Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6230


Pimpsick
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπερδευτικα λιγο με το θεμα συνδεσης του κινητου με τον υπολογιστη... :confused:

 

Εγω π.χ που θελω να στελνω mp3, φωτο, ηχους, εφαρμογες, παιχνιδακια, και πολλα αλλα στο κινητο, τελικα ποιο να χρησιμοποιησω; Bluetooth, καλωδιο ή MMC Reader;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

για όλα τα παραπάνω (πέραν του της μεταφοράς τραγουδιών) το ΒΤ είναι οκ :) (γρήγορο και ελεύθερο από καλώδια)

 

για μεταφορά τραγουδιών ο reader είναι μια λύση που θα σου χρησιμεύει και σε άλλες συσκευές: κάμερες, πιντιέι, άλλα κινητά κλπ κλπ

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια. Εχω στείλει ρυθμίσεις GPRS και MMS μέσω Nokia, αλλά τώρα δεν μου δίνεται η δυνατότητα επεξεργασίας και διαγραφής. Ξέρει κανείς πως μπορώ να τις διαγράψω?

 

Εχω και προβλήματα μέσω PC Suite (Χρησιμοποιώ Mac λόγω δουλειάς και γι' αυτό δεν είμαι εξικειωμένος με το PC Suite).

Δεν μπορώ να επεξεργαστώ τις ρυθμίσεις του GPRS (είναι γκριζαρισμένες), καθώς επίσης και του ραδιοφώνου.

Επίσης στέλνοντας παιχνίδια μου τα αποθηκεύει στις εφαρμογές

 

Τελικά πόση ακριβώς συνολική μνήμη έχει το κινητό? Εμένα μου αναφέρει 8,9MB, όμως σύμφωνα με το review του mobile-review έχει 11,5ΜΒ

 

Οποιος μπορεί ας απαντήσει. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Opws exei 3anaeipwthei polles fores:

Gia mp3 kai megala video h kalyterh lysh einai to card reader logv taxythtas alla exei arnhtiko to anoigma-kleisimo toy kinhtoy.

To Usb kalvdio logika prepei na einai e3isoy grhgorh lysh alla einai dyseyreto kai den exei epibaibewsei akoma kaneis thn taxythta/leitoyrgikothta toy.

Gia opoiadhpote allh metafora dedomenvn plhn Mp3 (contacts,efarmofes,photos,hxoys ktl) oi yperithres einai ikanopoihtikes alla arges enw to bluetooth einai taxytero kai pio eyxrhsto.

 

Paidia kati allo: Exw faei to Hrakleio (krhths) kai den briskw poy8ena 256ara MMC. Apo pantoy exoyn eleipsh. To plaisio mono tha ferei leei trunscend alla kaneis den exei epeibaiwsei th symbatothta toys.

Mporei kapoios na moy pei ena katasthma sthn Ellada na paraggeilw mia MMC ths sundisk h twinmos h allh symbath?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σήμερα μου συνέβει το εξής κουλό.

 

Το βράδυ πέφτω για ύπνο, το βάζω να φορτίζει. Βάζω επίσης αφύπνιση με ράδιο.

Ξυπνάω το πρωί κανονικά με την αφύπνιση και μετά από λίγο, μου βγάζει μύνημα "χαμηλή μπαταρία". :confused:

 

Βγάζω/βάζω τον φορτιστή να φορτίσει, "μπαταρία γεμάτη" και η μπάρα που δείχνει το status επίσης full :confused:

 

Βάζω πάλι ραδιόφωνο, "χαμηλή μπαταρία", πέφτει η στάθμη :confused:

 

Τώρα το ξανάβαλα να φορτίσει, μέχρι στιγμή δείχνει ok... :wacko:

 

Και κάτι άλλο, εμένα άρχισε ήδη να μη κουμπώνει καλά το πίσω μέρος του καλύματος από το βάλε/βγάλε. Αν και δε ξέρω ρε γμτ, με έχει παιδέψει από την αρχή όσον αφορά το "κούμπωμα" του πίσω μέρους. Δεν "κάθεται" καλά! Κανονικά δε το ακουμπάς στο κινητό και μετά το σέρνεις προς το κάτω για να κλείσει? :blink:

Link to comment
Share on other sites

αυτό που ανέφερες ίσως το έκαμε

 

1. ήταν κλειστό όταν το φόρτιζες?

 

2. όταν έχεςι ράδιο σου ζητάει τα ακουστικά? αλλιώς δεν παίζει σωστά? ίσως έψαχνε σταθμό όπως το σχ1.

 

3. λόγω κάποιου στιγμιαίου μπαγκ.

 

όσο για τα καπάκια (τα βγάζω σπάνια, το γέμισα μια φορά με τραγούδια και είμαι οκ) έβαλα ένα διπλωμένο χαρτονάκι ανάμεσα σε κάλυμμα και μπαταρία.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Cue to problhma me th fortish poy anafereis apo oti moy leei o filos apo to club Nokia exei paroysiastei kai se alloys (emena oxi akoma) kai to diorthvnei to firmware 3.15. Prin tre3eis omws gia anabathmish se enhmerwnw oti edw sto Hrakleio ta Nokia Clubs den exoyn paralabei th bash poy mpainei to 6230 gia anabathmish, tha thn exoyn leei thn Tetarth mallon...

 

Oso gia to pisv kalhma kai mena hdh arxise na trizei! Mallon einai anapofeykto kako gia thn ypar3h xpress-on covers!

To koympvma-3ekoumpvma toy pisw meroys einai ontws ligo periergo alla ginetai paneykolo molis ma8eis to kolpo: elafria piesh sth mesh ths pisw opshs kai taytoxrono sprv3imo pros ta panw me to koympi pathmeno gia na anoi3ei kai topothethsh stis egkopes kai syrsimo pros ta katw gia na kleisei! Einai na to synhthiseis!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

μόλις έγινα κάτοχος 6230 και είμαι πολύ ευχαριστημένος!!!

 

Το πληκτρολόγιο μου φαίνεται πολύ καλό και στιβαρό, και η οθόνη πολυ καλή για το μέγεθος του κινητου.

 

Έχω μια ερώτηση, χρειάζεται να το φορτίσεις 12 ώρες πριν την πρώτη χρήση; Δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο στις οδηγίες και η μπαταρία είναι λιθίου, αρα δεν χρειάζεται;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικα,

cernovic

Link to comment
Share on other sites

Exw faei to Hrakleio (krhths) kai den briskw poy8ena 256ara MMC. Apo pantoy exoyn eleipsh. To plaisio mono tha ferei leei trunscend alla kaneis den exei epeibaiwsei th symbatothta toys.

 

Μακριά από κάρτες Transcend. Αγόρασα από το Πλαίσιο την 128άρα και μου την πούλησαν για συμβατή. Το κινητό την βλέπει αλλά δεν μπορεί να γράψει μεγάλα αρχεία, να τα διαγράψει και να διαμορφωθεί η κάρτα. Αν τα αρχεία γραφούν από ένα Card Reader, είναι δηλαδή ήδη γραμμένα πριν η κάρτα τοποθετηθεί στο κινητό, λειτουργούν κανονικά με όλες τις προαναφερθείσες ασυμβατότητες.

Link to comment
Share on other sites

απλά κάμε την διαμόρωση από το πισί και αμέσως μετά με το κινητό, ίσως φτιάξει.

 

τι έκδοση λειτουργικού έχεις?

 

όσο για την φόρτιση, άσε τηννα αδιάσει και μετά 12 ώρες (για να στρώσει) :)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alexkass (26 Απρ. 2004 , 12:10)

 

αυτό που ανέφερες ίσως το έκαμε

 

1. ήταν κλειστό όταν το φόρτιζες?

 

2. όταν έχεςι ράδιο σου ζητάει τα ακουστικά? αλλιώς δεν παίζει σωστά? ίσως έψαχνε σταθμό όπως το σχ1.

 

3. λόγω κάποιου στιγμιαίου μπαγκ.

 

όσο για τα καπάκια (τα βγάζω σπάνια, το γέμισα μια φορά με τραγούδια και είμαι οκ) έβαλα ένα διπλωμένο χαρτονάκι ανάμεσα σε κάλυμμα και μπαταρία.

 

 

1. ανοιχτό

2. τα είχα συνδεδεμένα τα ακουστικά

3. :/

 

Birbili σε ευχαριστώ για την ενημέρωση. Επίσης να αναφέρω πως έχω πρόβλημα στο κλεισιμο και όχι στο άνοιγμα του πίσω μέρους...

Όσο για το χαρτονάκι, το πρόβλημα δεν είναι στο ότι δεν ακουμπάει καλά αλλά στο ότι δεν κουμπώνει μέχρι κάτω. Εξέχει το πίσω κάλυμα λίγο προς τα πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή θήκη θα έλυνε πολλά τέτοια μικροπροβλήματα, προστατεύοντας ταυτόχρονα την οθόνη και τα πλαστικά του πίσω φακού.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν κυκλοφορεί καμμιά της προκοπής εκτός από τις κοινές κινέζικες ...σακούλες :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος cernovic (26 Απρ. 2004 , 12:23)

 

Καλημέρα παιδιά,

μόλις έγινα κάτοχος 6230 και είμαι πολύ ευχαριστημένος!!!

 

Το πληκτρολόγιο μου φαίνεται πολύ καλό και στιβαρό, και η οθόνη πολυ καλή για το μέγεθος του κινητου.

 

Έχω μια ερώτηση, χρειάζεται να το φορτίσεις 12 ώρες πριν την πρώτη χρήση; Δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο στις οδηγίες και η μπαταρία είναι λιθίου, αρα δεν χρειάζεται;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικα,

cernovic

 

 

Πού το βρήκες ρε φίλε??? Πές μας κι εμάς...

GH388-> GF788e-> GA628-> GD90-> 8210-> 6210-> 6510-> 3510i-> 8910-> V525-> 6230-> 8800-> 8600Luna-> 8800Arte-> 8800Carbon Arte-> iPhone 5...
Link to comment
Share on other sites

biller: τι που το βρηκε ρε, παντου πωλειται πλεον.

εγω εχω αλλες ερωτησεις, τα τραγουδια φανταζομαι τα περνας στην καρτα και οχι στη μνημη του κινητου? αν ναι πως, θα χρειαστω κατι παραπανω για τη μεταφορα αρχειων απο το pc στη καρτα εκτος απο αυτα που μου παρεχονται στο κουτι και αν ναι ποσο θα κοστισει?

Link to comment
Share on other sites

Paides molis to parelava kai ego apo Dubai(350euro)....distixos to lefko pou omologo den eine toso oreao oso to mavro.prota sxolia:

1)othoni: ta eipate ola eseis....

2)Design: opos eipa to lefko den einai toso oreo...alla poli stegno to design genika re pedia....pole sintiritikoura gmt.

3)Mp3: safos dinatotero to ixio apo to 7600 mou.Oxi sta epipeda tou p900 alla gia ta lefta tou eine oti prepei.

4)grigoro menu kai plires an kai protimo safestata to menu tou t630(kata poli anotero).

5)kataskevi: emena den trizei...akoma...time will show

6) kollise 2 fores eno apothikeva mp3 alla sinilthe mono tou grigora

 

PARAKLISI: pedia an 3erei kapios apo pou mporo na vro mavro cover kai pliktrologio as me enimerosei.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Cue (26 Απρ. 2004 , 12:04)

 

Εμένα σήμερα μου συνέβει το εξής κουλό.

 

Το βράδυ πέφτω για ύπνο, το βάζω να φορτίζει. Βάζω επίσης αφύπνιση με ράδιο.

Ξυπνάω το πρωί κανονικά με την αφύπνιση και μετά από λίγο, μου βγάζει μύνημα "χαμηλή μπαταρία". :confused:

 

Βγάζω/βάζω τον φορτιστή να φορτίσει, "μπαταρία γεμάτη" και η μπάρα που δείχνει το status επίσης full :confused:

 

Βάζω πάλι ραδιόφωνο, "χαμηλή μπαταρία", πέφτει η στάθμη :confused:

 

Τώρα το ξανάβαλα να φορτίσει, μέχρι στιγμή δείχνει ok... :wacko:

 

Και κάτι άλλο, εμένα άρχισε ήδη να μη κουμπώνει καλά το πίσω μέρος του καλύματος από το βάλε/βγάλε. Αν και δε ξέρω ρε γμτ, με έχει παιδέψει από την αρχή όσον αφορά το "κούμπωμα" του πίσω μέρους. Δεν "κάθεται" καλά! Κανονικά δε το ακουμπάς στο κινητό και μετά το σέρνεις προς το κάτω για να κλείσει? :blink:

 

 

stin proti fortisi to idio provlima mou emfanise me tin mpataria xwris na exw valei omws radio gia afipnisi.

Stin epomeni fortisi ola kala,den evgale kanena koufo provlima.

proxtes evala kai tin 3.15 den paratirisa omws allages h veltioseis me tin mpataria kai ton fortisti.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος eth0 (26 Απρ. 2004 , 14:21)

 

biller: τι που το βρηκε ρε, παντου πωλειται πλεον.

εγω εχω αλλες ερωτησεις, τα τραγουδια φανταζομαι τα περνας στην καρτα και οχι στη μνημη του κινητου? αν ναι πως, θα χρειαστω κατι παραπανω για τη μεταφορα αρχειων απο το pc στη καρτα εκτος απο αυτα που μου παρεχονται στο κουτι και αν ναι ποσο θα κοστισει?

 

Διάβασε λίγο παραπάνω και μην είσαι κάθετος.Δεν πωλείται πουθενά αυτήν την στιγμή και τα πρώτα κομμάτια που βούτηξαν αρκετοί δεν ήταν <επίσημα>

<Πειτε ΟΧΙ στα greeklish>- http://www.periland.gr Επισκεφθείτε το online μου κατάστημα...http://www.apiastos.gr

ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ,ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΘΑΘΕΛΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΕ ΣΕΝΑ.....

 

Tον χάρο καλοπιάνουμε να μην μας έχει άχτι,ποτέ δεν θα πεθάνουμε κουφάλα νεκροθάφτη :lol:

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις δεν ηταν επισημα?

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για αυτό που λες Alexkass τι να σου πω...

Αυτο και όλα όσα ακούγοντε περί αρχικής και μετέπειτα φόρτισης πιστεύω πως θα έπρεπε να ξεκαθαριστούν.

 

Έχω διαβάσει σε ξένο forum διάφορες απόψεις.

Επίσης απ'όσο γνωρίζω στις Li-On μπαταρίες που έχουν τα κινητά δεν ισχύει το λεγόμενο memory effect που ισχύει στις Ni-Cd, Ni-Mh. Ακόμα έχω διαβάσει πως εν αντιθέση με τις Ni-Mh που πρέπει να αδειάσουν τελείως για να τις ξαναφορτίσεις, τις Li-On πρέπει να τις φορτίζεις χωρίς να περιμένεις να αποφορτιστούν τελείως!

 

Εν τέλει μου φαίνεται πως πρέπει να κάνουμε οι ίδιοι μια δοκιμή και με τους 2 τρόπους και να παρατηρήσουμε τα αποτελέσματα. :|

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Cue (26 Απρ. 2004 , 20:01)

 

Πάντως για αυτό που λες Alexkass τι να σου πω...

Αυτο και όλα όσα ακούγοντε περί αρχικής και μετέπειτα φόρτισης πιστεύω πως θα έπρεπε να ξεκαθαριστούν.

 

Έχω διαβάσει σε ξένο forum διάφορες απόψεις.

Επίσης απ'όσο γνωρίζω στις Li-On μπαταρίες που έχουν τα κινητά δεν ισχύει το λεγόμενο memory effect που ισχύει στις Ni-Cd, Ni-Mh. Ακόμα έχω διαβάσει πως εν αντιθέση με τις Ni-Mh που πρέπει να αδειάσουν τελείως για να τις ξαναφορτίσεις, τις Li-On πρέπει να τις φορτίζεις χωρίς να περιμένεις να αποφορτιστούν τελείως!

 

Εν τέλει μου φαίνεται πως πρέπει να κάνουμε οι ίδιοι μια δοκιμή και με τους 2 τρόπους και να παρατηρήσουμε τα αποτελέσματα. :|

 

ΟΛΑ όσα έγραψες είναι αληθινά και ισχύουν,συμπλήρωσε ότι οι λιθίου φτάνουν στο μέγιστο της απόδοσής τους μετά από 4-6 μήνες συνεχούς φόρτισης.Επίσης καλό μα ΟΧΙ απαραίτητο είναι να φορτίζουν με το κινητό κλειστό σε κατάσταση <πληρους ηρεμίας>,κάτι που δεν γίνεται όταν είναι ανοικτό και έχουμε κάποια σκαμπανεβάσματα λόγω του ότι το κινητό επικοινωνεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα με την κεραίαγια να υποδηλώνει την θέση του και έτσι<τραβάει.> :)

<Πειτε ΟΧΙ στα greeklish>- http://www.periland.gr Επισκεφθείτε το online μου κατάστημα...http://www.apiastos.gr

ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ,ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΘΑΘΕΛΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΕ ΣΕΝΑ.....

 

Tον χάρο καλοπιάνουμε να μην μας έχει άχτι,ποτέ δεν θα πεθάνουμε κουφάλα νεκροθάφτη :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος soiramk (26 Απρ. 2004 , 18:56)

 

τι εννοεις δεν ηταν επισημα?

 

Να ανατρέχετε στις πίσω σελίδες πριν ρωτήσετε.Εχει απαντηθεί νωρίτερα.

<Πειτε ΟΧΙ στα greeklish>- http://www.periland.gr Επισκεφθείτε το online μου κατάστημα...http://www.apiastos.gr

ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ,ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΘΑΘΕΛΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΕ ΣΕΝΑ.....

 

Tον χάρο καλοπιάνουμε να μην μας έχει άχτι,ποτέ δεν θα πεθάνουμε κουφάλα νεκροθάφτη :lol:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια.εχω το 6230 15 ημερες το αγορασα απο νοκια club και εχω παρατηρησει το εχης¨,οταν το βαζω για φορτιση κανει περιπου 4ωρες να γεμιζει.εινα φυσιολογικο αυτο?

ΒΑΣΙΛΗΣ

IPHONE 4 32GB

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Lion (23 Απρ. 2004 , 02:08)

 

Loipon gia tous filous pou rotoun(PMs klp..):

 

-I karta einai marka takeMS apo cosmodata teliki sta 85 euro(tahytati , kanena provlima os tora)

 

 

 

 

h karta poia einai, RAM MULTIMEDIA h COMPACT FLASH ??

 

thanks

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...