Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6230


Pimpsick
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα κι από μένα. Έχω κι εγώ το 6230 από τη Δευτέρα που μας πέρασε ( 1 εβδομάδα λοιπόν ) κι έχω και μια κάρτα MMC 256mb PRETEC High Speed. Το κινητό έχει την έκδοση 4.28. Την εν λόγω κάρτα, μόλις την έβαλα ( βγάζοντάς την από τη συσκευασία της ) δεν την έβλεπε καθόλου σαν μέγεθος μιας και μου την ανέφερε σαν μη διαμορφωμένη. Όταν του ζητούσα να της κάνει μορφοποίηση, μου έλεγε ότι δεν γινόταν. Έτσι λοιπόν, αποφάσισα να τη βγάλω από το τηλέφωνο, να την τοποθετήσω σε ένα Card Reader ( Jump Drive USB ) και να της κάνω format σε Windows XP Pro. Ρωτώντας αν θέλω να γίνει σε FAT ή FAT32 του είπα απλό και κλασικό FAT προκειμένου να αποφύγω προβλήματα συμβατότητας του FAT32 με το 6230. Τελειώνοντας το Format, τοποθετώ την κάτρα στο κινητό, όπου και τη βλέπει κανονικά σαν 249 mb free. Μετά από επανεκίννηση του κινητού ( σβήσιμο το βράδυ και άνοιγμα το πρωί ) η κάρτα δεν αναγνωρίζεται με τίποτα. Θεωρεί ότι δεν υπάρχει τίποτα εγκατεστημένο στις επαφές για την MMC. Βγάζοντας την κάρτα και δοκιμάζοντας τη σε ένα 6600 τη βλέπει δίχως κανένα πρόβλημα απολύτως και μετά από άπειρες επανεκκινήσεις δουλεύει άψογα. Βάζοντάς την πάλι στο 6230 τίποτα.

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα τι παίζει τελικά γιατί νομίζω θα τα πάρω και θα πετάξω και το 6230 και το 6600 και την κάρτα MMC ???

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

 

Φιλικά

Kowalski

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχει κανείς καμιά ιδέα τι παίζει τελικά γιατί νομίζω θα τα πάρω και θα πετάξω και το 6230 και το 6600 και την κάρτα MMC ???

 

Gia 3anaskepsou to.... :p

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Η κακια στιγμη ηρθε...εγινε το crash test :cry:

 

Ρε παιδια μαυρη προσοψη μπορω να βρω ευκολα(που?)

Απο μια γρηγορη ματια βρηκα ασημι και κατι αλλα χρωματα.

Thanks

http://users.panafonet.gr/tsizmo/kid.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος silverthan (16 Σεπ. 2004 , 17:19)

 

Ρε παιδιά πήρα από το Πλαίσιο ένα USB Bluetooth αντάπτορα, τον ΜΑ-700 ο οποίος "λέει" ότι μεταξύ άλλων υποστηρίζει και το 6230. Το μοναδικό όμως που υποστηρίζει είναι ο κατάλογος και τα μηνύματα! Ούτε ανεβοκατέβασμα αρχείων ούτε τίποτα! Δεν υποστηρίζει καθόλου το PC Suite!!!! Πήρα τηλέφωνο στο Nokia Club και μου είπανε ότι πρέπει να υποστηρίζει ένα από τα παρακάτω πρωτόκολλα - Bluetooth 1.1 και Digianswer 1.0.9 - για να "δούλεψει το πράγμα... " (να βρίσκει το PC Suite τον αντάπτορα άρα και το κινητό).

Επειδή δεν θέλω να καταφύγω στη λύση του καλώδίου και ακόμη περισσότερο να μην κλάψω τα 59 Euro, μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον άλλο αντάπτορα δοκιμασμένο? Εκτός αν υπάρχει κάποια άλλη λύση , όλα καλοδεχούμενα :)

 

Thanks

 

 

 

Opas? Ti vlepw edw? Dld iparxei pithanotita na agorasw bluetooth adaptor kai na min doulevei me to 6230 mou? epeidi skopevw tis prosexeis meres na agorasw....

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος tracker (17 Σεπ. 2004 , 11:01)

 

Η κακια στιγμη ηρθε...εγινε το crash test :cry:

 

Ρε παιδια μαυρη προσοψη μπορω να βρω ευκολα(που?)

Απο μια γρηγορη ματια βρηκα ασημι και κατι αλλα χρωματα.

Thanks

 

 

exei to club nokia tis kifisias os antallaktika

Link to comment
Share on other sites

Παλικαρια καλημερα. Θα θελα να ρωτησω αυτους που δουλευουν το db power αν τους παρουσιαζει προβλημα στην μετατροπη ορισμενων αρχειων σε aac.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος singer (17 Σεπ. 2004 , 05:32)

 

Bomber21...εσυ εισαι στη φωτο?

 

:p :p :p

Xαχααχαχαχααχα! :) Εγω ειμαι αρσενικο!

Η κυρια στη φωτο ειναι η Λινα Σακκα... ;)

Αχχχχ.... :o :p

Link to comment
Share on other sites

Na rwthsw kati......

Exw syndedemena ta akoustika, kai epilegw stis rythmiseis "automath apadisi"!! Alla otan kalw to kin. apla xrypaei kai den apadaei mono tou kserete ti paizei?????

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος spiros260 (17 Σεπ. 2004 , 11:56)

 

Παλικαρια καλημερα. Θα θελα να ρωτησω αυτους που δουλευουν το db power αν τους παρουσιαζει προβλημα στην μετατροπη ορισμενων αρχειων σε aac.

 

εμενα μου εχει παρουσιασει προβλημα σε 2 τραγουδια. ομως απ'τα 40 που εχω στο κινητο, δεν εχω προβλημα να εχω και 2mp3. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/27755aek_1.gif

ΑΕΚ ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος panosss22 (17 Σεπ. 2004 , 01:29)

 

kalispera,

exo perasmeni tin 3.15

pire o filos k tou eixe mesa tin 4....k kati(den thimame)

ayto ixe os apotelesma xoritikotita sto thl,

emena exei 9mb tou filou mou exei 3.2mb

ti kanoume?prepei na baloume palia vbersion?exei bgei kainourgia pou na exei kanoniko xoro sto thl? thnx

 

δεν εχει τοση μνημη, εχει κανονικα 9mb. αυτο ειναι bug του κινητου, δεν εχεις προβλημα. απλα δεν σου λεει κανονικα την μνημη. κοιτα ποση μνημη ειναι σε χρηση, αφαιρεσε απ'το 9 και κοιτα ποση μνημη εχεις ακομα ελευθερη. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/27755aek_1.gif

ΑΕΚ ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kowalski (17 Σεπ. 2004 , 10:49)

 

Καλημέρα κι από μένα. Έχω κι εγώ το 6230 από τη Δευτέρα που μας πέρασε ( 1 εβδομάδα λοιπόν ) κι έχω και μια κάρτα MMC 256mb PRETEC High Speed. Το κινητό έχει την έκδοση 4.28. Την εν λόγω κάρτα, μόλις την έβαλα ( βγάζοντάς την από τη συσκευασία της ) δεν την έβλεπε καθόλου σαν μέγεθος μιας και μου την ανέφερε σαν μη διαμορφωμένη. Όταν του ζητούσα να της κάνει μορφοποίηση, μου έλεγε ότι δεν γινόταν. Έτσι λοιπόν, αποφάσισα να τη βγάλω από το τηλέφωνο, να την τοποθετήσω σε ένα Card Reader ( Jump Drive USB ) και να της κάνω format σε Windows XP Pro. Ρωτώντας αν θέλω να γίνει σε FAT ή FAT32 του είπα απλό και κλασικό FAT προκειμένου να αποφύγω προβλήματα συμβατότητας του FAT32 με το 6230. Τελειώνοντας το Format, τοποθετώ την κάτρα στο κινητό, όπου και τη βλέπει κανονικά σαν 249 mb free. Μετά από επανεκίννηση του κινητού ( σβήσιμο το βράδυ και άνοιγμα το πρωί ) η κάρτα δεν αναγνωρίζεται με τίποτα. Θεωρεί ότι δεν υπάρχει τίποτα εγκατεστημένο στις επαφές για την MMC. Βγάζοντας την κάρτα και δοκιμάζοντας τη σε ένα 6600 τη βλέπει δίχως κανένα πρόβλημα απολύτως και μετά από άπειρες επανεκκινήσεις δουλεύει άψογα. Βάζοντάς την πάλι στο 6230 τίποτα.

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα τι παίζει τελικά γιατί νομίζω θα τα πάρω και θα πετάξω και το 6230 και το 6600 και την κάρτα MMC ???

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

 

Φιλικά

Kowalski

 

μπορει η καρτα που αγορασες να μην ειναι συμβατη με το κινητο. καπου στο forum εχει μια λιστα με καρτες που ειναι συμβατες με 6230 :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/27755aek_1.gif

ΑΕΚ ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς καμιά ιδέα τι παίζει τελικά γιατί νομίζω θα τα πάρω και θα πετάξω και το 6230 και το 6600 και την κάρτα MMC ???

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

 

Φιλικά

Kowalski

 

ΝΑ ΤΗΝ ΔΩΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΛΛΗ ΜΑΡΑΚΑ ΑΛΛΑ ΠΡΩΤΟΥ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ ΟΠΩΣ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ Ο dimitrisgr

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bomber21 (17 Σεπ. 2004 , 12:20)

 

:p :p :p

Xαχααχαχαχααχα! :) Εγω ειμαι αρσενικο!

Η κυρια στη φωτο ειναι η Λινα Σακκα... ;)

Αχχχχ.... :o :p

 

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ..................(ΟΝΤΩΣ)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος clarco5 (17 Σεπ. 2004 , 12:42)

 

Na rwthsw kati......

Exw syndedemena ta akoustika, kai epilegw stis rythmiseis "automath apadisi"!! Alla otan kalw to kin. apla xrypaei kai den apadaei mono tou kserete ti paizei?????

 

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΑΡΙΘΜΟ "ΧΤΥΠΗΜΑΤΩΝ-ΚΟΥΔΟΥΝΙΣΜΑΤΩΝ" ΑΝΟΙΓΕΙ Η ΓΡΑΜΗ.

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΙΑΒΑΣΕ ΓΙΑ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΤΟ MANUAL TOY 6230 (ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ: ΜΗ ΒΑΛΕΙΣ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ,ΓΙΑ....ΕΥΝΟΗΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ-ΘΕΣ Ν'ΑΠΑΝΤΑΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ?-ΟΧΙ-ΑΡΑ ΘΑ ΓΙΝΕΣΑΙ ΡΟΜΠΑ)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι να το αγοράσω απο πομποδέκτη και απο πλευράς ποιότητας στην ομιλία πως τα παει το 6230?

Αν μπορεί κάποιος ας μπεί στον κόπο να μου απαντήσει

Ευχαριστώ

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lefkaditis (17 Σεπ. 2004 , 13:41)

 

Επειδή σκέφτομαι να το αγοράσω απο πομποδέκτη και απο πλευράς ποιότητας στην ομιλία πως τα παει το 6230?

Αν μπορεί κάποιος ας μπεί στον κόπο να μου απαντήσει

Ευχαριστώ

 

ΚΟΙΤΑ ... ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΕΙΣ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΟ "ΚΟΜΑΤΙ" ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΛΑ!!!

ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΤΥΧΕΙ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΟ ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ.

ΜΟΥ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΝΕ Κ ΕΤΡΙΖΕ.

ΤΟ ΡΩΤΗΣΑ ΕΔΩ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ Κ ΜΟΥ'ΠΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΩΣ ΑΥΤΟΙ ΑΚΟΥΝ ΚΑΛΑ.

ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΤΗ ΝΟΚΙΑ Κ ΟΝΤΩΣ ΗΤΑΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΟ ΤΟ ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ ΤΟΥ.

ΤΟ ΑΛΛΑΞΑΝΕ Κ ΤΩΡΑ "ΜΠΟΜΠΑ"!!! :cool:

ΑΡΑ ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ

ΙΣΩΣ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΛΙΓΗ ΥΠΟΜΟΝΗ....ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΤΟ ΝΕΟ UPDATE ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ... :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος singer (17 Σεπ. 2004 , 14:01)

 

TRACKER EKANES TIPOTA ME TH FOTO POY SOY'STEILA?

 

Δεν πηρα τιποτα φιλε μου,(πιθανον να'ρθει σε λιγο,αν την εστειλες τωρα) αν δε σου κανει κοπο ξαναστειλε τη

tsizmo@hotmail.com

http://users.panafonet.gr/tsizmo/kid.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος tracker (17 Σεπ. 2004 , 11:01)

 

Η κακια στιγμη ηρθε...εγινε το crash test :cry:

 

Ρε παιδια μαυρη προσοψη μπορω να βρω ευκολα(που?)

Απο μια γρηγορη ματια βρηκα ασημι και κατι αλλα χρωματα.

Thanks

 

 

file tracker , den mou les kai epi ths eukairias , ti xromata prosopseon vrikes stin os tora anazitisi sou?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος melontas (17 Σεπ. 2004 , 14:50)

 

file tracker , den mou les kai epi ths eukairias , ti xromata prosopseon vrikes stin os tora anazitisi sou?

 

Βρηκα ενα λαδι ενα ασημι και ενα κοκκινο νομιζω, αυτα μη με ρωτησεις που, απο την Θεσσαλονικη μεχρι τα Χανια (γυριζα με τη δουλεια μου)

http://users.panafonet.gr/tsizmo/kid.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος tracker (17 Σεπ. 2004 , 14:59)

 

Βρηκα ενα λαδι ενα ασημι και ενα κοκκινο νομιζω, αυτα μη με ρωτησεις που, απο την Θεσσαλονικη μεχρι τα Χανια (γυριζα με τη δουλεια μου)

 

 

ego stin kifisia xo vrei tin mavri tin gkri kai tin aspri kathos kai tin kokkini kai tin ladi

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bettytsa (17 Σεπ. 2004 , 15:00)

 

ego stin kifisia xo vrei tin mavri tin gkri kai tin aspri kathos kai tin kokkini kai tin ladi

 

Σ'ευχαριστω Μπετη, θα παω με την πρωτη ευκαιρια να το τσεκαρω.

Μηπως βρηκες και την δυχρωμη ασημι με μαυρο (οχι μονο τα πληκτρα μαυρα αλλα και πανω που γραφει NOKIA)?

http://users.panafonet.gr/tsizmo/kid.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος singer (17 Σεπ. 2004 , 05:43)

 

PARIDO...

μιας κι εμαθες τι ειναι δε το λες και σε μας....Μας αφησες με την απορια για....

εκτος αν θες να μας στειλεις τον τραπεζικο σου λογαριασμο να σου βαλουμε χρηματα για την καθε "μυστικη απαντηση" που μας δινεις......χεχεχε :p :D :wacko: :blink: :lol: ;) :)

υ.γ. (ελπιζω να μην παρεξηγηθηκες...εδω μια οικογενεια ειμαστε πια)

 

kalh h idea sou na thn efarmosw alla oxi se mas giati opws eipes k sumfwnw eimaste mia oikogenia! den parexhghthika katholou!

oso gia to thema mas

to "xekleidwma" shmainei oti mporeis na xekleidwseis ton provider tou kinitou sou! dhladh, an thumasai kapote sta kartokinita pou arxika tous evazes karta px vodafone meta den mporouses na baleis cosmote h kati allo. Me to xekleidwma kaneis auto ousiastika. Bebaia twra mou eipan oti den ta kleidwnoun ta kinita opote einai mallon axrhsto gia emas. K egw xenerwsa molis ematha ti einai! :o

Panw katw auto katalava. Egw psaxnw mpas k brw kamia efarmogh gia to kinito mas na kanei kati endiaferon alla den exw brei kati mexri stigmhs k exw arxisei na apogohteuomai!

Greek products everyware http://www.trophea.gr

Buy a villa in Greece http://luxuryvillaingreece.com

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να συνδέσω τον bluetooth adaptor της tornado με το Nokia pc suite και δεν μπορώ. MP3 και εικόνες του στέλνει κανονικα απο το obex object push service, όμως για παιχνίδια, εφαρμογές και συγχρονισμό χρειάζεται το pc suite. Όταν πάω να επιλέξω τρόπο σύνδεσης έχει διαθέσιμα μόνο υπέρυθρες και καλώδιο. Χρειάζεται να απεγκαταστήσω τους οδηγούς της tornado και να βάλω της widcomm? Και άν ναι, θα λειτουργήσει το tornado με αυτούς τους οδηγούς?
Που είναι?
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω την άσπρη πρόσοψη (pearl white), στην Αθήνα, αλλά δεν την έχω βρει πουθενά. Μήπως έχει κανείς καμμιά πληροφορία;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...