Jump to content

Samsung Galaxy J5 (SM-J500F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάνεις λάθος η μάλλον ο αδερφός σου.Θα μπεί όχι απο το τηλέφωνο αλλά απο το " app / επαφές " στο συρτάρι, έχει τα πάντα... 1) Συγχώνευση επαφών 2) Κοινόχρηστες 3) Εισαγωγή/Εξαγωγή { vcf - sd κλπ κλπ }4) Μετακίνηση επαφών από συσκευή σε google λογαριασμό 5) Επαφες για εμφάνιση 6) Ταξινόμηση 7) Μορφή επαφής κατά όνομα επώνυμο κλπ..8) Κοινη χρηση μαζικών επαφών.9)Διαγραφές ....

 

Δεν μπήκα από την εφαρμογή τηλεφώνου αλλά από επαφες(πορτοκαλί). Εκεί λέω οτι δεν υπάρχει τπτ άλλο εκτός από εισαγωγή/εξαγωγή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 65 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://image.prntscr.com/image/850304fc4fd94b16b0bb3a370a208cd7.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μια που βρεθηκα σημερα στο forum του Samsung J5 ( περισσοτερο πλεον ασχολουμαι με τα samsung tablets) θα γραψω για τους χρηστες του foroum(ειμαι κι εγω χρηστης J5) τον σωστο τροπο Root για το J5..Τροποι Root μιας android συσκευης πλεον υπαρχουν σχεδον αμετρητοι.Οταν ομως μιλαμε για Samsung συσκευες ο σωστος τροπος ειναι παντα με CFautoroot του θρυλικου Chainfire.Για πολλους λογους που δεν θα πουμε εδω & πανω απ ολα για την ασφαλεια μας εφοσον μιλαμε πλεον για τον διαχειριστη της συσκευης...To CFautoroot το κατεβαζουμε απο εδω: https://autoroot.chainfire.eu/ _Αρχιζουμε την περιηγηση στην ιστοσελιδα και βρισκουμε ΤΟ ΑΚΡΙΒΕΣ ΜΟΝΤΕΛΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ!!(J5 υπαρχουν αρκετα πχ J5FN,J5F,J5H,J5M,κλπ κλπ)...Μολις βρουμε το ακριβες μοντελο που εχουμε το κατεβαζουμε στο pc...Θα χρειαστουμε για να το φλασαρουμε το Odin(ειναι του ιδιου προγραμματιστη ).Για να μην ψαχνουν καποιοι Odin V.3.10.7 εδω: http://d-h.st/JtF2 _ (το Odin βεβαια περιεχεται & στο αρχειο)..Kατεβαζουμε & το Odin στο pc και εξαγουμε το αρχειο zip.Eξαγουμε και το αρχειο zip του CFautoroot παιρνοντας αρχειο .tar-md5 που θα χρησιμοποιησουμε(μονο .tar φλασαρει το Odin και ποτε .zip)...Ενωνουμε κινητο με pc με usb καλωδιο αφου πρωτα εννοειται εχουμε τους σωστους samsung drivers εγκατεστημενους στο pc, η το kies ( samsung drivers εδω: http://d-h.st/qPHm η εδω: http://d-h.st/Rp9z )...Aφου κινητο - pc ειναι σωστα ενωμενα,τρεχουμε το Odin.exe ΩΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ(διπλο κλικ η δεξι+αριστερο στο διαχ.)...Αφηνουμε ολα σε θεση default χωρις να πειραξουμε τιποτα(ελεγχουμε μονο το re-partition ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΤΣΕΚΑΡΙΣΜΕΝΟ!)...Στο νταμακι AP/PDA χτυπαμε το αρχειο .tar-md5 του CFautoroot και παταμε Start...Περιμενουμε 2-3 λεπτα το πολυ να τελειωσει & να κανει Reboot η συσκευη.Η συσκευη μας αν ολα πηγαν καλα & δεν καναμε καποιο λαθος ειναι πλεον Rooted...Τοσο απλα...Ο αλλος τροπος Root για J5 (για ολα τα μοντελα) ειναι απευθειας απο τη συσκευη J5 χωρις να χρειαζεται απολυτως τιποτα αλλο πλην του Kingroot εδω : https://androidmtk.com/download-kingroot-application _Aπλα κατεβαζουμε το .apk και το τρεχουμε στο J5 κι ολα γινονται σε λιγα λεπτα.Η προσωπικη μου εμπειρια λεει με τον πρωτο τροπο του CFautoroot & SuperSu....Η αποφαση ειναι του καθενος,ελπιζω να βοηθησει καποιους,και καμια ευθυνη δεν εχω παρα μονο για οτι κανω στις δικες μου συσκευες.Ολα αυτα περιεχουν ρισκο, ΚΑΙ Η ΕΓΓΥΗΣΗ ΧΑΝΕΤΑΙ για τη συσκευη.... (ΠΡΙΝ κάνουμε οτιδήποτε, στή συσκευή ενεργοποιουμε το >Allow OEM unlocking πηγαίνοντας ρυθμίσεις > Επιλογές προγραμματιστή.. Για να γίνει η σωστή εγκατάσταση οδηγών, ενεργοποιουμε τον Εντοπισμό σφαλμάτων USB & πάλι στίς επιλογές προγραμματιστή)....

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν μπήκα από την εφαρμογή τηλεφώνου αλλά από επαφες(πορτοκαλί). Εκεί λέω οτι δεν υπάρχει τπτ άλλο εκτός από εισαγωγή/εξαγωγή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 65 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://image.prntscr.com/image/850304fc4fd94b16b0bb3a370a208cd7.jpg

Ναι το βλεπω..Γιατι ομως? Γραψε το ακριβες μοντελο της συσκευης να το ψαξω,γιατι J5 υπαρχουν πολλα & διαφορετικα.Το δικο μου πχ ( J5FN) εχει τα παντα αυτα που σου εγραψα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχω βρει ενα αραβικο που ειναι το πιο προσφατο για j5f που ειναι το μοντελο μου...υποστηριζει ομως τα δικτυα τα ελληνικα η δεν εχει σημασια αυτο

Βαζω οποιο firmware θελω απο αυτα εδω;

http://www.sammobile.com/firmwares/database/SM-J500F/

Ναι απο οτι βλεπω αυτο εχει παρει ηδη 6 updates(μη νομιζεις πως τα update που δεν μας ανεβαζουν εκδοση android ειναι παντα της πλακας,γιατι μπορει να αφορα καποιο απο αυτα πχ τον kernel που ειναι παρα πολυ σημαντικο)..Αυτο ειναι γραφει για J500 F οποτε αν εχεις το ιδιο ακριβως μπορεις να το φλασαρεις.Ετσι κι αλλιως την εγγυηση την εχεις ηδη χασει....(ξεχασα,τα δικτυα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα χωρις να παιρνω ευθυνη 100% ,το keyboard δεν υπαρχει προβλημα το γυρνας οπου θελεις.Μπορεις να δοκιμασεις ομως,κι αν συναντησεις πχ προβλημα φλασαρεις παλι αυτη που εχεις)

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Μια που βρεθηκα σημερα στο forum του Samsung J5 ( περισσοτερο πλεον ασχολουμαι με τα samsung tablets) θα γραψω για τους χρηστες του foroum(ειμαι κι εγω χρηστης J5) τον σωστο τροπο Root για το J5..Τροποι Root μιας android συσκευης πλεον υπαρχουν σχεδον αμετρητοι.Οταν ομως μιλαμε για Samsung συσκευες ο σωστος τροπος ειναι παντα με CFautoroot του θρυλικου Chainfire.Για πολλους λογους που δεν θα πουμε εδω & πανω απ ολα για την ασφαλεια μας εφοσον μιλαμε πλεον για τον διαχειριστη της συσκευης...To CFautoroot το κατεβαζουμε απο εδω: https://autoroot.chainfire.eu/ _Αρχιζουμε την περιηγηση στην ιστοσελιδα και βρισκουμε ΤΟ ΑΚΡΙΒΕΣ ΜΟΝΤΕΛΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ!!(J5 υπαρχουν αρκετα πχ J5FN,J5F,J5H,J5M,κλπ κλπ)...Μολις βρουμε το ακριβες μοντελο που εχουμε το κατεβαζουμε στο pc...Θα χρειαστουμε για να το φλασαρουμε το Odin(ειναι του ιδιου προγραμματιστη ).Για να μην ψαχνουν καποιοι Odin V.3.10.7 εδω: http://d-h.st/JtF2 _Kατεβαζουμε & το Odin στο pc και εξαγουμε το αρχειο zip.Eξαγουμε και το αρχειο zip του CFautoroot παιρνοντας αρχειο .tar-md5 που θα χρησιμοποιησουμε(μονο .tar φλασαρει το Odin και ποτε .zip)...Ενωνουμε κινητο με pc με usb καλωδιο αφου πρωτα εννοειται εχουμε τους σωστους samsung drivers εγκατεστημενους στο pc, η το kies ( samsung drivers εδω: http://d-h.st/qPHm η εδω: http://d-h.st/Rp9z )...Aφου κινητο - pc ειναι σωστα ενωμενα,τρεχουμε το Odin.exe ΩΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ(διπλο κλικ η δεξι+αριστερο στο διαχ.)...Αφηνουμε ολα σε θεση default χωρις να πειραξουμε τιποτα(ελεγχουμε μονο το re-partition ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΤΣΕΚΑΡΙΣΜΕΝΟ!)...Στο νταμακι AP/PDA χτυπαμε το αρχειο .tar-md5 του CFautoroot και παταμε Start...Περιμενουμε 2-3 λεπτα το πολυ να τελειωσει & να κανει Reboot η συσκευη.Η συσκευη μας αν ολα πηγαν καλα & δεν καναμε καποιο λαθος ειναι πλεον Rooted...Τοσο απλα...Ο αλλος τροπος Root για J5 (για ολα τα μοντελα) ειναι απευθειας απο τη συσκευη J5 χωρις να χρειαζεται απολυτως τιποτα αλλο πλην του Kingroot εδω : https://androidmtk.com/download-kingroot-application _Aπλα κατεβαζουμε το .apk και το τρεχουμε στο J5 κι ολα γινονται σε λιγα λεπτα.Η προσωπικη μου εμπειρια λεει με τον πρωτο τροπο του CFautoroot & SuperSu....Η αποφαση ειναι του καθενος,ελπιζω να βοηθησει καποιους,και καμια ευθυνη δεν εχω παρα μονο για οτι κανω στις δικες μου συσκευες.Ολα αυτα περιεχουν ρισκο, ΚΑΙ Η ΕΓΓΥΗΣΗ ΧΑΝΕΤΑΙ για τη συσκευη....

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι το βλεπω..Γιατι ομως? Γραψε το ακριβες μοντελο της συσκευης να το ψαξω,γιατι J5 υπαρχουν πολλα & διαφορετικα.Το δικο μου πχ ( J5FN) εχει τα παντα αυτα που σου εγραψα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι απο οτι βλεπω αυτο εχει παρει ηδη 6 updates(μη νομιζεις πως τα update που δεν μας ανεβαζουν εκδοση android ειναι παντα της πλακας,γιατι μπορει να αφορα καποιο απο αυτα πχ τον kernel που ειναι παρα πολυ σημαντικο)..Αυτο ειναι γραφει για J500 F οποτε αν εχεις το ιδιο ακριβως μπορεις να το φλασαρεις.Ετσι κι αλλιως την εγγυηση την εχεις ηδη χασει....

Οκ ευχαριστω πολυ...στα j5f τα μονοκαρτα εχει βγει ηδη αναβαθμιση 30-03-2016 ενω το δικο μου δικαρτο ηταν απο 6-10-2015 οποτε αερας για αραβικο:lol:

Link to comment
Share on other sites

Για οσους επισκεπτονται το forum του J5 αλλα κι οποιον αλλον θελει να ρωτησει για τη συσκευη για αγορα,θα ελεγα μια που το θυμηθηκα να μην βιαστει και να διαβασει πρωτα εδω : http://www.youmobile.org/blogs/entry/The-Samsung-Galaxy-J7-and-Galaxy-J5-are-getting-a-2016-reboot-and-it-is-official
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Ναι το βλεπω..Γιατι ομως? Γραψε το ακριβες μοντελο της συσκευης να το ψαξω,γιατι J5 υπαρχουν πολλα & διαφορετικα.Το δικο μου πχ ( J5FN) εχει τα παντα αυτα που σου εγραψα...

 

Είναι το J500FN.

Link to comment
Share on other sites

Είναι το J500FN.

Ωραια.Το ιδιο μοντελο εχουμε( δεν ξερω μονο ποιο firmware εχεις)...Ειχα το firmware της cosmote οταν το πηρα αλλα ειδα πως το ισπανικο με CSC PHE ειχε 6 updates μπροστα απο ολα,ειδα πως ηταν συμβατο & το φλασαρα & η συσκευη ειναι πλεον πολυ καλυτερη & πληρης...Αν περιμενα ποτε θα αναβαθμιστει η ROM της cosmote ακομα θα περιμενα...Κατεβασε το Phone INFO Samsung ,πατα εκει που γραφει CSC CODE και σημειωσε καπου τα Available CSC Codes(8 συμβατα CSC εχει εμενα)...Το καθε CSC αντιστοιχει σε ενα stock firmware .Αν φλασαρεις καποιο απο τα συμβατα, το Knox δεν θα γραψει αλλιως υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να γραψει x1....( κοιτα & στο General το country of origin να δεις ποια γραφει)...

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Ωραια.Το ιδιο μοντελο εχουμε( δεν ξερω μονο ποιο firmware εχεις)...Ειχα το firmware της cosmote οταν το πηρα αλλα ειδα πως το ισπανικο με CSC PHE ειχε 6 updates μπροστα απο ολα,ειδα πως ηταν συμβατο & το φλασαρα & η συσκευη ειναι πλεον πολυ καλυτερη & πληρης...Αν περιμενα ποτε θα αναβαθμιστει η ROM της cosmote ακομα θα περιμενα...Κατεβασε το Phone INFO Samsung ,πατα εκει που γραφει CSC CODE και σημειωσε καπου τα Available CSC Codes(8 συμβατα CSC εχει εμενα)...Το καθε CSC αντιστοιχει σε ενα stock firmware .Αν φλασαρεις καποιο απο τα συμβατα, το Knox δεν θα γραψει αλλιως υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να γραψει x1....( κοιτα & στο General το country of origin να δεις ποια γραφει)...

 

Είναι unbranded. Δεν ξέρω τώρα να σου πω ποιό fw έχει. Θα σου στείλω πιο μετά. Απλά θα ήθελα να βρώ ένα τρόπο να μη χρειαστεί να φλασάρω κάποια rom. Με restore λες να βγει άκρη;

Link to comment
Share on other sites

http://image.prntscr.com/image/e735bd80156044798288be2c57f967b4.jpg http://image.prntscr.com/image/d5f517f7b87c4c95846e100798d2fab6.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 80 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ωραια.Το ιδιο μοντελο εχουμε( δεν ξερω μονο ποιο firmware εχεις)...Ειχα το firmware της cosmote οταν το πηρα αλλα ειδα πως το ισπανικο με CSC PHE ειχε 6 updates μπροστα απο ολα,ειδα πως ηταν συμβατο & το φλασαρα & η συσκευη ειναι πλεον πολυ καλυτερη & πληρης...Αν περιμενα ποτε θα αναβαθμιστει η ROM της cosmote ακομα θα περιμενα...Κατεβασε το Phone INFO Samsung ,πατα εκει που γραφει CSC CODE και σημειωσε καπου τα Available CSC Codes(8 συμβατα CSC εχει εμενα)...Το καθε CSC αντιστοιχει σε ενα stock firmware .Αν φλασαρεις καποιο απο τα συμβατα, το Knox δεν θα γραψει αλλιως υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να γραψει x1....( κοιτα & στο General το country of origin να δεις ποια γραφει)...
Edited by alexnt
Link to comment
Share on other sites

Είναι unbranded. Δεν ξέρω τώρα να σου πω ποιό fw έχει. Θα σου στείλω πιο μετά. Απλά θα ήθελα να βρώ ένα τρόπο να μη χρειαστεί να φλασάρω κάποια rom. Με restore λες να βγει άκρη;

Όχι.Το restore απλα θα σου κανει μια ανανέωση στην ηδη υπάρχουσα rom.Δεν μπορω να καταλάβω ποσά ειδη & μοντέλα του ιδιου τηλεφώνου έχει βγάλει η samsung.Το δικο μου έχει χώρα κατασκευής vietnam.Θυμάμαι όμως και με τη rom της cosmote όταν το πρωτοπηρα είχε αυτές τις ρυθμίσεις που ζητάς στις επαφες...και όπως βλέπω έχουμε ίδιο firmware.Εγώ βέβαια έχω το ισπανικό PHE αλλά csc & pda είναι ακριβως τα ίδια.Αρα και απο αυτά τα συμβατά csc να φλασαρεις μάλλον δεν θα αλλάξει κάτι,και μάλλον είναι θέμα χώρας προέλευσης & παραγωγης συσκευής...(αν το πήρες απο vodafone κι όχι απο cosmote αυτό είναι που φταίει & αλλάζει όλο το κλιμα.Μη ξαναπαρεις ποτε συσκευή που σχετίζεται με τη vodafone αν το πήρες απο κει)...Υπάρχει τροπος αλλά όχι τώρα θα χάσεις την εγγύηση!!! Θα κανεις υπομονή να λήξει η εγγύηση!! και θα φλασαρεις μετα αλλη rom.Τοτε δεν θα σε νοιάζει γιατί η εγγύηση θα έχει λήξει.Κι αν είναι κλειδωμένο στη vodafone απλα θα το ξελκειδωσεις....

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το sammobile καθυστερεί καποιες μέρες ίσως να δώσει τα νέα firmware που δίνει η samsung μπορούν οι χρήστες του J5 να τα βλέπουν ζωντανά εδώ http://live.samsung-updates.com/index.php?device=SM-J500FN (εδώ έχω επιλέξει τις rom του J5FN ,απλα ο κάθε ένας διαλέγει απο πανω το μοντελο του.Μπορούμε αν θέλουμε να τα κάνουμε download κι απο δω ανοίγοντας λογαριασμό εκεί που θα μας ζητήσει)...Αυτό που θέλουμε βέβαια είναι το κύριο update marshmallow που κατα 90% θα δώσει (με τη samsung ποτε δεν ξερεις)για να λυθεί το πρόβλημα του εσ.χώρου αποθήκευσης, γιατί το 6.0 MM βλέπει την SD ως εσ.χώρο.(εκτός και δεν δώσει το χαρακτηριστικό αυτό, κάτι που έκανε κι αλλού όπως & η LG κι είναι έγκλημα κάτι τέτοιο απο σοβαρές εταιρείες) Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου που είναι cosmote μπορώ να το αναβαθμίσω με κάποιο τρόπο σε πιο πρόσφατο update; Επειδή έχει κάποια θεματάκια και δεν βλέπω να βγάζουν update.

 

SM-K500FN

CSC: COS

 

Ποιο αρχείο θα πρέπει να κατεβάσω και πως θα κάνω την αναβάθμιση?

Edited by ela002
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου που είναι cosmote μπορώ να το αναβαθμίσω με κάποιο τρόπο σε πιο πρόσφατο update; Επειδή έχει κάποια θεματάκια και δεν βλέπω να βγάζουν update.

 

SM-K500FN

CSC: COS

 

Ποιο αρχείο θα πρέπει να κατεβάσω και πως θα κάνω την αναβάθμιση?

Mηπως κανεις λάθος? Sm-k500fn η sm-j500fn? Αν είναι το j500fn θα βρεις το ανάλογο firmware στο sammobile ...διάβασε πιο πανω τη συζήτηση για τα συμβατά CSC της καθε ROM...ισχύουν τα ίδια...αλλιως θα περιμένεις θα υπάρξει οπωσδήποτε update...

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Αυτή πρέπει να είναι σαν τη δική μου.Έχει και το ίδιο product code...Ξαναπηγαινε στην εφαρμογή info samsung και ποσταρε τα Available CSC όπως ο φίλος στην προηγούμενη σελίδα να τα δω & θα σου πω ποιά μπορείς να φλασαρεις χωρίς κίνδυνο να γράψει το Knox...Γι αυτό απάντησα στον προηγούμενο πως δεν είναι όλα τα updates της πλάκας όταν δεν μας ανεβάζουν έκδοση android.Μπορεί να αφορούν αναβάθμιση του kernel που είναι πολύ σημαντικό. Ο kernel που έχω είναι SWDD6017 ενώ ο δικός σου 6011..Άρα υπήρξε πράγματι αναβάθμιση του kernel στη Rom που φλασαρα...

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Στο Available CSC είναι κένο όπως στην φώτο, πρέπει να κάνω κάτι να το εμφανίσει; Ευχαριστώ.

Κοιτά το screenshot του χρηστη στο post #1046...του έχει 12...Εμένα έχει 8...Τώρα βλέπω πως δεν σου εμφανίζει πράγματι ...Μήπως η συσκευή σου είναι κλειδωμένη στη cosmote?? Εφόσον δεν δείχνει συμβατά CSC δεν μπορώ να σου πω τίποτα.. Αν πχ φλασαρεις CSC που δεν έχει συμβατότητα στη συγκεκριμένη συσκευή, δεν θα έχεις brick αλλά υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα το Knox να γράψει & να χάσεις την εγγύηση.. Δεν αξίζει, μην το κάνεις & περίμενε.. Θα δώσει 100% update & για τη συσκευή σου,το πότε βέβαια δεν το ξέρω ...Το έχουν πάθει αρκετοί χρήστες Samsung συσκευών απο τότε που βγήκε το Knox,πήγαν τη συσκευή για servis & τους είπαν " παρτη πίσω είναι πειραγμενη " κι αυτοί χτυπιοντουσαν πως δεν την πείραξαν ποτέ... Είναι θέμα τύχης να σου συμβεί & δεν αξίζει να χάσεις την εγγύηση ....υπομονή απλά θα υπάρξουν αρκετά updates για τα J5 ακόμα....(ξαναπατα όμως στο CSC Codes μήπως το εμφανίσει) ...Τώρα βλέπω ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΙΑ ΣΥΝΔΕΣΗ!! ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕ ΤΟ WiFi αν δεν έχεις σύνδεση δεδομένων!!!

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησα δίκτυο και wifi και χωριστά το καθένα, έκανα και restart φαίνεται ακόμα κενό. Θα περιμένω αν δεν καταφέρω να δω το CSC. Απλα μου φαίνεται αργεί πολύ η cosmote.
Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησα δίκτυο και wifi και χωριστά το καθένα, έκανα και restart φαίνεται ακόμα κενό. Θα περιμένω αν δεν καταφέρω να δω το CSC. Απλα μου φαίνεται αργεί πολύ η cosmote.

Απλά μου φαίνεται απίθανο το να μην εμφανίζει κώδικες CSC..Χωρίς σύνδεση πάντως μην περιμένεις να εμφανίσει firmwares η CSC..Μήπως είναι κλειδωμένη η συσκευή στην cosmote? Δεν μου έχει τύχει ξανά κάτι τέτοιο..θα υπάρξουν updates όμως σίγουρα

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αξίζει να πάρω το δίκαρτο η το μονό? Την δεύτερη κάρτα μπορεί να μην την χρησιμοποιήσω και ποτέ.

Έχουν διαφορές μεταξύ τους?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αξίζει να πάρω το δίκαρτο η το μονό? Την δεύτερη κάρτα μπορεί να μην την χρησιμοποιήσω και ποτέ.

Έχουν διαφορές μεταξύ τους?

Αξιζει δικαρτο, εγω δικαρτο εχω και εχω δυο καρτες και ειναι αψογο..

Η διαφορα ειναι οτι με τη μια καρτα εχει nfc ενω με τις δυο δεν εχει.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από σχετική έρευνα που έκανα σκέφτομαι να παραγγείλω το κινητό για την κοπέλα μου. Ενώ στα περισσότερα μαγαζιά το έβλεπα με κωδικό J500FN σε κάποιο τo είδα σαν J500F. Γνωρίζετε αν έχουν διαφορά; Μήπως το 2ο δεν είναι ευρωπαικό;

Ακόμα βλέπω ότι το δίκαρτο το έχει σαν J500FN. Η μόνη διαφόρα είναι στο ΝFC επειδή δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω δεύτερη sim.

Απόψεις γενικά για το κινητό; Η χρήση του θα είναι σχετικά απλή (fb, viber, photos).

Link to comment
Share on other sites

Στο baseband βγάζει το XX δεν θα έπρεπε να ειναι κωδικός χώρας?

Κανονικά ναι θα έπρεπε να γράφει τη χώρα..(γράφει όμως στο country of origin )

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Όχι.Το restore απλα θα σου κανει μια ανανέωση στην ηδη υπάρχουσα rom.Δεν μπορω να καταλάβω ποσά ειδη & μοντέλα του ιδιου τηλεφώνου έχει βγάλει η samsung.Το δικο μου έχει χώρα κατασκευής vietnam.Θυμάμαι όμως και με τη rom της cosmote όταν το πρωτοπηρα είχε αυτές τις ρυθμίσεις που ζητάς στις επαφες...και όπως βλέπω έχουμε ίδιο firmware.Εγώ βέβαια έχω το ισπανικό PHE αλλά csc & pda είναι ακριβως τα ίδια.Αρα και απο αυτά τα συμβατά csc να φλασαρεις μάλλον δεν θα αλλάξει κάτι,και μάλλον είναι θέμα χώρας προέλευσης & παραγωγης συσκευής...(αν το πήρες απο vodafone κι όχι απο cosmote αυτό είναι που φταίει & αλλάζει όλο το κλιμα.Μη ξαναπαρεις ποτε συσκευή που σχετίζεται με τη vodafone αν το πήρες απο κει)...Υπάρχει τροπος αλλά όχι τώρα θα χάσεις την εγγύηση!!! Θα κανεις υπομονή να λήξει η εγγύηση!! και θα φλασαρεις μετα αλλη rom.Τοτε δεν θα σε νοιάζει γιατί η εγγύηση θα έχει λήξει.Κι αν είναι κλειδωμένο στη vodafone απλα θα το ξελκειδωσεις....

 

Αν περιμένει κάποιο update λες να φτιάξει; Επίσης να σου πω οτι την προηγούμενη Δευτερα αν θυμάμαι καλά του ήρθε ένα update και το πέρασε. Ήταν γύρω στα 200mb αν δεν κάνω λάθος αλλά δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι αυτό γιατί ο bro αποθήκευε στη sim μέχρι τώρα. Επίσης να σου πω οτι τις καινούριες επαφες μπορεί να διαλέξει που θα τις αποθηκευσει(sim/τηλ/google). Εγώ σκέφτηκα το restore μπας και δεν έχει κάτσει κάτι καλά και δεν έχει αυτό το μενού και με το ξαναπέρασμα το φτιάξει. Δεν είναι vodafone. Από seven το πήρε.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από σχετική έρευνα που έκανα σκέφτομαι να παραγγείλω το κινητό για την κοπέλα μου. Ενώ στα περισσότερα μαγαζιά το έβλεπα με κωδικό J500FN σε κάποιο τo είδα σαν J500F. Γνωρίζετε αν έχουν διαφορά; Μήπως το 2ο δεν είναι ευρωπαικό;

Ακόμα βλέπω ότι το δίκαρτο το έχει σαν J500FN. Η μόνη διαφόρα είναι στο ΝFC επειδή δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω δεύτερη sim.

Απόψεις γενικά για το κινητό; Η χρήση του θα είναι σχετικά απλή (fb, viber, photos).

Tο j500f ειναι το δικαρτο και το fn το μονοκαρτο

Εγω εχω το δικαρτο και ειναι j500f...το δικαρτο.δεν εχει NFC τα υπολοιπα ειναι ολα.ιδια

Πολυ καλο κινητο χωρις κανενα κολλημα στο συνιστω αφοβα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy J5 (SM-J500F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...