Jump to content

Doogee X5 Galicia


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επαθε της κοπελας μου το Χ5 ενα κοκομπλοκο και η εφαρμογη της κλησης κρασαρε μονιμα.

Τι clear cache,τι restart κτλ,τελικα εκανα επαναφορα.

Ειχα κανει ενα update και το εχασε.

Τωρα κατεβασα παλι ενα update που δινει η ιδια η doogee και το κανω μεσω updater,το κανει ,ανοιγει αλλα δεν εχει αλλαξει τιποτα.

Ουτε καν στην εκδοση δε βγαζει διαφορετικη.

Αξιζει το κοπο να κατσω να περασω twrp και custom rom με ΜΜ?

Εχει διαφορα σε επιδοσεις και μπαταρια?Η να της το αφησω ετσι ,να μη μπλεκω κιολας?

Επισης καμια μπαταρια απο ebay δοκιμασμενη παιζει?κατα προτιμηση και μεγαλυτερη απο τη μαμα.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Επαθε της κοπελας μου το Χ5 ενα κοκομπλοκο και η εφαρμογη της κλησης κρασαρε μονιμα.

Τι clear cache,τι restart κτλ,τελικα εκανα επαναφορα.

Ειχα κανει ενα update και το εχασε.

Τωρα κατεβασα παλι ενα update που δινει η ιδια η doogee και το κανω μεσω updater,το κανει ,ανοιγει αλλα δεν εχει αλλαξει τιποτα.

Ουτε καν στην εκδοση δε βγαζει διαφορετικη.

Αξιζει το κοπο να κατσω να περασω twrp και custom rom με ΜΜ?

Εχει διαφορα σε επιδοσεις και μπαταρια?Η να της το αφησω ετσι ,να μη μπλεκω κιολας?

Επισης καμια μπαταρια απο ebay δοκιμασμενη παιζει?κατα προτιμηση και μεγαλυτερη απο τη μαμα.

Ευχαριστω.

 

Μεσω φλαστουλς και περνας μεσω υπολογιστη το νεο λογισμικο.

Αλλα προτου να το κανεις κανε μια επαναφορα ρυθμισεων μηπως και γλυτωσεις το φλασαρισμα

Link to comment
Share on other sites

Με την επαναφορα εστρωσε,τωρα παιρνει κανονικα τηλεφωνα.

Απλα ελεγα να της περασω την αναβαθμιση η το 6αρι ΜΜ αν εχει διαφορες σημαντικες.Εχει σε σχεση με τη 5.1 που φοραει απο το εργοαστασιο?

Ειναι και με τη παλια μητρικη αυτο οποτε εχει εκδοση απο το 2015.

Link to comment
Share on other sites

Με την επαναφορα εστρωσε,τωρα παιρνει κανονικα τηλεφωνα.

Απλα ελεγα να της περασω την αναβαθμιση η το 6αρι ΜΜ αν εχει διαφορες σημαντικες.Εχει σε σχεση με τη 5.1 που φοραει απο το εργοαστασιο?

Ειναι και με τη παλια μητρικη αυτο οποτε εχει εκδοση απο το 2015.

 

Εδωσε καινουριο update h doogee για την παλια μητρικη?

Link to comment
Share on other sites

Εδωσε καινουριο update h doogee για την παλια μητρικη?

 

Βρηκα ενα που λεει οτι ειναι απο οκτωμβρη του 16.

Σιγουρα τη τελευταια φορα που ασχοληθηκα ηταν πριν απο τοτε,αρα μαλλον εβγαλε καποιο update.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε εσυ την εκδοση που ειναι για την καινουργια μητρική και στο flashtool επέλεξε τα ολα ΕΚΤΟΣ bootloader.
Link to comment
Share on other sites

Eγινε,θα κανω αυτο.

απλα αυτα τα update της doogee τα περνας μεσω updater χωρις πολλα μπλεξιματα.

απο οτι φαινεται θα λερωσω τα χερια μου :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μόνο που δεν υπάρχει update για τη συσκευή με παλαιά μητρική σε android 6. Επειδή η συσκευή έχει κυκλοφορήσει με 4 διαφορετικές εκδόσεις, υπάρχει ασυμβατότητα και γι' αυτό τα updates δε λειτουργούν για όλες τις εκδόσεις. Επίσης αν βάλεις update για άλλη έκδοση από αυτή που έχεις είναι πιθανόν να καταλήξει σε bootloop και να μην επανέρχεται αν δεν εγκαταστήσεις την κατάλληλη ρομ για την έκδοση που έχεις. Καλύτερα λοιπόν να το κάνεις με το sp flash tool και τον τρόπο που αναφέραμε παραπάνω(χωρις τον preloader) μιας και είναι πιο ασφαλές. Επίσης, από τις επιλογές του sp flash tool να προσέξεις να είναι σε "download only" mode και όχι σε "format all" ή "firmware update", επειδή με το πρώτο υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σβηστει το ΙΜΕΙ, ενώ με το δεύτερο εγκαθίστανται όλα τα μέρη της ρομ, συνεπώς και ο preloader του οποίου την εγκατάσταση θέλεις ν' αποφύγεις. Ακόμη, αν βάλεις την ΜΜ μην προσπαθήσεις να κάνεις update μέσω της συσκευής, γιατί θα έχεις bootloop όπως ανέφερα παραπάνω, μιας και η doogee δεν έχει μπει στον κόπο να την προσαρμόσει ώστε να εγκαθίσταται χωρίς κόλπα και στις παλαιότερες εκδόσεις της συσκευής(αν και λειτουργεί μια χαρά).
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Lineage OS ή Cyanogen έχει βάλει κανείς με τον παλιό preloader;

 

Στάλθηκε από το X5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

Ήρθε η μπαταρία 3100mah κόκκινη.

Δεν με εντυπωσίασε με την απόδοση της. Βέβαια είναι ακόμη καινούργια. Θα δούμε.

 

Στάλθηκε από το X5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα. Κανενα δοκιμασμένο λινκ για αγορα αυθεντικής μπαταρίας ή έστω μη αυθεντικής αλλα ποιοτικής εχουμε;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα ,

έχω ένα Χ5 απλό και έχει μείνει στην V15-2015.11.02, Πρέπει να περάσω ξανά την ρομ.

Να περάσω πρώτα αυτή https://docs.google.com/uc?id=0Bziqh7RXsn-Ddkt1LXdjdFJRblk&export=download

και μετά αυτή https://drive.google.com/open?id=0Bziqh7RXsn-DQk1CRzVIZWNsSnc

για να πάω σε 6'αρια? ή χρησιμοποιώ κατευθείαν την δεύτερη ?

θα το κάνω σε sp flash tools.

Πρέπει να προσεξω κάτι εκτός του να μην περάσω τον preloader?

 

 

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Edited by Darkpurple
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κατ' ευθείαν βάλε την 6, αλλά δε θα φλασάρεις τον preloader.

Μπορείς επίσης να φλασάρεις μόνο system, recovery, boot και logo, ώστε να κρατήσεις και εφαρμογές/ρυθμίσεις. Αν δε φλασάρεις το userdata παραμένουν. Βέβαια επειδή είναι αναβάθμιση του λειτουργικού ίσως να υπάρξουν προβλήματα σε εφαρμογές(εγώ πάντως δεν είχα κανένα όταν το έκανα). Μπορείς να το δοκιμάσεις και σε περίπτωση που έχεις πρόβλημα κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Edited by dancer_69
Link to comment
Share on other sites

Πριν 4-5 μερες εκανα αναβαθμιση στο x5 με την παλια μητρικη σε android 6 (παρεπιπτοντως το τηλεφωνο παει πολυ καλυτερα απο την v20 5.1 που ειχα,και ειναι και πιο ωραια:lol:),βρηκα την ρομ στο(πρωην) επισημο φορουμ της αλλα επειδη εχει βγει νεο update(23/8/2017)" μου εβγαζε να κανω την αναβαθμιση firmware και μου εσπαζε τα νευρα... αλλα για να βρεις το νεο update πρεπει να μπεις στο νεο forum της doogee και να το κατεβασεις...

Κατ αλλα το φλασαρα χωρις να επιλεξω το preloader και ολα ΟΚ!!!

Link to comment
Share on other sites

Πριν 4-5 μερες εκανα αναβαθμιση στο x5 με την παλια μητρικη σε android 6 (παρεπιπτοντως το τηλεφωνο παει πολυ καλυτερα απο την v20 5.1 που ειχα,και ειναι και πιο ωραια:lol:),βρηκα την ρομ στο(πρωην) επισημο φορουμ της αλλα επειδη εχει βγει νεο update(23/8/2017)" μου εβγαζε να κανω την αναβαθμιση firmware και μου εσπαζε τα νευρα... αλλα για να βρεις το νεο update πρεπει να μπεις στο νεο forum της doogee και να το κατεβασεις...

Κατ αλλα το φλασαρα χωρις να επιλεξω το preloader και ολα ΟΚ!!!

 

Μπορεις να δώσεις λινκ απο το νεο φορουμ; Επισης πως ξεχωρίζουμε ποιο μοντελο εχουμε (παλια μητρική η καινούρια) και κατ' επεκταση τις ρομ για την παλια μητρική και την καινούρια;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να δώσεις λινκ απο το νεο φορουμ; Επισης πως ξεχωρίζουμε ποιο μοντελο εχουμε (παλια μητρική η καινούρια) και κατ' επεκταση τις ρομ για την παλια μητρική και την καινούρια;

 

γράφεις στον dialer *#*#8615##*

και θα σου βγάλει : π χ g931bm_dg_a37_wg_hd_64g8g το δικό μου ,είναι το παλιό.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να δώσεις λινκ απο το νεο φορουμ; Επισης πως ξεχωρίζουμε ποιο μοντελο εχουμε (παλια μητρική η καινούρια) και κατ' επεκταση τις ρομ για την παλια μητρική και την καινούρια;

 

googlαρε doogee forum και θα το βρεις,πρεπει να κανεις και λογαριασμο για να μπεις μεσα στο θεμα για να κατεβασεις την ρομ.

το τοπικ πρεπει να λεει doogee x5 rom ταδε...

Link to comment
Share on other sites

Έχει περάσει κανείς αυτήν :https://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=851223 ( 7.1.1 Android BETA4 )?

 

Αξίζει; Έχει διαφορά στην λειτουργία;

 

Τώρα είμαι με την 6άρα η οποία είναι πολύ καλύτερη από ότι με τα 5άρια. Σαν να είναι άλλο τηλέφωνο.

Ευχαριστώ.

Edited by Darkpurple
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα, έχω το Doogee X5 αγορασμένο από ελληνικό κατάστημα τον Απρίλιο του '17. Άψογο στην λειτουργία του για τα χρήματα του. Μέτα από ένα διάστημα άρχισε να μου εμφανίζει διαφημίσεις δίχως να κάνω χρήση κάποια εφαρμογής. Ψάχνοντας, βρήκα ότι είναι μια προεγκατεστήμενη εφαρμογή com.android.snap όπου και τη απενεργοποιησα. Το θέμα μου τώρα είναι οτι ξαφνικά δονείται χωρίς να υπάρχει κάποια ειδοποίηση ή να τρέχει κάποια εφαρμογή. Έχει συμβεί σε κάποιον κάτι αντίστοιχο ώστε να μου δώσει μια λύση.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...