Jump to content

Xiaomi Mi 4C


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το φλασάρισμα της Mi-Globe rom δεν κλειδώνει τον BL;

 

Εμένα από αλλαγή lollipop -> nougat κλείδωσε αλλά ξεκλειδωσα εύκολα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτό γίνεται σχεδόν σε όλες τις μεταβάσεις σε άλλη έκδοση.

Έβαλα την globe σε ένα Mi5S που έχω με dirty flash πάνω από ίδιας ημερομηνίας XTRV και δεν επηρεάστηκε o BL.

Όταν με το καλό διορθώσω και το Mi4C θα βάλω την stable εκεί και θα το κρατήσω έτσι για δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό γίνεται σχεδόν σε όλες τις μεταβάσεις σε άλλη έκδοση.

Έβαλα την globe σε ένα Mi5S που έχω με dirty flash πάνω από ίδιας ημερομηνίας XTRV και δεν επηρεάστηκε o BL.

Όταν με το καλό διορθώσω και το Mi4C θα βάλω την stable εκεί και θα το κρατήσω έτσι για δεύτερο.

 

Έχω την εντύπωση ότι στο mi4c "κάθονται"καλύτερα ρομ mi globe(κυρίως σε θερμοκρασίες)

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι στο mi4c "κάθονται"καλύτερα ρομ mi globe(κυρίως σε θερμοκρασίες)

 

Αυτή σκοπεύω να βάλω μόλις φτιάξω την οθόνη, και να το αφήσω έτσι (για δεύτερη συσκευή)

Link to comment
Share on other sites

μεχρι τωρα στην miui stable nougat που εβαλα στο mi4c

με τα debloater k doze mods

 

δυσλειτουργια δεν ειδα κατι σοβαρο

επιδοσεις δεν τσεκαρα αλλα το νιωθεις καπου γυρω στα 70000 antutu

στο 2gb μοντελο ελευθερη μνημη αφηνει γυρω στα 700+mb αλλα μαλλον την διαχειριζεται καλυτερα απο αλλες rom που εχω δει

θερμοκρασιες στα ιδια με την MM RR αλλα οταν ζεσταθει πεφτει γρηγοροτερα

μπαταρια εντυπωσιακα καλη

 

ps twrp εβαλα το TWRP-3.1.0-2-libra-N.img κ φαινεται να δουλευει σωστα ,δοκιμαστε κ εσεις κ πειτε

https://androidfilehost.com/?w=files&flid=149106&sort_by=date&sort_dir=DESC

Edited by Redshift
Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια με πριν.

50-50 wifi/4G κοντά στις 3 ώρες SOT.

70-30 wifi/4G κοντά στις 3,5

Τα παραπάνω με μια SIM Cosmote, WiFi + 4G συνέχεια ανοιχτά, φωτεινότητα στο αυτόματο (οθόνη περίπου 25%).

 

from my Mi4c

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα βηματα απο stable 8.2.1 με ΜΜ σε stable 8.2.3 με nougat πια ειναι ωστε να μην μπω στη διαδικασια να κανω unbrick?

Προσοχή μόνο στον bootloader γιατί θα κλειδώσει από εκεί και πέρα εγώ φλασαρω με otg οπότε κάνω wipe/format σχεδόν τα πάντα.τα βήματα που ακολούθησα ήταν από stable lollipop σε stable nougat,σεταρα την rom ξεκλειδωσα bootloader πέρασα twrp.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και USB on the go να μην έχεις μπορείς να κάνεις wipe τα πάντα πλην του storage. Περνάς την ROM και μετά κάνεις wipe και το storage και είσαι κούκλος :-)

 

from my Mi4c

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή μόνο στον bootloader γιατί θα κλειδώσει από εκεί και πέρα εγώ φλασαρω με otg οπότε κάνω wipe/format σχεδόν τα πάντα.τα βήματα που ακολούθησα ήταν από stable lollipop σε stable nougat,σεταρα την rom ξεκλειδωσα bootloader πέρασα twrp.

 

 

Σ ευχαριστω πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και USB on the go να μην έχεις μπορείς να κάνεις wipe τα πάντα πλην του storage. Περνάς την ROM και μετά κάνεις wipe και το storage και είσαι κούκλος :-)

 

from my Mi4c

 

Ο καλύτερος τρόπος για αυτούς που δεν έχουν otg :) θα πάρω ένα backup την mi globe και θα δοκιμάσω την xtrv να δω πως πάει .

Link to comment
Share on other sites

Θετικές εντυπώσεις μέχρι τώρα και για την RR 5.8.3 απίστευτα smooth, αρκετά καλη μπαταρία ,δεν ανεβάζει θερμοκρασία

Έβαλα greenify και στο kernel adiutor minium cpus big στο 0

Link to comment
Share on other sites

εχω παρατηρησει στο κινητο οτι περιπου μια στις δεκα φορες που θα πατησω το power button για να το ξεκλειδωσω η οθονη αργει περιπου 4-5 δευτερολεπτα να ανοιξει.. το εχω πανω απο ενα χρονο αλλα ξεκινησε να το κανει τον τελευταιο μηνα.. αλλαξε ρομ ( οχι γι αυτο τον λογο ) αλλα και παλι με την νεα ρομ ( miui global stable ) το ετσι μια στις 10 περιπου φορες.. any thoughts?
Link to comment
Share on other sites

εχω παρατηρησει στο κινητο οτι περιπου μια στις δεκα φορες που θα πατησω το power button για να το ξεκλειδωσω η οθονη αργει περιπου 4-5 δευτερολεπτα να ανοιξει.. το εχω πανω απο ενα χρονο αλλα ξεκινησε να το κανει τον τελευταιο μηνα.. αλλαξε ρομ ( οχι γι αυτο τον λογο ) αλλα και παλι με την νεα ρομ ( miui global stable ) το ετσι μια στις 10 περιπου φορες.. any thoughts?

 

Δοκίμασε να βάλεις να ξεκλειδώνει με τα πλήκτρα έντασης,αν το κάνει και πάλι δοκίμασε να βάλεις θέματα, τρόπο ξεκλειδωματος , αρχική οθόνη κτλ τα μανισια.

Link to comment
Share on other sites

εχω παρατηρησει στο κινητο οτι περιπου μια στις δεκα φορες που θα πατησω το power button για να το ξεκλειδωσω η οθονη αργει περιπου 4-5 δευτερολεπτα να ανοιξει.. το εχω πανω απο ενα χρονο αλλα ξεκινησε να το κανει τον τελευταιο μηνα.. αλλαξε ρομ ( οχι γι αυτο τον λογο ) αλλα και παλι με την νεα ρομ ( miui global stable ) το ετσι μια στις 10 περιπου φορες.. any thoughts?

 

προβλημα στο κουμπακι ειναι αφου στο κανει με διαφορετικες rom

 

εγω χρησιμοποιω το double tap to wake αλλα καλη λυση θα ηταν κ αυτο που σου λεει ο Σαββας

 

 

 

btw στο xda διαβαζω οτι μαλλον θα παρει κ android O ανεπισημα με custom roms προφανως

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

Είτε με supercharged (Optimize_N) είτε με το Govtuner powersave, η κατανάλωση μπαταρίας μου φαίνεται πολύ αυξημένη στην Mi-globe σε σχέση με στοκ xiaomi.eu. Έχει κάνει άλλος σύγκριση;
Link to comment
Share on other sites

Είτε με supercharged (Optimize_N) είτε με το Govtuner powersave, η κατανάλωση μπαταρίας μου φαίνεται πολύ αυξημένη στην Mi-globe σε σχέση με στοκ xiaomi.eu. Έχει κάνει άλλος σύγκριση;

Αν εννοείς την τελευταία stable ναι... Η τελευταία δεν έχει και την καλύτερη διαχείριση... Για εμένα μέχρι στιγμής η καλύτερη σε nougat που έχω δει είναι η xtrv aroma η τελευταία (δηλαδή προτελευταία dev) σε συνδυασμό με optimize n...

 

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς την τελευταία stable ναι... Η τελευταία δεν έχει και την καλύτερη διαχείριση... Για εμένα μέχρι στιγμής η καλύτερη σε nougat που έχω δει είναι η xtrv aroma η τελευταία (δηλαδή προτελευταία dev) σε συνδυασμό με optimize n...

 

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

την dev έχω, όχι stable. θα ξαναδοκιμασω τις ελληνικές xtrv, ελπίζω να χουν ξεφύγει απ τα bugs που χαν αρχικά

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγώ, αυξημένη θερμοκρασία σε internet (απλή χρήση) και φυσικά η μπαταρία σαν νεράκι.θα δοκιμάσω την xtrv.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες δοκιμάστε οπωσδήποτε την fixed 7.6.10 dev xtrv που έβγαλαν... Είναι τρομερή σε όλα της σε συνδυασμό με optimized n και doze enable...

 

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω θέμα.

Δε φορτίζει πάνω από το 34% με κανένα τρόπο (καλώδιο, charger, powerbank etc).

 

Μπαταρία;

Edited by nstasino
Link to comment
Share on other sites

Παίδες δοκιμάστε οπωσδήποτε την fixed 7.6.10 dev xtrv που έβγαλαν... Είναι τρομερή σε όλα της σε συνδυασμό με optimized n και doze enable...

 

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

Την έβαλα και την κράτησα. Τελικά η Mi-Globe ήταν ό,τι χειρότερο σε αυτονομία, και δεν έβρισκα σωτηρία

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω θέμα.

Δε φορτίζει πάνω από το 34% με κανένα τρόπο (καλώδιο, charger, powerbank etc).

 

Μπαταρία;

 

Πάρε backup και δοκίμασε άλλη ρομ,είχα το ίδιο πρόβλημα με ένα thl και μόλις άλλαξα ρομ έστρωσε.αν δεν γίνει τίποτα παραγγέλνεις μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...