Jump to content

Xiaomi Mi 4C


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα εδώ και λίγο καιρό θέλω να αγοράσω κινητό για αντικατάσταση του LG Spirit 4G.Συνέχεια είμαι στο παρα πέντε για να αγοράσω την έκδοση 3/32Gb αλλά πάντα με σταματάνε κάποια πραγματάκια τα οποία διαβάζω κατά καιρούς στα forum. Κάποιοι αναφέρουν για αδύναμο GPS είναι κάτι το οποίο με απασχολεί για το Spirit πάσχει, φωτογραφική μηχανή άλλοι λένε ότι είναι καλή για τα λεφτά του κινητού και άλλοι ότι ακόμα και με το φως του ήλιου πάσχει. Αυτό που με απασχολεί είναι το μέγεθος γιατί είναι compact λόγω του ότι έχω τη συνήθεια να βάζω το κινητό στη τσέπη+ το μέγεθος της μνήμης και του αποθηκευτικού χώρου. Η αλήθεια είναι ότι αν δεν είχε το πρόβλημα με το gps το Spirit (κάνεις 5χμ και σου βγάζει ότι έχεις κάνει 8,5χμ με ακρίβεια στο GPS Test 10-20μ) πιθανόν να έμενα σε αυτό.Τελικά σαν αγορά αξίζει ή να πάω σε κανά Nexus 5X που είναι λίγο μικρότερο από το G3 ή καλύτερα να πάω στο Μi4c 2/16 ή στο Redmi 3 Pro και να μου μείνουν και 55 ευρουλάκια μηπως πάει κάτι στραβά με το τηλέφωνο:); Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν δεν θέμα με τα 16 γιγα πάρε το μικρό

Ίδια εμπειρία χρήσης με το μεγάλο με τα 3 γιγα ραμ. Εγώ βέβαια παιχνίδια κλπ δεν παίζω

Link to comment
Share on other sites

Πότε μα ΠΟΤΈ δεν χρησιμοποιούμε το titanium backup με τις miui roms... Μπορεί Για πλάκα να σου καταστρέψει το λειτουργικό. Έχει τρελή ασυμβατότητα, άσε που το backup της miui είναι κορυφαίο!

 

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

4 χρόνια τώρα χρησιμοποιώ το Titanium Backup σε MIUI και προσωπικά και στη δουλειά μου ως τεχνικός. Δουλεύει άψογα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το titanium τελικά δεν μου δουλεύει μου κρασάρει μόλις πάω να πάρω backup. Το έκανα με το δικό του backup και οκ.... Έκανα επαναφορά εργοστασιακων.... Να δούμε τώρα πως θα πάει η μπαταρία. Περιμένοντας την 6.5.19

 

Στάλθηκε από το Mi-4c μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γενικά, αν έχεις το supersu για διαχείριση του root, πρέπει στις ρυθμίσεις του supersu να ξετικάρεις το «mount namespace seperation» αλλιώς δε δουλεύει το titanium.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά χαρά σε όλους.. Χτες μου ήρθε και εμένα το εργαλείο με stable έκδοση από vickmall.. Όλα καλά στην αρχή μέχρι που είδα ότι η ρομ ρουφουσε την μπαταρία σαν μν υπήρχε αυριο!! Εκτός αυτού εκεί που δούλευε καλά μετά από κανα 2 ωρο για παράδειγμα μπορεί να σερνοταν... Οποτε θα μπω στη διαδικασία αλλαγής ρομ... Θέλω να ρωτήσω τώρα τα εξής : τι ρομ να βάλω;; δεν με νοιάζει αν θα έχει ελληνικά απλά να έχει playstore και να πηγαίνει σφαίρα + καλή διαχείριση μπαταρίας.. Οποτε ελληνική ρομ; ξένη; stable? Dev? Custom? Θα μου πουν ίσως κάποιοι να διαβάζω τα προηγούμενα ποστ... Τα διάβασα.. Αλλα είναι χαοτικα... Εκεί που λέμε για κινητό ξαφνικά συζητάμε γιατί καθυστερούν τα ΕΛΤΑ... Οποτε όποιος με νιώθει κ έχει τη διάθεση ας δώσει τα φώτα του... Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά χαρά σε όλους.. Χτες μου ήρθε και εμένα το εργαλείο με stable έκδοση από vickmall.. Όλα καλά στην αρχή μέχρι που είδα ότι η ρομ ρουφουσε την μπαταρία σαν μν υπήρχε αυριο!! Εκτός αυτού εκεί που δούλευε καλά μετά από κανα 2 ωρο για παράδειγμα μπορεί να σερνοταν... Οποτε θα μπω στη διαδικασία αλλαγής ρομ... Θέλω να ρωτήσω τώρα τα εξής : τι ρομ να βάλω;; δεν με νοιάζει αν θα έχει ελληνικά απλά να έχει playstore και να πηγαίνει σφαίρα + καλή διαχείριση μπαταρίας.. Οποτε ελληνική ρομ; ξένη; stable? Dev? Custom? Θα μου πουν ίσως κάποιοι να διαβάζω τα προηγούμενα ποστ... Τα διάβασα.. Αλλα είναι χαοτικα... Εκεί που λέμε για κινητό ξαφνικά συζητάμε γιατί καθυστερούν τα ΕΛΤΑ... Οποτε όποιος με νιώθει κ έχει τη διάθεση ας δώσει τα φώτα του... Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Η ελληνική είναι μια χαρά, είτε stable είτε dev (εγώ με dev δουλεύω). Εναλλακτική είναι κι η επίσημη Global dev όπου θα μπορείς να περνάς τα εβδομαδιαία updates κατευθείαν απ την εφαρμογή αναβάθμισης (στην ελληνική θα πρέπει να κατεβάζεις κάθε νέα έκδοση και να τη περνάς απ το custom recovery), αλλά έχει όλη τη σαβούρα της Google μέσα στο σύστημα και θα πρέπει να rootάρεις για να τη σουτάρεις (περίπτερο google, ταινίες google, παιχνίδια google, βιβλία google, google drive, σαβούρα google), ενώ η ελληνική έχει μόνο τ απαραίτητο play store και τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα πέρασα ελληνική dev.. Η μπαταρία βελτιώθηκε αισθητά γενικά το τηλέφωνο πολύ καλό κάμερα ηχεία wifi όλα πολύ καλά μέχρι στιγμής γενικά δεν έχω παράπονο!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω παραγγειλει το mi4c απο το καταστημα merimobiles.com στις 7 Μαιου. Δοθηκε track number το οποιο ομως δεν υπαρχει στο site της Signapure post. Με αφορμη μια πληροφορια που εχω για μπλοκαρισμα των κινητων με ενσωματωμενη μπαταρια θελω να μου πειτε αν εχει καποιος απο σας αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα. Σε επανελλειμενα e-mail το merimobile δεν απαντα και δε ξερω τι να υποθεσω. :!:

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδια εχω παραγγειλει το mi4c απο το καταστημα merimobiles.com στις 7 Μαιου. Δοθηκε track number το οποιο ομως δεν υπαρχει στο site της Signapure post. Με αφορμη μια πληροφορια που εχω για μπλοκαρισμα των κινητων με ενσωματωμενη μπαταρια θελω να μου πειτε αν εχει καποιος απο σας αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα. Σε επανελλειμενα e-mail το merimobile δεν απαντα και δε ξερω τι να υποθεσω. :!:

Ευχαριστω προκαταβολικα.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΕΡΝΑΕΙ, ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΙΝΕΙ:):):)

Το κατάστημα λέει "υπομονή"!!! αλλά ακόμη δεν φαίνεται τίποτα με το Tracking Information της SP. Πολύ περίεργα όλα αυτά ....

Όσο για τις ενσωματωμένες μπαταρίες κατάλαβα ότι αυτό είναι ο ευσεβής πόθος των εισαγωγέων και δεν ισχύει.--

(Άντε και ΦΠΑ 36%!!!! )

 

Υ.Γ.

Δεν βλέπω καμία κινητικότητα στο θέμα του Xiaomi Mi4C : ΟΛΑ ΚΑΛΑ ή ΔΕΝ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να το αγοράσει κάποιος; Αφού βγήκε το 4s και λογικά σε καμια βδομάδα θα βγει και κανα ακόμα της ίδιας σειράς.

Το 4s είναι ακριβότερο για να το προτιμήσει κάποιος στην παρούσα φάση. Βέβαια η ψαλίδα έχει κλείσει σημαντικά υπέρ του 4s που είναι αρκετά καλύτερο πλέον! Ειδικά στη μπαταρία βλέπω καλύτερα αποτελέσματα με 260mah παραπάνω και ας έχουν τα ίδια σωθικα οι δύο συσκευές.

 

Στάλθηκε από το MI 4S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Το 4s είναι ακριβότερο για να το προτιμήσει κάποιος στην παρούσα φάση. Βέβαια η ψαλίδα έχει κλείσει σημαντικά υπέρ του 4s που είναι αρκετά καλύτερο πλέον! Ειδικά στη μπαταρία βλέπω καλύτερα αποτελέσματα με 260mah παραπάνω και ας έχουν τα ίδια σωθικα οι δύο συσκευές.

 

Στάλθηκε από το MI 4S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μπορεί, αλλά αυτή τη στιγμή στο Gearbest βλέπω το 4c 3GB/32 στα $258 και το 4s 3GB/64 στα $269, τουλάχιστον εδώ, κανένας λόγος αγοράς του 4c

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί, αλλά αυτή τη στιγμή στο Gearbest βλέπω το 4c 3GB/32 στα $258 και το 4s 3GB/64 στα $269, τουλάχιστον εδώ, κανένας λόγος αγοράς του 4c

 

Στο vickmall ομως το 4c εχει 214 δολλαρια το 3/32!

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα πέρασα ελληνική dev.. Η μπαταρία βελτιώθηκε αισθητά γενικά το τηλέφωνο πολύ καλό κάμερα ηχεία wifi όλα πολύ καλά μέχρι στιγμής γενικά δεν έχω παράπονο!

 

Καλησπέρα,

επειδή περιμένω το Mi4c, περίπου, ποιόν οδηγό ακολούθησες;

Διαβάζοντας και αναζητώντας, τα βρίσκω λίγο μπερδεμένα...

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΕΡΝΑΕΙ, ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΙΝΕΙ:):):)

Το κατάστημα λέει "υπομονή"!!! αλλά ακόμη δεν φαίνεται τίποτα με το Tracking Information της SP. Πολύ περίεργα όλα αυτά ....

Όσο για τις ενσωματωμένες μπαταρίες κατάλαβα ότι αυτό είναι ο ευσεβής πόθος των εισαγωγέων και δεν ισχύει.--

(Άντε και ΦΠΑ 36%!!!! )

 

Υ.Γ.

Δεν βλέπω καμία κινητικότητα στο θέμα του Xiaomi Mi4C : ΟΛΑ ΚΑΛΑ ή ΔΕΝ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ?

Εισ εκτός θέματος. Απευθύνσου στο κατάλληλο θέμα γι αποστολές από Κίνα

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα ακόμα για το 6... Το πιο πιθανό σενάριο είναι να πάμε κατευθείαν στο 7...

 

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

άρχισε να την παίζει λίγο η σιαομι με τα 100 τηλέφωνα που έχει βγάλει και τώρα δε μπορεί να συμμαζέψει το software :mad:

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Σκασίλα μας το Android 6, δεν έχει τίποτα το ουσιαστικό να προσφέρει που δεν προσφέρει ήδη η Miui.

Βγήκε Miui v8 για το Mi4c και σήμερα πέρασα την ελληνική, αισθητή βελτίωση στην απόκριση, δεν έχω προλάβει να παίξω ιδιαίτερα με το νέο περιβάλλον να πω άλλες εντυπώσεις

Link to comment
Share on other sites

Σκασίλα μας το Android 6, δεν έχει τίποτα το ουσιαστικό να προσφέρει που δεν προσφέρει ήδη η Miui.

Βγήκε Miui v8 για το Mi4c και σήμερα πέρασα την ελληνική, αισθητή βελτίωση στην απόκριση, δεν έχω προλάβει να παίξω ιδιαίτερα με το νέο περιβάλλον να πω άλλες εντυπώσεις

Καλά, μην τα λέμε όπως μας συμφέρει. Γενικότερα με τόσες συσκευές που έχει δεν μπορεί να τις υποστηρίξει και συνεχίζει να βγάζει κι άλλες... Απλά είναι τραγικό που βγάζουν εξαιρετικό hardware και από άποψή software είναι επιεικώς τραγική...

 

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλά, μην τα λέμε όπως μας συμφέρει. Γενικότερα με τόσες συσκευές που έχει δεν μπορεί να τις υποστηρίξει και συνεχίζει να βγάζει κι άλλες... Απλά είναι τραγικό που βγάζουν εξαιρετικό hardware και από άποψή software είναι επιεικώς τραγική...

 

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

Δεν μπορεί να τις υποστηρίξει; Ενώ βγάζει κάθε βδομάδα ενημερώσεις για όλες; Ενώ τις αναβάθμισε σχεδόν όλες σε Miui 8; Επιεικώς τραγική στο software; Για την Xiaomi μιλάμε; Μήπως μπέρδεψες τα topic; :lol: Βάλε την ελληνική Miui 8 και ξανασκέψου το σοβαρά αυτό που πες

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα κ εγώ την miui 8...σαν interface οκ ωραίο θεωρώ ότι είναι καλύτερο από πριν.. Απλά μ κάνει κάτι θεματακια με το fb.. Επίσης όποιον τον νοιάζει από 64000 σκορ π ειχα φέρει στο antutu τώρα φέρνει 54000...βέβαια τα παλικάρια στο miui. Gr θα τα φτιάξουν όλα όπως πάντα.. Όσο για τον φίλο π ρωτάει ακολούθησα τον οδηγό που δίνει το miui φόρουμ...
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα κ εγώ την miui 8...σαν interface οκ ωραίο θεωρώ ότι είναι καλύτερο από πριν.. Απλά μ κάνει κάτι θεματακια με το fb.. Επίσης όποιον τον νοιάζει από 64000 σκορ π ειχα φέρει στο antutu τώρα φέρνει 54000...βέβαια τα παλικάρια στο miui. Gr θα τα φτιάξουν όλα όπως πάντα.. Όσο για τον φίλο π ρωτάει ακολούθησα τον οδηγό που δίνει το miui φόρουμ...

Έχουν μειώσει την συχνότητα των μεγάλων πυρήνων καπου στο μισό. Εγώ βέβαια τους είχα στο ελάχιστο, αλλά πρόσεξα πως μετά την αναβαθμιση η νέα ρομ τους πήγε στα 800κάτι, εξού κι η διαφορά στο σκορ.

 

Όποιον τον ξενίσει επίσης στη Miui 8 η μπάρα ειδοποιήσεων με τους διακόπτες αλα samsung, υπάρχει η επιλογή για επαναφορά στο παλιό στυλ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...