Jump to content

Xiaomi Mi 4C


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστω!

Ελπιζω να ρουλευει και με WIN 10.[/quote

Λογικά ναι,εγω πέρασα και την τελευταία official και παλιότερη (lollipop) official και twrp όλα μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημερα! Σήμερα συναίβει το "μοιραίο". Έσπασα την οθόνη του κινητού, οθόνη και digitizer άχρηστα... Έχει τύχει σε κανέναν να παραγγείλει display/digitizer? βλέπω κάτι τιμές στο ebay 20 euro (πολλές φορές μαζί με το frame), αλλά μου φαίνονται μούφα (δεν έχουν όυτε το 'MI" πάνω αριστερά). Ή μήπως έστω να τα αγόραζα αυτά να έκανα απλά τη δουλειά μου; Εμπειρίες/συμβουλές κανείς;

Mobile: Nokia 3310 -> Nokia 3510 -> Nokia 6260 -> Nokia N72 -> Nokia E51 -> ZTE中兴 blade (CyanogenMod 9.0) -> Jiayu G3S (original ROM) -> Motorola Moto G -2014 (CM 14.1) -> Xiaomi Mi4C

Tablet: Ainol Fire (CyanogenMod 10.1)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω παιδευτεί άπειρα με το digitizer και την οθόνη του mi4c, λόγω ότι δεν είναι ανθεκτικό το κινητό και λυγίζει εύκολα έσπασα την πρώτη μου οθόνη ενώ το κινητό ήταν μέσα στο παντελόνι μου.

 

Πήρα την πρώτη υποτίθεται επίσημη από το Gearbest, η οθόνη είχε πρόβλημα με random touches με το που ανοιγε και δεν μπορούσα να δουλέψω το κινητό. Παίρνω την 2η από ebay φτάνει σπασμένη, πάω για 3η πάλι από ebay με σασί αυτή τη φορά ήρθε και έπαιζε αλλά μετά από 3-4 μέρες ξαναπάει με τον ίδιο τρόπο, 4η οθόνη από ebay ήρθε και δεν δούλευαν τα κουμπια κάτω και μετά από λίγο καιρό κλειδώνε μόνη της κατά διαστήματα. Επίσης μου φαινόταν σα να είχε και μειωμένη φωτεινότητα.

 

Πάλι καλά που είχα φίλο τεχνικό οπότε μου τις άλλαζε χωρίς χρέωση, γενικά δύσκολα τα πράγματα με τις οθόνες του mi4c, αν μπορείς να το αντικαταστήσεις καντο... εγώ δεν άντεξα τα κλειδώματα της τελευταίας και πήγα πρόσφατα στο mi6.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα σε ολους.μόλις αποσύνδεση τον φορτιστής απο το κινητό σβήνει αμέσως..μάλλον μπαταρία τέλος..αξίζει μα την αλλάξω;βρίσκω απο Ελλάδα με 20 ευρώ.η να αλλάξω συσκευή;η μπαταρία θα είναι εντάξει η θα είναι μουφα και σε 2 ώρες θα θέλει φόρτιση;ανάλογη εμπειρία κανεις;ευχαριστώ..
Link to comment
Share on other sites

παιδες μια βοηθεια

 

ειμαι με nougat bootloader και εχω δοκιμασει διαφορες nougat roms αλλα με ολες εχω μικρα η μεγαλα προβληματα

 

θελω να γυρισω σε marshmallow resurection remix που θελει lolipop bootloader

 

πως κανουμε downgrade? εχουμε καποιο οδηγο?

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

παιδες μια βοηθεια

 

ειμαι με nougat bootloader και εχω δοκιμασει διαφορες nougat roms αλλα με ολες εχω μικρα η μεγαλα προβληματα

 

θελω να γυρισω σε marshmallow resurection remix που θελει lolipop bootloader

 

πως κανουμε downgrade? εχουμε καποιο οδηγο?

 

Η εύκολη λύση https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=72737459&postcount=452

Link to comment
Share on other sites

edit για οποιον το χρειαστει

 

φλασαρω το OLD bootloader zip που δινει μεσω του nougat twrp που εχω

https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=72737459&postcount=452

 

μετα φλασαρω το παλιο 3.0.2 twrp img αρχειο μεσω του nougat twrp με την επιλογη flash image και επιλεγοντας recovery

https://www.androidfilehost.com/?w=files&flid=53591

 

μετα reboot to recovery

 

wipe τα παντα

 

κ φλασαρουμε rom k gapps κανονικα

Edited by Redshift
Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

edit για οποιον το χρειαστει

 

φλασαρω το OLD bootloader zip που δινει μεσω του nougat twrp που εχω

https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=72737459&postcount=452

 

μετα φλασαρω το παλιο 3.0.2 twrp img αρχειο μεσω του nougat twrp με την επιλογη flash image και επιλεγοντας recovery

https://www.androidfilehost.com/?w=files&flid=53591

 

μετα reboot to recovery

 

wipe τα παντα

 

κ φλασαρουμε rom k gapps κανονικα

 

Διάβασα ότι είχες θέμα με battery drain; Εμένα όλα δουλεύουν άψογα στο τελευταίο build rr

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ότι είχες θέμα με battery drain; Εμένα όλα δουλεύουν άψογα στο τελευταίο build rr

 

ναι με την nougat RR ,το παλεψα καπου 3 φορες με clean install αλλα οτι κ να εκανα η μπαταρια εφευγε κυριολεκτικα νερο

 

δοκιμασα σχεδον οτι κυκλοφορει κ ξαναγυρισα στα σιγουρα ,την mm RR που εκτος καποιων ελαχιστων bugs σε μενα δουλευει σχεδον αψογα κ το κυριοτερο παιζει σωστα με το bluetooth του αυτοκινητου μου

 

ερωτηση κρισεως ,εχω full twrp backup μια nougat miui globe rom ,αν επαναφερω το backup θα ειμαι οκ η τωρα που αλλαξα bootloader θα πρεπει να κανω παλι αλλαγη bootloader + νεο twrp k ξανα ξεκλειδωμα bootloader με αιτηση στην xiaomi?

Edited by Redshift
Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

ναι με την nougat RR ,το παλεψα καπου 3 φορες με clean install αλλα οτι κ να εκανα η μπαταρια εφευγε κυριολεκτικα νερο

 

δοκιμασα σχεδον οτι κυκλοφορει κ ξαναγυρισα στα σιγουρα ,την mm RR που εκτος καποιων ελαχιστων bugs σε μενα δουλευει σχεδον αψογα κ το κυριοτερο παιζει σωστα με το bluetooth του αυτοκινητου μου

 

ερωτηση κρισεως ,εχω full twrp backup μια nougat miui globe rom ,αν επαναφερω το backup θα ειμαι οκ η τωρα που αλλαξα bootloader θα πρεπει να κανω παλι αλλαγη bootloader + νεο twrp k ξανα ξεκλειδωμα bootloader με αιτηση στην xiaomi?

 

Από την στιγμή που ξεκλειδωσα nougat bootloader με official τρόπο όσες φορές πέρασα είτε lollipop είτε nougat rom δεν ξανακλειδωσε.Αν περάσεις το backup λογικά θα έχεις soft brick γιατί δεν έχεις τον σωστό bootloader.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω το full twrp backup εχει κ τον bootloader μεσα χωρις να ειμαι σιγουρος

 

παντως με την μεθοδο του τυπου αλλαζεις bootloader ευκολα κ γρηγορα

 

ξαναπροσπαθησα την nougat RR βαζοντας κ το scriptακι με τον gopvernor κ τις ρθυμισεις cpu κ φαινεται δουλευει χωρις να βγαζει tao.log ομως

 

https://forum.xda-developers.com/mi-4c/general/guide-advanced-interactive-governor-t3482740

 

υπαρχει καποιος τροπος να σταματησω το αναθεματισμενο το here we go απο τον να τρεχει service στο background?

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

νομιζω το full twrp backup εχει κ τον bootloader μεσα χωρις να ειμαι σιγουρος

 

παντως με την μεθοδο του τυπου αλλαζεις bootloader ευκολα κ γρηγορα

 

ξαναπροσπαθησα την nougat RR βαζοντας κ το scriptακι με τον gopvernor κ τις ρθυμισεις cpu κ φαινεται δουλευει χωρις να βγαζει tao.log ομως

 

https://forum.xda-developers.com/mi-4c/general/guide-advanced-interactive-governor-t3482740

 

υπαρχει καποιος τροπος να σταματησω το αναθεματισμενο το here we go απο τον να τρεχει service στο background?

 

Μνήμη-> εφαρμογές που ξεκινούν κατά την εκκίνηση , ρίξε μια ματιά εκεί γιατί συνήθως γίνεται χαμός.Εγω με το τελευταίο build rr είναι πολύ ευχαριστημένος,καλή διαχείριση ram ,καλή μπαταρία και δουλεύουν όλα όσα θέλω ρολόι!

Link to comment
Share on other sites

ναι το ηξερα αυτο ,το here we go δεν εμφανιζεται καν εκει

 

η RR ειναι σχεδον bug free (κατι λιγα εχω δει οχι ιδιατερα ουσιωδη) κ πολυ καλη κ σε επιδοσεις κ σε μνημη κ σε μπαταρια με πολλες ρυθμισεις να φερεις το τηλεφωνο στα μετρα σου

 

καποια bugs που εχω δει

 

στις γρηγορες ρυθμισεις αν το εχεις να σου ανοιγει υπομενου αναλυτικων ρυθμισεων σε καποια πχ gps δεν δουλευει σωστα το on off

 

κανε μου μια χαρη (υποθετοντας οτι εχεις γλωσσα ui τα ελληνικα) ,σου δουλευει ο καιρος στην lock screen?

 

επισης στις διαμορφωσεις ,στο ενεργειες αναστολης σου δουλευει σωστα το 2g ,δλδ αν χτυπησει το τηλεφωνο με κλειστη οθονη κ το σηκωσεις μιλας μεσω 3g η 4g?

 

το scriptακι με τον gopvernor το χρησιμοποιεις? αν ναι σου βγαζει tao.log?

 

στις ρυθμισεις δικτυων κινητης το εχεις gsm/wcdma/lte ?

Edited by Redshift
Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

ναι το ηξερα αυτο ,το here we go δεν εμφανιζεται καν εκει

 

η RR ειναι σχεδον bug free (κατι λιγα εχω δει οχι ιδιατερα ουσιωδη) κ πολυ καλη κ σε επιδοσεις κ σε μνημη κ σε μπαταρια με πολλες ρυθμισεις να φερεις το τηλεφωνο στα μετρα σου

 

καποια bugs που εχω δει

 

στις γρηγορες ρυθμισεις αν το εχεις να σου ανοιγει υπομενου αναλυτικων ρυθμισεων σε καποια πχ gps δεν δουλευει σωστα το on off

 

κανε μου μια χαρη (υποθετοντας οτι εχεις γλωσσα ui τα ελληνικα) ,σου δουλευει ο καιρος στην lock screen?

 

επισης στις διαμορφωσεις ,στο ενεργειες αναστολης σου δουλευει σωστα το 2g ,δλδ αν χτυπησει το τηλεφωνο με κλειστη οθονη κ το σηκωσεις μιλας μεσω 3g η 4g?

 

το scriptακι με τον gopvernor το χρησιμοποιεις? αν ναι σου βγαζει tao.log?

 

στις ρυθμισεις δικτυων κινητης το εχεις gsm/wcdma/lte ?

 

Ο καιρός εμφανίζεται κανονικά (πέρασα χειροκίνητα την πόλη μου),το δίκτυο μόνιμα 2g εκτός και θέλω να μπω με δεδομένα οπότε το αλλάζω σε 3g.Το script το είχα παλαιότερα αλλά είχα lags οπότε δεν το ξαναπέρασα ,πάντως σε αρκετές rom δεν έβγαζε tao.log

Link to comment
Share on other sites

με το 2g κερδιζεις σε μπαταρια κ ισως κ σε ευρος καλυψης δικτυου ΑΛΛΑ χανεις πολυ σε ποιοτητα τηλεφωνικων κλησεων, ειδικα στις Nougat με το Volte

 

ελευθερη μνημη ποση σου αφηνει?

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

πολυ λιγη σου αφηνει ,δεν ξερω τι φορτωνεις βεβαια ,εγω ξεκινω με γυρω στα 900μβ ελευθερα

 

επισης ειδα οτι δεν την απελευθερωνει ευκολα οπως παλιοτερα

 

τεσπα μια χαρα ,περιμενω την final

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

πολυ λιγη σου αφηνει ,δεν ξερω τι φορτωνεις βεβαια ,εγω ξεκινω με γυρω στα 900μβ ελευθερα

 

επισης ειδα οτι δεν την απελευθερωνει ευκολα οπως παλιοτερα

 

τεσπα μια χαρα ,περιμενω την final

 

Λες να δούμε προκοπή με miui 9; Βέβαια βλέπω πολλούς με το redmi note 4 να λένε τα καλύτερα για διαχείριση ram και ταχύτητα επεξεργαστή και μπαίνω σε σκέψεις....

Link to comment
Share on other sites

οι mi globes παντα μου καθονται καλυτερα (κ μαλλον ειναι καλυτερες κ σε μπαταρια κ σε ταχυτητα) στο τηλεφωνο αλλα μεχρι τωρα καμια δεν παιζει σωστα με το stereo του αυτοκινητου μου

 

θα περιμενω final RR N κ miui 9 (οχι τις πρωτες του Σεπτεμβριου) για να δω τι θα φλασαρω τελικα στο τηλεφωνο μεχρι να παιξουν οι καινουργιες με android O

 

δοκιμασε mi globe αν δεν εχεις καποιο θεμα με αυτες μαζι με αυτα

 

http://mi-globe.com/index.php/rom-builder/rom-builder-features/?codename=libra&d_version=7.0&d_img=mi4c&realname=Mi+4c

 

https://forum.xda-developers.com/mi-4c/general/mi4c-mi-globe-mod-t3566822

 

https://forum.xda-developers.com/redmi-note-4/how-to/doze-enable-android-doze-miui-roms-t3559960

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

μικρο Update :

 

τις τελευταιες 2 μερες το κινητο δε βγαζει πανω απο 2 ωρες sot με wifi!!!

 

επισης ζεμεταει σαν διαολι...

 

εβγαλα 2 εφαρμογες προσφατες και ψιλοεφτιαξε δεν το εχω δοκιμασει καλα λογικα τρεχανε πολυ μπαγκραουντ

 

επισης για το θεμα της θερμοκρασιας εφταιγε σε ενα μεγαλο βαθμο η θηκη που του ειχα βαλει (κ ομως!) απο την στιγμη που το εκλεισα σε θηκη που καλυπτει και την οθονη το κινητο αρχισε να αναβει μονο του...ισως το σωμα του το χρησημοποιει για θερμοαπαγογη εξ ολοκληρου δεν εχω ιδεα μου φαινεται πολυ περιεργο

 

επισης για την slim6 bugάρει πολυ συχνα η οθονη ειδοποιησεων τυπου always on αποτι παρατηρησα

 

μετα απο καιρο η slim6 καλουλα φαινεται αλλα το multitasking της δεν παλευεται πραγματικα...υπαρχει τροπος να επαναφερω το κλασικο του nougat/marsmelow?

Link to comment
Share on other sites

οι mi globes παντα μου καθονται καλυτερα (κ μαλλον ειναι καλυτερες κ σε μπαταρια κ σε ταχυτητα) στο τηλεφωνο αλλα μεχρι τωρα καμια δεν παιζει σωστα με το stereo του αυτοκινητου μου

 

θα περιμενω final RR N κ miui 9 (οχι τις πρωτες του Σεπτεμβριου) για να δω τι θα φλασαρω τελικα στο τηλεφωνο μεχρι να παιξουν οι καινουργιες με android O

 

δοκιμασε mi globe αν δεν εχεις καποιο θεμα με αυτες μαζι με αυτα

 

http://mi-globe.com/index.php/rom-builder/rom-builder-features/?codename=libra&d_version=7.0&d_img=mi4c&realname=Mi+4c

 

https://forum.xda-developers.com/mi-4c/general/mi4c-mi-globe-mod-t3566822

 

https://forum.xda-developers.com/redmi-note-4/how-to/doze-enable-android-doze-miui-roms-t3559960

 

Μονο η τελευταία ελληνική dev με έχει πείσει απο miui,τώρα δοκιμαζω την aicp! Πάντως είμαστε απο τις λιγες συσκευές που δεν δουλεύει σωστα το persist.camera.HAL3.enabled=1

 

----- προσθήκη μηνύματος 81 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μικρο Update :

 

τις τελευταιες 2 μερες το κινητο δε βγαζει πανω απο 2 ωρες sot με wifi!!!

 

επισης ζεμεταει σαν διαολι...

 

εβγαλα 2 εφαρμογες προσφατες και ψιλοεφτιαξε δεν το εχω δοκιμασει καλα λογικα τρεχανε πολυ μπαγκραουντ

 

επισης για το θεμα της θερμοκρασιας εφταιγε σε ενα μεγαλο βαθμο η θηκη που του ειχα βαλει (κ ομως!) απο την στιγμη που το εκλεισα σε θηκη που καλυπτει και την οθονη το κινητο αρχισε να αναβει μονο του...ισως το σωμα του το χρησημοποιει για θερμοαπαγογη εξ ολοκληρου δεν εχω ιδεα μου φαινεται πολυ περιεργο

 

επισης για την slim6 bugάρει πολυ συχνα η οθονη ειδοποιησεων τυπου always on αποτι παρατηρησα

 

μετα απο καιρο η slim6 καλουλα φαινεται αλλα το multitasking της δεν παλευεται πραγματικα...υπαρχει τροπος να επαναφερω το κλασικο του nougat/marsmelow?

 

1000% φταίει η θήκη το έχω πάθει σε παλιότερες συσκευές και πλέον δεν χρησιμοποιώ καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα miui 9 εννοείται έχει bugs,θα δοκιμαστεί για να πάρω μια ιδέα τι μας περιμένει!

Update:σε ταχύτητα είναι πολύ καλύτερη από miui8 σε σημείο που θυμίζει custom rom!καλή διαχείριση ram (εννοείται άμα καθαριστεί από κινεζοπα***ιες θα γίνει ακόμα καλύτερη), μπαταρία στα κανονικά επίπεδα για miui.

Edited by savvas_p25
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε την miui 9 που βγήκε... Είναι τρομερά γρήγορη, καλύτερη διαχείριση της μνήμης και καλύτερη αυτονομία...

 

Στάλθηκε από το Mi-4c μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...