Jump to content

Xiaomi Mi 4C


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με αυτη την rom σιγουρα θα αναγκαστεις να την ψαχνεις εσυ την δουλεια.

Ωχ κατάλαβα! Να τους στείλω μήνυμα να αφήσουν την επίσημη Αγγλοκινεζικη δηλαδή; Σήμερα έγινε η παραγγελία, πιστεύω θα προλάβω. Αν μετά θέλει ελληνικά ο δικός μου δε θα μπλέξω όμως με φλασαρίσματα εγώ;

Σορρυ αν γίνομαι κουραστικός αλλά είναι η πρώτη μου επαφή με Xiaomi.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ωχ κατάλαβα! Να τους στείλω μήνυμα να αφήσουν την επίσημη Αγγλοκινεζικη δηλαδή; Σήμερα έγινε η παραγγελία, πιστεύω θα προλάβω. Αν μετά θέλει ελληνικά ο δικός μου δε θα μπλέξω όμως με φλασαρίσματα εγώ;

Σορρυ αν γίνομαι κουραστικός αλλά είναι η πρώτη μου επαφή με Xiaomi.

Το vickmall μπορεί να περάσει και custom ROM,εγώ θα πρότεινα μιας και ο φίλος σου δεν το κατέχει την τελευταία stable απο την ελληνική κοινότητα

Link to comment
Share on other sites

Το vickmall μπορεί να περάσει και custom ROM,εγώ θα πρότεινα μιας και ο φίλος σου δεν το κατέχει την τελευταία stable απο την ελληνική κοινότητα

Ευχαριστώ για την απάντηση, αυτό θα ήταν το καλύτερο. Κάτι τελευταίο επειδή έχω χαθεί, μιλάς για τη ρομ στο link παρακάτω, σωστά;

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/15803-Ενημέρωση-29-10-2016-H-νέα-λίστα-με-τις-STABLE-V8-0-X-0-ROMs-είναι-διαθέσιμη-για/?5113ada3

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, αυτό θα ήταν το καλύτερο. Κάτι τελευταίο επειδή έχω χαθεί, μιλάς για τη ρομ στο link παρακάτω, σωστά;

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/15803-Ενημέρωση-29-10-2016-H-νέα-λίστα-με-τις-STABLE-V8-0-X-0-ROMs-είναι-διαθέσιμη-για/?5113ada3

Ναι,μίλα με vickmall υπάρχει καλη συννενόηση μαζί τους,ακόμα και custom recovery θα σου βάλουν!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω αν υπάρχει ρομ με Ελληνικά που να μπορούμε να περάσουμε χωρίς ξεκλείδωμα του bootloader;

Νομιζω πως όχι,αλλά να ξέρετε ξεκλειδωνει εύκολα.

Edited by savvas_p25
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως όχι,αλλά να ξέρετε ξεκλειδώσει εύκολα.

 

Ευχαριστώ, μόλις έκανα την αίτηση για ξεκλείδωμα αλλά ρώτησα με την ελπίδα μήπως υπήρχε τίποτα έτοιμο.

Edited by eliasrigas
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα αυτό το script το οποίο υποτίθεται πως έχει φτιαχτεί για να αυξήσει την αυτονομία με ελάχιστες θυσίες στις επιδόσεις.

 

Από περιέργεια έτρεξα ένα antutu κι έβγαλε 69015 το οποίο είναι το μεγαλύτερο σκορ που έχω δει στη συσκευή μου. Είμαι με CM από TS και πριν το κινητό πήγαινε μετα βίας στις 50000. Να πω ότι το test έγινε εν ψυχρώ. Ούτε reboot, ούτε κλείσιμο εφαρμογών. Εγκατάσταση antutu και πάμε.

 

Δεν το έχω δουλέψει καθόλου για να δω αν βελτιώνεται και η απόκριση της συσκευής, αλλά γενικά δεν είχα κάποιο θέμα ούτε πρίν με την CM.

 

Τώρα μένει να δούμε και τι κάνει από θέμα μπαταρίας.

 

 

τελικα αξιζει η οχι αυτο το σκριπτ?

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

τελικα αξιζει η οχι αυτο το σκριπτ?

Εγω το έχω δοκιμάσει με τις περισσότερες Ρομ και τα πηγαινει περίφημα,δοκίμασε το και αν σε αρέσει το κρατας αν όχι το σβηνεις και όλα μια χαρά.Απλα με εναν file manager που έχει πρόσβαση root (root->etc->init.d και βάζεις το αρχείο με τα σωστα δικαιώματα)

Link to comment
Share on other sites

εχω το κινητο μισο χρονο περιπου απο vickmall και τους ειχα πει να βαλουν την multilanguage rom.. δλδ εχει περασμενη την MIUI 7.0.4.0(LXKCNCI) | stable.. μπορω μεσω αυτου του οδηγου να παω σε MIUI 8 ?

http://en.miui.com/a-232.html

Link to comment
Share on other sites

εχω το κινητο μισο χρονο περιπου απο vickmall και τους ειχα πει να βαλουν την multilanguage rom.. δλδ εχει περασμενη την MIUI 7.0.4.0(LXKCNCI) | stable.. μπορω μεσω αυτου του οδηγου να παω σε MIUI 8 ?

http://en.miui.com/a-232.html

 

Αν θέλεις Αγγλικά και Κινέζικα χωρίς Google Play Store κάντο.

Προσωπικά χθες πέρασα την Libra THUNDER MiUi8-6.10.27 από:

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/6100-ROM-MiUi-V8-Custom-Rom-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-Mi4c-Libra-MiUi8-6-10-27/#description

 

Κοίταξε μήπως έχει η συσκευή σου έτοιμο recovery για να περάσεις απευθείας μια άλλη Ελληνική όμως.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το έχω δοκιμάσει με τις περισσότερες Ρομ και τα πηγαινει περίφημα,δοκίμασε το και αν σε αρέσει το κρατας αν όχι το σβηνεις και όλα μια χαρά.Απλα με εναν file manager που έχει πρόσβαση root (root->etc->init.d και βάζεις το αρχείο με τα σωστα δικαιώματα)

 

thermal.conf βαζεις?

 

μονο με Kernel Auditor μαλλον δουλευει ,απλη αντιγραφη του script δεν φτιαχνει ΤΑΟ.log

 

ποια εκδοση βαζεις ,την 0.7 η την 0.8?

 

RR ειμαι παντα

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

επειδη ρομ εχω αλλαξει μονο μια φορα σε thl w200 και ηταν πιο ευκολο απο οτι σε αυτα με MIUI.. θελω να περασω μια ρομ η οποια δε θα θελει αναβαθμισεις δηλαδη να την βαλω μια φορα και να μην ξαναασχολιθω.. απο οτι διαβασα μια τετοια ειναι η stable του gkalen.. θα μπορουσατε να μου πειτε αν ειναι αυτη ή αν υπαρχει καποια αλλη καλη για να την βαλω μια και καλη.. και επειδη δεν ειμαι ειδικος αν υπαρχει καποιος in depth οδηγος και ολα τα βηματα σταδικα για να μην χαθω.. τωρα ειμαι με multilanguage stable.. αμα πιστευετε οτι ειναι δυσκολο και δε θα το καταφερω πειτε μου να περασω μια αλλη.. το ξερω οτι αυτα που λεω θα εχουν ξανασυζητηθει αλπα θελω να ειμαι σιγουρος και να μην κανω κατι λαθος.. ευχαριστω οποιον ασχολιθει
Link to comment
Share on other sites

thermal.conf βαζεις?

 

μονο με Kernel Auditor μαλλον δουλευει ,απλη αντιγραφη του script δεν φτιαχνει ΤΑΟ.log

 

ποια εκδοση βαζεις ,την 0.7 η την 0.8?

 

RR ειμαι παντα

Με rr είμαι και δημιουργεί tao.log έκανες reboot?όχι δεν έβαλα το thermal.

 

----- προσθήκη μηνύματος 91 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

επειδη ρομ εχω αλλαξει μονο μια φορα σε thl w200 και ηταν πιο ευκολο απο οτι σε αυτα με MIUI.. θελω να περασω μια ρομ η οποια δε θα θελει αναβαθμισεις δηλαδη να την βαλω μια φορα και να μην ξαναασχολιθω.. απο οτι διαβασα μια τετοια ειναι η stable του gkalen.. θα μπορουσατε να μου πειτε αν ειναι αυτη ή αν υπαρχει καποια αλλη καλη για να την βαλω μια και καλη.. και επειδη δεν ειμαι ειδικος αν υπαρχει καποιος in depth οδηγος και ολα τα βηματα σταδικα για να μην χαθω.. τωρα ειμαι με multilanguage stable.. αμα πιστευετε οτι ειναι δυσκολο και δε θα το καταφερω πειτε μου να περασω μια αλλη.. το ξερω οτι αυτα που λεω θα εχουν ξανασυζητηθει αλπα θελω να ειμαι σιγουρος και να μην κανω κατι λαθος.. ευχαριστω οποιον ασχολιθει

Πριν μερικές σελίδες έχει γράψει φίλος αναλυτικά τα βήματα,αν δεν βρεις τίποτα διάβασε στο xiaomi-miui.gr

Link to comment
Share on other sites

ναι εκανα reboot k του εδωσα κ full permissions

 

τεσπα κ με auditor μια χαρα ειναι

 

εχεις βαλει την 0,8?

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

ναι εκανα reboot k του εδωσα κ full permissions

 

τεσπα κ με auditor μια χαρα ειναι

 

εχεις βαλει την 0,8?

Ναι ,και όλα μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

εχεις δει διαφορα στην μπαταρια?

 

μου φανηκε ανεπαισθητα πιο αργο οταν μπουταρει στην αρχη μετα στα ιδια ,αλλα δεν ασχοληθηκα με antutu

 

περασα κ το thermal για να μην θρολταρει ευκολα ,πριν οταν ζεσταινοταν σε παιχνιδια εκανε κατι στιγμιαια λαγκακια

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

εχεις δει διαφορα στην μπαταρια?

 

μου φανηκε ανεπαισθητα πιο αργο οταν μπουταρει στην αρχη μετα στα ιδια ,αλλα δεν ασχοληθηκα με antutu

 

περασα κ το thermal για να μην θρολταρει ευκολα ,πριν οταν ζεσταινοταν σε παιχνιδια εκανε κατι στιγμιαια λαγκακια

Απο μπαταρία είδα διαφορά. εσύ;ταχύτητα;μπαταρία;

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις πως μπορουμε να βαλουμε διαφορετικο ηχο κλησης για καποιες επαφες στην RR?Και δευτερον,πως βγαζουμε το "μισο ρολοι" με τις εφαρμογες που εμφανιζονται στην δεξια πλευρα?Ειναι πολυ σπαστικα αυτα τα δυο!
Link to comment
Share on other sites

Απο μπαταρία είδα διαφορά. εσύ;ταχύτητα;μπαταρία;

 

σημερα το εβαλα

 

μπαταρια πεφτει πιο δυσκολα στο λιγο που το ειδα

 

ταχυτητα σου εγραψα ,δεν βλεπω διαφορα ,αλλα ετσι κ αλλιως αυτη ειναι η φιλοσοφια του σκριπτ

 

προσπαθει να εφαρμοζει τις μινιμουμ συχνοτητες λειτουργιας χωρις να υπαρχουν λαγκς κ χρησιμοποιει τους 2 μεγαλους πυρηνες που ειναι πιο ενεργοβοροι κ δυνατοι μονο οταν δεν επαρκουν οι μικροι

 

κρυωνει κ πιο γρηγορα το τηλ απο οτι ειδα ,φυσικη συνεπεια των παραπανω

 

οταν το χρησιμοποιησω θα γραψω παραπανω λογια

Edited by Redshift
Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

επειδη ρομ εχω αλλαξει μονο μια φορα σε thl w200 και ηταν πιο ευκολο απο οτι σε αυτα με MIUI.. θελω να περασω μια ρομ η οποια δε θα θελει αναβαθμισεις δηλαδη να την βαλω μια φορα και να μην ξαναασχολιθω.. απο οτι διαβασα μια τετοια ειναι η stable του gkalen.. θα μπορουσατε να μου πειτε αν ειναι αυτη ή αν υπαρχει καποια αλλη καλη για να την βαλω μια και καλη.. και επειδη δεν ειμαι ειδικος αν υπαρχει καποιος in depth οδηγος και ολα τα βηματα σταδικα για να μην χαθω.. τωρα ειμαι με multilanguage stable.. αμα πιστευετε οτι ειναι δυσκολο και δε θα το καταφερω πειτε μου να περασω μια αλλη.. το ξερω οτι αυτα που λεω θα εχουν ξανασυζητηθει αλπα θελω να ειμαι σιγουρος και να μην κανω κατι λαθος.. ευχαριστω οποιον ασχολιθει

 

Αν έχεις περάσει άλλη ρομ σε thl w200 τότε ουσιαστικά προσπαθείς να κάνεις το ίδιο, δηλαδή να περάσεις άλλη ρομ μέσω recovery πχ: 10785-twrp-3-0-2-750x421-jpg

 

Υπάρχουν όμως δύο διαφορετικοί τρόποι για να το κάνεις και εξαρτάται αν το τηλέφωνο έχει κλειδωμένο το bootloader ή όχι.

Αυτό μπορείς να το δεις αν σε πάει σε recovery απευθείας πατώντας ταυτόχρονα το volume up και το Power, τότε μπορείς να περάσεις άλλο recovery και μετά όποια rom θέλεις, αυτά τα περνάς χύμα στο τηλέφωνο πρώτα (όταν δεν είναι κλειδωμένο το bootloader):

 

Μπαίνουμε σε TWRP

Επιλέγουμε , reboot recovery

Όταν ξαναμπεί το τηλ... σε TWRP

Επιλέγουμε , wipe data ( factory reset )

Επιλέγουμε , install zip ( διαλέγουμε το ρομ.zip )

Αφού τελειώσει ή εγκατάσταση ....

Επιλέγουμε , wipe cache και dalvik

Επιλέγουμε , reboot system

Περιμένουμε 5 λεπτά ν'ανοιξει το τηλ..

 

Αν είναι κλειδωμένο τότε κάνε τα παρακάτω βήματα, διαλέγοντας τον ένα ή τον άλλο τρόπο:

1. http://forum.xda-developers.com/mi-4c/general/guide-unlocking-mi4c-bl-verification-t3336779

2. https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/12467-mi4c-screen-problem/?postID=114810#post115304

3. https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/10032-Flash-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-ROM-%CF%83%CF%84%CE%BF-Mi-4C-%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC/

4. https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/10609-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-EXPRESS-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-Mi4c-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CF%81%CE%BF%CE%BC/

 

Τέλος ρομ διαλέγεις εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις πως μπορουμε να βαλουμε διαφορετικο ηχο κλησης για καποιες επαφες στην RR?Και δευτερον,πως βγαζουμε το "μισο ρολοι" με τις εφαρμογες που εμφανιζονται στην δεξια πλευρα?Ειναι πολυ σπαστικα αυτα τα δυο!

Πάνε στην επαφη πατά το "μολύβι" μετα τις 3 τελείες και set ringtone.το άλλο δεν το κατάλαβα

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα την rr. Τελικά μετά από 4 ημέρες γύρισα πίσω στην stable smiui... Η μπαταρία στα ίδια ίσως ελάχιστα καλύτερη στο smiui αλλά ο κύριος λόγος είναι το gps όπου το navigon στην rr ήθελε να απενεργοποίησω τις εφαρμογές που σχεδίαζαν επάνω στην οθόνη όπως το messenger... Επιπλέον δεν μπορείς να βάλεις άλλο ήχο για ξυπνητήρι χωρίς να μεταφέρεις το αρχείο στο φάκελο alarms... Γενικότερα δεν την θεωρώ τόσο χρηστική όσο την miui παρόλο που είμαι fan του vanilla android... Σε επιδόσεις ακριβώς το ίδιο το τηλέφωνο όπως και σε θερμοκρασίες...
Link to comment
Share on other sites

Πάνε στην επαφη πατά το "μολύβι" μετα τις 3 τελείες και set ringtone.το άλλο δεν το κατάλαβα

Δεν μου βγαζει επιλογη set ringtone.

Για το δευτερο : Screenshot_20161106_113938.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου βγαζει επιλογη set ringtone.

Για το δευτερο : Screenshot_20161106_113938.png

Δεν το έχω ψάξει καθόλου με τον launcher που εχεις!για τα ringtone δες εδώ [ATTACH]66185[/ATTACH][ATTACH]66186[/ATTACH][ATTACH]66187[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...