Jump to content

Ποιό (παλαιότερο) κινητό "έβγαζε" τις καλύτερες φωτογραφίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σαν ιδέα είχα ένα θέμα το οποίο ουσιαστικά δεν ανήκει στους "Τεχνολογικούς διαξιφισμούς" απόλυτα, διότι ο σκοπός του είναι μεν να αναδείξει όμορφες φωτογραφίες απο παλαιότερες συσκευές κινητών, αλλά και να μας κάνει να θυμηθούμε την ιστορία και τα κινητά με φωτογραφική που πέρασαν απο τα χέρια μας και τα θεωρήσαμε ο καθένας ως αξιόλογα.

Θα αποτελέσει και μια ιστορική αναδρομή πιθανόν στην εξέλιξη της φωτογραφικής κάμερας των κινητών, που ξεκίνησε πολύ δειλά με κάμερες πολύ χαμηλής ανάλυσης αλλά πολλές φορές πολύ καλές, και εξελίχθηκε για πολλούς ως και το Νο 1 κριτήριο επιλογής συσκευής. Και εξελίσσεται συνέχεια...

Βάζω μια φωτο απο το Samsung Galaxy S2 που θεωρώ οτι την έπιασε αρκετά καλά για τις δυνατότητές του και τις συνθήκες φωτισμού κλπ.

 

20487795276_b56d75325b_b.jpg2012-01-29 03.55.17 by keras, on Flickr

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επειδή μου άρεσε η ιδέα, και έπιασα το μικρόβιο απο ένα xperia mini βάζω και εγώ τη δική μου:

 

20514462755_4c77895de6_b.jpgIMG_20130602_133908

 

Δύο σχόλια για το κινητό: Έχω βγάλει απίστευτες φωτογραφίες με αυτό το κινητό, παρόλο την παλαιότητα του. Πολύ χαμηλό iso (δεν ήξερα τι είναι τότε) και αρκετή λεπτομέρεια..

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και πολύ παλαιότερα που τράβαγαν καλές έως πολύ καλές φωτο, αλλά δεν είχαν σε καμία περίπτωση τις δυνατότητες του Ν8. Στην εποχή τους, ήταν πολύ αξιόλογα στη φωτογραφία, κάποτε αν θυμάστε μας άρεσαν πολύ και οι 640Χ480..., και μικρότερες ακόμα.

Ο στόχος είναι να ποστάρουμε καλές φωτογραφίες που έχουμε απο παλαιότερα κινητά :)

Του AgelosMo είναι εξαιρετική!

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Από το s2

 

Keras βλέπω το επόμενο thread να είναι "β#€@κιδες vs κ(@)λ@κιδ€$". Την ψήφο σου σε βλέπω στο δεύτερο να πήγαινε :p

Edited by enigma84
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στις χιλιάδες φωτογραφίες, βγαίνουν τυχαία και κάποιες "αξιόλογες" :p

 

Ωραια η ιδεα σου ετσι για να θυμηθουμε τα "παλια"! Οντως αξιολογη η φουρ...ε....η φωτογραφια ηθελα να πω. :lol::p

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να καταλάβω αν τότε παίζανε περισσότερο ρόλο τα οπτικά μέρη ή αν απλά δεν είναι τόσο ανεπτυγμένο το λογισμικό. Φανταστείτε κάποια κινητά, όπως το N8, να είχαν το σημερινό λογισμικό...!
SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Την θυμάμαι αυτή απο το Ν8, και απο το άλλο θέμα που την είχες βάλει, είναι ωραία φωτο.

 

Σε ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να καταλάβω αν τότε παίζανε περισσότερο ρόλο τα οπτικά μέρη ή αν απλά δεν είναι τόσο ανεπτυγμένο το λογισμικό. Φανταστείτε κάποια κινητά, όπως το N8, να είχαν το σημερινό λογισμικό...!

 

Μην το λες... Όσο λιγότερη επεξεργασία, τόσο καλύτερα.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να καταλάβω αν τότε παίζανε περισσότερο ρόλο τα οπτικά μέρη ή αν απλά δεν είναι τόσο ανεπτυγμένο το λογισμικό. Φανταστείτε κάποια κινητά, όπως το N8, να είχαν το σημερινό λογισμικό...!

 

Ήταν το σύνολο. Λογισμικό + Hardware. Εγώ φαντάζομαι το αντίστροφο από αυτό που λες, λογισμικό του τότε με σημερινό hardware :)

Link to comment
Share on other sites

Ήταν το σύνολο. Λογισμικό + Hardware. Εγώ φαντάζομαι το αντίστροφο από αυτό που λες, λογισμικό του τότε με σημερινό hardware :)

 

Σωστό και αυτόο.. :lol: :lol:

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

τηλεφωνα με καλη καμερα.χμ,θελει λιγο σκεψη.

 

k800

k810

n8

pixon

Omnia hd

sharp gx30

nokia n95

nokia n82

nokia 808

 

μιας και μιλαμε για παλια...

Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Neo V με την μαμα rom...

 

Α ρε Sony.. Τη φωτογραφιάρες έβγαζαν τα κινητά της..! :D

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά...

Το neo v με την ταπεινή 5αρα κάμερα υπό ορισμένες συνθήκες μπορούσε να τραβήξει πολύ καλές φωτο... Εκεί όμως που ήταν αποκάλυψη, ήταν στο βίντεο, με στερεο ήχο παρακαλώ...

Illusionary profit !
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω φωτο να δειξω μετα απο τοσα χρονια αλλα τουλαχιστον οι κατοχοι του θα συμφωνησουν οτι για την εποχη του ηταν απλα κορυφη. :)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=79125

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...