Jump to content

Doogee X5 Galicia


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, είχα γράψει παλιοτερα για 1 Doogee Χ5 Calicia.

Παρέλαβα μετα απο refund νεα μπαταρια, η συσκευή δούλεψε κανονικά , φόρτιζε η μπαταρία του.

Τό άφησα 1 μήνα στο συρτάρι.

Σημερα πάιρνω τη παλιά συσκευή, και πάω αλλάζω κάρτα Sim (5€), έρχομαι τοποθετώ την κάρτα Sim, πάω να ανάψω τη συσκευή δεν άναβε.

Λέω εχει τελειώσει η μπαταρία , το βάζω για φόρτιση , και εδω και 5 ώρες η συσκευή δεν έχει ανάψει.

Υπάρχει κάποια λύση , ώστε να ανάψει, πρίν το πετάξω απο το παράθυρο.

Ο γνωστός έμεινε και χωρίς τηλέφωνο.

Παίζει να χάλασε ξανα η μπαταρία ή επειδή εχει να φορτιστεί πολύ καιρό το παρουσιαζει.

To πρόβλημα είναι στή θύρα φορτισης.

Κούνησα λίγο το καλώδιο Usb , και άναψε η οθονη.

Αξιζει να πάρω θυρα φόρτισης"?

http://vifocal.com/usb-plug-charge-board-replacement-for-doogee-x5-doogee-x5-pro-smartphone.html

Aν πιανουν τα χερια σου αξιζει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ερώτηση:

 

Έχω ένα DooGee X5 με την παλιά μητρική και φοράω πλέον Android 6.0. Το είχα κάνει Root το καλοκαίρι, αλλά σύντομα το έκανα Unroot. Από όταν έκανα Root όμως, έχω θέμα με το σήμα. Ή θα είναι πολύ χαμηλό (τσεκαρισμένο με άλλη συσκευή, δεν φταίνε οι κάρτες SIM μου), ή θα είναι ανύπαρκτο σε σημείο που χάνονται οι κλήσεις. IMEI κλπ υπάρχουν. Τι μπορεί να φταίει;

Πέραξε ξανά τη ρομ. Όχι ολόκληρη, μόνο το system.img. Έτσι αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με αρχεία του συστήματος θα διορθωθεί και δε θα χάσεις και ρυθμίσεις/εφαρμογες κλπ. Αν τώρα δε διορθωθεί, ίσως είναι πρόβλημα που δημιουργείται από εφαρμογή που έτυχε να κατεβάσεις στο ίδιο διάστημα ή πρόβλημα στο hardware που συνέπεσε με το root.

Link to comment
Share on other sites

Πέραξε ξανά τη ρομ. Όχι ολόκληρη, μόνο το system.img. Έτσι αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με αρχεία του συστήματος θα διορθωθεί και δε θα χάσεις και ρυθμίσεις/εφαρμογες κλπ. Αν τώρα δε διορθωθεί, ίσως είναι πρόβλημα που δημιουργείται από εφαρμογή που έτυχε να κατεβάσεις στο ίδιο διάστημα ή πρόβλημα στο hardware που συνέπεσε με το root.

 

Άλλαξα συσκευή τελικά, οπότε δεν με ενδιαφέρει και τόσο το δίκτυο στο DooGee. Δοκίμασα όμως να περάσω Android 7.0 με αρκετή επιτυχία μάλιστα (έχω την παλιά motherboard για όποιον ενδιαφέρεται): http://www.needrom.com/download/android-7-nougat-alfa9/

 

Το κινητό το στήνω τώρα καθαρά για παιχνίδι, έχω παρατηρήσει πως:

 

- Δεν υπάρχουν GApps (θα τα ψάξω, αν και δεν ενδιαφέρομαι και τόσο στην παρούσα φάση)

- WiFi κομπλέ

- Καθόλου Apps της DooGee, μάλλον είναι vanilla ROM

 

(Δίκτυο δεν δοκίμασα, δεν έχω πρόχειρη κάποια SIM)

 

Φλάσαρα με SPF Tool 5.1628.00, χωρίς pre-loader για παν ενδεχόμενο. Feel free για ερωτήσεις/δοκιμές που θέλετε πριν φλασάρετε, σημειώστε όμως πως το κινητό δεν το χρησιμοποιώ σαν κανονικό. :)

 

EDIT: Βρήκα και GApps, επέλεξα μόνο το Play Store. Κατεβάζουμε από εδώ >>> http://opengapps.org/ και διαλέγουμε ARM/7.0/pico μόνο για Play Store στις λίστες που εμφανίζει. Φλασάρουμε σαν .zip από recovery mode.

Edited by plankton69

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Aκυρο..

Edit

Εδω ειναι το θεμα για το απλο x5,εννοουσα στο x5 pro..

 

Στάλθηκε από το Y6 Max μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή ένα Χ5 που μου έφεραν επειδή δεν φόρτιζε, να πω ότι το Χ5 δεν έχει το USB βύσμα φόρτισης σε ξεχωριστή πλακέτα (daughter board), αλλά στην κύρια. Οι daughter boards που πωλούνται δεν έχουν σχέση με την φόρτιση, όπως άλλωστε φαίνεται και από την έλλειψη USB στις φωτογραφίες τους.

Στην περίπτωση που διόρθωσα, το πρόβλημα ήταν στην κόλληση μιας ακίδας του βύσματος USB. Όμως, τα πράγματα γίνονται πολύ δύσκολα σε περίπτωση που αποκολληθεί το βύσμα, γι' αυτό προσοχή.

 

Κάποιος που έχει καταλάβει τι ακριβώς γίνεται με τις αναβαθμίσεις, θα μπορούσε να εξηγήσει σε ένα μήνυμα τι ισχύει; Με μια ματιά που έριξα (είναι και 140< σελίδες) πρέπει να ξέρεις αν έχεις παλιά ή νέα πλακέτα, αλλά πώς το βλέπεις αυτό και ποιά ρομ μπορείς να βάλεις σε κάθε περίπτωση;

Στην επίσημη σελίδα λήψης firmware/rom της Doogee, δίνει μέχρι Android 5.1 (έκδοση rom V20) για την 1η έκδοση του κινητού, αλλά έχει αναφερθεί στο παρών θέμα ότι παίρνει και την 6. Είναι λίγο μπέρδεμα.

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

g931bm-dg-a37-wg-hd-64g8g_DOOGEE-X5

g931bm-dg-a37-wg-hd-64g8g-60_DOOGEE-X5

=============================

Από την ονομασία μπορείς να καταλάβεις. Αν δεν έχει το -60(δε σημαίνει android 6.0) τότε έχεις την παλιά μητρική. Από ρυθμίσεις -> σχετικά με το τηλέφωνο -> αριθμός έκδοσης(νομίζω) μπορείς να το ελέγξεις. Πάντως και η 6 λειτουργεί κανονικά στη συσκευή(έχω την παλιά μητρική), απλά δε αποεπιλέγεις τον preloader κατά το φλασάρισμα με το Sp flash tool. Μπορείς βέβαια να φλασάρεις μόνο τα boot.img και system.img για να μη χάσεις εφαρμογές και ρυθμίσεις της συσκευής. Αν θέλεις να έχεις και τo νέο logo τσεκάρεις και το logo.bin.

Link to comment
Share on other sites

Σε παλια μητρικη δουλευει μια χαρα η 6 .Την εχω περασει σε κινητο φιλου. Δεν πρεπει να τσεκαρεις τον preloader στο SP Flashtool ,οπως ανεφερε και ο dancer_69 πιο πανω.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

πώς μπορώ να δω αν έχω την παλιά ή την νέα motherboard? Ποια rom προτείνετε, ανάλογα με την motherboard που έχω;

Και κάτι που είχα ρωτήσει παλιότερα, τα 8GB RAM είναι μου φαίνονται λίγα για εγκατάσταση εφαρμογών. Υπάρχει κάποιος οδηγός ώστε να περάσω εφαρμογές στην SD card; Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

κατεβασε και περασε αυτη τη ρομ https://drive.google.com/open?id=0Bziqh7RXsn-DQk1CRzVIZWNsSnc.

Ειναι android 6 και κανει και για την παλια και την καινουργια motherboard, απλα δεν θα τσεκαρεις τον preloader στο sp flash tools πριν την εγκατασταση.

Αν δεν γνωριζεις ποια ειναι η διαδικασια,πες να σου στειλω πμ.

 

*Στο android 6, νομιζω οτι μπορεις να επιλεξεις να πανε οι εφαρμογες στην sd card.

Link to comment
Share on other sites

κατεβασε και περασε αυτη τη ρομ https://drive.google.com/open?id=0Bziqh7RXsn-DQk1CRzVIZWNsSnc.

Ειναι android 6 και κανει και για την παλια και την καινουργια motherboard, απλα δεν θα τσεκαρεις τον preloader στο sp flash tools πριν την εγκατασταση.

Αν δεν γνωριζεις ποια ειναι η διαδικασια,πες να σου στειλω πμ.

 

*Στο android 6, νομιζω οτι μπορεις να επιλεξεις να πανε οι εφαρμογες στην sd card.

 

Ευχαριστώ πολύ! Μόλις δοκίμασα την CM 13 και δεν εγκαταστάθηκε. Αυτή η rom που παραθέτεις θέλει SP tool, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

ναι, με sp flash tool την περνας. 2 λεπτα υποθεση ειναι.

 

Την πέρασα, αλλά μένει κολλημένο στην αρχική οθόνη που γράφει Doogee και επιπλέον στο κάτω μισό της οθόνης μυ βγάζει μαυρες γραμμές. Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

ειχες επιλεξει και τον preloader μηπως ? Δεν πρεπει ,οπως σου ειπα.

Δοκιμασε να την περασεις παλι .

Link to comment
Share on other sites

ειχες επιλεξει και τον preloader μηπως ? Δεν πρεπει ,οπως σου ειπα.

Δοκιμασε να την περασεις παλι .

 

Είχες δίκιο, την πρώτη φορά χάθηκα στις επιλογές και δεν το αποεπέλεξα. Πέρασα την 5.1, δούλεψε και μετά την 6.0, όλα καλά. Μου διορθώθηκε και ένα πρόβλημα που είχα από την αρχή, η touchscreen ήταν λίγο off και έπρεπε να πατάω πάντα λίγο πιο πάνω από το εκάστοτε σημείο για να κάνω επιλογή. Τώρα το μόνο που ψάχνω είναι το ρουτάρισμα. Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Για ρουτάρισμα λειτουργεί το magisk μαζί με το phh's superuser. Εδώ έχει πληροφορίες και links:

http://www.theandroidsoul.com/systemless-root-magisk-android/

EDIT:

Νομίζω ότι το magisk manager είναι πλέον και στο play store, οπότε μπορείς να το εγκαταστήσεις απ' ευθείας από εκεί και μετά μέσω της εφαρμογής υπάρχει η δυνατότητα κατεβάσματος και του superuser αυτόματα.

Edited by dancer_69
Link to comment
Share on other sites

ειχες επιλεξει και τον preloader μηπως ? Δεν πρεπει ,οπως σου ειπα.

Δοκιμασε να την περασεις παλι .

Επειδή βλέπω το κατέχεις.. Έχει η αδερφή μου ένα x5 και σέρνεται.. Μήπως θα μπορούσες να γράψεις αναλυτικά την διαδικασία για το πέρασμα της rom που είπες πριν μαζί με τα απαραίτητα προγράμματα (αν έδινες και Link γιαυτα θα ήταν τέλεια)...

Link to comment
Share on other sites

To πρόγραμμα είναι εδώ. Εγώ χρησιμοποιώ την έκδοση 5.132 και δεν έχω εντοπίσει κάποιο πρόβλημα με τα φλασαρίσματα(και έχω κάνει αρκετά).

Sp flash tool:

http://techprolonged.com/download-sp-flash-tool-all-versions/

Τώρα για windows χρειάζεται και driver για να δει τη συσκευή και να μπορεί να χρησιμοποιηθεί το πρόγραμμα. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ιδιαίτερα σε windows αλλά θυμάμαι δυσκολεύτηκα(σύνηθες στα windows) με τη εγκατάσταση των σωστών οδηγών. Σε linux όμως, που το έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Βρήκα μάλιστα πρόσφατα και μια ειδική διανομή linux σε live cd(δε χρειάζεται εγκατάσταση δηλαδή) που έχει όλες τις απαραίτητες εφαρμογές για φλασάρισμα android συσκευών(και το sp flash tool), την οποία και συνιστώ).

https://forum.xda-developers.com/android/software-hacking/live-iso-adb-fastboot-driver-issues-t3526755

Από εκεί και μετά ανοίγεις την εφαρμογή, επιλέγεις ως download agent το MTK_AllInOne_DA.bin(βρίσκεται στο φάκελο του sp flash tool λογικά) και το αρχείο scatter της ρομ που θέλεις να φλασάρεις(αποσυμπιέζεις το αρχείο της ρομ σε κάποιο φάκελο). Όταν φορτωθεί το αρχείο αυτό εμφανίζονται όλες οι διαθέσιμες επιλογές ήδη τσεκαρισμένες. Αποεπιλέγεις ότι δε θέλεις να εγκατασταθεί, πατάς το κουμπί "Download"(είναι πάνω αριστερά) και συνδέεις τη συσκευή(που έχει απενεργοποιήσει πρώτα) με το καλώδιο usb. Εδώ χρειάζεται κάποιος συγχρονισμός μιας και αν αργήσεις πάνω από μερικά δευτερόλεπτα η συσκευή ενεργοποιείται σε κατάσταση φόρτισης και αποτυγχάνει το φλασάρισμα, οπότε πρέπει να την αποσυνδέσεις, απενεργοποιήσεις και να επαναλάβεις τη διαδικασία.

Τα απαραίτητα στοιχεία για την αναβάθμιση πάντως είναι τα system.img και boot.img. Έτσι δε χάνονται και εφαρμογές και ρυθμίσεις, που βέβαια ίσως να δημιουργήσει προβλήματα αν πας από 5.1 σε 6.0, αλλά σε τέτοια περίπτωση κάνεις επαναφορά δεδομένων ή φλασάρεις το userdata μόνο(που στην ουσία το ίδιο κάνει). Μπορείς να φλασάρεις και το logo που το έχουν αλλάξει στην 6. Επίσης καλό είναι να μη χρησιμοποιήσεις την επιλογή "format all and download" στο flash tool γιατί τα διαγράφει όλα και χάνει και το EMEI. Μπορείς να το επαναφέρεις βέβαια(αν έχεις κρατήσει το κουτί που τα γράφει ή τα έχεις γραμμένο κάπου) αλλά καλύτερα να το αποφύγεις.

Link to comment
Share on other sites

To πρόγραμμα είναι εδώ. Εγώ χρησιμοποιώ την έκδοση 5.132 και δεν έχω εντοπίσει κάποιο πρόβλημα με τα φλασαρίσματα(και έχω κάνει αρκετά).

Sp flash tool:

http://techprolonged.com/download-sp-flash-tool-all-versions/

Τώρα για windows χρειάζεται και driver για να δει τη συσκευή και να μπορεί να χρησιμοποιηθεί το πρόγραμμα. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ιδιαίτερα σε windows αλλά θυμάμαι δυσκολεύτηκα(σύνηθες στα windows) με τη εγκατάσταση των σωστών οδηγών. Σε linux όμως, που το έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Βρήκα μάλιστα πρόσφατα και μια ειδική διανομή linux σε live cd(δε χρειάζεται εγκατάσταση δηλαδή) που έχει όλες τις απαραίτητες εφαρμογές για φλασάρισμα android συσκευών(και το sp flash tool), την οποία και συνιστώ).

https://forum.xda-developers.com/android/software-hacking/live-iso-adb-fastboot-driver-issues-t3526755

Από εκεί και μετά ανοίγεις την εφαρμογή, επιλέγεις ως download agent το MTK_AllInOne_DA.bin(βρίσκεται στο φάκελο του sp flash tool λογικά) και το αρχείο scatter της ρομ που θέλεις να φλασάρεις(αποσυμπιέζεις το αρχείο της ρομ σε κάποιο φάκελο). Όταν φορτωθεί το αρχείο αυτό εμφανίζονται όλες οι διαθέσιμες επιλογές ήδη τσεκαρισμένες. Αποεπιλέγεις ότι δε θέλεις να εγκατασταθεί, πατάς το κουμπί "Download"(είναι πάνω αριστερά) και συνδέεις τη συσκευή(που έχει απενεργοποιήσει πρώτα) με το καλώδιο usb. Εδώ χρειάζεται κάποιος συγχρονισμός μιας και αν αργήσεις πάνω από μερικά δευτερόλεπτα η συσκευή ενεργοποιείται σε κατάσταση φόρτισης και αποτυγχάνει το φλασάρισμα, οπότε πρέπει να την αποσυνδέσεις, απενεργοποιήσεις και να επαναλάβεις τη διαδικασία.

Τα απαραίτητα στοιχεία για την αναβάθμιση πάντως είναι τα system.img και boot.img. Έτσι δε χάνονται και εφαρμογές και ρυθμίσεις, που βέβαια ίσως να δημιουργήσει προβλήματα αν πας από 5.1 σε 6.0, αλλά σε τέτοια περίπτωση κάνεις επαναφορά δεδομένων ή φλασάρεις το userdata μόνο(που στην ουσία το ίδιο κάνει). Μπορείς να φλασάρεις και το logo που το έχουν αλλάξει στην 6. Επίσης καλό είναι να μη χρησιμοποιήσεις την επιλογή "format all and download" στο flash tool γιατί τα διαγράφει όλα και χάνει και το EMEI. Μπορείς να το επαναφέρεις βέβαια(αν έχεις κρατήσει το κουτί που τα γράφει ή τα έχεις γραμμένο κάπου) αλλά καλύτερα να το αποφύγεις.

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου...

Link to comment
Share on other sites

Για να προφυλάξω και κάποιον άλλον που θα προσπαθήσει, γιατί εγώ έφαγα μία μέρα προσπαθώντας να το κάνω να δουλέψει.

Ως βιαστικός, με το που πέρασα την rom, έβαλα και το TWRP 3.1.1. Εξαιτίας αυτού, δεν μπορούσα να φλασάρω τίποτα..Μετά από άπειρες προσπάθειες, σκέφτηκα να δοκιμάσω και με την 3.0.2 και, επιτέλους, δούλεψε...

Τώρα έχω άλλο πρόβληματάκι. Σε κάθε επανεκκίνηση, το ρολόι χάνει την ώρα (γυρνάει στην αγγλική ώρα) και απενεργοποιείται το gesture unlock. Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα χρόνο χρήσης(αρκετά ήπιας και προσεγμένης θα έλεγα) φαίνεται πως η οθόνη έχει πρόβλημα. Δείτε στο παρακάτω βίντεο.

https://www.dropbox.com/s/zj7dih2ayn76b87/andvideo.mp4?dl=0

Το πρόβλημα το παρατήρησα τις τελευταίες μέρες όταν δεχόμουν κλήσεις όπου έτυχε αρκετές φορές να μην μπορώ να απαντήσω ενώ έσυρα το εικονίδιο του τηλεφώνου αρκετές φορές προς τα δεξιά. Σήμερα λοιπόν είπα ν' ασχοληθώ λίγο να δω τι φταίει. Αυτό λοιπόν που παρατήρησα είναι ότι(ειδικά στο δεξί μισό της οθόνης) ενώ πατάω σ' ένα σημείο ενεργοποιείται κάποιο στοιχείο που βρίσκεται σε άλλο σημείο της οθόνης. Περισσότερο εμφανές είναι σε ενέργειες που περιλαμβάνουν πληκτρολόγηση, όπως πλητρολόγιο κλήσης, πληκτρολόγιο γενικά, αριθμομηχανή κλπ. Αφού ενεργοποίησα από τις ρυθμίσεις για προγραμματιστές την επιλογή εμφάνισης των αγγιγμάτων, όπως φαίνεται και στο βίντεο, όταν πατάω ένα πλήκτρο(το DEL της αριθμομηχανής για παράδειγμα) γράφονται στην οθόνη αριθμοί αντί να σβήνονται και εκτός από το κυκλάκι που εμφανίζεται κάτω από το σημείο αγγίγματος, εμφανίζεται και άλλο ένα αριστερά. Δυστυχώς δεν είναι θέμα λειτουργικού, μιας και τα παραπάνω συμβαίνουν μετά από ολικό φλασάρισμα της τελευταίας επίσημης(5.1) ρομ για τη συσκευή(μόνο το logo κράτησα :D:D).

Επίσης τα παραπάνω δε συμβαίνουν αν ασκώ μικρότερη πίεση(αρκετά, ίσα που ακουμπάει το δάχτυλο). Έχει παρατηρήσει κανείς τέτοια συμπεριφορά στην οθόνη του Χ5 ή συμβαίνει αυτό που φοβάμαι και η οθόνη παραδίδει πνεύμα σιγά σιγά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...