Jump to content

Lenovo K2 Note, Elephone P8000 ή Xiaomi Redmi Note 2?


giwrgos_ath
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά γειά σας, ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα από τα κινητά στον τίτλο και θα ήθελα τη γνώμη σας.

 

Έχουν όλα παρόμοια χαρακτηριστικά αν και η τιμή διαφέρει λίγο.

 

Έχω δει το Lenovo και φαίνεται ωραίο αλλά το λειτουργικό του είναι χάλι με όλα τα bloatware. Αν και μπορεί να τα αφαιρέσει κάνεις, δεν θα ήθελα να ασχοληθώ.

 

Θα προτιμούσα ένα κινητό με όσο το δυνατόν πιο stock android κατά προτίμηση με OTA αλλά και αξιοπρεπή μπαταρία.

 

Περιμένω τις απόψεις σας. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

το redmi note 2 που αναφερεις, ειναι pre-sale

δεν εχει ακομα δοκιμαστει, θα καθυστερησει παραπανω

αλλα η xiaomi εχει πολυ καλο ονομα ως κινεζικη και οχι μονο.

 

η elephone ειναι ανερχομενη και με τα p7000 και p8000

(αλλα και με τα s2 plus, m1, m2 κτλ) προσπαθει να μπει στο

κλαμπ των "μεγαλων". το p8000 που ανεφερες (δες και το

επισης πολυ καλο p7000 που εχει ακομα καλυτερα γραφικα,

προστασια οθονης, πυξιδα) εχει/εχουν αρκετα καθαρη,

σχεδον στοκ ρομ που θες και ηδη το p7000 εκανε 3-4 ota.

επισης εχουν 3gb ram και μεγαλυτερες μπαταριες απο το xiaomi

(του p8000 δεν ειναι αφαιρουμενη). απο την αλλη το xiaomi

ερχεται με τον x10 helio.

 

θα επαιρνα το p7000 (και λογω design) αλλα οτι και να παρεις

απο αυτα (redmi note 2, p7000, p8000) θα το χαρεις.

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση. Το 7000 το είχα κοιτάξει στο παρελθόν αλλά νομίζω με κέρδισε η μπαταρία του 8000. Σκέφτομαι να το πάρω με την διετή εγγύηση αν και πάλι θα ανησυχώ για την ποιότητα. Για αυτό και ρώτησα για το xiaomi που παρόλο που είναι προπαραγγελία έχει καλύτερο όνομα.

 

Θα το χρησιμοποιώ περισσότερο για εφαρμογές και Internet πάρα για παιχνίδια οπότε ο επεξεργαστής δε νομίζω να μου κάνει μεγάλη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς bloatware και με πολύ καλή υποστήριξη στο λογισμικό σου για αρκετό καιρό + πολύ καλό vfm θα πας στο xiaomi ( βέβαια περίμενε λίγο ακόμα να δεις τα πρώτα tests για να κρίνεις 100% )

Αλλιώς θα σου λέγα το k2 note,που χει bloatware σαν κλασικό lenovo αλλά αν ασχοληθείς λίγο και τα βγάλεις είναι επίσης πολύ καλή επιλογή ειδικά τώρα που χει πέσει η τιμή του.

Για τα άλλα δεν έχω γνώμη μιας και δεν είχα ποτέ elephone,ούτε τα χω δει από κοντά για να σου αν αξίζουν ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

Xiaomi με διαφορα.Την Elephone μην την κοιτας καθολου.
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

+1 και απο εμένα για xiaomi, ειδικά η κάμερα με Phase Detection Auto Focus (PDAF) είναι όλα τα λεφτά!!!

 

το μονο φλας τι σου λεει ομως οταν ο ανταγωνισμος εχει 2.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

το μονο φλας τι σου λεει ομως οταν ο ανταγωνισμος εχει 2.

Σημασιά δεν έχει μόνο το αν είναι διπλό ή πενταπλό αλλά η δύναμη και η ποιότητα του φλας

Όσο για την ποιότητα γενικώς της κάμερας σε φωτογραφίες και βίντεο με λίγα reviews που υπάρχουν στο internet είναι επίσης πολύ καλή και κατά τη δική μου άποψη καλύτερη των άλλων επιλογών.

camera test 1

camera test 2

Κι επίσης μη ξεχνάς ότι ο επεξεργαστής που φοράει είναι ο ίδιος που φοράει το meizu mx5 (380$ το 32άρι ) , τελευταίας γενιάς και χρησιμοποιείται στα flagship κινητά των εταιριών

Link to comment
Share on other sites

Σημασιά δεν έχει μόνο το αν είναι διπλό ή πενταπλό αλλά η δύναμη και η ποιότητα του φλας

Όσο για την ποιότητα γενικώς της κάμερας σε φωτογραφίες και βίντεο με λίγα reviews που υπάρχουν στο internet είναι επίσης πολύ καλή και κατά τη δική μου άποψη καλύτερη των άλλων επιλογών.

camera test 1

camera test 2

Κι επίσης μη ξεχνάς ότι ο επεξεργαστής που φοράει είναι ο ίδιος που φοράει το meizu mx5 (380$ το 32άρι ) , τελευταίας γενιάς και χρησιμοποιείται στα flagship κινητά των εταιριών

 

Δεν μιλαω απο επεξεργαστη γιατι ειναι πολυ μπροστα αναμφισβήτητα. Οπως θα ειδες και εσυ στο video που παρεθεσες και επειδη εκανα λογο μονο για την καμερα, οι νυχτερινες ληψεις αν και ολες κοντινες εχουν εντονο θορυβο. επειτα το φλας μεχρι το 1m δεν εχει κανενα κινητο προβλημα.

Η αληθεια ειναι τι μπορει να περιμενει κανεις απο κινητα ναι μεν πολυ ικανα επεξεργαστικα αλλα με τιμη 150€ συμπεριλαμβανομενου και του Meizu m2. Koita kai samples του Note K3, εχω την ενυπωση οτι ειναι λιγο καλυτερα.

Ειχα 1s με μικροτερη καμερα και οντως εβγαζε καλες φωτος και video για τα χρηματα του.

Edited by chalk
O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλαω απο επεξεργαστη γιατι ειναι πολυ μπροστα αναμφισβήτητα. Οπως θα ειδες και εσυ στο video που παρεθεσες και επειδη εκανα λογο μονο για την καμερα, οι νυχτερινες ληψεις αν και ολες κοντινες εχουν εντονο θορυβο. επειτα το φλας μεχρι το 1m δεν εχει κανενα κινητο προβλημα.

Η αληθεια ειναι τι μπορει να περιμενει κανεις απο κινητα ναι μεν πολυ ικανα επεξεργαστικα αλλα με τιμη 150€ συμπεριλαμβανομενου και του Meizu m2. Koita kai samples του Note K3, εχω την ενυπωση οτι ειναι λιγο καλυτερα.

Ειχα 1s με μικροτερη καμερα και οντως εβγαζε καλες φωτος και video για τα χρηματα του.

Το K3 note το χα πάρει με το που βγήκε,δεν με ενθουσιάσε τίποτα πάνω του,πόσο μάλλον η κάμερα.

Στον ήλιο είναι σαν να μην έχεις κινητό είτε από οθόνη είτε από κάμερα.

Το meizu δεν το χα και δεν το χω δει να σου πω την αλήθεια,αλλά θεωρώ πως όταν θα δώσεις τα ίδια λεφτά πρέπει να πάρεις το καλύτερο σύνολο

κι αυτό το χει το xiaomi.

Για μένα περίμενε να βγούν σε λίγες μέρες κι άλλα reviews για το xiaomi για να κρίνεις καλύτερα,παίζει μεγάλο ρόλο η κάμερα του καθένα που φτιάχνει το review .

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι best vfm ειναι το xiaomi.
O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αν ημουν στην θεση σου θα επαιρνα το xiaomi μονο και μονο επειδη ειναι πιο μεγαλο ονομα. Τα lenovo δεν μου αρεσαν καθολου οσο για την αλλη εταιρεια δεν την ξερω για δες και αυτο

http://goo.gl/wGmQhd

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...