Jump to content

Doogee X5 Galicia


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σου dancer_69.

 

Προσπάθησα να φορέσω την twrp 3.0.2 που μου πρότεινες, ανεπιτυχώς.

 

Μήπως πρέπει να φορμάρω το partition του recovery με κάποιο utility, και μετά να εγκαταστήσω το stock recovery? Και αν ναι, που μπορεί να βρίσκεται αυτό το stock recovery?

 

Να υπενθυμίσω ότι πάλι η συσκευή λειτουργεί πλήρως, χωρίς όμως recovery...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μάγκες εγώ έχω το x5 εδώ και 2 μήνες. Μου έβγαλε ειδοποίηση για αναβάθμιση, τη πάτησα, κάτι κατέβασε, σταμάτησε, επανεκκίνηση δεν έκανε ποτέ και μετά που πήγα ρυθμίσεις μου βγάζει πως υπάρχει νέα έκδοση, το πατάω και μου γράφει "Το σύστημα σας έχει καταστραφεί, η ασύρματη ενημέρωση είναι απενεργοποιημένη". Και είμαι σε WiFi. Καμία ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου dancer_69.

 

Προσπάθησα να φορέσω την twrp 3.0.2 που μου πρότεινες, ανεπιτυχώς.

 

Μήπως πρέπει να φορμάρω το partition του recovery με κάποιο utility, και μετά να εγκαταστήσω το stock recovery? Και αν ναι, που μπορεί να βρίσκεται αυτό το stock recovery?

 

Να υπενθυμίσω ότι πάλι η συσκευή λειτουργεί πλήρως, χωρίς όμως recovery...

 

Μπορείς να δοκιμάσεις να φλασάρεις τη recovery χειροκίνητα. Αυτό μπορεί να γίνει με το adb ή με κάποιον terminal emulator. Θα πρέπει πρώτα να βρεις σε ποιο διαμέρισμα είναι εγκατεστημένη η recovery. Σε μένα είναι στο /dev/block/mmcblk0p8, αλλά επειδή η εντολή που θα χρησιμοποιηθεί είναι επικίνδυνη γιατί θα γράψει σε όποιο διαμέρισμα της πεις χωρίς επιβεβαίωση, καλύτερα να βεβαιωθείς ότι είναι το σωστό.

Αν χρησιμοποιήσεις το adb, θα πρέπει να ανοίξεις ένα παράθυρο γραμμής εντολών των windows, να δώσεις την εντολή "adb shell"(χωρίς τα εισαγωγικά) και να πατήσεις enter. Αν χρησιμοποιήσεις κάποιον terminal emulator στη συσκευή δε χρειάζεται η παραπάνω εντολή.

Μετά δίνεις την εντολή "su" για να συνδεθείς ως root.

Έπειτα δίνεις την εντολή "ls -l /dev/block/platform/mtk-msdc.0/11120000.msdc0/by-name" και θα εμφανιστεί μια λίστα με όλα τα διαμερίσματα και τις ονομασίες τους. Αυτή η διαδρομή είναι στη δική μου συσκευή πιθανότατα να είναι το ίδιο και στη δική σου. Αν όχι, δοκίμασε την παρακάτω εκδοχή:

"ls -l /dev/block/platform/mtk-msdc.0/11120000.msdc0/by-name"(έτσι νομίζω ήταν όταν είχα την έκδοση 5.1).

Αφού επιβεβαιώσεις σε ποιο διαμέρισμα βρίσκεται η recovery και αφού αντιγράψεις το αρχείο recovery.img στον εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο της συσκευής(πρέπει να είναι στο /storage/emulated/0) δίνεις την εντολή:

dd if=/storage/emulated/0/recovery.img of=/dev/block/mmcblk0p8(ή όποιο διαμέρισμα είναι αν δεν είναι αυτό).

Δε θα εμφανιστεί κάτι μόλις πατήσεις το enter, αλλά μόλις ολοκληρωθεί η εγγραφή θα εμφανιστεί ένα μήνυμα για το πόσα bytes γράφτηκαν.

Επειδή όπως είπα η dd γράφει χωρίς επιβεβαίωση, θα πρέπει να βεβαιωθείς ότι οι διαδρομές είναι σωστές(if είναι η διαδρομή στην οποία βρίσκεται η recovery.img που θα αντιγραφεί, of είναι η διαδρομή του διαμερίσματος που θα γίνει η εγγραφή).

Πάντως επειδή υπάρχει το Sp flash tool πιθανότατα θα μπορεί να διορθωθεί αν γίνει λάθος εγγραφή, με το φλασάρισμα της επίσημης ρομ. Ο τρόπος αυτός λειτουργεί παντως. Έτσι τη φλάσαρα κι εγώ μια φορά πριν μερικούς μήνες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μάγκες εγώ έχω το x5 εδώ και 2 μήνες. Μου έβγαλε ειδοποίηση για αναβάθμιση, τη πάτησα, κάτι κατέβασε, σταμάτησε, επανεκκίνηση δεν έκανε ποτέ και μετά που πήγα ρυθμίσεις μου βγάζει πως υπάρχει νέα έκδοση, το πατάω και μου γράφει "Το σύστημα σας έχει καταστραφεί, η ασύρματη ενημέρωση είναι απενεργοποιημένη". Και είμαι σε WiFi. Καμία ιδέα;

Μήπως έχεις κάνει root ή έχεις αλλάξει την εργοστασιακή recovery?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα φταίει τότε, κι εγώ όσες φορές δοκίμασα ποτέ δεν κατάφερα να κάνω ενημέρωση ποτέ δεν τα είχα καταφέρει ως σήμερα. Βέβαια πάντα δοκίμαζα έχοντας κάνει root(και κάνοντας unroot μια φορά). Μόνο σήμερα έγινε ενημέρωση και αυτό λόγω του ότι είχα φλασάρει τα "system.img" και "boot.img" με το SP Flash Tool πρώτα. Και το μετάνιωσα γιατί μετά την ενημέρωση η συσκευή κόλλησε και δεν έμπαινε ούτε σε recovery. Και αυτό δε διορθώθηκε ακόμη και αφού φλάσαρα κανονικά πάλι τη ρομ που είχα(g931bm-dg-a37-wg-hd-64g8g-60_DOOGEE-X5-Android6.0-20160725_release) μέσω firmware update. Κατάφερα να την επαναφέρω μόνο αφού φλάσαρα την έκδοση 19(android 5.1).

Φαίνεται ότι οι επίσημες roms με android 6.0 που κυκλοφορούν είναι ported από το Χ5ΜΑΧ και η ενημέρωση που εμφανίζεται ως διαθέσιμη αφού φλασαριστεί μια τέτοια ρομ είναι ουσιαστικά για το X5MAX και όχι για το Χ5, με αποτέλεσμα να μπρικάρει η συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα αγοράσει από vickmall στα 60 δολλάρια. Τίμιο κινητό και πολύ γρήγορο για τα χρήματα του. Αν σκεφτείτε ότι είχα lg L3II πριν και πήρα με καλύτερα χαρακτηριστικά φτηνότερο κινητό τότε ναι αισθάνομαι κερδισμένος από την αγορά μου. Να πω ότι έχει και αντοχή στο πέσιμο. Το έχω ρίξει 2-3 φορές και δεν έχει πάθει τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδία κάτι πατήθηκε καταλάθος και μου έχει βγάλει ένα αστεράκι δίπλα από το εικονίδιο για το σήμα.

Θέλω να αποφύγω την επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ξέρει κανείς πως διορθόνεται;

Link to comment
Share on other sites

Είναι οι ειδοποιήσεις προτεραιότητας.Πάτα το πλήκτρο της φωνής και επέλεξε την καμπάνα-->όλα
Link to comment
Share on other sites

Μόλις απέκτησα και εγώ το κινητό και έμεινα με το στόμα ανοιχτό με το τί μπορεί κανείς να αγοράσει με τόσα λίγα χρήματα. Το κινητό είναι ακριβώς όπως μου αρέσουν τα κινητά τόσο σε εμφάνιση όσο και σε ποιότητα. Δεν θέλω κόσμημα με μέταλλα και γυαλιά, ούτε εξεζητημένες τεχνικές κατασκευής, ούτε άλλα φρου φρου. Άφωνος! Φυσικά και έχει κάποια μεινοκτήματα (το πρώτο που εντόπισα είναι, φυσικά, η μέτρια κάμερα), αλλά μιλάμε για ένα πεντηντάρικο...

Στο θέμα μας τώρα, ποια rom προτείνετε; Επειδή είμαι οπαδός των CM, αξίζει τον κόπο να περάσω κάποια έκδοσή της; Το ραδιόφωνο υπάρχει τρόπος να δουλέψει στην CM, πέρα από το να κατεβάσω το Spirit FM; Και αν δεν υπάρχει καλή CM, υπάρχει κάποια καλή AOSP; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Εχει ο αδερφος ενα χ5 απλο. Κατι εγινε και τωρα οταν ξεκιναει, κολλαει στο doogee logo. Το τηλεφωνο δεν ειναι rooted και δεν θυμαμαι μεχρι ποια εργοστασιακη αναβαθμιση εχει παρει. Προσπαθω να κανω factory reset και δε μπορω. Παταω volume up+power αλλα βγαζει μονο 3 επιλογες. Normal boot, Fast boot, Recovery. Στο recovery μου βγαζει "Καμια εντολη". Τα δεδομενα δε με ενδιαφερουν. Απλα να ξανα ανοιξει το τηλεφωνο.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το "καμία εντολή" δεν το έχω δει ποτέ. Μήπως σου εμφανίζει την εικόνα του android με ένα θαυμαστικό? Αν ναι, τότε μπορείς να μπεις στη recovery. Δες εδώ πως:

Αν πάλι για κάποιο λόγο δεν υπάρχει η recovery καθόλου(δεν ξέρω βέβαια πως θα μπορούσε να γίνει αυτό χωρίς ρουτ και επέμβαση απ' το χρήστη), μπορείς να ξαναπεράσεις τη ρομ. Εδώ είναι η επίσημη ρομ από τη doogee:

http://www.doogee.cc/download.php?ProId=52

Υπάρχουν και άλλες εκδόσεις στο needrom.com, βέβαια(υπάρχουν και αρκετές android 6.0 beta που λειτοουργούν χωρις πρόβλημα).

Εδώ μπορείς να βρεις το πρόγραμμα που χρειάζεται για το φλασάρισμα της ρομ(sp flash tool):

http://www.doogeemobile.com/download

και εδώ οδηγίες χρήσης του:

http://www.doogeemobile.com/blog/how-to-flash-mtk-smartphones-with-sp-flash-tool/

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω. Ηθελε το συνδυασμο των τριων πληκτρων για να μπει στο recovery. Κανοντας wipe data/factory reset, τα δεδομενα που ειναι στη sd καρτα δεν σβηνονται ετσι?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω. Δυστυχως ομως, και παλι μετα το wipe, κολλαει στο doogee logo. Μενει να δοκιμασω και τη λυση με το sp tool

 

edit1

 

Μου βγαζει οτι υπαρχει προβλημα με το αρχειο scatter, οταν παω να το φορτωσω ατο sp-tool. Επιπλεον, οταν αποσυμπιεζω τη ρομ, μου πεταει οτι καποιο αρχειο εχει πολυ μεγαλο ονομα. Αν το μικρυνω θα υπαρχει θεμα?

 

edit2

 

Τελικα βρηκα εκδοσεις που δουλευουν απο links που ειχε δωσει ποιο παλια ο giannissma. Οταν φορτωνουμε το scatter file, βγαζει ενα μικρο παραθυρακι με "Processing". Συνηθως ποση ωρα κραταει αυτο?

Edited by vasilisk
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μετα απο πτωση μου εβγαλε κατι γραμμες και καποια μπλε στιγματα το τζαμι δεν εσπασε λογικα η lcd οθονη μηπως ξερει καποιος καμια φτηνη για αντικατασταση.
Link to comment
Share on other sites

[/color]

Ευχαριστω. Δυστυχως ομως, και παλι μετα το wipe, κολλαει στο doogee logo. Μενει να δοκιμασω και τη λυση με το sp tool

 

edit1

 

Μου βγαζει οτι υπαρχει προβλημα με το αρχειο scatter, οταν παω να το φορτωσω ατο sp-tool. Επιπλεον, οταν αποσυμπιεζω τη ρομ, μου πεταει οτι καποιο αρχειο εχει πολυ μεγαλο ονομα. Αν το μικρυνω θα υπαρχει θεμα?

 

edit2

 

Τελικα βρηκα εκδοσεις που δουλευουν απο links που ειχε δωσει ποιο παλια ο giannissma. Οταν φορτωνουμε το scatter file, βγαζει ενα μικρο παραθυρακι με "Processing". Συνηθως ποση ωρα κραταει αυτο?

 

Δεν έχουν πρόβλημα οι ρομς, το πιο πιθανό είναι μάλλον το από που τρέχεις το sp flash tool(το όνομα του φακέλου μπορείς να το αλλάξεις). Καλύτερα να βάλεις το φάκελο με το sp flash tool(δε χρησιμοποιώ windows, αλλά αν θυμάμαι καλά δεν χρειάζεται εγκατάσταση, απλά αποσυμπίεση) στο ριζικό κατάλογο του δίσκου(c:\spFlashTool για παράδειγμα), και αν έχεις πρόβλημα με το όνομα άλλαξε το όνομα του φακέλου(τον οποίο καλύτερα να τον βάλεις και αυτόν στο φάκελο με το sp flash tool) που περιέχει το αρχείο scatter.

Κανονικά δεν θα' πρεπε να έχεις πρόβλημα ούτε με το scatter ούτε με το "proccessing". Συνήθως φορτώνονται τ' αρχεία άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μετα απο πτωση μου εβγαλε κατι γραμμες και καποια μπλε στιγματα το τζαμι δεν εσπασε λογικα η lcd οθονη μηπως ξερει καποιος καμια φτηνη για αντικατασταση.

 

 

Κάτι τέτοιο θες?

http://www.gadget-shop.gr/othoni-doogee-galicia-x5-x5-pro-original

 

http://www.gadget-shop.gr/michanismos-afis-doogee-galicia-x5-x5-pro-mauro-original

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά δεν θα' πρεπε να έχεις πρόβλημα ούτε με το scatter ούτε με το "proccessing". Συνήθως φορτώνονται τ' αρχεία άμεσα.

 

Καλημερα. Θα το δοκιμασω βαζοντας τα στο c:\

Παντως μετα απο κανα 20λεπτο αναμονης, το processing ηταν ακομα εκει. Και στο task manager εδειχνε οτι δουλευε κανονικα και δεν ηταν "not responding". Εχω 7αρια 64bit. Δοκιμασα και σε υπολογιστη με xp 32bit. Το ιδιο.

 

Παντως ειναι γεγονος οτι η εκδοση του sp-tools απο το δικο σου λινκ, με τη ρομ, παλι απο το δικο σου λινκ, μου εβγαζε προβλημα στο scatter file. Η εικονα που βλεπεις στο προηγουμενο ποστ ειναι την εκδοση του sp-tools απο το λινκ του GiannisSMA, και τη ρομ απο το δικο σου λινκ.

 

Η εικονα σε αυτο το ποστ ειναι απο τις εκδοσεις στα δικα σου λινκ. Για να μην παρεξηγηθω, σε αυτα που παραθετεις. (Εχω δοκιμασει με ονομα φακελου χωρις τους κινεζικους χαρακτηρες)

 

Εκτος και αν, συγκεκριμενες ρομ δουλευουν με συγκεκριμενες εκδοσεις sp-tools

Edited by vasilisk
Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα να παίζει ρόλο η έκδοση του sp flash tool και η έκδοση του download agent. Πάντως τα links που έβαλα είναι από το site της doogee. Εγώ χρησιμοποιώ τη linux έκδοση και είναι η :

v5.1532.00, build: 2015/08/11

και ο DA είναι:

v7.1533.02

Με αυτά δεν είχα ποτέ πρόβλημα να φορτώσει το scatter ούτε πρόβλημα με όσες ρομ έχω χρησιμοποιήσει, και έχω φλασάρει καμιά 10ρια επίσημες τουλάχιστον(συμπεριλαμβανομένης της έκδοσης 17 και 19)

εδώ είναι ο DA αν θέλεις να τον δοκιμάσεις:

https://www.dropbox.com/s/l4iwubabt8mkugy/MTK_DA.zip?dl=0

Edited by dancer_69
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

Κάτι τέτοιο θες?

http://www.gadget-shop.gr/...5-pro-original

ναι την lcd λιγο ακριβη ειναι αν βαλεις μεταφορικα ξεπερναει τα 30 και με 50 παιρνεις καινουργιο εν πασει περιπτωση μετα την πτωση δεν χτυπαει και στις κλησεις θα εχω προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Αν έχουν ξεκολλήσει από μέσα (λόγω πτώσης) μεγάφωνο η ηχείο θα έχεις πρόβλημα.

Πρέπει να το δει κάποιος που να είναι σχετικός για να σου πεί.

Μπες στο skroutz έχει από όλα αν πιάνουν τα χέρια σου.

Εννοείται να σε συμφέρει οικονομικά, αλλιώς καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους δουλεψαν ολα, και το κινητο ανοιξε και παλι. Ευχαριστω dancer. Χρησιμοποιησα τον δικο σου DA γιατι με αυτο που ηταν στο sp-tool παλι ειχα θεμα. δεν ξεκινουσε η διαδικασια. Δεν ξερω γιατι το εσβησες, αλλα και παλι ευχαριστω.

 

Επισης να πω οτι δε μου δουλεψε στα 7αρια (χ64) και μου δουλεψε σε ενα παλιο λαπτοπ που ειχε xp. Ισως οι drivers που γινονται εγκατασταση για το κινητο, να ειχαν καποιο θεμα.

Edited by vasilisk
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έσβησα, απλά για κάποιο λόγο κόβεται ένα μέρος του μηνύματος. Έκανα edit πάλι τώρα και εμφανίστηκε ξανά.

Κι εγώ είχα προβλήματα στα windows με τους drivers 2-3 φορές που το δοκίμασα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...