Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6230


Pimpsick
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το δικό μου το 6230 είναι Vodafone live. Υπάρχει τρόπος να αναβαθμίσω το software και να φύγουν οι π@#$@ιες της Vodafone από μέσα;

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος DeathAngel (16 Αύγ. 2004 , 09:30)

 

Το δικό μου το 6230 είναι Vodafone live. Υπάρχει τρόπος να αναβαθμίσω το software και να φύγουν οι π@#$@ιες της Vodafone από μέσα;

 

Νομιζω πως στο 9volto γινεται,αλλα μετα τις 21 γιατι τα παιδια ειναι διακοπες. http://9volto.gr/catalog/default.php :D :D :D :D
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gjimmys (16 Αύγ. 2004 , 09:39)

 

Νομιζω πως στο 9volto γινεται,αλλα μετα τις 21 γιατι τα παιδια ειναι διακοπες. http://9volto.gr/catalog/default.php :D :D :D :D

 

 

Από επίσημη πηγή; Πχ Νόκια;

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.Εχω παραγγείλει το 6230 και θα ήθελα μερικές διευκρινήσεις..:

 

1. Οι φωτό του συγκρίνονται με αυτές των 7650, 3650, 6600 σε απεικόνιση στο pc..?

2. Mε μερικά τηλέφωνα, λίγα sms, ράδιο και mp3 player τι αυτονομία έχω..?

3. Το mp3 player συνέχεια ΟΝ τι αυτονομία έχω..?

4. Με ΑΑC πόσα τραγούδια (διάρκειας περίπου 4-5 λεπτών το καθένα) βάζω στην MMC 32 mb ..?

 

thanks!

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος DeathAngel (16 Αύγ. 2004 , 09:52)

 

Από επίσημη πηγή; Πχ Νόκια;

 

Δεν ξερω πρεπει να παρεις τηλεφωνο να ρωτησεις στο 9volto :D
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος elteo (16 Αύγ. 2004 , 10:09)

 

Παιδιά καλημέρα.Εχω παραγγείλει το 6230 και θα ήθελα μερικές διευκρινήσεις..:

 

1. Οι φωτό του συγκρίνονται με αυτές των 7650, 3650, 6600 σε απεικόνιση στο pc..?

2. Mε μερικά τηλέφωνα, λίγα sms, ράδιο και mp3 player τι αυτονομία έχω..?

3. Το mp3 player συνέχεια ΟΝ τι αυτονομία έχω..?

4. Με ΑΑC πόσα τραγούδια (διάρκειας περίπου 4-5 λεπτών το καθένα) βάζω στην MMC 32 mb ..?

 

thanks!

 

Καλημερα φιλε elteo για το 1. Νομιζω οτι εχει λιγο καλυτερη φωτο το 6230,2.εμενα με ολα αυτα που αναφερεις και ανοιχτο ολο το βραδυ μου κραταει 2 και μιση μερα.Αυτο που τραβαει πολυ μπαταρια στο 6230 ειναι τα βιντεο.Τωρα για το 3 και 4 δεν μπορψ να σου απαντησω πρεπει να το βρεις μονος σου.Αυτα ελπιζω να βοηθησα :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά σε όλους! Αγόρασα πριν μια εβδομάδα το συγκεκριμένο nokia και παρατήρησα πως η μνήμη του τηλεφώνου είναι 3.9ΜB ενώ το manual αναφέρεται σε 8.0Mb. Tι ακριβώς συμβαίνει;!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Πριν καμιά βδομάδα αγόρασα κ εγώ το super κινητάκι μας κ έχω μερικές ερωτήσεις. Συγνώμη αν έχουν επαναληφθεί και ίσως απαντηθεί, αλλά μέσα σε τόσες πολλές σελίδες ακόμα κ ένα search μερικές φορές δεν είναι αποτελεσματικό. Το πρώτο κ πιο σοβαρό πρόβλημα που έχω είναι οτι η μπαταρία κρατάει ακριβώς μια μέρα άσχετα με τη χρήση που κάνω.Το φόρτισα κλειστό για ένα 12ωρο αλλά κ πάλι τα ίδια.Any ideas? Μπορώ να κάνω κάτι για να επεκτείνω τη ζωή της? Η δευτερη μου ερώτηση είναι που μπορώ να βρω τις manual ρυθμίσεις για wap και gprs γιατι τα αυτόματα που κατέβασα απο τη nokia δεν πιάνουν στην κοσμοτε και αν μπορώ με κάποιο τρόπο να σβήσω αυτές τις ρυθμίσεις αφού δε λειτουργούν κ ούτε καταφερα να τις κάνω edit... :confused: Και τρίτη κ τελευταία απορία είναι πως επιτέλους μπορώ να εγκαταστήσω το blanklogo. Το στέλνω με infrared στο κινητό αλλά δε γίνεται τίποτα.Ουτε και με το MobiMB δούλεψε. Αυτα! :o Ευχαριστώ και συγνώμη για το τεράστιο post.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος elteo (16 Αύγ. 2004 , 12:59)

 

Το ηχειάκι είναι καλό σε απόδοση?Δηλ ακούγεται δυνατά ή είναι σαν του 6220?

 

Το ηχειακι ειναι γαματο ακουγεται πολυ δυνατα ποιο πολυ απο το 6600 που λεγανε καποιοι πως ηταν δυνατο
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος actorius (16 Αύγ. 2004 , 12:43)

 

Καλημέρα! Πριν καμιά βδομάδα αγόρασα κ εγώ το super κινητάκι μας κ έχω μερικές ερωτήσεις. Συγνώμη αν έχουν επαναληφθεί και ίσως απαντηθεί, αλλά μέσα σε τόσες πολλές σελίδες ακόμα κ ένα search μερικές φορές δεν είναι αποτελεσματικό. Το πρώτο κ πιο σοβαρό πρόβλημα που έχω είναι οτι η μπαταρία κρατάει ακριβώς μια μέρα άσχετα με τη χρήση που κάνω.Το φόρτισα κλειστό για ένα 12ωρο αλλά κ πάλι τα ίδια.Any ideas? Μπορώ να κάνω κάτι για να επεκτείνω τη ζωή της? Η δευτερη μου ερώτηση είναι που μπορώ να βρω τις manual ρυθμίσεις για wap και gprs γιατι τα αυτόματα που κατέβασα απο τη nokia δεν πιάνουν στην κοσμοτε και αν μπορώ με κάποιο τρόπο να σβήσω αυτές τις ρυθμίσεις αφού δε λειτουργούν κ ούτε καταφερα να τις κάνω edit... :confused: Και τρίτη κ τελευταία απορία είναι πως επιτέλους μπορώ να εγκαταστήσω το blanklogo. Το στέλνω με infrared στο κινητό αλλά δε γίνεται τίποτα.Ουτε και με το MobiMB δούλεψε. Αυτα! :o Ευχαριστώ και συγνώμη για το τεράστιο post.

 

το να κρατά η μπαταρία σου εδώ και μια εβδομάδα μόνο μια ημέρα δεν είναι φυσιολογικό.........μήπως το "πειράζεις" πολύ λόγω περιέργειας?αν ακους μουσική,παίζεις java games και τέτοια,είναι φυσιολογικό να κρατά μια ημέρα.αν όμως απλά το χρησιμοποιείς σαν τηλέφωνο,κάτι γίνεται με την μπαταρία σου.η συνήθης διάρκεια μπαταρίας σε μένα με λίγο μουσική,λίγο java,και μηνύματα και ομιλία σε λογικά πλαίσια είναι 2 1/2-3 ημέρες........

για wap και gprs,πάρε τον provider σου να σου πουν ακριβώς τι να κάνεις.

για το blank logo,τι να πω,έχει αναλυθεί πααααααααρα πολύ παραπάνω!ίσως είναι το πιο σύνηθες θέμα μας! :)

Link to comment
Share on other sites

pros kokovikos

 

O logos pou xerw ego oti i mnimi pou sou deixnei den einai i anamenomeni i 9 MB einai epeidi yparxei bug sto logismiko tha proteina afou ise se eggyisi pigene se nokia center i shop na to afiseis to proi kai na to pareis to mesimeri gia anavathmisi.

 

To parwn problima epeidi exw asxolithei arketa to parousiazei kai stin nea version tin 4.,28 pou tha proteina osoi exete na MHN to kanete. H 3.15 einai arketa stathei omws merikes fores parousiazontai bug kati tetiou typou

 

filika Dimitris

 

p.s. I version pou exei to til fadazomai oti einai i 3.15 ??

 

gia des kai k pes mou

Link to comment
Share on other sites

Χελοου και παλι

Απορια: Εχω Γουιν98 και δεν μπορω να βαλω 2000 γιατι εχω περασμενο ενα παλιο προγρ της σινγκιουλαρ που το χρειαζομαι και δεν δουλευει στα 2000. Θα δουλεψει το σουιτ στα 98? ή να μην μπω στον κοπο -και τα εξοδα γιατι ημουν ετοιμοσ να αγορασω το καλωδιο αλλα ειδα στα ρεκ/μεντσ οτι θελει λεει 2000 ή ΧΡ.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αύριο παραλαμβάνω πρώτα ο θεός το καινούριο μου 6230.

Πόσο να φορτίσω την μπαταρία..ώστε να "στρωθεί" σωστά..?

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Akoloutha tis odigies... sinithos thn proti fortisi prepei na thn afhseis gia polles ores akoma kai afou deixnei fortismeno, gia 1 vdomada meta (peripou 3 me 4 fortiseis), sou proteino na to afhneis na ksefortizei pliros kai meta na ksanafortizeis. Autaaaaa (btw apo vdomada erxete nea paralavi ellada).
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rufous ( 9 Αύγ. 2004 , 14:54)

 

Ευχαριστώ για την απάντηση fotisbasm! Αλλά δεν νομίζω να έχεις δίκιο για το test benchmark γιατί στα άλλα κινητά εμφανίζει περισσότερα χρώματα!!!

Check it out: http://www.jbenchmark.com/index.html?F=2

 

 

rufous έχεις δίκιο! Έχω κι εγώ παρατηρίσει ότι γενικά τις Java εφαρμογές τις απεικονίζει με 4096 χρώματα το τηλέφωνο. Δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει...ίσως να μας δουλεύει η NOKIA! Γι'αυτο και τα σκορ και στα 2 benchmark ειναι μεγάλα σε σχέση με άλλα κινήτα, γιατι τρέχουν με λιγότερα χρώματα, οχι βέβαια οτι είναι άσχημα έστω και με 4096 χρώματα αλλα να ξέρουμε και τι μας γίνεται.

 

Και 2 πραγματάκια ακόμα: 1) το πίσω πλαστικό καπάκι του κινητού κουνιέται αρκετά και μου σπάει τα νεύρα ώρες ώρες...έτυχε σε μένα ή είναι γενικό φαινόμενο? 2) το ηχειάκι του κινητού είναι όντως πολύ καλό...τοσο κάλο που από την ένταση εχει αρχισει να τρίζει το κινητό σε μερικά κομμάτια τώρα οταν είναι δυνατά...τι να πω...είναι λες και πήρα κινητό με γερμανική πλακέτα, που εξωτερικά σχεδιάστηκε στην ιταλία και ολο μαζί το μοντάρανε στην κορέα :p

The Sailor Man! ;-P
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Popeye (17 Αύγ. 2004 , 04:17)

 

 

το πίσω πλαστικό καπάκι του κινητού κουνιέται αρκετά και μου σπάει τα νεύρα ώρες ώρες...έτυχε σε μένα ή είναι γενικό φαινόμενο?

 

 

Αυτό γίνεται σε ΟΛΑ τα Νόκια με προσόψεις...η λύση είναι χαρτάκι από πίσω κ δεν θα σου ξανα-κουνηθεί... :whistle::happy:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος elteo (17 Αύγ. 2004 , 08:54)

 

Αυτό γίνεται σε ΟΛΑ τα Νόκια με προσόψεις...η λύση είναι χαρτάκι από πίσω κ δεν θα σου ξανα-κουνηθεί... :whistle::happy:

 

 

... ή μια καλή θηκούλα :)

 

@ actorius Μήπως έχεις ενεργοποιημένο το BT;

 

Και μια απορία Mp3 στην mmc πως περνάμε; Δοκίμασα να στείλω ένα μέσω ΒΤ και έφαγα πόρτα. Γενικά η σουήτα με το ΒΤ δεν συνεργάζεται και τόσο καλά.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος DeathAngel (17 Αύγ. 2004 , 09:17)

 

 

Και μια απορία Mp3 στην mmc πως περνάμε; Δοκίμασα να στείλω ένα μέσω ΒΤ και έφαγα πόρτα. Γενικά η σουήτα με το ΒΤ δεν συνεργάζεται και τόσο καλά.

 

 

Χωρίς να το έχω ακόμα στο χέρι μου μία λογική λύση είναι το irda μιας και συνεργάζεται άνετα με το pc suite..

Εμένα τουλάχιστον θα με βόλευε επειδή έχω λάπτοπ με irda.

Αλλη λύση είναι με ένα card reader...νομίζω..

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος elteo (17 Αύγ. 2004 , 09:23)

 

Χωρίς να το έχω ακόμα στο χέρι μου μία λογική λύση είμαι το irda..

Εμένα τουλάχιστον θα με βόλευε επειδή έχω λάπτοπ με irda.

Αλλη λύση είναι με ένα card reader...νομίζω..

 

 

Έχω και τις δύο εναλακτηκές απλά το θέμα είναι ότι το ΒΤ είναι πιο γρήγορο. (card reader 18 € από το Πλαίσιο για όποιον ενδιαφέρεται)

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dimitrisgr (16 Αύγ. 2004 , 17:49)

 

pros kokovikos

 

O logos pou xerw ego oti i mnimi pou sou deixnei den einai i anamenomeni i 9 MB einai epeidi yparxei bug sto logismiko tha proteina afou ise se eggyisi pigene se nokia center i shop na to afiseis to proi kai na to pareis to mesimeri gia anavathmisi.

 

To parwn problima epeidi exw asxolithei arketa to parousiazei kai stin nea version tin 4.,28 pou tha proteina osoi exete na MHN to kanete. H 3.15 einai arketa stathei omws merikes fores parousiazontai bug kati tetiou typou

 

filika Dimitris

 

p.s. I version pou exei to til fadazomai oti einai i 3.15 ??

 

gia des kai k pes mou

 

 

Φίλε dimitrisgr σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Που θα μπορούσα να δω ποιά είναι η version του κινητού μου;;

Και το ερώτημα είναι : αυτό το bug μειώνει την μνήμη του κινητού από 8 σε 4mb ή απλά δεν την αναφέρει σωστά όπως θα έπρεπε;!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...