Jump to content

Moto X Play


empeiros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κριμα ρε γμτ.δε βγαζει κ χαλια αλλα μονο αυτο λείπει..καλα τη μερα δε το συζητω...εχω βρει για βραδυ ενα κόλπο που σωζει αρκετα την καρασταση στις βραδυνες φωτο..με την καμερα του moto z η του g4 βαζω το iso στο μισο απο οτι βγαζει κανονικα.ενταξει θα βγει με πιο χαμηλο φωτισμο,αλλα ο θορυβος θα ειναι πολυ λιγοτερος!μετα με οποιοδηποτε προγραμμα ανεβαζω το φωτισμο και ετοιμη!αν είναι πολυ μακρυνη ομως πχ τοπιο..δε θελει πολυ κατεβασμα το iso...δε θυμαμαι αν το ξαναειπα αυτο εδω,η το ειπα στο xda..παντως καμια σχεση στις φωτο με πριν,ειδικα σε κοντινες!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 853
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι να σου πω, δεν με απασχολεί ιδιαίτερα το συγκεκριμένο θέμα.

Όσες φορές φωτογραφίσα σε συνθήκες που θεωρώ σκοτεινείς, μια χαρά βγήκε.

Για κάτι πιο σκοτεινό από αυτό δεν με ενδιαφέρει.

Έχω και μια compact μηχανή με χειροκίνητες ρυθμίσεις και μπορείς να αφήσεις το κλείστρο ανοιχτό για 30" π.χ., αν θέλω κάτι ιδιαίτερο ή πιο "καλλιτεχνικό"(μπορείς να κάνεις σχεδόν τη νύχτα μέρα). Δεν έχω απαίτηση να κάνει το κινητό το ίδιο. Πόσο μάλλον όταν ο αισθητήρας του κινητού δείχνει μικροσκοπικός συγκριτικά με της μηχανής.

 

edit:

Και για να δείξω καλύτερα τι εννοώ.

Με το motorola σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού έχω τραβήξει αυτές εδώ :

IMG_20160704_230532616.jpg IMG_20160707_214046985.jpg

Για μένα μια χαρά τραβάει για κάτι τέτοιο. Δεν μου χρειάζεται κάτι παραπάνω.

 

Αντίστοιχα με τη μηχανή που λέω, έχω τραβήξει στο παρελθόν αυτές εδώ :

DSC00003.jpg DSC00023.jpg

Eννοείται πως ήταν πίσα σκοτάδι και με το μάτι δεν έβλεπες σχεδόν τίποτα από αυτά.

Αλλά φυσικά θέλει υπομονή, και ιδανικά να έχεις τρίποδο.

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

σωστα!τουλαχ. τα χρωματα ειναι ολοσωστα οπως και ο φωτισμος.κατι αλλο.μαλλον ηρθε η ωρα για f.reset.σκεφτομαι να το κανω εργοστασιακο,να παρω την OTA και μετα ξανα root φυσικα.απλως ηθελα να μαθω,την πηρατε ολοι την OTA Ιανουαριου;Μη το κανω και περιμενω καμια βδομαδα να ρη λαβω.χωρις xposed εγω απλα δε ζω!
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που είμαι κυρίως με wifi, παρατήρησα τεράστια διαφορά στην κατανάλωση από τις υπηρεσίες google.(μειωμένη κατανάλωση εννοείται.)

Όταν είμαι στον δρόμο είναι σταθερά στις πρώτες θέσεις μαζί με την κατανάλωση οθόνης.

Δεν πίστευα ότι θα υπήρχε τόση μεγάλη διαφορά.Εντύπωση μου κάνει.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

παιδια τι γινεται;;φλασαρα την ΟΤΑ απο το post #8 με stock recovery και τωρα μου ερχεται αλλη!τι γινεται;;καμια Nougat??

https://forum.xda-developers.com/moto-x-play/general/moto-x-play-january-2017-security-update-t3570051f6b562efa5028d1feb794a81e3a68514.jpg

 

Στάλθηκε από το SGP611 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Nougat αποκλείεται. Ενημέρωση ασφαλείας λέει ότι είναι.

Το φλασάρισμα πέτυχε;

Είναι Ευρωπαϊκή η συσκευή σου και έβαλες την ΟΤΑ ενημέρωση από άλλη περιοχή; Αν ναι, πιθανόν να μην σου έρθει αργότερα η nougat :p

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

Ξαναεκανα root και δε δοκιμασα..μπορειτε ρε παιδια να μου πειτε ποια εκδοση εχετε;την τελευταια ιανουαριου δλδ πως λεγεται.εχω μπερδευτει.η καποιος ας ποσταρει εδω το σωστο OTA zip να το φλασαρω με stock recovery,γιατι χθες παρολο που το εκανα stock,δε μου εβρισκε την OTA ιανουαριου.γιαυτο αναγκαστηκα φλασαρα την ota ιανουαριου απο ινδια,γιατι νομιζα ειναι ιδια..

 

Για οποιον θελει να πειραματιστει,την κατεβασα..

https://www.dropbox.com/s/6deefvr8jlv7c0v/Blur_Version.24.201.5.lux_retasia_ds.retasiaall.en.03.zip?dl=0 παντως το build number ειναι οντως μεγαλυτερο τι να πω..

Edited by kostas_kanal0011
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως αυτήν τη στιγμή γράφει αυτό που λέει το δικό σου ότι θέλει να το αναβαθμίσει.

24.211.11

Και στο στο δικό μου αφού πέρασα χειροκίνητα κάποια έκδοση, πέρασα και την αναβάθμιση χειροκίνητα.

Link to comment
Share on other sites

Δες στην λίγες σελίδες πριν που έχω screen shot. Αυτό που λέει στο δικό σου screenshot ότι θα γίνει, είναι ήδη εμένα.

Βασικά τα μπέρδεψες πιστεύω βάζοντας ΟΤΑ αρχείο από άλλη περιοχή.

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

το συγκρινα με ενα παιδι.ειναι ολοιδιο λογισμ. απλως σε καποιο σημειο το δικο του λεει in και εμενα fr.εβγαλα το motorola ενημερωση και τουλ. δε βγαζει popup σηνεχεια οτι υπαρχει νεο λογισμικο..το πιο κουφο ειναι το wifi tethring σηνεχιζει να κανει f.c εστω και με καθαρη εγκατασταση..κριμα.

 

Στάλθηκε από το SGP611 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω καταλάβει πως ότι λέει το τηλέφωνό σου αρχικά, έτσι θα είναι ότι αναβάθμιση και να βάλεις. Δηλαδή εσένα ήταν γαλλικό, . fr θα λέει ακόμα και με ινδική ΟΤΑ ενημέρωση. Αλλά έχω την εντύπωση πως άπαξ και περάσεις αναβάθμιση από άλλη περιοχή, αργότερα αν βγει δικιά σου δεν θα έρχεται.

 

 

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες έκλεισα 1 χρόνο από την αγορά του τηλεφώνου. Εκτός του ότι είναι από τις συσκευές που κράτησα αρκετά τα τελευταία χρόνια, χαίρομαι που η μπαταρία δείχνει να μην έχει πέσει απόδοση.

9d1a5985dcc4ed31df960ff22f464925.jpg

96eb39f4884a25fd917ce57154130590.jpg

4a833d8b30c424e03f9f5c1b0395abae.jpg

 

Χρήση αποκλειστικά με WiFi, αλλά και καινούριο με την ιδία χρήση τα νούμερα ήταν παρόμοια.

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται να χρησιμοποιεί κάποιος μόνο wifi, όταν πλέον ακόμα και τα καρτοκινητα δίνουν ένα σκασμό data..

 

Sent from my XT1635-02 using Tapatalk

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πάει πουθενά για μία μέρα γίνεται, ή αν έχεις μαζί σου mi-fi μία χαρά γίνεται.

 

Δεν εννοώ ότι το δουλεύω γενικά μόνο με WiFi. Φυσικά και έχω πολλά δεδομένα, και έξω τρώω από αυτά. Απλά ήθελα να δω πως είναι η κατάσταση της μπαταρίας, και θυμάμαι πως τα ίδια έβγαζα μόλις το πήρα με χρήση μόνο WiFi.

 

Εχθές τελικά το άφησα μέχρι να σβήσει και έγραψε 7:33 ώρες οθόνη. Το είχα αφήσει στο 3% και 10 λεπτά μετά πάω να το πιάσω και μου γράφει 0% και έκλεισε.

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πάει πουθενά για μία μέρα γίνεται, ή αν έχεις μαζί σου mi-fi μία χαρά γίνεται.

 

Δεν εννοώ ότι το δουλεύω γενικά μόνο με WiFi. Φυσικά και έχω πολλά δεδομένα, και έξω τρώω από αυτά. Απλά ήθελα να δω πως είναι η κατάσταση της μπαταρίας, και θυμάμαι πως τα ίδια έβγαζα μόλις το πήρα με χρήση μόνο WiFi.

 

Εχθές τελικά το άφησα μέχρι να σβήσει και έγραψε 7:33 ώρες οθόνη. Το είχα αφήσει στο 3% και 10 λεπτά μετά πάω να το πιάσω και μου γράφει 0% και έκλεισε.

 

Sent from my Moto X Play

 

Ούτε στον ύπνο μου αυτά τα νούμερα. Βέβαια μόνο με wifi δεν έχει τύχει να το δουλέψω.

Ζηλεύω.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Με mobile data σαφώς και γράφει λιγότερο. Νομίζω πως το έχω γράψει και παλιότερα. Μόνο με WiFi 6-7 ώρες, και μόνο με δεδομένα 4-5 ώρες. Οι ώρες μπορεί να είναι είτε οθόνης είτε κλήσεων (σε 3G πάντα). Για το μέγεθος της οθόνης και της μπαταρίας, προσωπικά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

Με mobile data σαφώς και γράφει λιγότερο. Νομίζω πως το έχω γράψει και παλιότερα. Μόνο με WiFi 6-7 ώρες, και μόνο με δεδομένα 4-5 ώρες. Οι ώρες μπορεί να είναι είτε οθόνης είτε κλήσεων (σε 3G πάντα). Για το μέγεθος της οθόνης και της μπαταρίας, προσωπικά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

 

Sent from my Moto X Play

 

Αντιλαμβάνομαι αυτό που λες. Αλλά με μικτή χρήση πάνω από 5 ώρες δεν έχω δει. Μόνο με δεδομένα..... 4 και πολλές μου είναι.

Έχω την εντύπωση πως όταν το πήρα (τον Οκτώβριο) έβλεπα νούμερα κοντά στα δικά σου.

Οι υπηρεσίες Google μου ρουφάνε πολύ μπαταρία ειδικά όταν είμαι με δεδομένα. Και αυτό ξεκίνησε από όσο θυμάμαι μετά το τελευταίο security update του Ιανουαρίου. Απλά σύμπτωση;

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Όχι, όπως σου είχα πει, κι εμένα όταν δουλεύει με δεδομένα οι υπηρεσίες google play είναι πολύ ψηλά.

Σε γενικές γραμμές μου φαίνεται πως δεν επηρεάζει ιδιαίτερα που είναι τόσο ψηλά. Δεν είναι δηλαδή κάτι που γίνεται που καταναλώνει επιπλέον ενέργεια, αλλά ίσως κάποια λειτουργία του συστήματος.

Αυτό το αποδίδω σε κάτι άλλο. Όταν το δουλεύω με δεδομένα, ζεσταίνεται σαφώς περισσότερο συγκριτικά με το wi-fi. Είναι λογικό λοιπόν να έχει καταναλωθεί περισσότερο από τη μπαταρία.

 

Επίσης, διάβασε αν θες και αυτό εδώ : https://www.androidpit.com/google-play-services-battery-drain-how-to-fix-it

 

Όταν είμαι έξω, αρκετές φορές έχει τύχει να ανοίξω gps, όπως επίσης πολύ συχνά αργεί να αποκτήσει συνδεσιμότητα. Κυρίως με Cosmote το έχω αυτό. Ειδικά προχθές που ήμον στο μετρό ήταν δράμα. Δεν αποκλείεται όλα αυτά να επηρεάζουν. Θα δοκιμάσω κάποια στιγμή να απενεργοποιήσω τον αυτόματο συγχρονισμό και την τοποθεσία όταν είμαι έξω, να δω τι επίδραση θα έχει.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειναι ιδεα μου η καποιες φορές (με την ιδια παντα χρηση) πεφτει γρηγορα η μπαταρια και καποιες αλλες πολυ αργα;
Link to comment
Share on other sites

Μπα, εμένα με τον ίδιο ρυθμό πέφτει. Αν είσαι με mobile data, αυτό που μπορεί να κάνει τη διαφορά ενδεχομένως είναι το δίκτυο στο σημείο που είσαι. Αν δεν έχει καλό σήμα ίσως πέφτει γρηγορότερα.

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το θέμα των google play services που είναι ψηλά, ψάχνοντας έπεσα πάνω σε αυτό : http://android.stackexchange.com/questions/143247/how-to-make-google-play-services-and-other-default-white-listed-system-apps-doze

 

Το έκανα αυτό που λέει σε μια απάντηση εκεί, και πλέον μπορεί να γίνει και στο συγκεκριμένο βελτιστοποίηση μπαταρίας.

Θα το δοκιμάσω να δω πως πάει και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπέρα , έχει κανείς να προτείνει κάποια καλή nougat ρομ ? πέρασα την aosp extender 7.1.2 αρκετά σταθερή αν και συχνά όλο και κάποια εφαρμογή κρασάρει και η μπαταρία δεν πιάνει τα αναμενόμενα 3-4 ωρες sot έχει δοκιμάσει κανείς κάτι άλλο ;
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε χαλάει να έχεις μάλλον 7.0 και όχι 7.1.2 περίμενε λίγες μέρες που θα κυκλοφορήσει η επίσημη. Θα είναι καλύτερα στο θέμα μπαταρίας/σταθερότητας από κάθε άλλη.

 

Εγώ το επανέφερα στην Ευρωπαϊκή rom για να είναι έτοιμο να πάρει το update, έστω και αν έχασα τη 2η Sim. Έτσι κι αλλιώς 1 χρησιμοποιώ εδώ και λίγες μέρες.

Πρώτη φόρτιση μετά από το φλασάρισμα και το στήσιμο και πήγε μια χαρά.

 

4b2fd0fb529f1c94b9732a860068ea7f.jpg

Μόνο με WiFi βέβαια.

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλές αλλαγές είπα να καταλήξω κάπου και έτσι πήρα το μότο κυρίως λόγω μπαταρίας. Μου αρέσει πολύ ως κατασκευή, δείχνει πολύ στιβαρή και παρόλο τα 2 γιγα ραμ δεν κομπιαζει πουθενά, μιας και είχα χρησιμοποιήσει και με 4.

 

Δύο απορίες έχω . Από μαμά δεν γίνεται να φαίνεται το ποσοστό της μπαταριας, χωρίς να εγκαταστήσω άλλη εφαρμογή; Επίσης όταν κατεβάζω την κουρτίνα δεν μπορώ να διαμορφώσω όπως θέλω τις επιλογές; Στα Σόνυ είχε μια έξτρα επιλογή που δεν την βλέπω ή βρίσκω

Στου κωφού την πόρτα , πάρε την πόρτα και φύγε...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...