Jump to content

Xiaomi Mi 4C


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το μόνο που έχω να επισημάνω είναι ότι η σειρά Redmi έχει πολύ χειρότερη κάμερα σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού από ότι η Mi. Το Mi4c μπορεί να υστερεί σε μπαταρία αλλά η κάμερα του είναι πολύ δυνατή.

Ειδικά στην λήψη video η σειρά Redmi ρίχνει πολύ τα fpm (κοντά στα 15) σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού με αποτέλεσμα το video να παίζει με σπασίματα και θολούρα λόγω κακής εστίασης.

Γενικά, εάν σε ενδιαφέρει η μπαταρία πας Redmi, εάν σε ενδιαφέρει η κάμερα ΔΕΝ παίρνεις Redmi.

Το Mi4c είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ συσκευή αλλά με μπαταρία 1 ημέρας (όπως τα περισσότερα smartphones με αυτές τις διαστάσεις)

 

from my S7

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 200€ (από Ελλάδα) πιο xiaomi θα αγοράζατε;

 

Εξαρτάται από τις προτεραιότητες του καθενός...κάντο πιο λιανά!

Εγώ π.χ. ΤΩΡΑ δεν θα αγόραζα από Ελλάδα κανένα xiaomi.-

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τις προτεραιότητες του καθενός...κάντο πιο λιανά!

Εγώ π.χ. ΤΩΡΑ δεν θα αγόραζα από Ελλάδα κανένα xiaomi.-

 

Γιατί όχι; Βλέπω ότι οι πιθανότητες να σου "κάτσει" τελωνείο είναι αρκετές πλέον, άρα τελικά έρχεται η ίδια τιμή και έχεις την εγγύηση και γρήγορη παράδοση. Xiaomi σκέφτομαι για το miui και το γεγονός ότι παίρνεις updates και για καιρό μετά...

Link to comment
Share on other sites

Btw μετά την αναβάθμιση σε Android 7.0 και τα προβλήματα της ελληνικής XTRV (δεν έπαιζε η κάμερα, το μικρόφωνο σε εφαρμογές voip και καιρό τώρα δε δούλευε και το titanium backup), την πέταξα κι έβαλα την xiaomi.eu multi dev (πάλι Android 7.0). Βρήκα την υγειά μου, καλύτερη, ειδικά στο θέμα της μπαταρίας, και χωρίς προβλήματα.

 

Κάποιο link για αυτήν;

Διαφορές με XRTV;

 

Εγώ σήμερα πήρα update στην RR, αλλά θα ήθελα να δω και μία MiUI σε Nougat.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο link για αυτήν;

Διαφορές με XRTV;

 

Εγώ σήμερα πήρα update στην RR, αλλά θα ήθελα να δω και μία MiUI σε Nougat.

https://xiaomi.eu/community/threads/7-2-16-17.38651/

Είναι σχεδόν στοκ Miui, σ αντίθεση με τις πειραγμένες custom XRTV. Δουλεύει άψογα. Με XRTV είχα πολλά σημαντικά προβλήματα που ακόμη δεν έχουν διορθωθεί όλα

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανοίγει το τηλ ούτε φορτίζει.

Μου λένε ότι δεν έφαγε τούμπα. Μπορώ να κάνω κάτι ή να το δώσω πίσω μιας και το πήρα από ελληνικό κατάστημα αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Εχω πάνω τη mi-globe 6.12.22... θέλω να βάλω τη νεα mi-globe 7.2.16

Παιδεύτηκα για να κάνω οπως θέλω τη συσκευή. Μπορώ να την βάλω και πως, αν γίνεται αναίμακτα;

Link to comment
Share on other sites

Είναι βαθιά αποφόρτιση. Άστο στον φορτιστή για μια μέρα και θα πάρει τα ίσια του το τηλέφωνο...

 

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

 

Ανοιξε μια χαρα :)

Link to comment
Share on other sites

https://xiaomi.eu/community/threads/7-2-16-17.38651/

Είναι σχεδόν στοκ Miui, σ αντίθεση με τις πειραγμένες custom XRTV. Δουλεύει άψογα. Με XRTV είχα πολλά σημαντικά προβλήματα που ακόμη δεν έχουν διορθωθεί όλα

 

Ευχαριστώ, αμφιταλαντεύομαι μεταξύ αυτής και τη xrtv.

 

Στο μεταξύ τρέχω RR σχεδόν από την σε ολοκαίνουριο Mi4c 10ημερών και μου εμφάνισε το πρόβλημα με την μπαταρία.

 

Είχα μια κρυφή ελπίδα ότι είναι MiUI related

Link to comment
Share on other sites

Αν θες cm based rom βάλε την τελευταία AICP. Το έχουν διορθώσει το πρόβλημα με την μπαταρία. Αν θες miui βάλε την dev 6.12.22 ή την xrtv stable την τελευταία και δεν θα έχεις κάνα πρόβλημα με μπαταρία...

 

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

To περίεργο είναι ότι και η RR ήταν μια χαρά στο θέμα αυτό για 7-8 ημέρες, και μετά ξαφνικά χάλασε.

Χτες μπήκε update, θα το παρακολουθήσω και θα δω.

 

Η τελευταία stable xrtv μου φάνηκε πολύ αργή, οπότε κοιτάω είτε nougat-base είτε κάτι άλλο σαν εναλλακτική (πχ επόμενη έκδοση xrtv ή την ευρωπαϊκή).

Link to comment
Share on other sites

Να βαλω nougat ή οχι ακομα? (miui mi-globe)

Βλεπω οτι κλειδωνει ξανα το bootloader θελει αλλο twrp και εχει προβληματα μπαταριας, ισχυουν αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Να βαλω nougat ή οχι ακομα? (miui mi-globe)

Βλεπω οτι κλειδωνει ξανα το bootloader θελει αλλο twrp και εχει προβληματα μπαταριας, ισχυουν αυτα?

Για την mi globe δεν ξέρω. Η XTRV καιρό τώρα έχει προβλήματα (από Δεκέμβρη). Έβαλα την multi xiaomi.eu και δουλεύει άψογα (7.2.9 nougat). Κανένα θέμα με τη μπαταρία κι υπερθερμάνσεις που χα με τις xtrv. Αντιθέτως πάει σφαίρα η nougat και με καλύτερη μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

Για την mi globe δεν ξέρω. Η XTRV καιρό τώρα έχει προβλήματα (από Δεκέμβρη). Έβαλα την multi xiaomi.eu και δουλεύει άψογα (7.2.9 nougat). Κανένα θέμα με τη μπαταρία κι υπερθερμάνσεις που χα με τις xtrv. Αντιθέτως πάει σφαίρα η nougat και με καλύτερη μπαταρία

 

Έχει βγει και η xiaomi.eu_multi_MI4c_7.2.16_v8-7.0

 

Οι roms από .eu είναι ασφαλείς για τον bootloader ή τον κλειδώνουν και αυτές;

 

Είμαι ξεκλείδωτος μέσω fastboot oem unlock, όχι μέσω του mi unlock tool (αν και έχω account με δικαίωμα unlock, απλά φοβάμαι μήπως κολλήσει στο 50% κατά το verification και μείνω χωρίς συσκευή μέχρι να στείλω τα screenshots για να "ανοίξουν" τους servers)

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να μας γραψετε τα βημματα για το nougat xiaomi.eu?

 

-κατεβαζουμε 6,12,22 xiaomi.eu

-κανουμε wipes περναμε 6,12,22

-περναμε twrp-libra

-περναμε 7.2.16 xiaomi.eu

-κανουμε fastboot oem unlock

-περναμε SuperSU 2.76 για root

 

ΣΩΣΤΑ??

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει και η xiaomi.eu_multi_MI4c_7.2.16_v8-7.0

 

Οι roms από .eu είναι ασφαλείς για τον bootloader ή τον κλειδώνουν και αυτές;

 

Είμαι ξεκλείδωτος μέσω fastboot oem unlock, όχι μέσω του mi unlock tool (αν και έχω account με δικαίωμα unlock, απλά φοβάμαι μήπως κολλήσει στο 50% κατά το verification και μείνω χωρίς συσκευή μέχρι να στείλω τα screenshots για να "ανοίξουν" τους servers)

Ναι το ξέρω αλλά δεν κάθομαι να φλασάρω το κινητό κάθε βδομάδα :p

Εμένα το κινητό εξ αρχής ξεκλείδωτο ήταν λόγω χονδρικής από κίνα, δεν μου κλειδωσε ποτέ ο bootloader πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να μας γραψετε τα βημματα για το nougat xiaomi.eu?

 

-κατεβαζουμε 6,12,22 xiaomi.eu

-κανουμε wipes περναμε 6,12,22

-περναμε twrp-libra

-περναμε 7.2.16 xiaomi.eu

-κανουμε fastboot oem unlock

-περναμε SuperSU 2.76 για root

 

ΣΩΣΤΑ??

 

Αν έχεις ήδη unlocked BL και TWRP τότε μόνο wipes & flash.

 

 

Ναι το ξέρω αλλά δεν κάθομαι να φλασάρω το κινητό κάθε βδομάδα :p

Εμένα το κινητό εξ αρχής ξεκλείδωτο ήταν λόγω χονδρικής από κίνα, δεν μου κλειδωσε ποτέ ο bootloader πάντως.

 

Εγώ πάντως έκανα την μετάβαση από RR->AICP:p

Στήθηκε με ίδιο setup και μου φαίνεται πιο σβέλτη, αλλά έχει σαφώς λιγότερα features.

 

Ελπίζω να διορθωθεί το πρόβλημα με την μπαταρία, για αυτονομία είναι νωρίς βέβαια ακόμα για να κρίνω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ειχε μπει η εκδοση 7,2,16 απλα επειδη εβγαζε κοκκινα γραμματα καπου νομιζα δεν ειχε πετυχει.

Εκανα την αιτηση για να ξεκλειδωσω τον bootloader γιατι κλειδωσε μετα το nougat και δεν ξεκλειδωνει με adb εντολες.

Εγραψε θα λαβω sms σε 10 μερες.

 

Οποιος γνωριζει τη διαδικασια καλο θα ηταν να αφιερωσει 2-3 λεπτα να γραωει τα βηματα για του υπολοιπους να μην πειραματιζονται οπως εγω :P

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ειχε μπει η εκδοση 7,2,16 απλα επειδη εβγαζε κοκκινα γραμματα καπου νομιζα δεν ειχε πετυχει.

Εκανα την αιτηση για να ξεκλειδωσω τον bootloader γιατι κλειδωσε μετα το nougat και δεν ξεκλειδωνει με adb εντολες.

Εγραψε θα λαβω sms σε 10 μερες.

 

Οποιος γνωριζει τη διαδικασια καλο θα ηταν να αφιερωσει 2-3 λεπτα να γραωει τα βηματα για του υπολοιπους να μην πειραματιζονται οπως εγω :P

Σε 1-2 εργάσιμες ημέρες εγκρίνεται το αίτημα για ξεκλείδωμα.

Link to comment
Share on other sites

Θα δαγκωσω το γραφειο μαζι με το πληκτρολογιο και θα τα σπασω :DDDD

 

Ελαβα το μνμ οτι εχω την αδεια να το ξεκλειδωσω, αλλα στη συνδεση του mi unlock βγαζει network error ενω εχω σωστα στοιχεια συνδεσης. ΑΑΑαααα :P

 

 

 

Edit: Μπηκε και τωρα λεει πως εχω αλλο λογαριασμο στο mi unlock και αλλο στο κινητο. Γ@μω τους σερβερ της σιαομί ή τι αλλο εχουν προβληματικο...

Edited by giannis1_
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...