Jump to content

Doogee X5 Galicia


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με το tempered glass δεν διαπιστώνω αλλαγη στη συμπεριφορά της οθόνης. Δουλεύει τελεια ... :)

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αντιμετωπιζω ενα θεματακι....

Οταν με παιρνουν η κανω εγω κληση κανει ατα τακτα χρονικα διαστηματα μονο του δονηση(ανα 10-15 δευτερολεπτα)

ειναι καποια ρυθμιση που δεν εχω προσεξει??η εχει προβλημα???

το εχει και κανενας αλλος?

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπιζω ενα θεματακι....

Οταν με παιρνουν η κανω εγω κληση κανει ατα τακτα χρονικα διαστηματα μονο του δονηση(ανα 10-15 δευτερολεπτα)

ειναι καποια ρυθμιση που δεν εχω προσεξει??η εχει προβλημα???

το εχει και κανενας αλλος?

Στο μενού της οθόνης κλήσης υπάρχει ρυθμιση που μπορείς να απενεργοποιήσεις την δόνηση .Θα συνεχίσουν να πατιούνται όμως ...Ίσως σε κάποιο μελοντικό update να διορθωθεί , ίσως .

Είδα πως πολλοί ρώτησαν για τους 160 χαρακτήρες σε μήνυμα .Xposed framework μετά gravity box και την αντίστοιχή ρύθμιση .ΠΡΟΣΟΧΗ όμως ,το xp.fram. δεν μπαίνει με τον κλασσικό τρόπο !Η μέθοδος εγκατάστασης του xposed framework αναφέρεται μερικά post πριν και είναι 100% έγκυρη ,οπως και οι 160 χαρακτήρες .

Αυτά.

Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω 2 θέματα..

 

1. Ο ήχος κλειδώματος "χάθηκε". Έχω ελέγξει το διακόπτη στις ρυθμίσεις, έχω κλεισει και ανοίξει τη συσκευή, πουθενά ο ήχος. :lol:

 

2. Πιο σοβαρό αυτό. Όταν βάζω τη συσκευή να φορτίσει κλειστή, η ένδειξη δείχνει ότι πάει στο 100%, αλλά μόλις την ανοίξω, δείχνει 83%. Είμαι στην 3η φόρτιση, αν αυτό σημαίνει κάτι. Επίσης, όλες οι φορτίσεις έχουν γίνει κανονικά. Μόλις πηγαίνει στο 5% και φόρτιση μέχρι το 100%.

 

Ξέρει κάποιος;

 

Είμαι στη v.13. Δεν ξέρω αν έχει σχέση με τα παραπάνω...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο δε γνωρίζω.Για το 2ο μου έχει τύχει σε κάποιες κινέζικες συσκευές να μην δείχνουν σωστό ποσοστό φόρτισης ή γενικά να δείχνουν ότι να`ναι ποσοστό..Εχει να κάνει με τον τρόπο που είναι ρυθμισμένος (ή δεν ειναι καν ρυθμισμένος) ο kernel της συσκευής.Δε μπορεις να κάνεις κάτι πέραν του να το αφήνεις να φορτίζει όταν το ανοιξεις,μέχρι να φτάσει στο 100%.Ισως σε κάποιο update το διορθώσουν.
Link to comment
Share on other sites

Όταν βάζω τη συσκευή να φορτίσει κλειστή, η ένδειξη δείχνει ότι πάει στο 100%, αλλά μόλις την ανοίξω, δείχνει 83%. Είμαι στην 3η φόρτιση, αν αυτό σημαίνει κάτι. Επίσης, όλες οι φορτίσεις έχουν γίνει κανονικά. Μόλις πηγαίνει στο 5% και φόρτιση μέχρι το 100%.

 

Παρουσιάζεται και σ' εμένα αυτό το φαινόμενο, με μόνη διαφορά ότι εμένα δείχνει 89%.

Το ίδιο πράγμα μου είχε εμφανιστεί και στο Newman N2 που είχα παλιότερα.

Ταυτόχρονα όμως έχω παρατηρήσει πως από το 5% της μπαταρίας μέχρι να πέσει στο 0 περνούν κάτι "αιώνες", άρα όλο αυτό έχει να κάνει πίθανόν με το καλιμπράρισμα της μπαταρίας.

Έχω δοκιμάσει εφαρμογές τύπου Battery Calibration χωρίς αποτελέσματα, οπότε έχω συμβιβαστεί με τη λάθος ένδειξη και πλέον δεν δίνω καν σημασία.

Αυτοί που ίσως δείξουν να ενοχλούνται είναι αυτοί οι οποίοι δεν περιμένουν να ξεφορτίσει πλήρως η μπαταρία και τη φορτίζουν από το 15%, ίσως και περισσότερο.

Πάντως για να είμαι ειλικρινής, δεν βλέπω να διορθώνεται αυτό, αφού και το Newman που πήρε ένα κάρο αναβαθμίσεις και βελτιώσεις, ποτέ δεν έστρωσε το θέμα της φόρτισης και της σωστής ένδειξης της μπαταρίας.

Είδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Λειτούργησε μια μέρα με αρχικό ποσοστό 15% και επιλογή οικονομικής λειτουργίας (πορτοκαλί μπάρα) με κάμποσες κλήσεις και email. Θηρίο.
Link to comment
Share on other sites

Αυτοί που ίσως δείξουν να ενοχλούνται είναι αυτοί οι οποίοι δεν περιμένουν να ξεφορτίσει πλήρως η μπαταρία και τη φορτίζουν από το 15%, ίσως και περισσότερο.

Πράγμα που συμβάλλει στην καλύτερη υγεία και μακροζωία της μπαταρίας...

Link to comment
Share on other sites

Πράγμα που συμβάλλει στην καλύτερη υγεία και μακροζωία της μπαταρίας...

Ναι, εννοείται.

Εγώ προσωπικά φορτίζω κάθε βράδυ το κινητό μου, σε όποιο ποσοστό κι αν βρίσκεται το απόθεμα της μπαταρίας, είτε 20 είτε 50%. Μισή ωρίτσα περίπου φόρτιστη ώσπου να φτάσει στο 80-85% και τη βγάζω μέχρι την επομένη.

Link to comment
Share on other sites

Είχε κανένας πρόβλημα με το usb καλώδιο της συσκευασίας; Το έβαλα το βράδυ να φορτίζει πρώτη φορά, δεν κουμπωσε σωστά, άρχισε να φορτίζει μετά από μερικές προσπάθειες αλλά όταν το είδα το πρωί είχε πέσει στο 3% αφού είχε σταματήσει να τραβάει ρεύμα
Link to comment
Share on other sites

Είχε κανένας πρόβλημα με το usb καλώδιο της συσκευασίας; Το έβαλα το βράδυ να φορτίζει πρώτη φορά, δεν κουμπωσε σωστά, άρχισε να φορτίζει μετά από μερικές προσπάθειες αλλά όταν το είδα το πρωί είχε πέσει στο 3% αφού είχε σταματήσει να τραβάει ρεύμα

Είναι το μόνο με το οποίο εγω τουλάχιστον δεν ασχολήθηκα, αφού ποτέ δεν χρησιμοποιώ τα παρελκόμενα των κινητών που αγοράζω, μιας κι έχω τα δικά μου.

 

Διαβάζοντάς το ποστ σου μπήκα στην πρίζα να το δοκιμάσω για να σου πω κι έμεινα παγωτό!!!

Το βύσμα μπαίνει με τόσο ζόρι που νομίζεις ότι θα σου μείνει η θύρα στο χέρι!

Το δοκίμασα καμιά 10ριά φορές ακόμα, μήπως και θέλει ένα είδους στρώσιμο,

μέχρι που εγκατέλειψα φοβούμενος πως τελικά θα μείνω χωρίς δυνατότητα φόρτισης.

Δεν ξέρω σε πόσους άλλους έχει τύχει, το μόνο σίγουρο πάντως είναι πως εγώ δεν πρόκειται ούτε καν να το ξαναπιάσω στα χέρια μου.

Εκτός αυτού, όντως τζογάρει πάρα πολύ όταν καταφέρεις να το κουμπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα πάει τότε να πάρει μαζί του και ένα φορτιστή ;)

 

Τουλάχιστον θα δει το μέγεθος και την ποιότητα κατασκευής (φαντάζομαι εξωτερικά δεν έχουν διαφορές τα δύο μοντέλα)

Σας ευχαρηστω για τις απαντησεις αλλα απο οτι ειδα δεν υπαρχει καν στο site τους .
Link to comment
Share on other sites

Παρουσιάζεται και σ' εμένα αυτό το φαινόμενο, με μόνη διαφορά ότι εμένα δείχνει 89%.

Το ίδιο πράγμα μου είχε εμφανιστεί και στο Newman N2 που είχα παλιότερα.

Ταυτόχρονα όμως έχω παρατηρήσει πως από το 5% της μπαταρίας μέχρι να πέσει στο 0 περνούν κάτι "αιώνες", άρα όλο αυτό έχει να κάνει πίθανόν με το καλιμπράρισμα της μπαταρίας.

Έχω δοκιμάσει εφαρμογές τύπου Battery Calibration χωρίς αποτελέσματα, οπότε έχω συμβιβαστεί με τη λάθος ένδειξη και πλέον δεν δίνω καν σημασία.

Αυτοί που ίσως δείξουν να ενοχλούνται είναι αυτοί οι οποίοι δεν περιμένουν να ξεφορτίσει πλήρως η μπαταρία και τη φορτίζουν από το 15%, ίσως και περισσότερο.

Πάντως για να είμαι ειλικρινής, δεν βλέπω να διορθώνεται αυτό, αφού και το Newman που πήρε ένα κάρο αναβαθμίσεις και βελτιώσεις, ποτέ δεν έστρωσε το θέμα της φόρτισης και της σωστής ένδειξης της μπαταρίας.

Είδωμεν...

 

Ίσως δοκιμάσω κάποια εφαρμογή, που δείχνει ποσοστό και θα επιστρέψω.

 

Τελικά, έκανα το update σε v.15, αλλά ο ήχος πουθενά. :lol: Έβγαλα και μια εφαρμογή για κλείδωμα, που νόμιζα ότι έκανε το πρόβλημα, αλλά μπα. Μπορεί, όπως εξαφανίστηκε, να εμφανιστεί.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι για να αναφέρω ότι μετά από καλιμπράρισμα της μπαταρίας με την εφαρμογή Battery Calibration οι ενδείξεις έστρωσαν για τα καλά και πλέον φαίνεται το πραγματικό υπόλοιπο της (τουλάχιστον αυτό φαίνεται).

Όσοι έχετε θέμα λοιπόν, λύνεται πανεύκολα μ' αυτόν τον τρόπο.

Εδώ χρειάζεται να έχετε ρουτάρει τη συσκευή σας.

 

Επίσης, όσοι θέλουν να εμφανίζεται το ποσοστό της μπαταρίας στο εικονίδιο της status bar, η καλύτερη λύση που βρήκα είναι αυτή, με μοναδικό μειονέκτημα ότι ο αριθμός είναι πολύ μικρός, προκειμένου να χωρέσει μέσα στο εικονίδιο.

Κάνει και για non-root συσκευές.

Edited by othon
Link to comment
Share on other sites

To έχεις κάνει root;

Ναι, ξέχασα να το αναφέρω.

Για το καλιμπράρισμα χρειάζεται να είσαι root, για την ένδειξη της μπαταρίας όχι.

Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης, όσοι θέλουν να εμφανίζεται το ποσοστό της μπαταρίας στο εικονίδιο της status bar, η καλύτερη λύση που βρήκα είναι αυτή, με μοναδικό μειονέκτημα ότι ο αριθμός είναι πολύ μικρός, προκειμένου να χωρέσει μέσα στο εικονίδιο.

Κάνει και για non-root συσκευές.

 

Καλη εφαρμογη και λυνει χερια. Εγω ομως την εβγαλα αμεσως. Ειναι πολυ μικρα τα νουμερα, δεν διαβαζονται (ειδικα αμα εισαι στην ηλικια μου... γκουχου γκουχου), κατι που καθιστα την εφαρμογη μη λειτουργικη.

Η λυση που βρηκα ειναι μια εφαρμογη για καιρο και ρολοι, (Sense flip clock kai weαther), η οποια εχει και επιλογη για εμφανιση του ποσοστου της μπαταριας. Εβαλα το εικονιδιο της στην αρχικη οθονη και ειμαι μια χαρα!

Βεβαια υπαρχουν και αλλες παρομοιες.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης, όσοι θέλουν να εμφανίζεται το ποσοστό της μπαταρίας στο εικονίδιο της status bar, η καλύτερη λύση που βρήκα είναι αυτή, με μοναδικό μειονέκτημα ότι ο αριθμός είναι πολύ μικρός, προκειμένου να χωρέσει μέσα στο εικονίδιο.

Κάνει και για non-root συσκευές.

 

Η καλύτερη λύση είναι xpozed framework & gravity box

Edited by mplevris
Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση είναι xpozed framework & gravity box

Ενδεχομένως, απλώς πολλοί δυσκολεύονται στην εγκατάσταση του Xposed, ενώ εδώ δεν χρειάζεται καν root.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, έκανα το update σε v.15, αλλά ο ήχος πουθενά. :lol: Έβγαλα και μια εφαρμογή για κλείδωμα, που νόμιζα ότι έκανε το πρόβλημα, αλλά μπα. Μπορεί, όπως εξαφανίστηκε, να εμφανιστεί.

 

Είχα ξεχάσει να γράψω ότι δε χτυπάνε οι ειδοποιήσεις, π.χ. του facebook. Μηνύματα γραπτά δε στέλνω.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Είχα ξεχάσει να γράψω ότι δε χτυπάνε οι ειδοποιήσεις, π.χ. του facebook. Μηνύματα γραπτά δε στέλνω.

 

Έχει πέσει root στη συσκευή;

Παίζει να έχεις σβήσει τίποτα περίεργο;

Για παράδειγμα την υπηρεσία αποθήκευσης μέσων...

Link to comment
Share on other sites

Έχει πέσει root στη συσκευή;

Παίζει να έχεις σβήσει τίποτα περίεργο;

Για παράδειγμα την υπηρεσία αποθήκευσης μέσων...

 

Root όχι, δεν έχω κάνει. Δε μου λείπει κάτι.

 

Δε νομίζω να έχω σβήσει κάτι περίεργο.. Για να αποκλείσω, όμως, αυτή την πιθανότητα, ξέρεις το φάκελο που πρέπει να βρίσκεται;

 

Έχω εγκατεστημένες τις Flash Alert 2 και Soft Lock Screen. Κατεβασμένες από το Play Store, από άλλη συσκευή και αποστολή μέσω bluetooth των apks. Στη συγκεκριμένη συσκευή δεν έχω gmail και έχω απενεργοποιημένα τα google services.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Root όχι, δεν έχω κάνει. Δε μου λείπει κάτι.

 

Δε νομίζω να έχω σβήσει κάτι περίεργο.. Για να αποκλείσω, όμως, αυτή την πιθανότητα, ξέρεις το φάκελο που πρέπει να βρίσκεται;

 

Έχω εγκατεστημένες τις Flash Alert 2 και Soft Lock Screen. Κατεβασμένες από το Play Store, από άλλη συσκευή και αποστολή μέσω bluetooth των apks. Στη συγκεκριμένη συσκευή δεν έχω gmail και έχω απενεργοποιημένα τα google services.

Εαν δεν βαριεσε κανε μια επαναφορα,να λυθουν ολα τα θεματακια.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Root όχι, δεν έχω κάνει. Δε μου λείπει κάτι.

 

Δε νομίζω να έχω σβήσει κάτι περίεργο.. Για να αποκλείσω, όμως, αυτή την πιθανότητα, ξέρεις το φάκελο που πρέπει να βρίσκεται;

 

Έχω εγκατεστημένες τις Flash Alert 2 και Soft Lock Screen. Κατεβασμένες από το Play Store, από άλλη συσκευή και αποστολή μέσω bluetooth των apks. Στη συγκεκριμένη συσκευή δεν έχω gmail και έχω απενεργοποιημένα τα google services.

 

Εφόσον δεν έχεις κάνει root, τότε αποκλείεται να έχεις σβήσει το οτιδήποτε.

Πήγαινε: Ρυθμίσεις συστήματος > Ήχος και ειδοποίηση

και στο πεδίο "Ειδοποιήσεις και άλλα" έλεγξε τις επιλογές "Ειδοποίηση" και "Διακοπές".

 

Εκεί δίνεται η δυνατότητα να απενεργοποιείται οποιαδήποτε ειδοποίηση ή ήχος για όλες τις εγκατεστημένες εφαρμογές, συμπεριλαμβανομένων των κλήσεων και των μηνυμάτων.

Δες μήπως κάτι ή κι εσύ ο ίδιος καταλάθος έχετε απενεργοποιήσει.

 

Αν δεν κατανοείς το πώς λειτουργούν, εδώ είμαι να σε βοηθήσω περαιτέρω.

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν βαριεσε κανε μια επαναφορα,να λυθουν ολα τα θεματακια.

 

Να σου πω. Έκανα το update της v.15, ενεργοποίησα και ένα process και φαίνεται να είμαι σε καλό δρόμο. Επαναφορά διστάζω μόνο και μόνο για τους σελιδοδείκτες, που είναι πολλοί.

 

Εφόσον δεν έχεις κάνει root, τότε αποκλείεται να έχεις σβήσει το οτιδήποτε.

Πήγαινε: Ρυθμίσεις συστήματος > Ήχος και ειδοποίηση

και στο πεδίο "Ειδοποιήσεις και άλλα" έλεγξε τις επιλογές "Ειδοποίηση" και "Διακοπές".

 

Εκεί δίνεται η δυνατότητα να απενεργοποιείται οποιαδήποτε ειδοποίηση ή ήχος για όλες τις εγκατεστημένες εφαρμογές, συμπεριλαμβανομένων των κλήσεων και των μηνυμάτων.

Δες μήπως κάτι ή κι εσύ ο ίδιος καταλάθος έχετε απενεργοποιήσει.

 

Αν δεν κατανοείς το πώς λειτουργούν, εδώ είμαι να σε βοηθήσω περαιτέρω.

 

Τελικά, είχα κάνει disable ένα process, το Google One Time Init. Οι ειδοποιήσεις του messenger επέστρεψαν, όπως και οι ήχοι του κλειδώματος. :happy: Στο facebook, όμως, δε θέλουν να χτυπήσουν..

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...