Jump to content

Xiaomi Mi 4C


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν το έχω ψάξει καθόλου με τον launcher που εχεις!για τα ringtone δες εδώ [ATTACH]66185[/ATTACH][ATTACH]66186[/ATTACH][ATTACH]66187[/ATTACH]

Ναι το βρηκα για τα ringtones,ευχαριστω!Οσο για το αλλο,δεν ξερω τι ενεργοποιησα,ας βοηθησει καποιος ρε παιδια!

 

ΥΓ.Μπορει να προτεινει καποιος μια πολυ καλη call recording εφαρμογη?Η RR δεν εχει οπως η MIUI που ηταν παρα πολυ καλη,και την χρειαζομαι για επαγγελματικους λογους,παραγγελιες κτλ.Δεν μπορω να καταλαβω ποια ειναι η καλυτερη απο αυτες που εχει το app store.Θελω μια που να ακουγεται πολυ καλα ο συνομιλητης και κυριως να μην χανει ηχογραφησεις!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

1.προς όσους έχουν δοκιμάσει πολλές ρομ. ποια προτείνετε την rr ή slim; με ενδιαφέρει κυρίως σταθερότητα με τα λιγότερα bloatware (όχι σαν τη miui...).

2.έχω ξεκλειδώσει επίσημα και έχω βάλει το twrp 3.0.2

χρειάζεται κάτι άλλο τώρα για να βάλω αυτές τις ρομ εκτός την κλασική διαδικασία (reboot από twrp σε twrp, τα wipes, φλασαρισμα rom-gapps);;

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Mobile: Nokia 3310 -> Nokia 3510 -> Nokia 6260 -> Nokia N72 -> Nokia E51 -> ZTE中兴 blade (CyanogenMod 9.0) -> Jiayu G3S (original ROM) -> Motorola Moto G -2014 (CM 14.1) -> Xiaomi Mi4C

Tablet: Ainol Fire (CyanogenMod 10.1)

Link to comment
Share on other sites

1.προς όσους έχουν δοκιμάσει πολλές ρομ. ποια προτείνετε την rr ή slim; με ενδιαφέρει κυρίως σταθερότητα με τα λιγότερα bloatware (όχι σαν τη miui...).

2.έχω ξεκλειδώσει επίσημα και έχω βάλει το twrp 3.0.2

χρειάζεται κάτι άλλο τώρα για να βάλω αυτές τις ρομ εκτός την κλασική διαδικασία (reboot από twrp σε twrp, τα wipes, φλασαρισμα rom-gapps);;

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

RR... Μακράν η καλύτερη εκτός miui...

Link to comment
Share on other sites

RR εχω κ την χρησιμοποιω χωρις προβληματα εδω κ αρκετο καιρο

 

η slim καλη ειναι ,αν εβρισκα πως να κανω φραγη κλησεων κ μνματων θα την κρατουσα

Edited by Redshift
Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

RR εχω κ την χρησιμοποιω χωρις προβληματα εδω κ αρκετο καιρο

 

η slim καλη ειναι ,αν εβρισκα πως να κανω φραγη κλησεων κ μνματων θα την κρατουσα

 

στο μήνυμα σου #2021 αναφέρεις κάτι για "kernel με oc". τι είναι αυτό; είναι απαραίτητο το φλασαρισμα αυτου του κερνελ;

Mobile: Nokia 3310 -> Nokia 3510 -> Nokia 6260 -> Nokia N72 -> Nokia E51 -> ZTE中兴 blade (CyanogenMod 9.0) -> Jiayu G3S (original ROM) -> Motorola Moto G -2014 (CM 14.1) -> Xiaomi Mi4C

Tablet: Ainol Fire (CyanogenMod 10.1)

Link to comment
Share on other sites

στο μήνυμα σου #2021 αναφέρεις κάτι για "kernel με oc". τι είναι αυτό; είναι απαραίτητο το φλασαρισμα αυτου του κερνελ;

 

oc kernels ειναι τροποποιημενοι πυρηνες linux (γιατι το android ειναι linux κατα βαση) που επιτρεπουν το overclocking δεν κανουν oc ,επιτρεπουν

 

δεν υπαρχει λογος να το βαλεις γιατι ηδη το κινητο ειναι δυνατο κ οι παντες κυνηγανε περισσοτερο την αυξηση αυτονομιας

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

 

μολις με πηρε ενας φιλος που του εφεραν ενα mi4c απο κινα

 

μου ειπε δεν καταλαβαινει τιποτα , ειναι ολα κινεζικα

 

θα παω αυριο μεθαυριο απο εκει

 

για να μην τρεχω , ηθελα να κανω τις εξης ερωτησεις / επιβεβαιωσεις

 

1. πως βρισκω εαν ειναι κλειδωμενο το bootloader και πως το ξεκλειδωνω?

θα πρεπει να παρω το τηλεφωνο σπιτι για καποιες μερες?

 

2. απο οσα καταλαβαινω πρεπει να ακολουθησω αυτον τον οδηγο https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/10032-Flash-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-ROM-%CF%83%CF%84%CE%BF-Mi-4C-%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC/

 

σωστα ? ή υπαρχει και αλλος πιο ευκολος τροπος ?

 

ευχαριστω πολυ

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

 

μολις με πηρε ενας φιλος που του εφεραν ενα mi4c απο κινα

 

μου ειπε δεν καταλαβαινει τιποτα , ειναι ολα κινεζικα

 

θα παω αυριο μεθαυριο απο εκει

 

για να μην τρεχω , ηθελα να κανω τις εξης ερωτησεις / επιβεβαιωσεις

 

1. πως βρισκω εαν ειναι κλειδωμενο το bootloader και πως το ξεκλειδωνω?

θα πρεπει να παρω το τηλεφωνο σπιτι για καποιες μερες?

 

2. απο οσα καταλαβαινω πρεπει να ακολουθησω αυτον τον οδηγο https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/10032-Flash-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-ROM-%CF%83%CF%84%CE%BF-Mi-4C-%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC/

 

σωστα ? ή υπαρχει και αλλος πιο ευκολος τροπος ?

 

ευχαριστω πολυ

"fastboot oem device-info" και βγάζει "true" ή "false". πριν μερικές σελίδες έγραψε φίλος τα βήματα αναλυτικά.

Link to comment
Share on other sites

Κατα την αποψη μου και οπως την "δουλεψα" 5 μερες τωρα,η RR ειναι τραγικη rom και με το συμπαθειο κιολας.Εντελως αθλια,μερα με την νυχτα απο miui στην οποια θα ξαναγυρισω αμεσα.Απλα για την ιστορια αυτο.

Μια ερωτηση μονο.Μπορει καποιο παιδι να προτεινει(αν υπαρχει) μια καλη custom miui rom ή αν παιρνει international κτλ?Ποια προτεινετε να βαλω,την τελευταια dev 8,κατι?

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου μην ξεχνάμε ότι όλοι έχουμε διαφορετικά γούστα και ανάγκες,εμενα με χαλάει πολύ που σε όλες τις miui το κινητό δουλεύει αρκετά στην μέγιστη συχνότητα(με μία εφαρμογή cpu θα το δείτε).Το άλλο είναι ότι χάνει όλες τις ρυθμίσεις με αρκετές εφαρμογές τύπου kernel auditor σε κάθε επανεκκίνηση!δεν είναι δυνατόν με όλες τις cm/aosp να έχω 5+ ώρες οθόνη και με τις ίδιες ρυθμίσεις σε miui 4!
Link to comment
Share on other sites

Βαλε την mi-globe rom (πρώην smiui) και καθάρισες.

Μηπως μπορεις να μου στειλεις κι ενα λινκ απο αυτη και τον αριθμο της?Υπαρχει τροπος να μην εχει τις κινεζικες εφαρμογες ή τουλαχιστον να ειναι απενεργοποιημενες?

Τα push notifications δουλευουν κανονικα,ειδικα το gmail??

Σ'ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Μηπως μπορεις να μου στειλεις κι ενα λινκ απο αυτη και τον αριθμο της?Υπαρχει τροπος να μην εχει τις κινεζικες εφαρμογες ή τουλαχιστον να ειναι απενεργοποιημενες?

Τα push notifications δουλευουν κανονικα,ειδικα το gmail??

Σ'ευχαριστω!

http://mi-globe.com δεν έχει κινεζικές εφαρμογές,τα notifications δουλεύουν μία χαρα

Link to comment
Share on other sites

Και ξαφνικά το τηλέφωνο μου μουγκάθηκε! Σε τηλεφώνημα ούτε ακούω, ούτε ακούγομαι. Ούτε με ανοικτή ακρόαση, ούτε με bluetooth handsfree. Δεν ακούγεται ήχος ούτε αν παίξω τραγούδι, ούτε από Youtube για παράδειγμα. Ο μόνος τρόπος να ανούσω κάτι είναι με bluetooth που παίζει μουσική αλλά όχι κλήση.

Το ηχείο δουλεύει κανονικά. Ας πούμε ακούγεται ο ήχος κλήσης.

Επισης μπορώ να κάνω κανονικά κλήση μέσω Viber!!!

Έχω την 6.8.4

Να το πάω για ξεμάτιασμα ή να το πετάξω;

Edited by Pitsi

In my dream I was drowning my sorrows

But my sorrows, they learned to swim

Link to comment
Share on other sites

Και ξαφνικά το τηλέφωνο μου μουγκάθηκε! Σε τηλεφώνημα ούτε ακούω, ούτε ακούγομαι. Ούτε με ανοικτή ακρόαση, ούτε με bluetooth handsfree. Δεν ακούγεται ήχος ούτε αν παίξω τραγούδι, ούτε από Youtube για παράδειγμα. Ο μόνος τρόπος να ανούσω κάτι είναι με bluetooth που παίζει μουσική αλλά όχι κλήση.

Το ηχείο δουλεύει κανονικά. Ας πούμε ακούγεται ο ήχος κλήσης.

Επισης μπορώ να κάνω κανονικά κλήση μέσω Viber!!!

Έχω την 6.8.4

Να το πάω για ξεμάτιασμα ή να το πετάξω;

 

γίνε πιο συγκεκριμενος. το ηχείο και το ακουστικό δουλεύουν γενικά; σε συγκεκριμένες περιπτώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Και ξαφνικά το τηλέφωνο μου μουγκάθηκε! Σε τηλεφώνημα ούτε ακούω, ούτε ακούγομαι. Ούτε με ανοικτή ακρόαση, ούτε με bluetooth handsfree. Δεν ακούγεται ήχος ούτε αν παίξω τραγούδι, ούτε από Youtube για παράδειγμα. Ο μόνος τρόπος να ανούσω κάτι είναι με bluetooth που παίζει μουσική αλλά όχι κλήση.

Το ηχείο δουλεύει κανονικά. Ας πούμε ακούγεται ο ήχος κλήσης.

Επισης μπορώ να κάνω κανονικά κλήση μέσω Viber!!!

Έχω την 6.8.4

Να το πάω για ξεμάτιασμα ή να το πετάξω;

Δοκίμασε να περάσεις άλλη ρομ για αρχή.

Link to comment
Share on other sites

γίνε πιο συγκεκριμενος. το ηχείο και το ακουστικό δουλεύουν γενικά; σε συγκεκριμένες περιπτώσεις;

 

δεν είναι θέμα hardware. Ας πούμε στο Viber λειτουργούν κανονικά μεγάφωνο, ακουστικό και μικρόφωνο, σε κανονική κλήση κανένα από τα 3.

In my dream I was drowning my sorrows

But my sorrows, they learned to swim

Link to comment
Share on other sites

για την ιστορια το miui εχει τοσο bloat βαθια μεσα στο λειτουργικο που η RR την γλενταει για πλακα
Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

Καλή ή miui αλλά αφήστε τις υπερβολές...αν γουσταρεις γραψε θετικά και αρνητικά από κάθε ρομ (όπως τα βλέπεις εσύ)για να βοηθήσεις 2-3 άτομα που διαβάζουν...
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είχε bloatware φαντάζομαι όλοι θα είχαμε miui. Πολύ καλή, όμορφο ui, πολλές επιλογές, προσεγμένες εφαρμογές κλπ αλλά είναι πιο βαρύ το κινητό.

Του πατέρα μου άρχισε και τρώει σκαλώματα με την τελευταία beta της gtv, μπορώ να flashάρω προηγούμενη?

Link to comment
Share on other sites

Τι bloat εχει η Miui; απο πότε μια πλήρης σε λειτουργείες ρομ θεωρείται bloat;
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είχε bloatware φαντάζομαι όλοι θα είχαμε miui. Πολύ καλή, όμορφο ui, πολλές επιλογές, προσεγμένες εφαρμογές κλπ αλλά είναι πιο βαρύ το κινητό.

Του πατέρα μου άρχισε και τρώει σκαλώματα με την τελευταία beta της gtv, μπορώ να flashάρω προηγούμενη?

Προηγούμενη έκδοση θέλει και wipe data.δοκιμασε να κάνεις wipe cache/dalvik cache από recovery λογικά θα στρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλή ή miui αλλά αφήστε τις υπερβολές...αν γουσταρεις γραψε θετικά και αρνητικά από κάθε ρομ (όπως τα βλέπεις εσύ)για να βοηθήσεις 2-3 άτομα που διαβάζουν...

Αν απευθυνεσαι σε μενα,τοτε να γραψω 3-4 πραγματα μηπως βοηθηθει κανενας,σε σχεση παντα με την rr και παντα με τις δικες μου αναγκες.

Πρωτον η miui ειναι απειρως πιο ευχρηστη σε σχεση με την rr.Οι επαφες βρισκονται πολυ πιο ευκολα,το ιδιο και η εναλλαγη κλησεων-επαφων.Η rr δινει και μια τριτη επιλογη που περισσοτερο προβλημα δημιουργει παρα ευκολια.

Με την rr εφαγα σχεδον μια μερα μεχρι να καταλαβω πως μπαινει διαφορετικος ηχος κλησης σε καποιες επαφες!Παρα πολυ σπαστικο,ενω στην miui γινεται πανευκολα!Για την δικη μου δουλεια που ουσιαστικα δουλευω με το τηλεφωνο ειναι παρα πολυ σημαντικο η ευκολια στις επαφες και στις κλησεις.Επισης γενικως οι ρυθμισεις στην miui ειναι πολυ πιο ευκολες και απλοποιημενες,ενω η rr εχει παρα πολλες ρυθμισεις και παραμετρους που τελικα σε μπερδευουν παρα σε βοηθουν να σεταρεις το κινητο.

Δευτερον,η εφαρμογη google για την καμερα της RR,ηταν επιεικως απαραδεκτη!Μου μπλοκαρε συνεχεια και με πετουσε εξω!Της miui δουλευει αψογα!

Τριτον και πολυ σημαντικο,το οποιο ομως δεν ηταν ...deal breaker για να εγκαταλειψω την rr.Με την miui το ξυπνητηρι δουλευει με κλειστό το τηλεφωνο ενω η RR δεν το υποστηριζε αυτο.

Τεταρτον,το ημερολογιο ειναι παρα πολυ ευχρηστο σε αντιθεση με την rr.Πολυ πιο ευχρηστο!

Πεμπτον και πρωτο πολυ ασχημο χτυπημα που αρχισε να μετρα αντιστροφα για την RR ηταν το οτι δεν συγχρονιζε με το bluetooth αυτοκινητου που εχω!Οταν καλουσα εγω καποιον μπορουσα να μιλησω μεσω bt αλλα οταν με καλουσαν δεν λειτουργουσε!Ηθελα σπασω το κινητο!

Τα παραπανω αντιμετωπισα τις πρωτες μερες και θελησα να δωσω μια ευκαιρια στην rr,αλλα το τελειωτικο "χτυπημα" το δεχτηκα με την μη υπαρξη εφαρμογης καταγραφης κλησεων!ΟΛΕΣ(και το τονιζω ΟΛΕΣ) οι εφαρμογες καταγραφης κλησεων που κατεβασα και δοκιμασα ηταν ΑΘΛΙΕΣ!Εντελως απαραδεκτες!Αντιθετα η miui εχει μαμισια εφαρμογη που ειναι κυριολεκτικα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ!Απιστευτη!Καταγραφει συνομιλιες δυνατα και πεντακαθαρα!

Αυτα εν ολιγοις αν και υπηρχαν και ορισμενα αλλα δευτερευοντα προβληματακια με την RR.Οπως πχ το να επιλεγεις εικονα background και να μην μπορεις να την ζουμαρεις και να την αφησεις στο σημειο που θελεις κατι που η miui σου "επιτρεπει".

Τελος παντων,ελπιζω να βοηθησα με την κριτικη μου.:cool:

Edited by Evil_13
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...