prosopsi tou 6230i sto 6230?giati de me voleyoun katholou ta koumpia tou??

Είναι κατα 99% σπασμένος κρύσταλλος SIM και κοστίζει σε ένα μη εξουσιοδοτημένο Service κάπου στα 30€

Link to comment
Share on other sites

geias sas paidia exo ena provlima me to 6230. ekei pou douleue kanonika to esbisa kai meta den ksanaanapse to piga sto noikia club kai mou to ekane update prin apo auto.paratirisa oti an to afiso arketi ora anoigei otan to kleiso omos pali den leei na anoiksei, exete tpt up'opsin ? euxaristo
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν ξέρω μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πεί τι παίζει με τα bluetooth hands free. Πρέπει να πάρω της NOKIA για το 6230 μου ή μπορώ να διαλέξω ότι μάρκα θέλω; Μπορεί κανείς να μου προτείνει κάποιο καλό;
-Δημήτρης-
Link to comment
Share on other sites

geias sas paidia exo ena provlima me to 6230. ekei pou douleue kanonika to esbisa kai meta den ksanaanapse to piga sto noikia club kai mou to ekane update prin apo auto.paratirisa oti an to afiso arketi ora anoigei otan to kleiso omos pali den leei na anoiksei, exete tpt up'opsin ? euxaristo

Aπό την στιγμή που στο ξαναπαρουσιάζει να το πας ξανά στο Service (εάν είναι στην εγγύηση).

Είναι hardware πρόβλημα. Εκτός εάν δεν πατας αρκετά τον διακόπτη ON/OFF (παρατεταμένα για 3-4 δευτερόλεπτα) ;)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν ξέρω μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πεί τι παίζει με τα bluetooth hands free. Πρέπει να πάρω της NOKIA για το 6230 μου ή μπορώ να διαλέξω ότι μάρκα θέλω; Μπορεί κανείς να μου προτείνει κάποιο καλό;

Μπορείς και άλλων εταιριών, σπάνια υπάρχουν ασυμβατότητες...

Τώρα για συγκεκριμένο δεν ξέρω να σου προτείνω μάλλον θα πρέπει να ψάξεις (βασικός παράγοντας η ΜΠΑΤΑΡΙΑ :cry: πόσο κρατάει)

Link to comment
Share on other sites

kinitoeidimona το βρήκα στο fleamarket σε τιμη πολυ καλή. Και έλεγα πως αν είναι φθηνή η επισκευή του να το αγοράσω. Τι λέτε να κάνω?

Η βλάβη που λες έχει σπάνια ως αιτία αυτά που προανέφερε ο kinitoeidimonas. :O

:!: 90% (χωρίς υπερβολές) που έρχονται στο Service φταίει ο κρύσταλλος της SIM (βρίσκεται ακριβώς δίπλα στον SIM Reader) και θέλει είτε ζέσταμα είτε αλλαγή με άλλον (κάνει και του 8310)...

Link to comment
Share on other sites

geia sas paidia exo kai ego ena 6230 kai ksafnika eno douleue kanonika to ekleisa kai den ksana anoikse paratirisa oti i othoni skourenei kathe fora pou pao na to anoikso san na kolaei kapou sto boot pou kanei , episis paratirisa pos an to afiso ektos mpatarias gia poly ora anoigei alla oxi panta help ti na kano exei ena mina pou perase i egkyisi. help me an gnorizete kati thanks
Link to comment
Share on other sites

re paides, dwste kanena kainourio site me otidipote exei na kanei me efarmoges gia s40 (opws to 6230) giati exw varethei ta palia...

paraponietai kai to kakomoiro to kinitaki mou pou einai stegno tosos kairo!!!

 

 

oti thelete an to thewreitai axiologo kai de variestai steilte to mou sto mail mou kai tha sas to antapodwsw...

eyxaristw ek twn proterwn

 

mvagustagm2000@yahoo.com

:w00t: :!: :w00t: :!: :w00t: :!: :w00t: :!:

Link to comment
Share on other sites

re paides, dwste kanena kainourio site me otidipote exei na kanei me efarmoges gia s40 (opws to 6230) giati exw varethei ta palia...

 

Ριξε μια ματια στο iphone-forum.org στην αναλογη ενοτητα για series40 και ειμαι σιγουρος οτι θα βαρεθεις να καταβαζεις java παιχνιδια. ;)

 

(ps : Θελει εγγραφη)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Μου κάηκε ενα πήξελ στην οθόνη του 6230 ,στην nokia μου είπαν οτι δεν μπορούν να μου την αλλάξουν γιατί πρέπει να είναι τουλάχιστο τρία.Εχει κανείς καμμιά ιδέα?
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Μου κάηκε ενα πήξελ στην οθόνη του 6230 ,στην nokia μου είπαν οτι δεν μπορούν να μου την αλλάξουν γιατί πρέπει να είναι τουλάχιστο τρία.Εχει κανείς καμμιά ιδέα?

Τουλάχιστον 3 καμένα pixel, ή 2 σε απόσταση μικρότερη των 3mm. :confused:

Μόνο αν βρείς τρόπο να κάψεις pixel (πρόσεχε πάρα πολύ γιατί μάλλον στο τέλος θα χάσεις και την εγγύηση...

Link to comment
Share on other sites

geia sas paidia exo kai ego ena 6230 kai ksafnika eno douleue kanonika to ekleisa kai den ksana anoikse paratirisa oti i othoni skourenei kathe fora pou pao na to anoikso san na kolaei kapou sto boot pou kanei , episis paratirisa pos an to afiso ektos mpatarias gia poly ora anoigei alla oxi panta help ti na kano exei ena mina pou perase i egkyisi. help me an gnorizete kati thanks

Αν αφήσεις την μπαταρία χωρίς να την χρησιμοποιείς για πολύ καιρό πάλι θα ξεφορτίζει με αποτέλεσμα μετά από κάποιο χρονικό διάστημα να νεκρώσει και να μην μπορείς να ανοίξεις την συσκευή (αυτό συμβαίνει όταν η μπαταρία φτάσει κάτω από ~3V τάση). Για να "ξυπνήσει" θέλει η κανα 2ώρο στον φορτιστή ή να "σοκάρεις" την μπαταρία με τάση ~12V σε τροφοδοτικό (+ τροφοδοτικού με + μπαταρίας και αντίστοιχα με - πόλους)

Link to comment
Share on other sites

Hi!

Πριν από λίγο καιρό είχα ρωτήσει για το πως μπορώ να περάσω προγράμματα java ΑΠΟ το κινητό ΠΡΟΣ τον υπολογιστή για λόγους back-up.

Κάποιος μου είχε συστήσει το MobiMB το οποίο τελικά απέκτησα.

Το θέμα είναι πως όταν κάνω copy/paste μια εφαρμογή από το κινητό σε ένα φάκελο του ΗΥ, το bluetooth δείχνει να δουλεύει αλλα μόλις τελειώνει δε βλέπω κανένα αρχείο πουθενά!

Έκανα και search αλλά δεν το βάζει σε δικό του φάκελο.

Καμμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Hi!

Πριν από λίγο καιρό είχα ρωτήσει για το πως μπορώ να περάσω προγράμματα java ΑΠΟ το κινητό ΠΡΟΣ τον υπολογιστή για λόγους back-up.

Κάποιος μου είχε συστήσει το MobiMB το οποίο τελικά απέκτησα.

Το θέμα είναι πως όταν κάνω copy/paste μια εφαρμογή από το κινητό σε ένα φάκελο του ΗΥ, το bluetooth δείχνει να δουλεύει αλλα μόλις τελειώνει δε βλέπω κανένα αρχείο πουθενά!

Έκανα και search αλλά δεν το βάζει σε δικό του φάκελο.

Καμμιά ιδέα?

Κάνε Drag&Drop στο Desktop...

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς ότι θέλει γενικά drag&drop, είναι νομίζω προφανές και θεωρησα περιττό να πω ότι το δοκίμασα ΚΑΙ με αυτόν τον τρόπο.

 

Αν πάλι εννοείς ότι το drag&drop πρέπει να γίνει ΕΙΔΙΚΑ στο desktop και ΟΧΙ σε κάποιον άλλο φάκελο τότε μου φαίνεται ψιλοκουφό, αλλά επειδή πολλά έχουν δει τα μάτια μας, θα το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις κάποιο πρόβλημα με ότιδηποτε και ζητάς βοήθεια από κάποιον τίποτα δεν είναι αυτονόητο και δεν πρέπει να θεωρείται περιττό.
Link to comment
Share on other sites

Αφού μπήκες στον κόπο ν' απαντήσεις γιατί δε μου έγραψες τουλάχιστον και ποιο απ' τα 2 εννοούσες?

Όσο για τον αν είναι περιττό ή όχι, δε διαφωνώ σ' αυτό που λες αλλά νομίζω ότι απ' το 1ο ποστ μου φάνηκε αν είμαι n00b ή όχι...

 

(Παρεμπιπτόντως, δεν μπόρεσα ακόμα να το δοκιμάσω γιατί δάνεισα το dongle...)

Link to comment
Share on other sites

Εχω εδω και 1 και κατι χρονο το ΝΟΚΙΑ 6230 και πριν απο κανα μηνα μου επεσε κατω και απο τοτε το κινητο δεν βλεπει την gallery του κινητου,βλεπει ομως κανονικοτατα την καρτα μνημης και κατα τα αλλα δουλευε κανονικα.

 

Πηγαινω στο ΝΟΚΙΑ club της περιοχης μου και το αναβαθμιζω απο την εκδοση 4.28 του firmware στην 5.50 αλλα το προβλημα συνεχιζει να υφισταται με την μονη διαφορα οτι τωρα δεν βλεπει ουτε την MMC ενω πριν την αναβαθμιση την εβλεπε κανονικοτατα.

 

Στο κινητο εγκαθιστανται και απεγκαθιστανται κονικοτατα εφαρμογες και επισης αν επιλεξω ηχο κλησης απο την MMC δεν τον αποθηκευει.Η καμερα δουλευει κανονικα και τραβαει φωτογραφιες και βιντεο οπως και πριν.

 

Γνωριζετε κατι?

 

Ευχαριστω

for all that know where this path will lead them

along the border we have tried to fight them

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι του έμεινε κουσούρι από την πτώση...

Μάλλον δεν γλυτώνεις το service.

Κάνε μια προσπάθεια να φορμάρεις την ΜΜC με ένα card reader (αν δεν έχεις ίσως να μπορέσουν να σε εξυπηρετήσουν σε κάποιο φωτογραφείο), αλλά αυτό δεν θα διορθώσει φυσικά το πρόβλημα με την gallery.

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να επισκευαστει στο service ομως?,νομιζω οτι πρεπει να εμφανισε η μνημη του κινητου κατι σε bad sector και αυτο που δεν μπορω να καταφερω ειναι να το κανω hard format ή hard reset.Δοκιμασα να το ανοιξω κρατωντας πατημενα το *,το πρασινο και το 3 οπως διαβασα σχετικα σε καποια ξενα site αλλα τιποτα.

for all that know where this path will lead them

along the border we have tried to fight them

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται format στα series 40 κινητά.

Και να γινόταν όμως και πάλι δεν θα μπορούσε ένα format να σου επιδιορθώσει bad sector της μνήμης.

Τώρα, όσο για το αν επισκευάζεται, δεν έχεις παρά να το δώσεις να το κοιτάξουν και θα σου πουν οι υπεύθυνοι στο service.

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Το 6230 εχει NAND flash που κρατάει τα δεδομένα του χρήστη. Πιθανό να έχει πάθει ζημιά η απλώς να θέλει επισκευή (γίνεται) το πρόβλημα ειναι καθαρό hardware το συναντάω συχνά
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...